Nový předmět či plnohodnotný asistent, Plaga představil novinky ve školách

  11:06aktualizováno  11:31
Několik změn a novinek čeká v začínajícím školním roce na studenty i učitele. V pilotním režimu se bude vyučovat předmět technika, ministerstvo chce zvyšovat platy učitelů nebo reformovat regionální školství. Změny chystá ministr Plaga také v maturitách - matematika by podle něj neměla být povinná dřív než za zhruba 10 let.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Nedostatek učitelůpotřebujeme lidi z praxe

Ve školství chybí velké množství učitelů a ministerstvo chce proto podniknout dva kroky, aby se krize neprohlubovala. Prvně je potřeba do škol přilákat co nejvíce mladých učitelů a zvýšit atraktivitu zaměstnání, například v podobě zvyšování mezd. Druhou možností je učení žáků lidmi z praxe, kteří mají znalosti, ale nemají pedagogické vzdělání.

„Analýza ukazuje, že nedostatek je alarmující. Stávající situace je ještě únosná, ale v dlouhodobém hledisku by mohlo v příštích letech chybět až deset tisíc učitelů. Není to ideální možnost nebo lepení problému, ale možnost, která je v v tuto chvíli nutná. Je k tomu ale potřeba podpora, například v podobě uvádějícího učitele,“ vysvětlil ministr školství. Návrh by se měl projednávat na dalším zasedání vlády. 

Matematikanepovinná pro všechny?

Plaga také minulý týden prohlásil, že chce zrušit povinnou maturitu z matematiky. Momentálně by měli závěrečnou zkoušku z matematiky povinně skládat studenti na gymnáziích a lyceích v roce 2021, v roce 2022 se mají přidat ostatní školy. Podaný návrh na sjednocení maturity všech škol pro rok 2022 chce ministr změnit ještě jednou a povinnou matematiku pro všechny střední školy posunout o osm až deset let dál, až bude školství připravené.

„V posledních letech nedošlo na našich školách k systémové změně vyučování matematiky a myslím si že není správně začínat takové téma tvrdou represí a bariérou v podobě povinné maturity. To nepřivede učně k technickým oborům, neoblíbí se tím matematika. Potřebujeme výuku změnit, udělat k tomu prostor učitelům. Matematika není o memorování, ale o její aplikaci. Výsledky tomu ale neodpovídají,“ vysvětlil svoje kroky ministr. 

Technikanový předmět v pilotním projektu

Další velkou změnou je pilotáž nového předmětu technika na vybraných školách. Cílit bude na žáky druhého stupně, vyučovat se bude jednu hodinu týdně, případně jako dvouhodinovka v rámci čtrnácti dnů. 

Školáci dostanou pilky i 3D tiskárny. Narychlo se připravuje nový předmět

V hodinách by se podle možností školy měla objevit aplikována informatika a celkově by měla být výuka propojená s informačními a digitálními technologiemi, robotikou a zároveň by měla podporovat rozvoj praktických dovedností do života. 

Pilotního programu se v letošním roce zúčastní 20 až 30 škol, finálně by měl být škol zhruba dvojnásobek. Ministerstvo do pilotního projektu vybralo školy, které už teď mají prostředky na to techniku vyučovat. Provozní a personální náklady jim uhradí ministerstvo. 

Asistenti pedagogaplnohodnotná pomoc ve třídách

Výraznou změnou je také pozice asistenta pedagoga. Od ledna příštího roku budou asistenti pedagoga ve speciálních školách financováni jako standardní pozice, ne jako podpůrná opatření. Ministerstvo tím chce školám snížit nadměrnou administrativu a také tím upevnit pozici asistenta ve třídě.

V běžných školách mají děti od října častěji začít sdílet jednoho asistenta pedagoga. V současné době mohou být ve třídě celkem tři asistenti. Ve speciálních školách budou asistenti financováni jako standardní pozice a v klasických školách budou placení stále jako podpůrná opatření. 

„Asistent pedagoga bude integrován do personálu dané školy, a ne fixovaný na jednoho žáka. Dlouho trvá zapracování a když už se to podaří, žák se speciálními potřebami odejde. S ním většinou i asistent. Ideální stav bude, když půjde o zaměstnance školy i v případě, kdy tam dítě se speciálními potřebami nebude. Záviset to bude na velikosti školy,“ doplnil Plaga. 

Financeplaty, regionální školství a sport

Ministerstvo chce i nadále pokračovat ve zvyšování mezd a platů ve školství. Od ledna se platy pedagogických pracovníků zvýší o 10 procent a nepedagogických pracovníků o 7 procent. Cílem je, aby v roce 2021 byly platy pedagogů i nepedagogů na 150 procent úrovně roku 2017. 

Školství dostane ještě miliardu, peníze půjdou například na nové učitele

Školské odbory chtěly patnáctiprocentní zvýšení mezd ve školství. Celkově je růst platů pozvolný, spousta učitelů slibované částky na výplatních páskách nemá. Pokud ale bude ministerstvo pokračovat, mohlo by vládní slib stihnout.

Financování sportu se bude přesouvat pod agendu Národní sportovní agentury. Ministr Plaga se ale ještě dohodl s ministryní financí na zvýšení návrhu rozpočtu na sport více než miliardu korun na 7,25 miliardy. 

Regionální školství čekají změny v systému financování. Od Nového roku už nebudou dostávat peníze podle počtu žáků, ale podle rozsahu výuky a odučených hodin. Nový systém má zohlednit rozdílnou velikostní a oborovou strukturu škol v krajích, finanční náročnost podpůrných opatření a rozdílnou platová úroveň pedagogů v jednotlivých školách.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

PŘEHLEDNĚ: Časová osa kauzy Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš čelí kvůli vyšetřování možného dotačního podvodu spojeného s konferenčním centrem Čapí...

Další z rubriky

OBRAZEM: Kůrovcová kalamita poblíž Orlické přehrady z ptačí perspektivy

Praha, 9.9.2019, kůrovec, kůrovcová kalamita, lesy v oblasti Zvíkovské...

Česko se s kůrovcovou kalamitou potýká už několik let. Podle odborníků je dnes situace nejhorší v historii českého...

VIDEO: Na řidiče stažené závory fungují. Lze je však jednoduše prorazit

Ilustrační snímek

Může to znít až banálně. Nové video ministerstva dopravy říká, že řidiči nemají zůstat stát mezi závorami na...

KOMENTÁŘ: Komunistická strana přerod na „cool“ levičáky promarnila

Miloš Jakeš na prvomájovém setkání KSČM (1. května 2019)

Levičáctví na Západě „frčí“, je „cool“. Zástupy mladých lidí plní fotbalové, baseballové i kriketové stadiony na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz