Příběhy 20. století: Binar šel za mříže kvůli satirickému muzikálu

  9:59
Do vězení se pozdější chartista a redaktor Svobodné Evropy Ivan Binar dostal už na počátku husákovské normalizace. Úplně jednoduše: na soukromé oslavě narozenin zpíval s kamarády písničky z "protisovětského muzikálu" Syn pluku. Někdo ho udal, skončil ve vazbě a pak v Plzni Borech. Portál iDNES.cz vám přináší další z rozhlasových Příběhů 20. století.

Spisovatel a novinář Ivan Binar, vězněný komunisty. | foto: Post Bellum

Nejdřív to vypadalo, že mladý Ivan Binar (narozen 1942) bude dělník. Neměl správné kádrové předpoklady, jeho otce po únoru 1948 vyhodili z práce, neboť byl "maloburžoazní element". Přesto se mu ale podařilo odmaturovat a díky maminčině protekci nastoupil na Pedagogický institut v Opavě, obory čeština, dějepis, výtvarná výchova.

Na studiích, asi v roce 1961, se dostal do malého ostravského divadla Pod okapem, kde působil jeho kamarád Pavel Veselý, Luděk Nekuda, Edvard Schiffauer a další. Ivan Binar vzpomíná, že divadlo sice bylo jen "takové klukovské blbnutí", ale měl ho rád a žil jím. Ve třiašedesátém musel na vojnu, a když se za dva roky vrátil, soubor už ve staré podobě neexistoval.

Už během vojny se Binar oženil a nastoupil pak jako učitel v Dolním Benešově. Jenže ho to nebavilo, a tak střídal zaměstnání, až ho roku 1968 zlákal ke spolupráci Jiří Goj alias Gaučo, zakladatel časopisu Tramp. V redakci prožil Binar osmašedesátý rok, okupaci a pak i první normalizační potíže.

Zaměření časopisu husákovskému režimu nevyhovovalo, Jiřího Goje jako šéfredaktora vyhodili a Binar se ještě nějakou dobu držel jako výkonný redaktor. Mezitím ovšem s někdejšími kamarády z divadla Pod okapem stihl nastudovat dvě hry a roku 1967 se s nimi vypravili na festival do Francie. A především se "sirotky Okapu" (Petrem Podhrázkým, Edvardem Schiffauerem a Petrem Ullmannem) založil nové divadlo: Waterloo.

Syn pluku, muzikál bez úcty k SSSR

Petr Podhrázký s Josefem Fraisem napsali pro divadlo Waterloo parodický muzikál Syn pluku na motivy knihy ruského spisovatele Valentina Katajeva. "Byl to docela zajímavý příběh, a jelikož to byla povinná četba, tak jsme si z toho poněkud stříleli a kluci začali už někdy z jara 1968 psát muzikál jako takovou legraci," vzpomíná Binar a dodává, že Podhrázký (zároveň též redaktor Trampu) pak dopsal dvě ze čtyř dějství pod dojmem brigády v Mongolsku a sovětské okupace Československa.

Bibliografie

Binar napsal několik knížek pro děti, například S kouzelníkem do světa nebo Kilo jablek pro krále. Pro dospělé vydal prózy jako Kdo, co je pan Gabriel a Rekonstrukce, která vyšly ještě v samizdatu. Jeho dvě poslední novely Egonek na útěku a M-mirek v pasti se na pultech objevily v roce 2004.

"Petr Ullmann (režisér) pak spojil divadelní představení s malým happeningem. U vchodu do budovy odevzdali diváci vstupenky ozbrojeným mužům v prapodivných zlumpačených uniformách s rudými hvězdami na čepicích a za ně dostali ´propusk´ do operačního prostoru N-tého dělostřeleckého pluku, jímž se museli prokázat před vstupem do divadla v prvním patře dalšímu ozbrojenci.

Uprostřed foyeru byla hromada odpadků ze smetiště (pečlivě zvolených, aby nesmrděly) a uprostřed ní sloup se směrovkami, názvy evropských a sovětských měst a vesnic psané azbukou. Mezi diváky se proplétali další ozbrojení bandité s červenými pentagramy na čepicích a naháněli jim hrůzu. (Ovšemže bez úspěchu; diváci popíjeli víno a těšili se, že už to brzy začne.) Pak byli pažbami a bajonety vehnáni do sálu a brutálně usazeni v pohodlných křeslech."

Muzikál měl v Ostravě úspěch, hrál se až do konce sezóny 1968, v následujícím roce už jen jednou a s nástupem normalizace divadlo - jako desítky jiných projektů - nepřekvapivě skončilo.

Mejdan na chalupě – s neznámým udavačem

Na podzim roku 1970 slavil Petr Podhrázký narozeniny na chalupě svého otce, zúčastnili se i členové divadla, akce byla koncipovaná jako "výjezdní zasedání rozšířené redakční rady časopisu Tramp." Šlo o normální "několikadenní večírek", kam přátelé mimo jiné přivezli harmonium.

Další osudy Ivana Binara

Po propuštění z vězení v roce 1973 se Ivan Binar živil jako dělník a strojník, podepsal Chartu 77 a v témže roce se po nátlaku Státní bezpečnosti vystěhoval do Rakouska. V letech 1980-1983 byl tlumočníkem v uprchlickém táboře Traiskirchen (Dolní Rakousko), poté redaktorem Svobodné Evropy. Do Prahy se vrátil o jedenáct let později. Působil jako spisovatel na volné noze. V letech 2003-2004 byl předsedou Obce spisovatelů.

"A na to harmonium jsme odehráli jakýsi průřez, procházku operetou Syn pluku, čili jsme tam odzpívali všechny písničky," vypráví Binar. "Bylo to v době, kdy už byl ´šroub utažený´, některé texty byly velmi drsné. No a samozřejmě, kde se sejde víc než tři lidé, tak jeden z nich je určitě fízl. Takže nás někdo prásknul."

Ivana Binara zatkla Státní bezpečnost 25. února 1971. Chvíli trvalo, než StB získala text Syna pluku, ale pak už šlo všechno rychle. V případu bylo obviněno deset lidí, osm z nich souzeno a čtyři dostali roku 1972 nepodmíněné tresty: Binar (12 měsíců za pobuřování), Podhrázský, Ullmann a Schiffauer. Básník Frais, který litoval svých činů, byl dle Binarových vzpomínek osvobozen.

Odsouzenci nastoupili do ostravského vězení a po dvou týdnech je převezli do Plzně - Borů. "Pak jsme se stali normálními vězni jako kterýkoliv obyčejný zloděj nebo vrah anebo násilník," vypráví Binar, kterého pracovně zařadili na tzv. mozaiku, tedy skládal kachlíky: "Kluky tehdy dali na kovošrot, roztloukali kabely a vytahovali z nich dráty." Z vězení se dostali (s výjimkou Podhrázkého) v únoru 1973 na amnestii.

Příběhy 20. století

Chcete-li se o osudu Ivana Binara dozvědět víc, poslouchejte v neděli 8. dubna na stanici ČRo-Rádio Česko Příběhy 20. století. Pořad, který připravili Adam Drda a Anežka Santosová Veselá, je vysílán krátce po desáté hodině dopolední.

Autor:

S panem Babišem si vykáme, na pivo nechodíme, říká Havlíček

  • Nejčtenější

Kvůli ruské agresi na Ukrajině se pohádali premiéři zemí V4 i po jednání

27. února 2024  6:01,  aktualizováno  15:09

Shodneme se, že ruská agrese je hrubé porušení mezinárodního práva i že Ukrajina si zasluhuje...

Rusům utekly složky o atomovkách. Odpálí je dřív, než si Západ myslel

28. února 2024  10:13,  aktualizováno  11:20

Ruské námořnictvo by nasadilo taktické jaderné zbraně daleko dříve, než se dosud myslelo a než...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poslední dílek puzzle zapadl. Aliance zavřela Rusům přístup do Baltu

27. února 2024

Premium Trvalo to „jenom“ rok a půl, ale už je to na spadnutí. Švédsko vysedělo odpor Maďarska i Turecka...

Navalného vyprovodila hudba z Terminátora. Přišly tisíce Rusů, zastrašování navzdory

1. března 2024  6:26,  aktualizováno  14:53

Rakev s tělem Alexeje Navalného po krátké komorní pietě opustila chrám a byla převezena na nedaleký...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

27. února 2024  8:35

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Drahý, co to tam ukazují? Američan vyzradil tajné informace na seznamce

5. března 2024  14:53

Americké úřady o víkendu zatkly civilního pracovníka letectva, který podle čerstvě zveřejněné...

Manifest tiché hrůzy. Dětská videa ukázala teror na ruských školách

5. března 2024  14:47

Škola jako peklo plné sadistů, pedofilů, propagandistů a maniaků. Tak ruský vzdělávací systém...

OBRAZEM: Ukrajinské Záporoží ve válce. Fotoreportáž zpravodajů iDNES.cz

5. března 2024  13:56

Záporožská oblast (od zpravodajů iDNES.cz) Reportéři iDNES.cz Michal Voska a Petr Topič navštívili Záporoží v době dvouletého výročí začátku...

Na D1 u Brna se srazily dva náklaďáky, jeden z řidičů zemřel. Provoz stojí

5. března 2024  13:53

Dálnici D1 u Brna na 187. kilometru ve směru na Ostravu v úterý odpoledne zastavila vážná nehoda...

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Okouzlil mě v uniformě pilota a sbalil na Bali, říká Vondráčková o manželovi

Helena Vondráčková (76) zavzpomínala na první seznámení se svým manželem Martinem Michalem (64), kdy ji okouzlil v...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...

Brzobohatý řádil v šatech a paruce. Poprvé veřejně jako Tiffany Richbitch

Ondřej Gregor Brzobohatý (41) vystoupil poprvé veřejně v šatech jako drag queen Tiffany Richbitch. Byl hostem druhého...