Učitelé opět bez peněz, Sněmovna zrušila den staré usnesení o zvýšení platů

  11:43aktualizováno  15:50
Učitelé se deklarovaného zvýšení platů hned tak nedočkají. Koalice ANO, ČSSD a KSČM totiž zpochybnila úterní hlasování. Sněmovna tak zrušila usnesení, které zavazovalo vládu k růstu platů učitelů v roce 2020 na 130 procent průměrné mzdy.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: ČTK

Učitelé se mohli chvíli radovat. V úterý poslanecká sněmovna schválila nárůst platů. To ale trvalo až do středečního dopoledne. Pak přišel poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna s tím, že se úterního hlasování zdržel. I když měl zaznamenáno „pro“. Ke Dni učitelů tak kantoři dostali místo splněných vládních slibů zrušení schváleného usnesení ohledně zvýšení platů.

27.března 2019 v 10:49, příspěvek archivován: 27.března 2019 v 11:40

Jednací řád znásilněn, sněmovna téměř dvě hodiny paralyzována. Ale koalice ANO, KSČM a ČSSD dosáhla svého. Učitelé dostanou ke Dni učitelů krásný dárek - včera schválený růst platů už dnes neplatí! Tohle je fakt ostuda.

„Pro ministerstvo je důležité, že Sněmovna podpořila svým usnesením naplnění programového prohlášení vlády, tedy dosažení 150 procent průměrného platu v roce 2018 pedagoga i nepedagoga na konci roku 2021, a že budeme přidávat systémově na začátku každého roku,“ komentuje situaci ministr školství Robert Plaga

V úterý schválených a ve středu zamítnutých 130 procent mělo ale být o rok dříve, v roce 2020. Ani tak není ministr Plaga rozhozený a stojí si za svým. 

Ministr je v klidu, všechno se podle něj stihne

„Ta mela, která nastala, mi přišla jako laciné honění populistických bodů, protože platy pedagogů a prostředky pro školy rostou. Plán dodržujeme, což nebylo v posledních dvaceti letech samozřejmé, a pokud někdo populisticky vykřikne nějakou částku pro rok 2020, aby si nahnal body, to je záležitost Sněmovny. Pro mě jako ministra je důležité programové prohlášení, k čemuž směřujeme,“ dodal Plaga. 

V programovém prohlášení vláda deklarovala, že platy učitelů budou v roce 2021 na sto padesáti procentech průměrné mzdy, což se vypočítává z roku 2018. V loňských střednědobých výhledech se ale potřebné peníze neobjevovaly, což ministr uznal a chce s ministerstvem financí závazek dohodnout a podepsat do střednědobých výhledových rámců. Stručně řečeno: ministr peníze v tabulkách plánuje, ale podepsané ještě nejsou. 

Bylo to procedurální peklo, zlobí se opozice

Úterní usnesení prošlo o jeden jediný hlas, opoziční návrh podpořili i členové současné koalice, konkrétně to byl jeden hlas od hnutí ANO a tři hlasy od ČSSD, díky kterým došlo ke schválení. 

Porušení sněmovního řádu?

Podle Bartoně došlo podáním námitky na hlasování až druhý den k porušení sněmovní procedury. Ústavní právník Jan Kysela nicméně poukazuje na to, že záleží, kdy se s námitkou Foldyna ozval. 

„Je otázkou, zda měl poslanec Foldyna možnost udělat ji už včera, či nikoliv,“ uvedl. Sněmovní řád totiž mluví o tom, že poslanec může podat námitku bezprostředně po hlasování. 

„Když by námitku podal v první chvíli, kdy to mohl udělat, přestože by šlo o jiný den, tak to jednací řád Sněmovny unese. V případě, že by ta prodleva v řádu hodin jeden i druhý den, tak by zřejmě taková námitka neobstála a byla by pochybná z hlediska jednacího řádu,“ uvedl právník. Podle Kysely by byla taková námitka pochybná i z ústavního hlediska.

„To se ale očividně přes noc změnilo a jde tak podle mě o nebezpečný precedent, to se ještě nestalo. Napadnutí hlasování druhý den překvapilo i Sněmovnu, Pikal jako předsedající námitku neuznal. Což zase napadl poslanec Kováčik z KSČM, který to dotáhl až k hlasování a dopadlo to takhle. A to jsem se s panem Foldynou ještě po hlasování bavil a za hlasování jsem mu děkoval,“ popisuje zmatky ve Sněmovně pirátský poslanec Lukáš Bartoň

Jsme pro, ale ne plošně

Sám Jaroslav Foldyna je podle svých slov dlouhodobě pro zvyšování platů učitelů a přiznává, že je vzhledem k manželce učitelce ve střetu zájmů. Současně při zvyšování mezd u pedagogů i nepedagogů argumentuje správným provedením a tím, že přidáno mají dostat jen ti, co si to zaslouží.

„Musíme už konečně najít odvahu si přiznat, že v odměňování platí pro školství obdobná pravidla, jako pro všechna ostatní odvětví a že plošné zvyšování mezd je nespravedlivé a demotivující. Při určování výše platů ve školství je, mimo jiné, potřeba více zohlednit a lépe vyvážit aprobaci a kvalitu jednotlivých učitelů a jelikož jsem toho názoru, že aktuální návrh nebyl v tomto směru dostatečně připravený, tak jsem pro něj nemohl hlasovat,“ vysvětluje. 

Současně dodává, že nemohl zvednout ani ruku proti, vzhledem k podpoře zvyšování platů. Foldyna podle záznamů hlasovacího zařízení s návrhem souhlasil. Nepodpoření návrhu obhajuje také tím, že není potřeba další zmetek, který by bylo nutné neustále upravovat. 

O návrhu se už jednat nebude a je definitivně zmítnutý. Pokud ovšem vláda dodrží navyšování platů, pravděpodobně podle Bartoně dosáhne kýžených 130 procent v roce 2020, potvrzené úterním usnesením to ale není. 

Průměrné hrubé měsíční platy učitelů v regionálním školství*, Zdroj: MŠMT
Průměr za201320142015201620172018
CELKEM26 81627 26127 96929 48731 63235 089
Mateřské školy23 39923 72024 10825 30027 08930 021
Základní školy27 62328 15229 00530 67133 04036 623
Střední školy 28 184 28 73629 56831 16033 26137 037
Konzervatoře 27 11927 93929 01930 31032 64536 119
Vyšší odborné školy 29 56830 15230 52531 96733 96037 402

* mateřské, základní, střední a vyšší odborné školy, konzervatoře či družiny


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Další z rubriky

Proměnlivé počasí přinese déšť i slunce. V závěru týdne nás čekají letní dny

Ilustrační snímek

Velikonoční pondělí bude prosluněné. Následující dny přinesou déšť, přeháňky a místy i bouřky. Odpolední teploty v...

Čeští politici už čelili napadení pěstmi, zápalnými lahvemi i pistolemi

Polonahá žena s nápisem v angličtině, že Zeman je Putinova děvka, běžela ve...

Funkce veřejného činitele s sebou nese i negativa. Své o tom vědí i čeští politici, které někdo v minulosti napadl či...

Konec černých skládek. Obce dostanou větší prostor k jejich likvidaci

Do celorepublikové úklidové akce Ukliďme svět! Ukliďme Česko! se pustili...

Do letošní akce Ukliďme Česko se letos zapojilo rekordních 65 tisíc dobrovolníků. Do ulic, lesů, k potokům a řekám...

Najdete na iDNES.cz