Praha chystá zákaz popíjení na vybraných místech

  0:02aktualizováno  0:02
Koupit si lahev vína, sednout si s přáteli na Kampu a povídat si bude od 7. července problematické. Rada hlavního města totiž v úterý schválila vyhlášku, která zakazuje pít alkoholické nápoje na vybraných veřejných prostranstvích. A právě na Kampě bude platit prohibice.
Mezi zakázanými místy nechybí například Národní třída, kde se scházejí opilí bezdomovci, Tylovo nebo Karlovo náměstí v Praze 2.

Mezi zakázanými místy nechybí například Národní třída, kde se scházejí opilí bezdomovci, Tylovo nebo Karlovo náměstí v Praze 2. | foto: Profimedia.cz

Vyhlášku ještě musí 19. června na svém zasedání schválit zastupitelstvo hlavního města. "Pražané si stěžují, že je opilci obtěžují. Jediný způsob, jak to vyřešit, je vyhláška. Oslovil jsem starosty a nesetkal se s negativním ohlasem, naopak jsem musel brzdit iniciativu některých radnic," uvedl náměstek primátora Rudolf Blažek (ODS), který vyhlášku radním předložil.

Město si od zavedení zákazu slibuje zejména to, že se na ulicích a veřejných prostranstvích nebudou povalovat opilí lidé. Vyhláška pak vyjmenovává konkrétní místa, kde se nebude smět popíjet.

. DOKUMENT

Seznam míst v Praze, kde by se nesměl pít alkohol

Odborníci: město zametá problém pod koberec
Nové nařízení města však už teď vyvolává rozporuplné reakce. "Tato vyhláška problém vůbec neřeší, pití akorát nebude tolik vidět. Lidově řečeno se bordel akorát zamete pod koberec. Když bude chtít někdo pít, dá si pozor, aby nebyl vidět, a to je asi jediný cíl – aby pití nebylo vidět," řekl Miloš z Kanceláře všeobecných služeb Anonymních alkoholiků Komunitního centra Matky Terezy na Jižním Městě, který sám měl s alkoholem problémy.

Jednotní mezi sebou nejsou však ani politici. "Budeme tak eliminovat opilé bezdomovce? Přece by bylo naivní domnívat se, že tito lidé zmizí. Buď se přesunou o kousek dále, nebo se opijí u stánku, kde je konzumace povolená, a opět zaujmou své místo před obchodním centrem nebo metrem," uvedla náměstkyně primátora Markéta Reedová (SNK ED).

Počet míst, kde se nesmí pít, se nebude rozšiřovat
Místa, kde si lidé nebudou smět otevřít pivo, jsou rozdělena do několika skupin. "Patří mezi ně stanice metra, školy a školská zařízení a jejich okolí, zdravotnická zařízení, hřiště a pískoviště, tramvajové a autobusové zastávky," vyjmenoval zakázané oblasti první náměstek primátora Rudolf Blažek.

Jednotlivá místa však nebudou s výjimkou parků nijak označena a lidé budou muset vědět, kde smí, nebo nesmí pít. "V případě parků je to jednoduché, radnice nařízení zařadí do návštěvního řádu," řekl Blažek.

Mezi "zakázanými" místy nechybí například Národní třída, kde se scházejí opilí bezdomovci, Tylovo nebo Karlovo náměstí v Praze 2. Naopak zařazena do vyhlášky nejsou jednotlivá nábřeží nebo Mariánské náměstí, kde stojí budova magistrátu hlavního města.

Pražané se však nemusí obávat, že by se seznam ulic, kde bude vládnout prohibice, každoročně rozšiřoval. "Jde o to, aby strážníci měli nástroj, jak opilce z ulic dostat. Na celém území zákaz platit nebude," dodal Blažek.

. Místa a akce, na něž se zákaz nevztahuje

(1) Zákaz se nevztahuje
a) na prostory restauračních zahrádek,
b) na prostory u stánků s občerstvením v tržnicích, tržištích, tržních místech a trzích, kde je povolen prodej alkoholických nápojů zvláštním předpisem.

(2) Zákaz se rovněž nevztahuje na prostor, ve kterém se koná akce pořádaná, spolupořádaná nebo povolená Hlavním městem Prahou nebo městskou částí, na jejímž území se akce koná. Těmito akcemi zejména jsou vinobraní, posvícení, silvestrovské a novoroční oslavy.

Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 7. července 2008

Autor:

  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Postih tvůrců nejdražšího českého filmu. Přišel jsem o všechno, říká Krejčí

Jde v Česku o nejdražší filmový projekt všech dob. Kvůli němu přišel jeden z jeho tvůrců, režisér Tomáš Krejčí,...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Co dali čeští egyptologové světu? V Rozstřelu odpoví Verner a Faryová

Mnohé objevy českých egyptologů, kteří slaví století svého oboru, přepisují dosavadní poznatky o životě starověké...

Pětileté Adélce selhalo srdce. Po měsících čekání se dočkala nového

Teprve pětileté Adéle v červnu selhalo srdce. Po několika měsících se dárce podařilo sehnat. Dívčino tělo orgán přijalo...

Vrcholí boj o žezlo TOP 09. Čtyři kraje podporují Pekarovou, dva Czernina

Sněm TOP 09, kterou ve Sněmovně reprezentuje sedm poslanců, v neděli v Praze rozhodne, zda se na příští dva roky stane...

Češi budou velet unijní výcvikové misi v africkém Mali

Česká armáda příští rok převezme velení výcvikové mise Evropské unie v Mali, kde v současnosti působí asi 120 českých...

TIP: Mějte přehled o dítěti v autě i bez otáčení
TIP: Mějte přehled o dítěti v autě i bez otáčení

Díky digitální video chůvičce do auta už se nemusíte otáčet směrem k vaší ratolesti a můžete se věnovat bezpečnému řízení.

Najdete na iDNES.cz