Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ministerské posty opustí Němeček a Dienstbier, oznámil Sobotka

  12:53aktualizováno  17:34
Vládu opustí ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček a ministr pro lidská práva a legislativu Jiří Dienstbier. Němečka má nahradit ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík, na místo Dienstbiera navrhne premiér Bohuslav Sobotka poslance ČSSD Jana Chvojku. Předseda vlády a ČSSD to oznámil v pátek odpoledne na tiskovém brífinku v Lidovém domě.

Sobotka řekl, že výměna ministrů je reakcí na volební výsledky ČSSD. „Sociální demokracie nemůže sedět s rukama v klíně, nemůže se tvářit, že se vůbec nic nestalo,“ řekl předseda strany.

Miloslav Ludvík

Do čela resortu zdravotniství navrhuje premiér šéfa motolské nemocnice...

Třiapadesátiletý vystudovaný právník a ekonom vede od roku 2000 Fakultní nemocnici v Motole. Od roku 2002 je pražským zastupitelem, v posledních dvou letech i šéfem finančního výboru. V roce 2011 média zveřejnila nahrávku, na které Ludvík nabádá k lepší péči o prominentní pacienty, takzvané kulichy (podrobnosti najdete zde). Je předsedou pražské ČSSD.

„V uplynulých dnech jsem měl řadu otevřených, popravdě řečeno tvrdých, rozhovorů s členy vlády za sociální demokracii. Některé skončily tak, že jsme se domluvili na pokračování spolupráce, některé skončily tím, že jsem se rozhodl, že spolupráce bude ukončena,“ sdělil Sobotka. Šéf sociálních demokratů také uvedl, že na příštím sjezdu strany všichni členové vedení budou muset obhájit své funkce.

O změnách ve vládě už hovořil s prezidentem Zemanem, s nímž se setká v neděli. Předá mu své návrhy na nové ministry. Prezident musí se změnami ve vládě vyjádřit souhlas, vzhledem k tomu, že Sobotka s ním své kroky konzultoval, se však neočekává opak.

Ministra zdravotnictví Němečka nahradí ředitel motolské nemocnice a předseda pražské ČSSD Miloslav Ludvík. „Může nám pomoci v hlavním cíli sociální demokracie, a tím je zabránit privatizaci nemocnic,“ řekl na premiér na jeho adresu.

Ludvík nehodlá ani po nástupu na ministerstvo rezignovat na post šéfa motolské nemocnice. Tu bude dočasně řídit jeho zástupce. Na dotaz, zda stojí za to přijmout post na necelý rok, který zbývá do voleb, řekl: „Jinak bych to nepřijal. Já jsem byl osloven až dneska a jaksi jsem to přijal. Není čas na rozkoukávání.“ Zdravotnictví označil za složitý resort, v kterém se vystřídalo hodně ministrů.

Na pozici Dienstbiera Sobotka navrhuje poslance ČSSD Jana Chvojku. „Ministři Němeček a Dienstbier neodchází proto, že by měli nějaké problémy, jakékoli skandály,“ vysvětlil Sobotka. Tým ČSSD chce mít kompaktní a lépe čitelný.

Dienstbier Sobotkovo rozhodnutí respektuje, ale mrzí ho. Podle Němečka jsou změny v kompetenci premiéra, který za ně ponese plnou odpovědnost.

Sobotka se chce zaměřit i na práci lidoveckých ministrů a ministrů z ANO. „Jednoznačně budu vyvíjet i tlak na ministry z koaličních stran a na koaliční předsedy, aby vláda fungovala pro dobro občanů,“ oznámil. V následujících dnech se chce premiér s koaličními kolegy sejít. „Chci s nimi mluvit o tom, co se povedlo, co se nepovedlo a jaké budou priority vlády v příštích měsících,“ řekl Sobotka.

Grémium o změnách vědělo už dopoledne

Že grémium ČSSD bylo s chystanými změnami již seznámeno, řekl dopoledne v rozhovoru s ČTK ministr vnitra a statutární místopředseda sociálních demokratů Milan Chovanec. Ministr dodal, že se na ranní schůzce grémia strany poprvé dozvěděl konkrétní jména kolegů, kteří mají z vlády odejít i jejich náhradníků. Konkrétní však nebyl se slovy, že by se měl zmíněná jména první dozvědět prezident a až poté veřejnost.

„Já si myslím, že debata směrem k výměně ve vládě dneškem končí. To znamená, že pan premiér bude o věci informovat pana prezidenta a myslím si, že dnešek je dnem, kdy ta debata uvnitř končí,“ naznačil však brzký konec spekulací Chovanec.

Následně se Sobotka s prezidentem odpoledne telefonicky spojil. Oznámil to jeho mluvčí Jiří Ovčáček s tím, že se oba politici brzy osobně setkají.

Předseda vlády plánované změny oznámil před týdnem v dopise svým spolustraníkům. Konkrétně nejmenoval, od počátku se však spekulovalo právě o Dienstbierovi, Němečkovi a navíc i ministryni práce Michaele Marksové. Dienstbier v pátek dopoledne iDNES.cz sdělil, že „jemu nikdo nic neřekl“ (rozhovor s Jiřím Dienstbierem o situaci v ČSSD čtěte zde).

Jan Chvojka

Nahradit ho má poslanec za ČSSD Jan Chvojka.

Pětatřicetiletý vystudovaný právník je ve Sněmovně od roku 2010, zastává post místopředsedy mandátového a imunitního výboru. Působí i jako zastupitel Chrudimi a Pardubického kraje. V průběhu letošních krajských voleb byl v ostrém konfliktu s šéfem ČSSD v Pardubickém kraji Pavlem Svobodou (více čtěte zde). Je autorem novely návrhu zákona o střetu zájmů, která má omezit podnikání ministrů.

V médiích se také spekulovalo, že je pro předsedu vlády složité najít za ně náhradníky. „Já si myslím, že pan premiér měl celý ten proces vcelku pevně v rukou a všechno ostatní byly mediální hrátky a spekulace,“ uvedl Chovanec.

Dienstbier ve čtvrtek vystoupil nebývale ostře proti některým členům sociální demokracie. Tvrdí, že se ho z vlády snaží dostat část strany. „Víte co, já jsem od pana premiéra de facto slyšel až dnes oficiálně nějaká jména. To, co jsme zažívali v posledních dnech, tak byly mediální spekulace a reakce na mediální spekulace. Ti, kteří se rozhodli takto mediálně spekulovat, tak neprospívají vlastní straně ani sami sobě,“ podotkl dopoledne Chovanec.

Ministr dodal, že politikům, kteří se takto rozhodli, nerozumí. „Myslet si, že mediálním tlakem získám nějakou výhodu, když útočím proti vlastní straně, podle mě je ta myšlenka velmi lichá a dětinská, když to řeknu velmi slušně,“ řekl Chovanec.

Jediná z koalice ministry neměnila KDU-ČSL. Babiš změny vítá

Předseda lidovců a vicepremiér Pavel Bělobrádek respektuje Sobotkovu obměnu ministrů ČSSD. Sama KDU-ČSL ale změnu neplánuje, řekl ministr Jurečka. Po ohlášených změnách tak zůstává jedinou koaliční stranou beze změn na ministerských postech.

Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš je rád za výměnu ministrů, kteří podle něj neměli ve vládě být od počátku. „Výměna nastala ale pozdě, jedenáct měsíců před volbami to je kontraproduktivní,“ myslí si Babiš. „Dlouhodobě jsem upozorňoval, že ministr Němeček špatně hospodaří s financemi ve zdravotnictví,“ sdělil iDNES.cz. Babiš vítá i odchod Jiřího Dienstbiera, kterého označil za „nejslabší článek celé vlády.“

„Zvýhodňoval při legislativním procesu zákony z dílny ministrů ČSSD, naopak našim ministerstvům dělal problémy. Ke všemu s ním byla velmi složitá komunikace,“ uvedl předseda ANO.

„Každopádně jsem rád, že známe nová jména, sociální demokracie provedla sebereflexi a můžeme se vrátit k práci,“ míní Babiš. Nominací Ludvíka na ministra zdravotnictví si podle něj premiér kupuje pražskou ČSSD. Schůzky Sobotky s ministry za ANO označil Babiš za zbytečné.

Marketingový trik a stranická politika, hodnotí rošádu opozice

Změny kritizoval předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek, podle kterého tak Sobotka jako předseda ČSSD řeší vnitrostranickou politiku. Šéf ODS Petr Fiala považuje odchody ministrů ČSSD za marketingový trik na voliče. Podle předsedy mimoparlamentní Strany zelených Matěje Stropnického se sociální demokracie obměnou ministrů vzdaluje ideálu progresivní a liberální strany, kterou by chtěla být.

Jako první Sobotkův kabinet opustila Věra Jourová (ANO), která post ministryně pro místní rozvoj opustila kvůli tomu, že se stala evropskou komisařkou pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost pohlaví. Nástupkyní Jourové v čele ministerstva se 8. října stala Karla Šlechtová, která do té doby vedla odbor evropských fondů na Úřadu vlády.

O druhou vládní změnu se 12. listopadu 2014 postaral ministr dopravy Antonín Prachař (ANO). Byl kritizován opozicí i koaličními partnery mimo jiné za časté personální výměny v Ředitelství silnic a dálnic. Novým ministrem dopravy se 4. prosince stal Dan Ťok, který předtím vedl stavební firmu Skanska.

Hnutí ANO Andreje Babiše 10. února 2015 změnilo i obsazení ministerstva spravedlnosti. Ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou 12. března nahradil tehdejší náměstek ministerstva spravedlnosti Robert Pelikán.

ČSSD už dříve vyměnila vedení resortu školství, a to po skandálu ministra Marcela Chládka, který podle médií šikanoval své podřízené. Prezident Miloš Zeman dne 17. června 2015 na jeho místo jmenoval tehdejší náměstkyni ministra pro lidská práva Kateřinu Valachovou (bezpartijní).

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na iDNES.cz nebo Lidovky.cz, ale čerpat mohou i řadu výhod. Nyní můžete vyhrát například tři nové...

15. července 2024

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na předvolebním mítinku v pensylvánském městě Butler padlo několik výstřelů, než tajná služba exprezidenta - se...

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál Beverly Hills 90210, kde si zahrála Brendu Walshovou, jednu z ústředních postav...

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167 stanic v Česku, které měří alespoň 30 let. Nejvíce naměřili ve Strážnici, 36,1 stupně Celsia. Dorazily...

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Wimbledonská šampionka Krejčíková! Italku přemohla v dramatickém finále

Wimbledon má opět senzační vítězku. A znovu po roce tato senzace pochází z Česka! Barbora Krejčíková po protrápené jarní části sezony dobyla Londýn, italskou oponentku Jasmine Paoliniovou ve finále...

13. července 2024  14:45,  aktualizováno  18:51

Biden se vyjádřil k možnému odstoupení z voleb, zmínil zdravotní stav

„Pokud by mi lékaři řekli, že mám nějaký zdravotní problém,“ odpověděl v úterý americký prezident Joe Biden na otázku, zda je něco, co by ho přimělo nepokračovat v kampani za znovuzvolení. Podotkl...

17. července 2024  13:54,  aktualizováno  14:54

Žádný nový český Green Deal, řekla vláda. A současný bude chtít změnit

Kabinet Petra Fialy zatím nerozhodl o trojici materiálů souvisejících s naplňováním Green Dealu. Zato rozhodl, že dva nové jaderné bloky postaví korejská společnost KHNP, jejíž nabídka byla po všech...

17. července 2024  5:45,  aktualizováno  14:53

V salonu auto za milion vůbec nezajistili, na zloděje čekal i klíč v přihrádce

Na zabezpečení minimálně jednoho ze svých vozidel jakoby zcela rezignoval prodejce automobilů v Mariánských Lázních. Přes noc ho nechal stát v neuzamčené garáži v areálu, který také nebyl zajištěný...

17. července 2024  14:52

Zloděj ukradl v obchodě triko a brýle, pak pravým hákem srazil ochranku

Pražští policisté žádají o pomoc při pátrání po zloději v nákupním centru v Letňanech. Muž v úterý krátce před osmou večerní přišel do jednoho z obchodů s oblečením a přímo před očima zaměstnanců...

17. července 2024  14:46

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Rytmusovi shořelo auto na dálnici, podařilo se mu vyváznout bez zranění

Slovenský raper Rytmus (47) zveřejnil na Instagramu video hořícího vozu. Je to auto jeho manželky Jasminy Alagič (35),...