Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

ODS stále neví, kdo stál za financováním její kampaně

  11:05
- Vrcholní představitelé ODS stále nejsou schopni odpovědět na otázky spojené s poslední kauzou financování ODS, a to ani po několika dnech, co se tato informace objevila v tisku. „Kdo konkrétní dělal ty billboardy, to já skutečně nevím,“ uvedl doslova předseda ODS Václav Klaus.
Uvnitř článku naleznete přepis toho, co řekl Klaus na tiskové konferenci. Připravujeme video

Co řekli Ivan Langer a Václav Klaus na tiskové konferenci 16.8.1999:

Ivan Langer: Já myslím, že platí jedna podstatná věc. Vracíme se tady k události, která byla před forenzním auditem, tedy do období, kdy ODS měla nepochybně potíže se svým financováním. Učinili jsme maximum pro to, aby veškeré spekulace o tomto období byly odstraněny. Udělali jsme všechno, co bylo v mezích možností politické strany. Veškeré dokumenty které jsme měli k dispozici jsme poskytli orgánům činným v trestním řízení a teď je již na nich, aby dokázaly, zda došlo k nějakému porušení zákona. Udělali jsme pro to maximum, především pro to, aby byla do budoucnosti stanovena jasná pevná pravidla, která by veškerým spekulacím, veškerým pochybením zamezila.

Klaus: A kdo konkrétní dělal ty billboardy, to já skutečně nevím, ale určitě by vám to někdo uměl říci.

Policie začala vyšetřovat skryté sponzorování ODS:

Policie začala vyšetřovat skryté sponzorování ODS firmami Železniční stavitelství Brno a Morávka Centrum v roce 1996, na nějž ve čtvrtek upozornila MF DNES. Vysoký důstojník policie, který je informován o vyšetřování týkající se financování politických stran, řekl, že tento nový případ okamžitě převzala ekonomická kontrarozvědka.

"Existuje podezření, že ODS nepřiznala dárcovství od brněnských firem a dopustila se tak daňového úniku," uvedl policista. Kromě zmíněných dvou firem se vyšetřování obrací i k pražské firmě Helios.

Ředitel ekonomické kontrarozvědky Evžen Šírek odmítl celou záležitost jakkoli komentovat. "Žádné informace k této věci nejsou poskytovány," sdělil pouze.

Železniční stavitelství Brno a Morávka Centrum zaplatily v roce 1996 celkem 7,3 milionu korun za tisk billboardů, plakátů a brožur, které před volbami využila ODS.

"Je-li to pravda, je to jenom důkaz nepořádek, který ve financování byl. Jsem ale přesvědčen, že se to dneska v ODS neděje už proto, že jsme kvůli tomu dostali za uši," sdělil v reakci na tyto informace místopředseda ODS Miroslav Beneš.

Železniční stavitelství Brno, které v roce 1996 zaplatilo mohutnou kampaň ODS na velkoplošných panelech, není zdaleka jedinou stavební firmou, která poskytla straně finanční injekci. Mezi dárci byly v posledních pěti letech podobných společností desítky.
Jde například o firmy Subterra, Bouygues či zástupce vedení podniků Stavby silnic a železnic a Dopravních staveb Brno.
Všechny tyto firmy, stejně jako Železniční stavitelství Brno, získaly v minulých letech mnohamilionové veřejné zakázky. O vypsání veřejných soutěží rozhoduje vláda, případně ministerstvo dopravy.

K Heliosu míří i další stopy
Skupinu lidí kolem pražské firmy Helios, která se v roce 1996 stala prostředníkem pro skryté sponzorování Klausovy strany, když za peníze dvou brněnských firem (Železničního stavitelství Brno a Morávky Centrum) vyrobila tisícovky billboardů a plakátů pro ODS, vyšetřuje policie ještě kvůli dalšímu podezřelému dárcovství.

Osoby, které jsou s firmou Helios spjaté, poskytly totiž ODS další peníze, které byly ve smlouvách deklarovány jako půjčky. Na tuto skutečnost přišla policie, která našla v účetnictví Klausovy strany rovněž z roku 1996 doklady o třiapůlmilionové půjčce. Tu ODS údajně poskytli čtyři lidé: Vladimír Řípa (1 050 000 Kč), Václav Krampera (1 200 000 Kč), Jindra Petrusová (650 000 Kč) a Jiří Havlena (600 000 Kč). Vladimír Řípa je jednatelem firmy Helios.

Petrusová a Krampera ovšem poskytnutí jakékoli půjčky ODS popřeli. "Na smlouvě o půjčce je sice můj podpis, ale jde o kopii dokumentu včetně podpisu. K plnění dle smlouvy z mé strany nikdy nedošlo," řekla vyšetřovatelům Petrusová.

Podobně reagoval i Krampera, který nyní žije ve Švýcarsku: "ODS jsem v životě nic nepůjčil."

Zbylí dva "věřitelé" se k půjčce sice přihlásili, ale policie má podezření, že všichni čtyři byli pouze vybráni, aby legalizovali finance od neznámých sponzorů či peníze ze zahraničních kont. Havlena je bývalým pracovníkem hlavní kanceláře ODS.

Na to, že je zdroj této třiapůlmilionové půjčky problematický, narazil už loňský forenzní audit. Havlena, který se vyšetřovatelům přiznal, že půjčku organizoval, nebyl schopen vysvětlit, odkud peníze pocházejí a komu se vlastně vracely. Pod tíhou argumentů nakonec přiznal, že šlo jen o zastírací manévr.

"Pan Havlena uzavřel rozhovor s tím, že dokumenty předložené ve věci této konkrétní půjčky, v úhrnu 3,5 milionu korun, jsou nevěrohodné a slouží ke kamufláži čehosi," stojí ve zprávě forenzního auditu.

Vyšetřovatelé pak v této zprávě dodali: "Sdělili jsme mu, že jeho vysvětlení nám připadá velmi nevěrohodné."

Policie odmítá poskytnout k případu podrobné informace, protože vede celý spis jako přísně tajný. Podle zdrojů z policie jde však o jednu z možných cest, jak byly přelévány do ODS peníze z ciziny.

EXMINISTR: SPONZOŘI SE HLÁSILI
Exministr dopravy Vladimír Budinský (ODS) nepopírá, že se na něho sponzoři ODS obraceli, ale tvrdí, že to žádný vliv nemělo. "Nemohu sice říct, že bych se nikdy nepotkal s člověkem, který by říkal: já vás sponzoruji, a něco po mně chtěl, ale mohu říct, že jsem se tím při rozhodování nikdy nenechal ovlivnit, protože mám nějaké zásady," řekl Budinský.
Zároveň dodal, že snaha firem dostat se do přízně vlivné politické strany je pochopitelná.
"Každý představitel podniku musí komunikovat se všemi stranami, které rozhodují anebo budou rozhodovat o věcech veřejných.
Tím spíš to platí u firem, které mají nějakou veřejnou vazbu, to znamená, aby jim zákony umožnily podnikat, anebo jsou živy z veřejných zakázek," dodal Budinský.
Sponzoři většinou popírají, že za svůj dar očekávají nějakou protislužbu. Například Bořivoj Kačena, generální ředitel Staveb silnic a železnic, již dříve uvedl, že jde z jeho strany o osobní výraz podpory ODS: "Jsem prostě sympatizant strany, to je všechno." Podobně odpověděl i jednatel Dopravních staveb Brno Vlastimil Chládek. "Považuji za svou povinnost podpořit pravicovou ODS. Jsem občan, který podniká díky pravici, nestydím se za to," řekl Chládek.

ŽÁDÁM VÁS: NEPIŠTE TO!
Finanční výpomoc poskytnutou ODS ze zištných důvodů přiznal pouze ředitel Železničního stavitelství Brno Michal Štefl.
Potvrdil totiž, že měl strach z toho, že vláda zastaví všechny stavební akce na železnici.
Jeho případ však není zcela totožný s firmami, které figurují v seznamu dárců ODS. Ty jsou totiž legálními sponzory. Naproti tomu Šteflův dar, který spočíval v zaplacení 7,3 milionu korun za tisk billboardů, plakátů a brožur pro volební kampaň ODS, se nikdy v účtech Klausovy strany neobjevil.
Michal Štefl svou finanční výpomoc ODS potvrdil ve středu při osobní schůzce s redaktorem MF DNES. Zároveň žádal, aby tato informace nebyla zveřejněna. "Nepište alespoň jméno naší firmy," naléhal Štefl. Jakmile se zpráva objevila ve včerejším vydání deníku, vydal prohlášení, v němž popřel, že by sponzoring ODS potvrdil.

 

ODS přijala milionový dar, který nepřiznala
Občanská demokratická strana ve volební kampani v roce 1996 využila peníze, které se nikdy neobjevily v jejím účetnictví, mezi sponzorskými dary, a dokonce se o nich nezmiňuje ani forenzní audit, který si Klausova strana nechala loni zpracovat firmou Deloitte & Touche.

Masivní kampaň ODS - množství billboardů a plakátů - před třemi lety zaplatily brněnské firmy Železniční stavitelství Brno a Morávka Centrum. Udělaly to způsobem, který jim až dosud zajistil anonymitu.

"Touto kampaní jsme chtěli podpořit pozitivní vnímání železniční infrastruktury. Víc říct nemohu," uvedl ředitel Železničního stavitelství Brno Michal Štefl, který byl zároveň předsedou představenstva firmy Morávka Centrum.
Podle dostupných informací byl o této finanční výpomoci informován tehdejší výkonný místopředseda strany Libor Novák.

Železniční stavitelství Brno a Morávka Centrum daly celkem 7,3 milionu korun pražské firmě Helios za tisk čtyř tisíc dvou set billboardů a desítek tisíc menších plakátů a brožur. Faktury, které to dokazují, byly uloženy v hlavní kanceláři.
"Právě tam jsem je našel a udělal si z nich kopie," řekl bývalý zaměstnanec ODS, když tyto faktury minulý týden předal Mladé frontě DNES. Odmítl však v této souvislosti zveřejnit své jméno.

Libor Novák se k těmto dokumentům nedokázal vyjádřit, neboť si podle svých slov "nic nepamatuje".

LIBOR NOVÁK: NEVÍM O TOM, UŽ SE NEPAMATUJI, NETUŠÍM
Víte o tom, že tisk plakátů a bilboardů hradily tyto společnosti?
"Nevím o tom. Nepamatuji se."
Bylo by to vůbec možné? Fungoval takový princip v ODS?
"Říkám vám znovu: Nevím. Nepamatuji se."
Je někdo, kdo by o tom kromě vás věděl?
"Netuším. Na shledanou."

Jak vyplynulo z rozhovoru s Michalem Šteflem, ředitelem Železničního stavitelství Brno, jeho firma podpořila ODS z naprosto zištných důvodů. Chtěli se tak dostat zejména do přízně ministra dopravy, který rozhodoval o vypsání veřejných zakázek na stavby na I. a II. tranzitním železničním koridoru.

Štefl nejprve v telefonickém rozhovoru placení billboardů a plakátů pro ODS popřel. Při osobním setkání o den později to však potvrdil. Přiznal dokonce i to, že s Liborem Novákem měl tři rozhovory.
ODS přijetí tohoto daru nikde neuvedla. Policejní důstojník, který se financováním ODS zabývá už druhým rokem, uvedl, že může jít o daňový únik. Policie dosud o tomto případu vůbec nevěděla.

Michal Štefl ze Železničního stavitelství Brno potvrdil, že impulsem pro vyjednávání s ODS byla obava jeho firmy o další osud státních zakázek na železnici.
"Měli jsme informace, že vláda chce všechny tyto akce zastavit. To by nás přivedlo do velmi složité situace, a tak jsme diskutovali, jak se k tomu postavit. Proto jsme jednali s panem Novákem," říká Štefl.

Železniční stavitelství Brno získalo ve veřejné soutěži od Českých drah ty největší zakázky. "V období 1994 až 1996 dostala firma Železniční stavitelství Brno od Českých drah tři největší zakázky: modernizace tratí Uhersko - Choceň a Poříčany - Úvaly v celkové výši jedné miliardy korun a optimalizaci jedné z tratí z Brna za dvě miliardy sedm set padesát milionů korun," potvrdil Petr Šťáhlavský z Českých drah.
Přímou souvislost mezi zakázkami pro Železniční stavitelství Brno a finančním příspěvkem na volební kampaň ODS nelze prokázat.

Ministři dopravy, kteří o vypsání zakázek rozhodovali, prohlašují, že o Šteflových požadavcích nic netušili a nevěděli ani to, že se scházel s Liborem Novákem.
"Pan Novák se mnou na téma železničního koridoru nikdy nemluvil, a i kdyby mluvil, bylo by to houby platné, protože já jsem zastáncem naprosto objektivní soutěže," uvedl včera exministr Budinský.
Rovněž Martin Říman, který do čela resortu dopravy usedl po volbách v roce 1996, tvrdí, že o Šteflově finanční pomoci při kampani ODS nevěděl: "Kampaň se tehdy odehrávala beze mne, s panem Šteflem jsem o tom nikdy nemluvil, takže je to pro mne novinka."

NA ZAKÁZCE JSME BYLI ZCELA ZÁVISLÍ

Motivem skrytého sponzoringu ze strany Železničního stavitelství Brno nemuselo být přímo ovlivnění výsledků konkrétní soutěže. Sám Štefl přiznává, že mu šlo hlavně o to, aby se soutěže vůbec konaly, a tak jeho firma dostala šanci získat velkou státní zakázku. Vzhledem k tomu, že stavbami na dráze se v tuzemsku zabývá jen několik firem, ŽS Brno mělo poměrně velkou šanci zvítězit alespoň v některé zakázce.

"Musím říct, že na těch koridorech jsme byli závislí a taky jsme na nich jako firma vyrostli. Teď máme roční obrat zhruba čtyři miliardy korun, což není málo," řekl Štefl.
Ať už vědomě, či nevědomě, ministr dopravy splnil přesně to, o čem Šteflova firma snila - práce na železničním koridoru zastaveny nebyly.

Na zaplacení tisku billboardů, plakátů a brožur s motivy Občanské demokratické strany použil Michal Štefl peněz i z firmy Morávka Centrum, která se podle výpisu z obchodního rejstříku zabývá podnikáním v oblasti nemovitostí. Pavel Novák, tehdejší ředitel Morávky, včera potvrdil, že Štefl po něm peníze na billboardy žádal.

"Dohodl jsem se s panem Šteflem, že polovinu zaplatíme z peněz Morávky, ale na co to přesně bylo, to nevím, to jsem nerozpitvával," uvedl Pavel Novák.
Na otázku, zda poskytl milionový příspěvek z peněz firmy, aniž věděl, na co půjdou, Novák odpověděl: "Víte, peníze Morávky a Železničního stavitelství byly tak propojeny, že je jedno, jestli to byla záležitost té nebo druhé firmy. Proto jsem se tím tak do hloubky nezabýval."

KDO VE STRANĚ ZNAL MECENÁŠE?

Kdo všechno v ODS věděl o ukrytém mecenáši, není jasné. Libor Novák si na nic nepamatuje. Jeho tajemník Ludvík Otto, který se rovněž staral o finanční zajištění volební kampaně, se vyjádřit nemohl, neboť už více než měsíc sedí ve vazbě.
Ivan Pilip, poslanec za Unii svobody, který byl před třemi lety místopředsedou ODS, zase říká, že o těchto záležitostech politické vedení strany informace nemělo.
"To byly věci, které se na grémiu neprojednávaly. Ale mohu potvrdit, že někde se o tom šuškalo."

Libor Novák: Nevím o tom, už se nepamatuji, netuším
Bývalý výkonný místopředseda ODS Libor Novák, který měl na starosti financování volební kampaně v roce 1996, dává najevo, že si na finanční výpomoc od firem Železniční stavitelství Brno a Morávka Centrum nepamatuje.

Víte o tom, že tisk plakátů a billboardů hradily tyto společnosti?
Nevím o tom. Nepamatuji se.

Bylo by to vůbec možné? Fungoval takový princip v ODS?
Říkám vám znovu: Nevím. Nepamatuji se.

Je někdo, kdo by o tom kromě vás věděl?

Netuším. Na shledanou.


Policie: Může jít o další daňový únik
Policie, která již druhý rok vyšetřuje podezření z nelegálního financování Klausovy strany, o skrytém sponzorování ODS firmami Železniční stavitelství Brno a Morávka Centrum nevěděla.

"Je to naprostá novinka. V dokumentech, které zkoumáme, o tom není ani zmínka. Rovněž žádný zaměstnanec nebo bývalý představitel ODS nám o tomto případu do protokolu nic neřekl," potvrdil důstojník policie, který se případem ODS zabývá.

Podle jeho názoru jde o další vážný případ, který bude nutné vedle pátrání po tajných kontech ODS v zahraničí a vyšetřování daňových deliktů při rozepisování darů prozkoumat. "Neznám detaily, ale na první pohled to vypadá i na to, že byl spáchán trestný čin daňového úniku," uvedl tento policista.

Pokud totiž billboardy, plakáty a další propagační materiály ODS, které vytiskla firma Helios na zakázku obou brněnských firem, převzala hlavní kancelář ODS a pak je využila v předvolební kampani, musela by to strana ve svém účetnictví vykázat jako nepeněžitý dar a také jej zdanit. To se však nestalo. Nepeněžitý dar od firmy Helios, od Železničního stavitelství Brno či Morávky Centrum ve výroční finanční zprávě za rok 1996 není. ODS by tímto postupem připravila stát na daních až o téměř dvě stě tisíc korun.

Jde tedy o stejné podezření, kvůli kterému byli v ODS obviněni již dva lidé. Za krácení daně jsou obviněni bývalý místopředseda ODS Libor Novák a jeho někdejší tajemník a klíčová postava v celém financování Ludvík Otto. Ten je ve vazbě za spolupodílnictví na daňovém úniku, který vznikl ve firmě Rallye Cars při sponzorování ODS. Novák byl rovněž ve vazbě, nyní čeká na soud za to, že připravil stát na daních ve výši půl milionu korun, když rozepisoval dary od podnikatele Milana Šrejbra na neexistující osoby.

Volební billboard ODS v roce 1996.

Volební leták Libora Nováka, kandidáta za ODS do Poslanecké sněmovny.

Reklama ODS

Kopie faktury za tisk billboardů pro volební kampaň v roce 1996.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Největší šelma zpět na Olomoucku. Na Libavé natočili medvědici s mládětem

  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Pavel přijel do Explosie, absolvuje let na simulátoru a navštíví děti v léčebně

21. května 2024  7:30,  aktualizováno  9:41

V továrně výrobce výbušnin a střeliva Explosii začala dnes dvoudenní návštěva Petra Pavla a jeho...

Elektrokolo

11. května 2021  8:39,  aktualizováno  21.5 9:19

Elektrické kolo je jízdní kolo, které pohání elektrická energie. Může se s ním jako s běžným kolem...

Nemovitosti bez majitele? Rusové chtějí na Ukrajině zabavit přes 13 tisíc bytů a domů

21. května 2024  7:59

Ruské úřady chtějí na okupovaných ukrajinských územích zabavit více než 13 tisíc bytů a domů, které...

Kolony brzdí provoz na D5 a D8 před hranicemi, důvodem jsou německé kontroly

21. května 2024

Na dálnicích D5 a D8 stojí před hraničními přechody do Německa dlouhé kolony především kamionů....

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....