Plaga obrací v povinné maturitě z matematiky, připravena bude za 10 let

  13:18aktualizováno  13:18
Ministr školství chce zrušit povinnou maturitu z matematiky. Podle Plagova vyjádření pro regionální Deník totiž žáci selhávají a nedokážou využít teorii v praxi. Jako povinnou vidí ministr matematiku při maturitě v horizontu osmi až deseti let. Volba tak má dál zůstat na studentech – mezi cizím jazykem a matematikou.

Ministr školství Robert Plaga (4.4.2019) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Padá původní návrh novely školského zákona, který je teď v připomínkovém řízení. Ten čekal jen na podpis ministra Plagy a projednání Legislativní radou vlády. Novela měla mimo jiné sjednotit termín povinné státní maturity z matematiky pro všechny typy škol v roce 2022. 

Platí současný zákon o povinné maturitě z matematiky pro gymnazisty a lycea v roce 2021 a v roce 2022 pro zbytek oborů kromě zdravotních, uměleckých a sociálních. Plaga chce změnit novelu o sjednocení pro všechny a povinnou maturitu z matematiky zrušit, pravděpodobně na pondělním jednání vlády. 

Státní maturita

Původně měla povinná maturita z matematiky platit od jara 2021 pro gymnázia a lycea a od roku 2022 i pro zbytek oborů, s výjimkou zdravotnických, sociálních a uměleckých oborů. 

Na jaře ministr předložil úpravu novely, ve které navrhl sjednocení termínu na jaro 2022. Plaga chce ale tuto změnu projednat už v pondělí při jednání kabinetu, případně ve Sněmovně. 

Pokud ale ministr neuspěje, platí zákon o povinné maturitě z matematiky pro studenty gymnázií a lyceí už v roce 2021. 

V případě protlačení návrhu ministra a následnému schválení by povinná maturita z matematiky neplatila pro nikoho a závěrečná zkouška by vypadala stejně jako teď:

  • ve společné části je povinná zkouška z českého jazyka a možnost volby mezi cizím jazykem a matematikou
  • v profilové části zkoušky jsou předměty podle typu školy

Podle vyjádření ministerstva nejde o změnu názoru. Šéf resortu i nadále trvá na tom, že je matematika důležitá. V současné podobě je ale prý pro nynější studenty nevyužitelná v reálném životě. 

„Pan ministr se k odložení rozhodl na základě porovnání výsledků maturitní zkoušky z matematiky u vybraných úloh, kde se ukázalo, že největší neúspěšnost je u úloh z takzvané aplikované matematiky, kde mají prokázat žáci logické myšlení a schopnost aplikovat matematiku na každodenní situace,“ vysvětlila obrat mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.  

Plagovi se rovněž nelíbí současné rámcové vzdělávací programy, kde je pro žáky málo času na procvičování matematických příkladů a úloh. Ve vyjádření ministerstvo školství uvedlo, že právě proto není vhodné začínat rovnou represí, pokud k tomu nejsou vytvořeny podmínky, aby se děti mohly učit matematiku využitelnou v praxi. 

Povinná maturita z matematiky není připravená

Přesto povinnou maturitu z matematiky ministr nevylučuje. Jako reálnou ji ale vidí v delším časovém horizontu, za osm až deset let. „Matematika je důležitá, ale nechci, aby třetina žáků v maturitních oborech byla součástí experimentu, který je založen na tom, že pokud se stane maturita z matematiky povinnou, žáci se ji začnou více učit,“ komentoval změnu Robert Plaga.

Ministra ale i při úspěchu na vládě ještě čeká dlouhá cesta. Novelu musí schválit Sněmovna. Se zrušením matematiky jako povinného předmětu přitom počítá již nyní poslanecká předloha novely, kterou připravili Piráti se zástupci ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. K ní se kabinet v červenci postavil neutrálně. 

Pirátský poslanec Lukáš Bartoň současný postoj ministra uvítal. „Z našeho pohledu je zásadní zkvalitnění výuky matematiky nejen na středních školách, ale také na školách základních. Musí být jasně stanoveno, co konkrétně by měla maturita ověřovat a jaký je její účel,“ řekl Bartoň.

Povinnou matematiku chce, vzkazují průmyslníci

„Jsme zklamaní přístupem vlády, která zvažuje zrušení povinné maturity z matematiky. Čtyři roky se na odborné úrovni bavíme, proč je maturita z matematiky pro Česko důležitá a zároveň řešíme, že se musí proměnit obsah vzdělávání tohoto předmětu stejně jako závěrečná zkouška,“ komentovala změnu Milena Jabůrková, viceprezidentka Svazu průmyslu a dopravy ČR. 

Školská revoluce pod pokličkou a od ledna větší výplaty pro učitele

„Požadovali jsme, aby výuka matematiky reflektovala její každodenní využití a rozvoj logického myšlení. Je nám líto, že za čtyři roky ministerstvo školství pro změnu výuky matematiky a zlepšení její kvality neudělalo nic, namísto toho chce nyní vláda povinnou maturitu rušit,“ dodala.

V postoji k povinné matematice není jednotná ani KSČM. Místopředseda strany Jiří Dolejš je ale osobně spíše příznivcem. 

„Ten problém nezvládání úloh studenty se má řešit lepší podporou kvality výuky. Především kvalitními učiteli, dostatkem hodin a podobně. Nejsem expert na školství, ale o povinné matematice se má uvažovat v době, kdy jsou pro její zavedení podmínky. Sám bych byl ale rád, kdyby se tato otázka vyřešila dříve, než za osm až deset let,“ uvedl místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

Podle bývalé ministryně školství Kateřiny Valachové z ČSSD neříká Plaga nic nového pod sluncem. „Úpravu RVP, pořádek v oborech středních škol, snížení počtu dětí ve třídě, změna výuky, příprava učitelů a další bylo na vládě už před dvěma lety. A už v roce 2016 došlo k posunutí povinné maturity z matematiky a cizího jazyka o pět let na rok 2021/2022. Desetiletý odklad zní strašlivě,“ uvedla Valachová s tím, že se ministerstvo mělo lépe připravit.


Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Střed Brna už nebude magistrálou, zásobování se omezí jen na ráno

Vjezd do parkovací zóny v centru Brna už například v Rašínově ulici začínají...

Brno připravilo novinky, které se týkají vjezdu automobilů do nejužšího centra města. Omezí dobu pro zásobování...

Politická šaráda posledních měsíců pokračuje. Politici reagují na Zemana

Miloš Zeman, Týden s prezidentem

Miloš Zeman ve čtvrtek v TV Barrandov řekl, že by v případě obnovení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše využil...

Soud potvrdil bývalému tajemníkovi SPD Staníkovi podmínku za nenávistné výroky

Soud neprojevil žádnou statečnost, prohlásil Staník po zamítnutí odvolání

Odvolací pražský městský soud potvrdil bývalému tajemníkovi SPD Jaroslavu Staníkovi roční podmíněný trest kvůli...

Plat až 45 tisíc, vláda plní slib učitelům. Lepší vzdělání to nezaručí

ilustrační snímek

Pedagogové budou v roce 2021 brát 45 tisíc hrubého, slíbil před volbami Andrej Babiš. Nyní to vypadá, že vláda je na...

Najdete na iDNES.cz