Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Na Pražském okruhu se už jezdí. Na kolech a na bruslích

  12:30
Bruslaři a cyklisté si v Praze našli novou dráhu. S nadsázkou se za ni dá označit právě dokončovaná jižní část Pražského silničního okruhu. Dva úseky silniční stavby mezi Točnou, Vestcem a Jesenicí měří celkem přes 10 kilometrů. Stavbaři tam ale sportovce moc rádi nevidí.

Hladký asfalt nedokončeného dálničního okruhu u Vestce láká cyklisty i bruslaře. | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Každý víkend se na stavbu rychlostní silnice vydávají desítky bruslařů, aby si vyzkoušeli jízdu po bezkonkurenčně nejkvalitnějším povrchu v metropoli. "Už jsem to také byl zkusit, je to krásný zážitek, ten povrch je jedinečný," popsal svou zkušenost bruslař a jeden z provozovatelů serveru inlajn.cz Víťa Žalud.

"Jinde jsou davy lidí, tady se to ale rozptýlí," prohlásil další ze sportovců, kteří se už po rychlostní komunikaci projeli, jenž ovšem nechtěl zveřejnit své jméno.

Má k tomu jednoduchý důvod. Lidé na bicyklech či s kolečkovými bruslemi na nohou po nedokončené silnici jezdí bez povolení.

Stejně jako na každou jinou stavbu je i na Pražský silniční okruh vstup zakázán. "Stavba není dokončená, jde hlavně o bezpečnost lidí. O víkendech jsou jich tam davy, chápu, že je to tam láká, ale přístup na tohle místo nemá povolen nikdo," řekl Jan Paclík ze společnosti Strabag, která se na stavbě okruhu podílí.

Jenže stavbařům nezbývá nic jiného než přítomnost bruslařů či cyklistů na silnici tolerovat. Kromě toho, že při jízdě po čerstvém hladkém povrchu žádné zvláštní nebezpečí lidem nehrozí, mluví pro sportovce jedna velká výhoda: zahradit vstup na takto dlouhou stavbu jednoduše nejde.

O tom, že v Praze nyní lepší místo k bruslařským vyjížďkám stěží najdete, svědčí i plán uspořádat mezi Jesenicí a Vestcem velké in-line závody.

Bruslaři a cyklisté mohou vyzkoušet dvanáctikilometrový úsek Jesenice - Vestec - Točná na Pražském okruhu.

Akce, na niž může dorazit až několik stovek účastníků, proběhne na okruhu 12. června.

"Jde o ojedinělou akci, za bezpečnost lidí budou odpovídat organizátoři, ale jinak je okruh pro veřejnost zavřený, otevře se až na konci srpna," uvedla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková. Zatímco většina pražských řidičů se na tento den těší, bruslaři po zprovoznění okruhu přijdou o lákavou trať.

Ladronka bude do prázdnin

Místo ní se dočkají zprovoznění nového okruhu v parku na Ladronce v Praze 6. Oblíbená dráha okolo někdejší usedlosti Ladronka bývá o víkendech zcela přeplněna lidmi, proto se rozšiřuje o novou část, která vede čerstvě vybudovaným parkem poblíž obchodního domu Kaufland.

Obě trati spojí tunel pod frekventovanou Kukulovou ulicí. "Zbývá jen dodělat napojení tunelu na novou dráhu, hotová bude stavba koncem června," řekl Milan Veselý z firmy Podzimek a synové, která okruh v těchto dnech dokončuje.

Někteří nadšenci už stihli novou trať vyzkoušet a na serveru ladronka.cz se o ní rozjela velká debata. Většina názorů je spíše negativních. Lidem vadí hlavně malá šířka dráhy, kvůli níž se nedá bezpečně předjíždět.

"Je to úzké, navíc velmi blízko rušné silnice, s dětmi tam chodit nebudeme," uvedl v internetové diskusi Martin, který vede v Praze 6 sportovní oddíl. K pozitivům dráhy patří naopak půjčovna bruslí nebo občerstvení.

Kam v Praze na brusle

Obliba in-line bruslí v Praze každým rokem stoupá a tradiční cyklostezky proto bývají často bruslaři přeplněné. Nejznámější tratí je stezka na pravém břehu Vltavy mezi Podolím a Zbraslaví, na níž se zvláště o víkendech pletou bruslaři cyklistům pod kola a hrozí nebezpečí střetů.

Experti proto raději doporučují vyrazit na některou z méně frekventovaných tratí. "Po rekonstrukci je trať ve Stromovce, tam je lepší povrch než na té mezi Podolím a Braníkem," hodnotil Víťa Žalud ze serveru inlajn.cz.

Vyhovující povrch pro bruslaře má také stezka u trojského břehu Vltavy, jejíž délka mezi Trojou a Drahaňskou roklí je však pouhé dva kilometry. Ještě o polovinu kratší je okruh na Opatově, který má však tu výhodu, že je určen výhradně bruslařům.

Bruslit se dá také v Letenských sadech, značnou část tras ovšem ukousla stavba tunelu Blanka. Bruslaři kvůli tomu více využívají cesty poblíž Letenského zámečku, kde jim však někdy hrozí kolize s lidmi venčícími psy.

Kvůli rizikům nárazu proto odborníci doporučují vždy na bruslích používat helmu a chrániče, ačkoli to žádný zákon nepřikazuje.

Autor:

Tak ať někdo vymyslí, jak opravovat město bez uzavírek, vyzývá Hřib

  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí balíčku jsou také programy Eurosport s kompletní letní olympiádou. Získáte i programy Nova Sport 1,...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

Premium

Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van der W. Některé znásilnil, donutil je k prostituci a hromadnému sexu, dalším nezaplatil. Příběh...

18. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě Trumpova listopadového vítězství v prezidentských volbách. Senátor za Ohio, kterého si Trump v pondělí...

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera dubajského vládce Spojených arabských emirátů, šejka Muhammada bin Rašída Maktúma...

22. července 2024  9:36

Harrisová je v průzkumu před Trumpem, mluví o boji mezi chaosem a svobodou

Kamala Harrisová vidí souboj s Donaldem Trumpem jako volbu mezi svobodou a chaosem. Americká viceprezidentka má v průzkumu agentur Reuters/Ipsos nepatrný náskok dvou procentních bodů. Donald Trump se...

23. července 2024  21:08,  aktualizováno  22:08

Neděle byla nejteplejším dnem v historii měření. Další rekordy jsou na obzoru

V neděli 21. července 2024 dosáhla celosvětová průměrná teplota nejvyšší hodnoty od začátku měření v roce 1940. V úterý to uvedly agentury s odkazem na sdělení unijní meteorologické služby...

23. července 2024  21:49

Vojenská tajná služba míří na síť X. Symbolicky v den narození generála Moravce

Je to přesně 129 let od narození legendárního generála Františka Moravce, jednoho z nejvýraznějších mužů historie vojenského zpravodajství a strůjce atentátu na říšského protektora Reinharda...

23. července 2024  21:22

Připravují se na boj s Čínou, přišel tajfun. Na Tchajwanu omezili vojenské manévry

Kvůli příchodu tajfunu Gaemi musela tchajwanská armáda v úterý omezit své rozsáhlé vojenské cvičení. Tchaj-pej zrušila leteckou část manévrů na východním pobřeží; pozemní a námořní část zatím...

23. července 2024  21:08

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...