Úterý 22. září 2020, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 22. září 2020 Darina

Plaga obrací v povinné maturitě z matematiky, připravena bude za 10 let

  13:18
Ministr školství chce zrušit povinnou maturitu z matematiky. Podle Plagova vyjádření pro regionální Deník totiž žáci selhávají a nedokážou využít teorii v praxi. Jako povinnou vidí ministr matematiku při maturitě v horizontu osmi až deseti let. Volba tak má dál zůstat na studentech – mezi cizím jazykem a matematikou.

Ministr školství Robert Plaga (4.4.2019) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Padá původní návrh novely školského zákona, který je teď v připomínkovém řízení. Ten čekal jen na podpis ministra Plagy a projednání Legislativní radou vlády. Novela měla mimo jiné sjednotit termín povinné státní maturity z matematiky pro všechny typy škol v roce 2022. 

Platí současný zákon o povinné maturitě z matematiky pro gymnazisty a lycea v roce 2021 a v roce 2022 pro zbytek oborů kromě zdravotních, uměleckých a sociálních. Plaga chce změnit novelu o sjednocení pro všechny a povinnou maturitu z matematiky zrušit, pravděpodobně na pondělním jednání vlády. 

Státní maturita

Původně měla povinná maturita z matematiky platit od jara 2021 pro gymnázia a lycea a od roku 2022 i pro zbytek oborů, s výjimkou zdravotnických, sociálních a uměleckých oborů. 

Na jaře ministr předložil úpravu novely, ve které navrhl sjednocení termínu na jaro 2022. Plaga chce ale tuto změnu projednat už v pondělí při jednání kabinetu, případně ve Sněmovně. 

Pokud ale ministr neuspěje, platí zákon o povinné maturitě z matematiky pro studenty gymnázií a lyceí už v roce 2021. 

V případě protlačení návrhu ministra a následnému schválení by povinná maturita z matematiky neplatila pro nikoho a závěrečná zkouška by vypadala stejně jako teď:

  • ve společné části je povinná zkouška z českého jazyka a možnost volby mezi cizím jazykem a matematikou
  • v profilové části zkoušky jsou předměty podle typu školy

Podle vyjádření ministerstva nejde o změnu názoru. Šéf resortu i nadále trvá na tom, že je matematika důležitá. V současné podobě je ale prý pro nynější studenty nevyužitelná v reálném životě. 

„Pan ministr se k odložení rozhodl na základě porovnání výsledků maturitní zkoušky z matematiky u vybraných úloh, kde se ukázalo, že největší neúspěšnost je u úloh z takzvané aplikované matematiky, kde mají prokázat žáci logické myšlení a schopnost aplikovat matematiku na každodenní situace,“ vysvětlila obrat mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.  

Plagovi se rovněž nelíbí současné rámcové vzdělávací programy, kde je pro žáky málo času na procvičování matematických příkladů a úloh. Ve vyjádření ministerstvo školství uvedlo, že právě proto není vhodné začínat rovnou represí, pokud k tomu nejsou vytvořeny podmínky, aby se děti mohly učit matematiku využitelnou v praxi. 

Povinná maturita z matematiky není připravená

Přesto povinnou maturitu z matematiky ministr nevylučuje. Jako reálnou ji ale vidí v delším časovém horizontu, za osm až deset let. „Matematika je důležitá, ale nechci, aby třetina žáků v maturitních oborech byla součástí experimentu, který je založen na tom, že pokud se stane maturita z matematiky povinnou, žáci se ji začnou více učit,“ komentoval změnu Robert Plaga.

Ministra ale i při úspěchu na vládě ještě čeká dlouhá cesta. Novelu musí schválit Sněmovna. Se zrušením matematiky jako povinného předmětu přitom počítá již nyní poslanecká předloha novely, kterou připravili Piráti se zástupci ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. K ní se kabinet v červenci postavil neutrálně. 

Pirátský poslanec Lukáš Bartoň současný postoj ministra uvítal. „Z našeho pohledu je zásadní zkvalitnění výuky matematiky nejen na středních školách, ale také na školách základních. Musí být jasně stanoveno, co konkrétně by měla maturita ověřovat a jaký je její účel,“ řekl Bartoň.

Povinnou matematiku chce, vzkazují průmyslníci

„Jsme zklamaní přístupem vlády, která zvažuje zrušení povinné maturity z matematiky. Čtyři roky se na odborné úrovni bavíme, proč je maturita z matematiky pro Česko důležitá a zároveň řešíme, že se musí proměnit obsah vzdělávání tohoto předmětu stejně jako závěrečná zkouška,“ komentovala změnu Milena Jabůrková, viceprezidentka Svazu průmyslu a dopravy ČR. 

Školská revoluce pod pokličkou a od ledna větší výplaty pro učitele

„Požadovali jsme, aby výuka matematiky reflektovala její každodenní využití a rozvoj logického myšlení. Je nám líto, že za čtyři roky ministerstvo školství pro změnu výuky matematiky a zlepšení její kvality neudělalo nic, namísto toho chce nyní vláda povinnou maturitu rušit,“ dodala.

V postoji k povinné matematice není jednotná ani KSČM. Místopředseda strany Jiří Dolejš je ale osobně spíše příznivcem. 

„Ten problém nezvládání úloh studenty se má řešit lepší podporou kvality výuky. Především kvalitními učiteli, dostatkem hodin a podobně. Nejsem expert na školství, ale o povinné matematice se má uvažovat v době, kdy jsou pro její zavedení podmínky. Sám bych byl ale rád, kdyby se tato otázka vyřešila dříve, než za osm až deset let,“ uvedl místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

Podle bývalé ministryně školství Kateřiny Valachové z ČSSD neříká Plaga nic nového pod sluncem. „Úpravu RVP, pořádek v oborech středních škol, snížení počtu dětí ve třídě, změna výuky, příprava učitelů a další bylo na vládě už před dvěma lety. A už v roce 2016 došlo k posunutí povinné maturity z matematiky a cizího jazyka o pět let na rok 2021/2022. Desetiletý odklad zní strašlivě,“ uvedla Valachová s tím, že se ministerstvo mělo lépe připravit.

Z aplikace eRouška 2.0 nelze určit kdo koho nakazil nebo kdo je nakažený, řekl vývojář v Rozstřelu

  • Nejčtenější

Vojtěch od pátku zakázal vnitřní akce na stání pro více než deset lidí

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch přiznal, že situace není dobrá a počet nakažených koronavirem bude narůstat, což...

V Česku zemřel na koronavirus první lékař. Nakažených zdravotníků přibývá

Počty nakažených zdravotníků se stále zvyšují. Tabulky vydané Ústavem zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS)...

Ministr zdravotnictví Vojtěch odstoupil z funkce. Nahradí ho Prymula

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch odstupuje ze své ministerské funkce. Řekl to v pondělí na tiskové konferenci....

Stav nouze je namístě, říká Prymula. Očekává až 8 tisíc nakažených denně

„Denně bude přibývat šest až osm tisíc potvrzených nákaz covidem-19, pokud nepřijmeme další opatření. Je na místě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Praha zčervenala. Zákazy návštěv, VŠ distančně, roušky na venkovních akcích

Praha na covidovém semaforu zamířila do nejvyššího, červeného stupně ohrožení. Primátor Zdeněk Hřib oznámil, že se...

Nebezpečná místa Česka: brněnský Cejl. Místo, kde vidíte policii jen projíždět

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Němci kritizují Česko a vzkazují: Podívejte se na naše opatření. Fungují

Premium Koronavirová propast mezi Českem a Německem se nadále prohlubuje. Z premianta třídy se stal problémový žák, popisují...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

  • Další z rubriky

Babiš uvede do úřadu nového ministra zdravotnictví Romana Prymulu

Premiér Andrej Babiš uvede ráno do funkce nového ministra zdravotnictví Romana Prymulu. Po bleskové výměně v čele...

Dlouhý volební spot, ufňukané Čau lidi, kritizuje opozice Babišův projev

Pondělní projev premiéra Andreje Babiše k národu vyvolal řadu odsuzujících reakcí ze strany opozice. Kritizovali jeho...

Toxická látka zabila v Bečvě tuny ryb, do řeky nemají vstupovat lidé ani psi

Enormní množství ryb uhynulo v neděli na řece Bečvě na hranicích Zlínského a Olomouckého kraje. Podle České inspekce...

Školní jídelny většinou solí víc, než je zdrávo. Zadělávají dětem na problémy

Premium Začátek školního roku nese pro žáky nejen zvýšené riziko virových onemocnění, ale doslova přesolení. Ukazuje se, že...

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Patrně neoriginální příslušenství si vybralo další z mnoha obětí. Stala se jí šestnáctiletá thajská školačka. Poté, co...

Benešová: Nečekala jsem, že synova svatba bude tak emocionálně náročná

Závěr prázdnin byl pro Lucii Benešovou ve znamení svatebních příprav. K oltáři dovedla svého nejstaršího syna Luciána,...

Jeho prsty byly najednou ve mně, obvinila fotografa ze zneužití Ratajkowski

Emily Ratajkowski (29) zveřejnila obsáhlou esej, ve které obvinila fotografa Jonathana Ledera ze sexuálního zneužití....

Nová data ukázala alarmující poměr pozitivních testů. Už je nad 20 %

Epidemie koronaviru se v Česku vymyká kontrole. Napovídá tomu ukazatel, který měří poměr pozitivních testů oproti všem...