Neděle 25. října 2020, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 25. října 2020 Beáta

Zrušit povinnou maturitu z matematiky je špatný nápad, míní ředitelé

  9:45
Návrh ministra školství na odložení povinné maturity z matematiky se u ředitelů středních škol ve Zlínském kraji nesetkal s pochopením. Pedagogové ani studenti před začátkem školního roku nevědí, co je čeká a na co se připravovat.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto:  Dan Materna, MAFRA

Padají slova o hlouposti, chaosu a cestě do pekel. Ministr školství Robert Plaga před pár dny prohlásil, že chce zrušit povinnou maturitu z matematiky. Gymnazisté ji měli skládat na jaře roku 2021, ostatní středoškoláci o rok později.

S tím studenti nastupovali na střední školy poprvé předloni a při výběru školy to ovlivnilo i dva následující ročníky. Teď ale ministr mění podmínky studia v jeho průběhu. Argumentuje tím, že maturanti nejsou u testů úspěšní.

„Matematika je důležitá, ale nechci, aby třetina žáků v maturitních oborech byla součástí experimentu, který je založen na tom, že pokud se stane maturita z matematiky povinnou, žáci se ji začnou více učit,“ uvedl Plaga.

Ve Zlínském kraji, který má dlouhodobě jedny z nejúspěšnějších maturantů v Česku, ale takový obrat pochopení nevzbudil.

„Je to hloupý a populistický důvod,“ reagoval krajský radní odpovědný za školství a zároveň poslanec Petr Gazdík. „Rušit něco, co se připravuje víc než deset let, těsně před realizací, je špatné řešení a uvádí to školství do chaosu,“ řekl.

Maturita z matematiky měla zvýšit uplatnitelnost absolventů škol a zlepšit jejich připravenost pro život. Volali po ní zaměstnavatelé, kteří si přejí absolventa schopného logicky uvažovat, zvyklého analyzovat a hledat řešení problému a aplikovat to v praxi.

Debata o povinné maturitě z matematiky vznikla na základě žádostí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a řady průmyslových svazů.

„Když půjdeme cestou toho, že raději nebudeme po studentech nic chtít, protože by to nemuseli zvládnout, je to cesta do pekel nejen pro školství, ale i pro průmysl,“ míní Gazdík.

Budoucí maturanti potřebují mít jasno do půl roku

Šest let se o nové podobě zkoušky radily odborné kruhy, dva roky se připravoval zákon a ladilo jeho znění. Hledal se termín spuštění, testovala se připravenost studentů prostřednictvím nepovinné maturitní zkoušky.

A pak se ještě čekalo, až k maturitě dospěje první „ostrý“ ročník. Studenti v něm teď nastupují do třetího ročníku. Už v minulém školním roce si museli volit semináře na tento rok. Jde o předměty, kterým se chtějí věnovat dál či jim pomohou při přijímačkách na vysokou školu.

„A v pololetí budou vybírat ještě jednoletý seminář na čtvrtý ročník, který může být přípravou na maturitu,“ vysvětlil ředitel Gymnázia Ladislava Jaroše v Holešově Zdeněk Janalík.

Nejpozději do půl roku tedy potřebují vědět, jak bude jejich maturita vypadat.

Vzhledem k tomu, že povinná zkouška z matematiky je v zákoně, musí se změnit jeho znění. To se dá ve Sněmovně projednat v ideálním případě do pěti měsíců, pokud bude všeobecná shoda. Poté musí novela zákona projít Senátem a podepsat ji prezident.

Když se to někde zadrhne, může dojít i k situaci, kdy bude jeden ročník povinně maturovat z matematiky a další už ne.

„Nelíbí se mi to. K projednání ve Sněmovně byl připravený návrh, že stát zajistí didaktické testy z češtiny, cizího jazyka a matematiky. Tím ověří nezbytné minimum, které musí maturant znát, a ostatní nechá na škole,“ řekl ředitel uherskohradišťského gymnázia Zdeněk Botek.

„To je změna maturit, která má smysl. Zrušení nebo odložení povinné zkoušky z matematiky je překvapivé a není to moudré,“ doplnil.

Gymnázia v kraji kladou na matematiku důraz

K takovému řešení se kloní i další ředitelé gymnázií ve Zlínském kraji. Shodují se také v tom, že od září studenty nečeká žádné zemětřesení. Budou pokračovat v přípravách na maturitu v té podobě, která je v zákoně. Tedy na povinnou zkoušku z matematiky.

„Je základem všech přírodních věd, a z toho důvodu na ni přirozeně klademe důraz, ať je povinná, nebo ne,“ řekla ředitelka zlínského gymnázia na náměstí T. G. Masaryka Alena Štachová.

Ministr se rozhodl na základě analýzy výsledků maturantů z minulých let. Podle něj je třeba nejdřív zlepšit výuku matematiky tak, aby jí žáci skutečně rozuměli, a až potom případně zavést povinnou maturitu.

„Je to přesně naopak. Ministerstvo by mělo přimět Cermat (společnost, která pro státní část maturit připravuje testy, pozn. red.), aby změnil princip zkoušky,“ tvrdí Gazdík.

Potom mohou učitelé začít studenty připravovat na to, co má povinná maturita z matematiky přinést. Tedy ověření logického a analytického myšlení a schopnosti převádět matematické principy do praxe.

Ve Zlínském kraji se výuce matematiky věnuje zvýšená pozornost.

„Učitelé se scházejí několikrát do roka, hledají inovativní způsoby výuky, ale stejně nakonec musí žáky a studenty především připravit na zkoušky v té podobě, jakou mají,“ vysvětlil Gazdík.

  • Nejčtenější

Poslední šichta před zavřením pánského holičství končila v šest ráno

Pobolívala jej kolena a chodidla, ale cítil se nabitý energií. V šest hodin ráno mu skončila směna, kterou neplánoval....

Ve Zlínském kraji přibudou tři nová odběrová místa, zvýší počet testů

Zdravotníci ve Zlínském kraji denně odeberou vzorky od 2 700 lidí. Nápor pomohou zvládnout nové odběrové stany ve...

Komplikované a drahé, kritizuje Čunek plán na široké vedení kraje

Už první dny ukazují, že mezi dosluhujícím a novým vedením Zlínského kraje to bude jiskřit. Nová koalice totiž plánuje...

V domovech nákaza decimuje klienty i personál, záchranou jsou studenti

Sociální služby začínají ve Zlínském kraji při druhé vlně koronavirové epidemie kopírovat situaci zdravotníků....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zimní stadiony jsou bez ledu, udržovat jej v nejisté době by bylo drahé

Hokejové haly rozpouštějí led, jejich provoz bez možnosti sportování je příliš drahý. Jde o reakci na vládní opatření v...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Poslední šichta před zavřením pánského holičství končila v šest ráno

Pobolívala jej kolena a chodidla, ale cítil se nabitý energií. V šest hodin ráno mu skončila směna, kterou neplánoval....

Přijde medová krize, brzy nebudeme mít co prodávat, varují včelaři z kraje

Včelaři v kraji zažívají jeden z nejhorších roků vůbec. Trápilo je deštivé počasí i slabá včelstva, která se...

Zlínskému kraji pomůže rozšířit kapacitu také nemocnice ve Vizovicích

Zlínská Baťova nemocnice přesunuje některé necovidové pacienty do jiných zařízení. K dispozici jsou menší nemocnice ve...

Ve Zlínském kraji přibudou tři nová odběrová místa, zvýší počet testů

Zdravotníci ve Zlínském kraji denně odeberou vzorky od 2 700 lidí. Nápor pomohou zvládnout nové odběrové stany ve...

Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!
Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!

99 % přírodních ingrediencí a 1 % šetrných složek pro ochranu pokožky. To jsou dětské čisticí ubrousky Pampers® Coconut Pure™, které můžete...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...