Šťastných či velmi šťastných lidí bylo v roce 2020 8 procent lidí, opačný pocit mělo jen 13 procent lidí podle průzkumu STEM prezentovaného na páteční akci v Senátu „Šťastné Česko.“ Agentura ho dělala na vzorku 1016 lidí.
Naopak se v době covidové za loňský rok na 35 procent zvýšil počet lidí, kteří mají pocit, že žijí ve stresu. To je o pět procent více ve srovnání s předchozím rokem.
Více než čtvrtina lidí (28 procent) trpělo pocitem osamocení. Častěji mělo pocit osamocení za covidového nouzového stavu mladí lidé (40 procent) a více ženy než muži.
Pětina lidí odpověděla, že mají určitě obavy ze ekonomického vývoje a tento pocit spíše převažoval u téměř dvou třetin lidí (64 procent).
Vnímáte své rodinné soužití za šťastnější než dřív?
Přibylo lidí, kteří kritizovali stav demokracie v České republice a hodnotili ji podobně jako ve škole známkou 5 nebo 4. Takto zhodnotilo situaci v zemi za celý loňský rok 43 procent lidí, o dvanáct procentních bodů více než v předchozím roce 2019.
Exkluzivní průzkum: Pandemie snížila výkony pracovníků, myslí si šéfové![]() |
„Pocit, že stav demokracie se zhoršil, lze spojit s vládními opatřeními, která posílila roli státu a umožnila mu zasahovat do řady oblastí, což někteří lidé mohou vnímat jako ohrožení demokracie,“ okomentoval STEM své zjištění.
Moderátor akce, režisér, dokumentarista a moderátor Petr Horký se skoro omlouval, že mu bylo mu trochy stydno povídat o štěstí, když se na Moravě řeší taková katastrofa.
Pandemie studenty přetížila. Třetina jich má deprese, ukázal průzkum |
„Měli bychom být nějak platní tam na Moravě, na Hodonínsku,“ řekl. Proto podle něj ještě v noci vznikla sbírka, které běží pod nadací Karla Janečka. Ředitel nadace VIA Zdeněk Mihalco na Twitteru uvedl, že za dvanáct hodin se podařilo nasbírat na pomoc lidem postiženým tornádem na jižní Moravě 25 milionů korun. „Měli bychom být platní tak, že pomůžeme v rámci našich profesí,“ zdůraznil v Senátu Horký.