Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Radnice nechala radikály řečnit na nepovolené akci v Hradci Králové

  11:52aktualizováno  18:58
Královéhradecká radnice výrazně změnila pohled na nepovolené shromáždění příznivců krajně pravicové Dělnické strany. Úředníci a policie je nechali dojít z hlavního nádraží na Ulrichovo náměstí. Představitelé partaje tam přes hodinu řečnili. Úřady prý nechtěly dávat záminku ke konfliktu a porušit lidská práva.
Příznivci Dělnické strany označují svou akci jako setkání přátel.

Příznivci Dělnické strany označují svou akci jako setkání přátel. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Stanovisko radnice se výrazně pootočilo během jediného dne.

"Využijeme všech prostředků, abychom akci za každou cenu zabránili. Zdůrazňuji za každou cenu," říkal v pátek odpoledne náměstek hradeckého primátora Martin Soukup, když radnice oznamovala vypovězení smlouvy na pronájem areálu letního kina Širák. Tam chtěla Dělnická strana (DS) uspořádat koncert, podle antifašistů s účastí neonacistický kapel. -  čtěte Hradecká radnice vypověděla smlouvu extremistům

Když se dnes příznivci krajní pravice scházeli, mluvčí radnice Václav Svoboda v krátkém rozhovoru pro iDNES.cz před půl třetí odpoledne konstatoval, že policie nepovažuje shromážděnou skupinu za zvlášť nebezpečnou a nechá ji z nádraží odejít.

Šéf Dělnické strany Martin Vandas

"Ulrichovo náměstí není zřejmě to konečné místo, kde se budou chtít zastavit a udělat improvizovaný politický mítink," mínil v tu chvíli Svoboda. "Nicméně žádné takové shromáždění nebylo ohlášeno, takže na místě bude úřednice připravena ohlásit, že akce je rozpuštěna," varoval.

Za hodinu už zněly projevy pod dohledem policie i magistrátních úředníků na Ulrichově náměstí. "Jsme připraveni oznámit, že jde o nepovolenou akci, nicméně reflektujeme Policii ČR, která nám doporučila situaci nadále nevyhrocovat," říkal novinářům Svoboda.

Nakonec se tak pánem času stali organizátoři zakázané akce. Sami určili chvíli, kdy skončí projevy a před tři čtvrtě na pět odpoledne vyzvali účastníky, aby se pokojně odebrali zpět na nádraží a rozjeli se domů.

Svoboda pak novinářům vysvětloval, že podle policie nebyl porušen zákon a ústavou dané právo na svobodné shromažďování je nadřazeno povinnosti shromáždění ohlásit. Proběhne ale správní řízení a policie bude také analyzovat videozáznamy z akce.

"Ta součinnost mezi městskou policií a Policií České republiky a magistrátem tady byla. My jsme znemožnili to hlavní konání na avizovaném místě v letním kině Širák. Tohle je náhradní věc," dodal náměstek Soukup.

Až se změní zákony České republiky, je podle něj možné se bavit o tom, jestli jde o nebezpečný precedens. Magistrát postupoval přesně podle zákona a extremistům akci znepříjemnil natolik, že se už do Hradce nevrátí, dodal.

Jdeme na procházku
"Odhadem asi sto příznivců přijelo a přišlo ve skupinkách po deseti až dvaceti lidech. Někteří vlakem z různých směrů, další autobusem," hlásil kolem třinácté hodiny z hradeckého nádraží zpravodaj MF DNES. Během dalších dvou hodin se počet účastníků demonstrace zdvojnásobil, podle odhadů jiných médií bylo účastníků až tři sta.

Dělnická strana na nádraží v Hradci Králové

Už v půl jedné odpoledne se na hlavním vlakovém nádraží objevili zástupci vedení Dělnické strany s vlajkou. Místopředseda Petr Kotáb před policisty a novináři prohlásil, že skupina lidí v černých bundách a mikinách, někteří s kuklou přes obličej, jsou jeho přátelé, kteří jdou na procházku.

"Nejde o shromáždění, ale o setkání mých přátel. Nikdo nemůže zakázat, abych se sešel se svými přáteli," dodal. "Přátelé" přijeli také ze Slovenska nebo Německa, dodal zpravodaj MF DNES. Na Ulrichově náměstí pak zněly i projevy v jazyce západních sousedů a sporné oslovení "Kamaraden".  

Na akci dohlíželo přes sto policistů a městských strážníků, včetně psovodů a šestičlenného antikonfliktního týmu. K dispozici měli vrtulník na monitorování situace a v záloze těžkooděnce. Pořádková policie některé jednotlivce během dlouhého čekání v nádražní hale legitimovala, ale šlo spíš o výjimečné případy.

Zastavíme, kde chceme
Před třetí odpoledne už se čekání na povel k odchodu na nádraží zdálo nekonečné. Během více než dvou hodin organizátoři úředníkům oznámili, že místem, kde chtějí bez povolení demonstrovat, je Ulrichovo náměstí, asi čtvrt hodiny chůze od nádraží.

V 15:00 se vyrazilo. Průvod šel téměř mlčky a na prostranství před obchody a sídlem policie se shlukl kolem improvizovaného řečniště.

Dělnická strana v Hradci Králové

Slova se ujal šéf Dělnické strany Tomáš Vandas. Tato chvíle měla být podle předchozích hrozeb radnice okamžikem k rozpuštění akce. Ale nestalo se.

Vandas radní kritizoval, zejména náměstka Martina Soukupa, jenž v pátek hrozil radikálům zabráněním akce za každou cenu. "Není tady svoboda slova, úředníci podlehli hysterii," prohlašoval.

Policie ho pak legitimovala. Podle mluvčího radnice Svobody bude Vandas potrestán blokovou pokutou, nebo ve správním řízení za to, že organizuje nepovolené shromáždění.

Policisté tvrdí, že by akce mohla být rozpuštěna jen tehdy, kdyby při ní byl jasně porušen zákon - účastníci by například vykřikovali rasistická hesla nebo vyvolávali potyčky. K tomu ale nedošlo.

Mluvčí radnice postup hájil tím, že věří, že po několika projevech se účastníci v klidu rozejdou a "nad celou akcí se zavře voda".

Aktivista Cakl dostal pěstí
Celá demonstrace se obešla bez výraznějších konfliktů a potyček. Už při řazení na nádraží došlo k drobnějším strkanicím a pokusům slovně inzultovat například přihlížející novináře. To se pak opakovalo na náměstí i při návratu k vlakům.

Pochod Dělnické strany Hradcem Králové

Jeden z fotografů navíc v davu poznal člověka, který ho napadl na neonacistické akci 21. června v německých Drážďanech a upozornil na něj policii.

Při zpáteční cestě pak přívrženci DS na nádraží pěstí a kopnutím napadli antifašistického aktivistu Ondřeje Cakla. Po sedmnácté hodině bylo po všem.

Dřív než v pátek jsme akci zabránit nemohli, vysvětluje mluvčí
Mluvčí pro iDNES.cz vysvětlil, proč magistrát nezakázal akci dříve. "Dlouho nebyly žádné informace, že by se v Hradci měla taková akce konat. Ještě minulý týden se na internetu psalo o tom, že by měla být na Pardubicku. Až v pondělí jsme se dozvěděli, že se něco chystá v Hradci Králové. Tipovali jsme nějaký soukromý areál, ale pak jsme ve smlouvách městských organizací našli jméno, které se nám spojilo s extremisty," říká Svoboda.

V pátek ráno pak na schůzce úředníků s policií rozhodnuto, že je nutné dát signál potenciálním účastníkům, aby do města nejezdili. "Třeba i těm, kteří by nechtěli pochodovat, ale přijet na ten koncert," uzavřel Svoboda.

Centrum Hradce Králové

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © PLANstudio

Měla radnice a policie rázněji zakročit proti akci Dělnické strany v Hradci Králové?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 30. srpna 2008. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 4063
Ne
Ne 1800
Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Šebo: Rodiče neočkovaných dětí jsou zločinci, černý kašel je pro kojence smrtící

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Všechny zabijte, vyzval Islámský stát k útokům na čtvrtfinále Ligy mistrů

9. dubna 2024  12:33,  aktualizováno  15:43

Teroristická organizace Islámský stát (IS) zveřejnila výhružnou ilustraci, ve které vyzývá k útokům...

Z léta opět do mrazů. V příštím týdnu bude i sněžit, varují meteorologové

11. dubna 2024  16:11

Léto se ještě zdaleka neblíží. Upozorňují na to meteorologové a dodávají, že podle všech modelů do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ozbrojenci vtrhli do domu a svázali podnikatele s rodinou, zřejmě šlo o mstu

12. dubna 2024  9:44,  aktualizováno  15:08

Policisté z Česka i Německa pátrají na Domažlicku po ozbrojencích, kteří v noci na dnešek přepadli...

Nehodu autobusů se 76 zraněnými způsobil zesnulý řidič. Jel příliš rychle

15. dubna 2024  14:16

Policisté uzavřeli tragický případ srážky autobusů, při níž se loni v létě na dálnici D2 u Brna...

Na eskalaci má zájem jen Netanjahu. Írán je racionální hráč, říká analytik

15. dubna 2024  14:12

Podcast Blízký východ se nebezpečně přiblížil otevřené válce mezi Izraelem a Íránem. Židovský stát sice...

Muž v kostele u Sydney pobodal při mši několik lidí, čin zachytila kamera

15. dubna 2024  14:06

Útočník v pondělí pobodal několik lidí v kostele ležícím západně od australského města Sydney....

Majitel vykázal z restaurace hosta. Ten vytáhl nůž a hrozil, že ho zabije

15. dubna 2024  14:03

Perné chvilky připravil majiteli luhačovické restaurace jeden z hostů. Tomu se nelíbilo, že kvůli...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Když se prohlížíme s manželem nazí, jsem smutná, říká herečka Želenská

Olgu Želenskou (63) znají čeští diváci především z dabingu nebo z jejího zájezdového divadla Háta. Objevila se i v...

Bianca Censori opět pobuřuje, ukázala prsa i klín v průsvitných šatech

Bianca Censori (29) se nahoty nebojí. Manželka rapera Kanyeho Westa (46) odhalila bujné poprsí i klín v průsvitném...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...