Objektivem čtenáře: demonstraci proti ruské okupaci rozháněli naši

Exkluzivně   7:02aktualizováno  7:02
V srpnu 1969 vyšli obyvatelé Československa do ulic, aby po roce protestovali proti okupaci jednotkami sovětské armády a dalších "spřátelených" zemí. Čtenář MF DNES tehdy fotil v pražských ulicích. Své snímky zveřejnil až dnes.

Odpoledne 21. srpna v ulici Na Příkopech: Veřejná bezpečnost a Lidové milice vytlačovaly protestující dále od bývalé proluky Myslbek (vpravo). „Byla to taková přetlačovaná,“ vzpomíná Milan Linhart. | foto: Milan Linhart

Autorem snímků je Milan Linhart. Fotografie zvětšíte kliknutím.

"Je to už čtyřicet let, co jsem zdokumentoval první výročí okupace z roku 1968. Místo Rusů nás řezala na Václavském náměstí a na Příkopech v Praze naše Veřejná bezpečnost a naše Lidové milice," připomněl fotograf Milan Linhart.

Srpen 1969 v Praze

Bezpečnostní složky nasadily proti demonstrantům na Příkopech i slzné granáty.

Lidé v Československu tehdy spontánně protestovali proti rok trvající okupaci země vojsky dalších států Varšavské smlouvy. "Spřátelené armády" pomohly potlačit demokratizační reformy, které hrozily vymaněním Československa z chomoutu Moskvy.

Srpen 1969 v Praze

Později proti demonstrantům nasadili i vodní děla (vzadu uprostřed sprška). "Každý utíkal jako o život," říká Milan Linhart.

Smutnou premiéru si před čtyřiceti lety odbyla novinka v arzenálu Veřejné bezpečnosti - bílé obušky, přivezené z Polska. Byly delší než "pendreky", které dříve příslušníci měli, a tudíž v davu účinnější.

Srpen 1969 v Praze

Náměstí Republiky. V rukou policistů jsou dobře patrné bílé pendreky - delší než původní československé - které pořádkové síly dovezly z Polska.

Tehdy dvacetiletý Linhart vzpomíná, že pochopení pro demonstranty, sevřené na Václavském náměstí bezpečnostními složkami, měli jen mladí vojáci. "Jedině vojáci, kluci jako my, v našich letech, byli svolní nás propustit z uzávěry v horní části Václavského náměstí a nechat nás uniknout. Veřejná bezpečnost a Lidové milice ne," řekl iDNES.cz.

Srpen 1969 v Praze

"Tahle dýmovnice mi hučela kolem hlavy. Kluci je házeli zpátky na hlavy policajtům," říká Milan Linhart.

Sám fotograf jen těsně unikl zranění, když mu kolem hlavy prolétla zapálená dýmovnice. Pak se ji někteří demonstranti snažili na zemi uhasit, ovšem nešlo to. "Je to jako včera," říká nad snímkem Linhart, který při demonstraci občas ukrýval fotoaparát Zenit pod bundou, aby si ho nevšimli agenti vmísení v davu. Proto některé situace vyfotit nemohl.

Srpen 1969 v PrazeSrpen 1969 v PrazeSrpen 1969 v Praze

Srpen 1969 v Praze: V ulicích byli příslušníci Veřejné bezpečnosti, Lidových milicí i vojáci.

Praha ovšem nebyla jediným místem, kde se protestovalo. V Brně se sešlo až dvě stě tisíc lidí, dva zemřeli (v Praze byly oběti tři). Ústav pro studium totalitních režimů připravil k demonstraci v Brně vlastní výstavu, kterou je možné zhlédnout na místním náměstí Svobody.

na dobové filmy se podívejte zde

"Na velodromu se tehdy konalo mistrovství světa v dráhové cyklistice a ve městě byly tisíce fanoušků a desítky novinářů z celého světa. Zprávy o krvavém potlačení protestů se tak donesly i do vzdálených koutů naší planety," citovala ČTK mluvčího ústavu Jiřího Reichla.

ROZSAH ZÁSAHU V SRPNU 1969

Zásah proti demonstracím v srpnu 1969 podtrhl odhodlanost komunistů potlačit odpor všemi prostředky. Celkově proti demonstrantům zasahovalo 20 tisíc vojáků, 310 tanků, 40 tisíc milicionářů, třicet tisíc příslušníků Veřejné bezpečnosti, 200 obrněných transportérů a 2 300 aut.

V Praze při demonstracích zemřeli tři lidé, v Brně dva. Desítky byly zraněny.

Den po protestech politici podepsali "Zákonné opatření předsednictva Národního shromáždění o některých přechodných opatřeních, nutných k upevnění a ochraně veřejného pořádku", takzvaný pendrekový zákon.

Samosoudci pak odsoudili 1 526 lidí, z toho polovinu za výtržnosti, a justiční složky měly v ruce bič na další protestující.

O tři dny později poděkoval vůdce Sovětského svazu Leonid Brežněv Ludvíku Svobodovi a Gustávu Husákovi za "zvládnutí situace".

zdroj: Totalita.cz

Autor:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Příspěvky na brýle končí. Peníze půjdou na pomoc vážně nemocným

Ilustrační snímek

Příspěvek na brýle či vložky do bot bude brzy minulostí. Nový zákon totiž změní úhradu zdravotních pomůcek a peníze se...

Mirošovice zveřejnily na webu výsledky eurovoleb, pak je stáhly

V Mirošivicích zveřejnil výsledky voleb do Evropského parlamentu už v sobotu...

V sobotu odpoledne se na oficiálním webové stránce obce Mirošovice objevily výsledky eurovoleb. Výsledky však nesmějí...

Motorkářka v serpentinách narazila do stromu, na místě podlehla zraněním

Ilustrační snímek

Mladá motocyklistka zahynula v sobotu odpoledne na Děčínsku. Pravděpodobně nezvládla průjezd serpentinami a narazila do...

Najdete na iDNES.cz