„Rozhodně nejsem přítelem komunismu, ale za komunismu Romové museli pracovat. A většinou pracovali jako kopáči, a když odmítli pracovat, byli označeni za osobu práce se štítící a šli do vězení,“ prohlásil Zeman minulé úterý v obci Kojetín.
„Kromě toho tam byl takový systém, že ty romské pracovní čety vedli opět Romové, kteří měli přirozenou autoritu, takže když v jejich týmu někdo nepracoval, tak ho zfackovali. Je to velmi humánní metoda a zpravidla se osvědčuje,“ dodal prezident.
Prezidentovo prohlášení je podle Evropského centra pro práva Romů (ERRC) zřejmým projevem nenávisti a rasismu. „Vaše hrubá rétorika, která má vyvolat strach a rasistický všeobecný odpor, je přímou hrozbou pro demokratické hodnoty a bezpečnost jedinců i komunit,“ uvedlo ERRC v otevřeném dopise. Centrum zároveň uvedlo, že by prezident měl kvůli své rétorice odstoupit.
Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček však odmítl, že by prezidentovy výroky byly rasistické. „Výroky pana prezidenta nejsou v žádném případě rasistické,“ uvedl mluvčí.
„Výroky prezidenta Miloše Zemana dokazují, proč se rasismus vůči Romům stal v České republice normálním. Pokud hlava státu veřejně pronáší proti Romům nenávistné komentáře, nastavuje tak tón pro zbytek společnosti. Když je etnická menšina v takové míře démonizována, nevyhnutelně to vede k další diskriminaci a marginalizaci,“ uvedl pro iDNES.cz koordinátor komunikace ERRC Jonathan Lee.
ERRC: „Nepřizpůsobiví“ znamená Romové
Zeman mimo jiné během svého projevu naznačil, že stávající pětiprocentní nezaměstnanost tvoří v Kojetíně právě Romové (o výrocích prezidenta během návštěvy Olomouckého kraje čtěte více zde). Dodal, že řešením je nevyplácet sociální dávky těm, kteří odmítnou nabízenou práci bez závažných, například zdravotních, důvodů.
ERRC v dopise uvedlo, že počet Zemanových rasistických výroků vůči Romům je rekordní. Připomnělo například prezidentovo prohlášení, že 90 procent „nepřizpůsobivých“ v Česku je romského původu. Termín „nepřizpůsobiví“ se přitom podle ERRC v ČR od roku 2015 používá jako oficiální označení. To je však extrémně nebezpečné, protože se pokouší ospravedlnit nesnášenlivost vůči Romům, dodalo ERRC.
„Evropské centrum pro práva Romů“ v USA založili aktivisté bojující za práva Romů na sklonku devadesátých let. Nyní organizace sídlí v Maďarsku. ERRC na webových stránkách uvádí, že odhaluje porušování práv Romů a poskytuje jim právní podporu u národních i mezinárodních soudů, výborů či tribunálů.