Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V Pákistánu bych přežil deset dní, říká novinář čekající na azyl v Česku

  1:24
Před víc než osmi lety požádal v Česku o azyl. Dosud ho však pákistánský opoziční novinář Muhammad Jahanzaib nezískal. Ochranu mu odmítá udělit ministerstvo vnitra, přestože české soudy už čtyřikrát řekly, že na ni má nárok. V Pákistánu by přitom podle svých slov přežil nejvýš deset dní.

Pákistánský opoziční novinář Muhammad Jahanzaib požádal Česko o azyl před více než osmi lety (5. října 2015). | foto:  Dan Materna, MAFRA

Kvůli práci reportéra absolvoval řadu policejních výslechů. Slyšel výhrůžky, obvinění. A zažil, že dva jeho kolegové se z policejní stanice už nevrátili. „Policie je zatkla a druhý den vydala zprávu, že byli zastřeleni na útěku. To se občas v Pákistánu stává, nejen novinářům. Hrozí to každému, kdo je režimu nepohodlný,“ říká Muhammad Jahanzaib, který několik let pracoval jako politický a všeobecný reportér pro regionální list Roznama Sahafat.

Publikoval řadu textů kritizujících poměry v paňdžábském městě Jhelum i centrální vládu. Několikrát si ho proto místní policie zavolala. Dlouho měl štěstí. Za články ho jen pokárala a doporučila, aby přestal. „Jenže já byl současně i funkcionář místní pobočky skupiny Nadáz (Laskavost), která prosazuje otevřenější společnost. Nemohl jsem přestat, my jsme se za svobodu a demokracii museli prát,“ popisuje.

Kritické články, nejen jeho, tak v listě vycházely dál. Jenže pak přišla policejní odveta a dva Jahanzaibovy kolegy stála život. Jeho a další novináře listu pak policie krátce poté, dle Jahanzaiba křivě a vykonstruovaně, obvinila ze žhářství na místním tržišti. Do vězení samozřejmě nechtěl, a tak když se v březnu 2007 o chystaném obvinění dozvěděl, okamžitě se sbalil, odjel do hlavního města Islámábádu a sedl na letadlo.

Zamířil na Ukrajinu, kde v letech 1995 až 2000 studoval a kde pobývala se dvěma syny jeho ukrajinská manželka, která se s ním právě chystala rozvést. Odtud pak zamířil do Česka, kde v dubnu požádal o udělení mezinárodní ochrany. „Kdybych se vrátil do Pákistánu, vydržel bych na svobodě - nebo živý - jen deset dní,“ říká.

Jahanzaibovo vyprávění je podle ministerstva nedůvěryhodné

To vše se odehrálo mezi lety 2001 a 2007. A od té doby je celý příběh předmětem sporu mezi ministerstvem vnitra, konkrétně odborem azylové a migrační politiky na jedné straně, a Jahanzaibem a českými soudy na druhé. Zatímco novinář tvrdí, že říká pravdu, a soudy, u nichž ministerstvo žaloval, mu minimálně v hlavních bodech uvěřily, resort poukazuje na rozpory v jeho vyprávění, bere ho za nedůvěryhodné a muž podle něj na azyl nemá nárok.

Výtky však působí poněkud malicherně. Ministerští úředníci třeba Jahanzaibovi vyčítají, že se o rok zmýlil ohledně vyhoštění předsedy jeho politické strany ze země, že měnil označení trestných činů, z nichž měl být obviněn, nepamatoval si přesná čísla paragrafů, zaměňoval pojmy „zahájení trestního stíhání“, „obvinění“ či „odsouzení“.

Nejvyšší správní soud, který o případu rozhodoval v roce 2012, to za závažné nepovažoval a důležitější jsou podle něj zcela jiné věci.

„Převážnou většinu nepřesností lze vysvětlit časovým odstupem v řádu několika let a též nedostatkem právního vzdělání žalobce. Pro posouzení věci je podstatné, že žalobce byl členem politické strany a pracoval jako novinář, a v důsledku toho měl konflikty se státními orgány, pro které byl dokonce trestně obviněn či stíhán,“ uvedla ve zdůvodnění rozsudku předsedkyně senátu Dagmar Nygrínová, která Jahanzaibovi právo na doplňkovou ochranu, což je jedna z variant azylu, přiznala.

Podobně uvažoval i Krajský soud v Ostravě, který právo na azyl pro novináře uznal už dokonce třikrát.

Ani čtyři rozsudky ministerstvu nestačí

Jenže pro ministerstvo vnitra jsou čtyři soudní rozsudky, poslední z letošního května, málo. Oproti mínění skoro celého demokratického světa i množství organizací sledujících stav lidských práv i českých soudů považuje Pákistán za de facto bezpečný stát, který respektuje právo lidu na svobodný názor.

„Žalovaný (ministerstvo vnitra - pozn. red.) konstatoval, že Pákistán dle informací respektuje právo lidu na zastávání různých politických názorů. Vláda v některých případech zakazovala a trestala shromáždění čtyř a více lidí, jednalo se však o bezpečnostní, nikoli diskriminační pravidlo,“ cituje ze stanoviska ministerstva rozsudek Nejvyššího správního soudu.

Uprchlická krize

Jahanzaibův pražský advokát Athanassios Pantazopoulos se nad těmito větami hořce pousmál. „Jen v roce 2011, jak uvádí zpráva Amnesty International, bylo v Pákistánu zabito 19 novinářů. Organizace navíc považuje Pákistán za nejnebezpečnější místo pro vykonávání novinářského povolání,“ podotýká.

Pronásledování politických odpůrců, jejich věznění, zmizení či vraždy jsou v zemi běžné třeba i podle zprávy Human Rights Watch, kterou vydalo americké ministerstvo zahraničí v lednu 2011. Celá oblast Paňdžábu je navíc ohniskem neustálých ozbrojených konfliktů, což platí skoro pro celé území současného Pákistánu. Země je také jedinou na světě, kde kvůli teroristickému útoku přišel o život český velvyslanec - v září 2008 Ivo Žďárek (více o jeho smrti zde).

Vstřícnost necítím, říká advokát

Jahanzaib nicméně žije dál na průkaz čekatele na azyl. Mezitím se naučil slušně česky a našel si práci v pražské indické restauraci. Brzy už poněkolikáté dostane v obálce vyjádření odboru azylové a migrační politiky. Jaké bude nyní?

Advokát Pantazopoulos je skeptický. „Oni stále argumentují, že může přesídlit jinam, do jižních zemí, které jsou také bezpečné. Žádnou vstřícnost necítím. K soudům od nich nikdo ani nechodí, jen se omlouvají,“ říká a konání ministerstva, jež nerespektuje verdikty soudů, považuje za zvůli: „Jde o svévolný postup, který je zcela v rozporu s judikaturou právního státu.“

Samotný úřad záležitost odmítá jakkoli komentovat. „Jedná se o správní řízení a ke konkrétním osobám se nemůžeme vyjadřovat,“ řekla pouze mluvčí ministerstva Hana Malá.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

VIDEO: Kdo nejlíp vříská? Soutěž v imitaci racků vyhrál malý chlapec

26. dubna 2024  20:36

Devítiletý Cooper Wallace z britského Chesterfieldu v neděli vyhrál čtvrté mistrovství Evropy v...

Ukrajinci se snaží před bojem utéct do Rumunska, v řece mnozí najdou smrt

26. dubna 2024  20:26

Tisíce Ukrajinců se od počátku ruské invaze pokusily překonat řeku Tisu na hranici s Rumunskem ve...

Mohly by hlídat tisíce dětí. Většině z dětských skupin ale stát nedá peníze

26. dubna 2024

Premium Míst pro děti ve školkách je zoufalý nedostatek. Státu se pro letošek přihlásilo 180 lidí z...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...