Spor o reklamu v ČT: pokud spoty zmizí, Nova dá miliony na české filmy

  20:19aktualizováno  20:19
Televize Nova hodlá posílat ročně desítky milionů korun do Státního fondu pro podporu a rozvoj české kinematografie. Na oplátku ale chce, aby z České televize zmizela reklama. Nova doufá, že by se pak inzerenti přesunuli do komerčních stanic.

Česká televize | foto: Profimedia.cz

"Televize Nova je ochotna se podílet na financování kinematografie, pokud proces digitalizace proběhne dle plánu, jak zákonodárci již dříve rozhodli," řekl iDNES.cz generální ředitel TV Nova Jan Andruško.

Celkový roční příspěvek do fondu by měl být 150 milionů korun a podle televize by se na něm mělo podílet více komerčních subjektů. "Nova je ochotna věnovat částku dle svého tržního podílu," dodal Andruško.

Podpora filmů

Státní fond pro podporu a rozvoj české kinematografie slouží pro podporu českých filmů a filmařů. Funguje od roku 1992. Z jeho prostředků se financuje i technický rozvoj, modernizace kin či pořádání festivalů. Působí pod správou ministerstva kultury. Mezi nejvýznamnější finanční zdroje fondu patří odvody z cen vstupného do kin a příjmy z obchodního využití filmů, k nimž fond vlastní autorská práva výrobce.

Zdroj: Wikipedia

Přispívání se nebrání ani druhý největší hráč na trhu - televize Prima. "Je to oprávněný požadavek státu, aby ti, kdo na televizním vysílání profitují, přispívali na film," prohlásil finanční ředitel TV Prima Vladimír Pořízek.

Dvě nejsilnější televize oproti tomu požadují, aby zůstal v platnosti zákon o přechodu z analogového na digitální vysílání. K němu dojde 11. listopadu 2011, o měsíc později má podle zákona skončit reklama na obrazovce veřejnoprávní televize.

Skupina senátorů se ale s podporou ministra kultury Jiřího Bessera snaží prosadit novelu zákona, která reklamu prozatím zachová. Zrušení reklamy v ČT bylo ve středu tématem odborné konference Digimedia 2011.

"Jednou to v zákoně je napsáno, tak by se právní rámec, za kterého jsme akceptovali plán přechodu na digitální vysílání, neměl měnit," podotkl Pořízek.

Reklama na ČT4 a ČT2 by mohla částečně zůstat

Nova také připouští, aby v omezené míře zůstala reklama na ČT 2 a ČT 4 na podporu české kultury a českého sportu.

"Myslím, že by reklama v ČT neměla být, protože je to principiálně špatně, ale v otázce kultury je to věc k diskusi. Zatím jsme se o tom v rámci TV Prima nebavili," reagoval na nápad konkurence Pořízek.

Malé televize se obávají, že si zrušením reklamy na ČT nepomůžou. "S ohledem na to, jak je trh v tuto chvíli rozdělen, tak by se ještě více posílil duopol, který na trhu funguje. Přístup malých kanálů k příjmům z reklamy bude komplikovanější," řekl iDNES.cz Štěpán Wolde ze společnosti At Media, která zastupuje malé stanice jako Óčko, Meteo TV nebo Minimax. 

Pro Novu a Primu je podle něj především důležité "vyčistit si prostor a mít hegemonii v oslovení diváka plnoformátových televizí".

Autor:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Havel po propuštění na svobodu slavil. Na večírek pozval i Dubčeka

Jaroslav Kučera: Václav Havel a Alexander Dubček ve chvíli, kdy Čs. televize...

17. května 1989 se neodehrálo jen setkání Husáka a Jakeše s rumunským diktátorem Nicolae Ceaušeskem na Pražském hradě....

První část dálnice na Slovácku má stavební povolení, práce začnou letos

Trasa plánované dálnice D55 v úseku Babice - Staré Město.

Silničáři získali stavební povolení na úsek dálnice D55 z Babic do Starého Města. Do tří let by po ní řidiči mohli...

Češi vybírají europoslance. Už volil prezident, premiér i všichni lídři stran

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš s manželkou volili v Průhonicích u...

Češi začali rozhodovat o tom, kdo je bude příštích pět let zastupovat v Evropském parlamentu. Volební místnosti se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz