Jak ukazují data Global Payments, během minulého roku stoupl podíl plateb mobilními zařízeními (telefony, hodinky a podobnými) o více než polovinu. „V současnosti již tvoří 21 procent všech bezkontaktních plateb. Před dvěma lety to přitom byla pouhá čtyři procenta a ještě před dvěma měsíci to bylo 18 procent,“ říká mluvčí firmy Ondřej Holoubek.
Trh s mobilními platbami si v Česku podle společnosti Global Payments, která poskytuje služby v oblasti platebních technologiích, rozdělili Apple a Google Pay v poměru 62 ku 32. „Zbývajících šest procent připadá na Garmin a jiné poskytovatele,“ doplňuje Holoubek.
Senioři s mobilem u pokladny
„Počet karet, které klienti zdigitalizovali, neboli tokenizovali, do svých mobilních zařízení, vzrostl meziročně o 76 procent na téměř než 470 tisíc. Tokenizovanou kartou v mobilním zařízení platí téměř polovina ze všech klientů, kteří mají na svém telefonu mobilní aplikaci George,“ říká Jan Hailich, šéf platebních řešení v České spořitelně.
Jejich počty se zvyšují ve Spořitelně v poslední době takřka konstantně, okolo 15 tisíc každý měsíc.
A placení mobilem se nebojí ani senioři. „V naší bázi máme okolo 40 tisíc klientů ve věku 60 let a více, kteří si svoji platební kartu zdigitalizovali do mobilního bankovnictví George. Polovina z nich aktivně platí pomocí mobilního telefonu (skrze Apple Pay či Google Pay),“ říká Hailich.
„Trendem do budoucna bude další zmenšování zařízení, do kterých lze uložit platební kartu tak, aby ji člověk mohl mít u sebe doslova pořád. Již nyní si lze zakoupit například náramky, přívěsky či platební prsteny,“ popisuje šéf společnosti Mastercard pro Česko a Slovensko Michal Čarný.
Podle něj nyní probíhají diskuse s českými bankami, aby platby prstenem (případně obdobnými prostředky, které na rozdíl od mobilů či hodinek není nutno dobíjet) umožnily. Obchodníci podle něj překvapeni nebudou, když lidé před terminálem v podstatě jen mávnou rukou. Od chvíle, kdy se rozšířily platby mobilem či hodinkami si už zvykli, že zaplatit lze v zásadě čímkoliv.
Vývoj pak podle Čarného půjde ještě dál. „Jsme přesvědčeni, že zde vývoj nekončí, a že se během několika let otevřou dveře dalším možnostem, třeba i placení samotným hlasem v rámci e-commerce,“ dodává Čarný. Testují se i další způsoby jak zaplatit bez jakéhokoliv platebního prostředku.
Češi jako premianti v Evropě
I když bezkontaktně platí už téměř všichni, podíl těchto plateb stále mírně stoupá. „Například letos v květnu zpracovaly servery Global Payments přes 41,7 milionu karetních transakcí, 38,1 milionu (91 procent) z nich bylo bezkontaktních. Ve stejném období před dvěma lety činil počet transakcí 31 milionů, přičemž bezkontaktních bylo 88 procent,“ říká Holoubek z Global Payments.
Ze statistik Mastercardu navíc plyne, že Češi patří v tomto ohledu k premiantům. V Česku využívá bezkontaktní placení 96 procent lidí, v Evropě je to jen 90 procent obyvatel. A v nejbližších zemích to je ještě o trochu méně, 88 procent. Lidé také platí bezkontaktně každým rokem v průměru stále menší částky.
První bezkontaktní platba v Česku se uskutečnila kartou společnosti Mastercard přesně před deseti lety. Loni tuzemské finanční instituce vydaly přes 13 milionů bezkontaktních karet, což představuje 95 přes všech vydaných platebních karet. Bezkontaktní platby nyní umožňuje 257 tisíc terminálů, což je 93 procent ze všech míst v zemi, která přijímají platební karty.