Poslanci nebudou mít MHD zdarma a zdaní si náhrady, shodli se lídři

  20:04aktualizováno  22:49
Zástupci ODS, TOP 09 a Věcí veřejných se shodli, že budou usilovat o zdanění poslaneckých náhrad i to, aby už poslanci neměli nárok na MHD zdarma. Chtějí také prosadit, aby se v budoucnu zveřejňovalo jmenovitě, jak hlasují ministři a premiér.

Politici vznikající koalice se dohodli na tom, že zruší možnost, aby poslanci a senátoři jezdili zdarma ve veřejné hromadné dopravě. | foto: Jakub DospivaČTK

"Shodli jsme se na zdanění náhrad, zrušení bezplatné MHD a zveřejňování jmenovitého hlasování vlády," řekl po jednání, které trvalo dvě a půl hodiny, předseda ODS Petr Nečas.

"Zrušení bezplatné dopravy se bude týkat také vlaků a letadel," dodal předseda Věcí veřejných Radek John.

Hlasování premiéra a ministrů by mělo být veřejné při rozhodování o státních zakázkách, transakcích s majetkem státu a při udělování dotací. Jak hlasovali premiér a ministři se lidé naopak nedozví při projednávání utajovaných skutečností.

Ve státní správě by nově se rodící vláda chtěla, aby obce a města používaly u veřejných zakázek stejná pravidla jako vláda. Změn by měl doznat stávající zákon o veřejné službě. Ten by neměl týkat jen státní, ale celé veřejné správy.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg konstatoval, že jednání bylo tvrdé. Podle Nečase je v tuto chvíli jablkem sváru především otázka obecného referenda.

Politici večer uzavřeli kapitolu zahraniční politiky, Evropské unie a bezpečnosti. Zabývali se také veřejnou správou a bojem proti byrokracii. Dohodnutý dokument má celkem 20 stran s 80 opatřeními a je druhou ze sedmi projednaných kapitol. Zástupci koalice ho podepíší zítra.

"Pokud by každá kapitola měla tolik stran, koaliční smlouva by musela být stoosmdesátistránková," řekl o dnes dohodnuté kapitole předseda Věcí veřejných Radek John.

Jednání začalo 10 minut po 19. hodině. V týmu ODS vystřídal první místopředsedkyni ODS a ode dneška i předsedkyni Sněmovny Miroslavu Němcovou místopředseda strany Alexandr Vondra. Důvodem bylo téma jednání - zahraniční a obranná politika.

Abstinent bez wikipedie

Politici před jednáním žertovali o pověsti předsedy ODS Petra Nečase. "Slyšela jsem, že se o vás říká, že máte v hlavě wikipedii," řekla Kristýna Kočí. "To jsou fámy, stejně jako to, že jsem abstinent," opáčil Nečas. "Tak to mně se fáma o abstinenci vyhnula," přisadil si Miroslav Kalousek.

Ve vedlejší kanceláři tou dobou šly žerty stranou. Sešli se tam další politici, aby dokončili finální verzi dohody, která se týká dopravy, podnikatelů i firem. Podle Jakuba Stadlera z mediální sekce ODS finální verzi dopracovávali za ODS například Petr Bendl nebo Petr Gandalovič a nový místopředseda strany Pavel Drobil.

Zítra se vyjednavači sejdou už dopoledne, na programu bude kapitola právo a protikorupčních opatření, kterou začaly politické špičky projednávat už dnes večer.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Česko jako rekordman v počasí. Odchylky od průměru byly u nás největší

Ilustrační snímek

Loňský rok byl neobvykle teplý na celé planetě, Česká republika však ze všech meteorologických statistik viditelně...

Slunce vystřídá déšť a na horách sníh, projasní se opět až o víkendu

Slunce zapadající nad stále ještě zamrzlým jezerem Chomoutov na Olomoucku. (4....

Slunečné a teplé počasí čtvrtkem prozatím končí. V následujících dvou dnech se zatáhne, většinu území zasáhne déšť, na...

Bolestivá biopsie prsou může být minulostí. Pacientky vyšetří nový mamograf

Olomoucká fakultní nemocnice představila nový moderní mamograf, který je v...

Větší přesnost a menší nepohodlí pro pacientky. To od nového mamografu očekávají lékaři v Nemocnici Na Bulovce. Díky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz