S Veselovským a Drtinovou opustila ČT i část diváků „jejich“ pořadů

  10:34aktualizováno  10:34
Pořady zpravodajského kanálu ČT24 Interview a Události, komentáře ztratily část diváků. Pokles sledovanosti začal po odchodu moderátorů Daniely Drtinové a Martina Veselovského, kteří obdobu svých původních pořadů vytvářejí pro soukromou internetovou televizi DVtv.

Bývalí moderátoři ČT 24 Martin Veselovský a Daniela Drtinová | foto: Jan Zátorský, Michal SváčekMAFRA

Moderátoři Martin Veselovský a Daniela Drtinová odešli z České televize na konci letošního března. Pokles sledovanosti „jejich“ pořadů se projevil okamžitě.

To sice mohlo být dáno nasazením nových moderátorů, na které si diváci teprve museli zvykat, či, jak argumentuje televize, vysíláním atraktivnějších pořadů na jiných kanálech, ani po několika měsících se ale sledovanost zdaleka nepřiblížila k původním hodnotám.

Poslední březnová vysílání Interview Daniely Drtinové sledovalo průměrně 200 tisíc diváků. Hned po jejím odchodu čísla poklesla.

Sledovanost (reach) pořadu Interview ČT (Interview DD). Zdroj dat: ATO (údaje...

Sledovanost (reach) pořadu Interview ČT (Interview DD). Zdroj dat: ATO (údaje za 8/2014 nejsou kompletní)

Podle televize to způsobilo dubnové volno. „Velikonoční týden je vždy kvůli školním prázdninám a dovoleným ve sledovanosti nestandardní,“ argumentovala tisková mluvčí ČT Alžběta Plívová. Jenže i v polovině dubna už Interview ČT24 sledovalo jen kolem 140 tisíc diváků.

Letní prázdniny jsou ve sledovanosti jen těžko porovnatelné období, ale v týdnu před jejich začátkem, na konci června, už průměrná celková sledovanost nedosáhla ani na 100 tisíc diváků a držela se těsně pod touto hranicí.

Pohoršily si i Události, komentáře, přestože u nich nebyl pokles sledovanosti tak dramatický. Možná i proto, že v nich zůstal jeden z původní dvojice moderátorů, Lukáš Dolanský.

Přesto část diváků pořad přestala sledovat. Ještě v polovině března, kdy pořad moderoval Veselovský, jich k obrazovkám zasedalo průměrně více než 330 tisíc diváků. Už o měsíc později ale sledovanost klesla o více než 50 tisíc diváků.

Sledovanost (reach) pořadu Události, komentáře. Zdroj dat: ATO (údaje za 8/2014...

Sledovanost (reach) pořadu Události, komentáře. Zdroj dat: ATO (údaje za 8/2014 nejsou kompletní)

V posledním červnovém týdnu si Události, komentáře lehce polepšily, průměrně se na ně dívalo asi 290 tisíc diváků. A Česká televize si chválí i léto. „Červencové hodnoty ukazují, že sledovanost Událostí, komentářů i Interview ČT24 má pozitivní trend,“ komentovala za Českou televizi mluvčí.

Detailní čísla sledovanosti ZDE

Do článku jsme doplnili odkaz na zdrojová data. V předchozí verzi grafu při zpracování došlo k chybě, která prezentovala sledovanost ČT vyšší, než je skutečnost (cca o 70 tisíc diváků). Graf jsme opravili a za chybu se omlouváme.

Naše metodika: ze statistik jsme vyřadili reprízy, následně jsme data nahráli do veřejně dostupného dokumentu. Zde jsou dostupné i podrobné grafy statistik (reach i rating). Graf v článku zachycuje aritmetický průměr hodnot REACH všech vysílání daného pořadu v daném měsíci (opět bez repríz).

Že si nové Události, komentáře diváky znovu najdou, je přesvědčen i Vlastimil Nečas, přednášející na katedře mediálních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. „Dokážu si představit, že si lidé, kteří odešli, časem zvyknou na nový styl. Sám jsem uvítal jiné tváře a ústupek od celebritizace novinářů, ta ČT neprospívá,“ říká Nečas.

Je přesvědčen, že Česká televize si na sebe sama upletla bič, když z moderátorů vytvořila celebrity. „Televize do Drtinové a Veselovského investovala dost peněz a udělala z nich ikony. Nasadila je do jinglů, udělala z nich své tváře a zcela záměrně zvýšila jejich cenu na trh. Teď tu tvář poskytují někomu jinému a ČT na to doplácí,“ popisuje Nečas.

Pokles sledovanosti tak podle něj nemusí nutně značit špatnou kvalitu pořadu. „To nemusí znamenat, že dělají horší veřejnou službu. To může znamenat jen to, že hlavní tváří pořadu už není celebrita,“ vysvětluje důsledky Nečas.

Nejde o čísla, tvrdí televize

Česká televize se brání, že o čísla jí nikdy ani nešlo a jejich cílem není dosahovat vysoké sledovanosti. "Nejde nikdy o absolutní čísla, ale vždy o relativní," vysvětluje Plívová. Musí být podle ní přihlédnuto k celkovým proměnám televizního trhu a pořadům, které jsou vysílané ve stejnou dobu na jiných kanálech.

Argumentuje také tím, že vysoká sledovanost pořadů Událostí, komentářů a Interview před odchodem Veselovského a Drtinové byla ovlivněna zajímavým politickým děním minulý rok.

Daniela Drtinová i Martin Veselovský ukončili svoji spolupráci s Českou televizí na jaře letošního roku. Na jejich pozicích se teď střídají jejich kolegové, z kterých by televize ještě v srpnu měla vybrat vhodné nástupce.

V Interview ČT24 se střídají Zuzana Tvarůžková se Světlanou Witowskou. Místo Veselovského Události, komentáře uvádějí David Borek, Daniel Takáč a Zuzana Tvarůžková s Lukášem Dolanským.

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pieta na Národní. Lidé vypískali Babiše, Hamáčka i Klause mladšího

Andrej Babiš zapálil svíčku na Národní třídě brzy ráno za hlasitého pískotu tuctu lidí. Podobné přivítání se dostalo...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

  • Další z rubriky

Sedmnáctý listopad byl teplotně nadprůměrný, u Ostravy naměřili 18,8 stupně

Zatímco 17. listopadu před 30 lety se teploty pohybovaly lehce nad nulou, letos je tento den teplotně nadprůměrný, na...

OBRAZEM: Češi oslavili 17. listopad průvodem, koncertem i videomappingem

Desetitisíce lidí se po celé republice připojily k oslavám třicátého výročí sametové revoluce. V Praze začaly...

Můžeme být šťastní, v jaké zemi žijeme, slyšel Václavák. Lidé slavili svobodu

Na čtyřicet tisíc lidí se zúčastnilo Koncertu pro budoucnost na Václavském náměstí v Praze. Zahrály nebo promluvily...

Trikolora patří nám všem, zaznělo při odhalení plastiky v Litoměřicích

U příležitosti třicátého výročí sametové revoluce dopoledne odhalili v Litoměřicích sochařské dílo. Na rohu budovy na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz