Sobotka mění ministry, chce to i po druhých. Babišovo ANO mu řeklo ne

  13:09aktualizováno  21:42
Premiér Bohuslav Sobotka chce do měsíce obměnit svůj tým. Někteří kolegové jsou podle něj unaveni a potřebují vystřídat, napsal v dopise členům strany. Obměna má být reakcí na neúspěch v krajských a senátních volbách. K témuž vyzval i koaliční partnery. Šéf ANO Andrej Babiš řekl iDNES.cz, že on k výměně svých ministrů nevidí důvod. A změny nechystají ani lidovci.

Český premiér Bohuslav Sobotka přijíždí na summit Evropské unie v Bruselu (15.10.2015) | foto: AP

Prezident Miloš Zeman řekl na závěr návštěvy Moravskoslezského kraje, že se v úterý v Lánech setká s premiérem Sobotkou a do té doby nechce možné změny ve vládě komentovat.

Dopis premiéra Sobotky členům ČSSD

Plný text dopisu, v němž premiér ohlašuje změny

„Potřebujeme novou krev. Proto jsem se rozhodl, že obměním svůj tým. A to jak na úrovni vlády, tak ve strukturách strany. Někteří kolegové jsou unaveni a potřebují vystřídat. Konkrétní jména oznámím během následujícího jednoho měsíce,“ napsal členům ČSSD v dopise, který má server iDNES.cz k dispozici.

Přijde do vlády jako nový ministr Tomáš Prouza?

Do vlády by jako nová tvář mohl přijít vládní koordinátor digitální agendy a státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Sobotka již dříve uvažoval, že Prouza ve vládě nahradí ministra průmyslu Jana Mládka. Ten svou rezignaci premiérovi nabídl i poté, co prohrál v senátních volbách na Táborsku. To ji ještě předseda vlády nepřijal. „Předpokládám, že se v dohledné době dozvím, jaké má pan premiér úmysly,“ uvedl v pátek Mládek.

Tomáš Prouza

Tomáš Prouza

Tomu, že se Sobotka pokusí do vlády dostat právě svého blízkého spolupracovníka Prouzu, nasvědčuje, že ihned po prohře ČSSD ve volbách premiér řekl, že strana bude muset vsadit více na témata, která zajímají mladé voliče a jmenoval i digitální agendu. Prouza je navíc jedním ze zvažovaných nových tváří, která by se mohla objevit v čele kandidátky strany ve volbách v příštím roce. Sobotka nechal otázku iDNES.cz na Prouzu bez odpovědi.

„Volební výsledek krajských a senátních voleb, tedy vítězství pouze ve dvou krajích a zisk pouhých dvou senátorů, je pro sociální demokracii neúspěch. Nelze před ním zavírat oči proto, že jsme nakonec díky rozložení sil v jednotlivých krajích získali posty hejtmanů či místa v krajských radách. Prohráli jsme zejména tam, kde jsme měli dlouhodobé problémy a nebyli jsme je schopni vyřešit. A volič nám za to vystavil žlutou kartu,“ píše v dopise straníkům premiér Sobotka.

Hotov se změnami ve vládě chce být do 10. prosince, na kdy je naplánováno zasedání širšího vedení sociální demokracie. Obměna kabinetu ze strany ČSSD by podle něj mohla vyvolat i obdobné kroky u koaličních partnerů, KDU-ČSL a hnutí ANO.

Babiš ani Bělobrádek křesla měnit nechtějí

„Samozřejmě je to kompetence pana premiéra, ale já jsem na našich ministrech nepozoroval, že by byli unaveni, takže předpokládám, že se to bude týkat jen ministrů za ČSSD,“ řekl iDNES.cz šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Zdůraznil, že on sám s výměnou žádného z ministrů nepočítá, nenavrhuje ji a nevidí ani žádný důvod, aby si strany prohazovaly křesla ve vládě.

Ministři vlády premiéra Bohuslava Sobotky na společné fotografii po jmenování...

Ministři vlády premiéra Bohuslava Sobotky na společné fotografii po jmenování prezidentem Milošem Zemanem v lednu 2014.

Obdobně se vyjádřil i předseda lidovců Pavel Bělobrádek, změny nechystá. „U ostatních je to věc jejich stran,“ dodal pro ČTK.

Ministr vnitra Milan Chovanec považuje rozhodnutí premiéra za reakci na povolební situaci. „Ten krok byl očekávaný, premiér si rozmyslel svůj další postup a dopisem ho avizuje,“ řekl Chovanec. „Jeho rozhodnutí na změnu členů vlády je plně v jeho kompetenci, on je vedoucí týmu, on je premiér České republiky,“ řekl šéf resortu vnitra.

Nebojím se, řekl Dienstbier. O ničem neví ani Marksová

„Takový dopis jsem taky dostal. Je na premiérovi, jaký chce mít tým,“ řekl iDNES.cz ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. „Souhlasím s tím, že potřebujeme změny. Ale nevím, proč bych se měl bát, že by se to mělo týkat právě mě,“ uvedl ministr Jiří Dienstbier. On sám je mezi nejohroženějšími. Jeho stranická pozice zeslábla a jeho lidskoprávní návrhy jsou v parlamentem terčem kritiky nejen opozice, ale i části poslanců ČSSD.

Sociální demokracie má v koaliční vládě s ANO a lidovci osm členů, hnutí ANO šest, lidovci tři. Kromě premiéra Sobotky a uvnitř strany mocensky silného ministra vnitra Chovance, který je prvním místopředsedou, jsou to další dva místopředsedové strany Lubomír Zaorálek, který řídí resort zahraničí, a Michaela Marksová v čele ministerstva práce.

Osmičku sociálních demokratů doplňují ministryně školství Kateřina Valachová, která ve vládě nahradila Marcela Chládka, ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, dále pak Dienstbier, jenž má na starost legislativu a problematiku lidských práv, a ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Podle zdroje blízkého Sobotkovi se v sociální demokracii mluví o tom, že v případě výměn by mohli být ohroženi i Němeček či Marksová. “Dozvěděla jsem se o tom zprostředkovaně. Já vůbec nevím, který z mých kolegů by měl být odvolán,” řekla iDNES.cz před druhou hodinou odpoledne Marksová. Chystaný záměr předsedy vlády v pátek nekomentoval Němeček.

Už nejsem sám rebel volající po změnách, řekl Tejc

„Jsem rád, že předseda vlády změnil postoj a že se přidal k tomu, po čem volám já, že se musíme změnit. Takže už nejsem jediný rebel,“ řekl iDNES.cz šéf ústavně-právního výboru Jeroným Tejc.

Dopis také jako člen strany dostal a osobně už se také blíží konečnému rozhodnutí, zda bude na jarním sjezdu strany kandidovat na předsedu ČSSD. Za pravděpodobné považuje to, že bude kandidovat do nejužšího vedení strany. Nechce, stejně jako Chovanec, ale premiérovi mluvit do toho, koho z ministrů za sociální demokracii ve vládě vymění. Tejc byl ten, kdo po prohře sociální demokracie začal volat po tom, aby si Sobotka nechal potvrdit mandát všemi členy (více zde).

Kdo z členů vlády za ČSSD si nejvíce zaslouží, aby ho premiér vyměnil?

celkem hlasů: 19080

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 11. listopadu 2016. Anketa je uzavřena.

Jiří Dienstbier (lidská práva, rovné příležitosti a legislativa) 8280
Milan Chovanec (vnitro) 5253
Michaela Marksová (práce a sociální věci) 1983
Lubomír Zaorálek (zahraničí) 1510
Jan Mládek (průmysl a obchod) 943
Kateřina Valachová (školství) 561
Svatopluk Němeček (zdravotnictví) 550
Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Poslanci schválili zpřísnění pravidel pro chov psů, štěňata bude nutné čipovat

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a...

Miloš Zeman bude do neděle v nemocnici. Chce být fit na 28. října

Prezident ve čtvrtek odpoledne nastoupí na čtyři dny do Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Půjde o rekondiční pobyt,...

Na ledvinu se čeká rekordně krátkou dobu, čas by mohl být ještě kratší

Na transplantaci ledvin čekají pacienti v České republice zhruba jeden rok. Na západě Čech je to jen kolem čtvrt roku....

Soud v Náchodě rehabilitoval Pavla Wonku za to, že nedocházel na VB

Okresní soud v Náchodě otevřel po 31 letech případ politického vězně komunistického režimu Pavla Wonky. V dubnu 1988...

Najdete na iDNES.cz