Pět vítězů a pět poražených. Voliči „popravili“ jednotlivce i celé strany

  0:05aktualizováno  0:05
Česko má za sebou další krajské volby. Výsledky zcela změnily politickou situaci téměř ve všech regionech. A zdá se, že se příští týden po druhém kole senátních voleb změní i stav v Senátu. Server iDNES.cz přináší seznam pěti vítězů a pěti poražených tohoto volebního víkendu.

Vítězové a poražení v říjnových krajských a senátních volbách | foto: koláž iDNES.cz

+Vítězové

Andrej Babiš a jeho ANO

Jasným vítězem voleb je hnutí ANO Andreje Babiše. Dokázalo převálcovat především sociální demokraty, se kterými jsou ve vládní koalici, a sebrat jim celkem devět krajů. Na druhou stranu to neznamená, že ANO bude mít zároveň i devět hejtmanů. Do regionálních zastupitelstev se dostalo příliš mnoho různých stran a hnutí, takže některé kraje nakonec povedou koalice, v nichž ANO být vůbec nemusí. Třeba v Královéhradeckém kraji se už na koalici bez ANO domlouvá pět jiných stran (více zde).

V případě Senátu je naopak vítězství ANO jednoznačné. Do druhého kola voleb postoupilo hned čtrnáct jeho kandidátů. Není příliš pravděpodobné, že by nikdo z nich příští týden při druhém kole neuspěl. Navíc ANO neobhajuje z minula ani jeden mandát.

Jiří Zimola

Sociální demokraté ve volbách příliš nezazářili, jednou z výjimek byl jihočeský hejtman Jiří Zimola. „Jeho“ ČSSD vyhrála v krajských volbách už potřetí, získala 23 procent a 15 mandátů. Pro Zimolu je to šance, že hejtmanem zůstane i nadále. Nadto se dá očekávat, že by mohl ze své pozice zaútočit i na současného šéfa Bohuslava Sobotku.

Volby 2016

„Co se bude na sjezdu dít, bude pochopitelně odvislé hlavně od výsledku krajských voleb, které budou významným lakmusovým papírkem pro parlamentní volby. Je možné, že (Bohuslav Sobotka) nebude jediný kandidát na předsedu ČSSD,“ řekl už v létě v rozhovoru pro Aktuálně.cz Zimola.

Ten byl mimochodem před třemi roky jedním z aktérů „tajné“ schůzky v Lánech, kde se sešli s Milošem Zemanem někteří sociálnědemokratičtí odpůrci Bohuslava Sobotky (více zde).

Petr Gazdík a Starostové

Starostové a nezávislí s přehledem uhájili první místo, které získali v minulých krajských volbách v Libereckém kraji. Hnutí zde obhajovalo třináct mandátů a nakonec jich má ještě o pět víc. Starostové také značně uspěli třeba ve středních Čechách, kde dokonce porazili sociální demokraty. Gazdíkovo hnutí ale především ukázalo, že může mít výrazný úspěch bez spolupráce s TOP 09.

Do druhého kola postoupili tři kandidáti hnutí a k tomu ještě jeden společný s TOP 09. „Tři, čtyři senátní obvody jsme určitě schopni vyhrát,“ věří Gazdík (více zde).

Jiří Čunek

Někdejší šéf lidovců zažil při letošních volbách dokonalý comeback. Letos dostal absolutně nejvíc preferenčních hlasů v celé zemi - získal jich přesně 14 468 - a jednoznačně převálcoval ve Zlínském kraji všechny ostatní konkurenty. Koalici zřejmě v regionu vytvoří s ANO a Starosty (více zde).

Tomio Okamura

Vítězem je i Tomio Okamura a jeho Svoboda a přímá demokracie. Ta ve spojení se Stranou práv občanů a někde i sama dostala své lidi celkem do deseti krajských zastupitelstev. V Moravskoslezském kraji má dokonce stejný počet zastupitelů jako ODS. Jinde Okamurovci obsadili třeba jen tři křesla, ale i tak výsledek ukazuje, že pro část voličů je politika SPD přitažlivá.

-Poražení

Bohuslav Sobotka a ČSSD

Předseda sociální demokracie sice na tiskové konferenci po zveřejnění výsledků voleb uznal porážku, zároveň se ji snažil bagatelizovat slovy, že je důležité, když podle něj „v krajských volbách nezvítězila opozice“. Narážel tím na to, že vyhrálo ANO, se kterým je ČSSD ve vládě.

Zároveň Sobotka dodal, že se krajské volby nedají srovnávat s těmi celostátními. „Pro mě je nejdůležitější, aby nás volili ve volbách do Poslanecké sněmovny. Moje odpovědnost je za celostátní politiku sociální demokracie,“ řekl Sobotka. Faktem ale je, že ČSSD v letošních volbách prohrála celkem v deseti regionech a přišla o 80 krajských zastupitelů.

Michal Hašek

Šéf jihomoravského kraje se opakovaně chlubil tím, že je nejúspěšnějším sociálnědemokratickým hejtmanem. Letos se to ale zadrhlo, možná i kvůli mlžení kolem lobbistky Jany Mrencové (více zde). Hašek sice i letos dostal velký počet preferenčních hlasů, ve vedení kraje ale zřejmě skončí a o post hejtmana se bude ucházet konkurenční ANO.

Podívejte se na kompletní výsledky krajských a senátních voleb

„Asi opustím pozici hejtmana Jihomoravského kraje, ale rozhodně to pro mě neznamená konec v politice. Budu dále členem ČSSD a v jejím oranžovém tričku se budu snažit prosazovat její ideály,“ uvedl Hašek po vyhlášení výsledků voleb. Sociální demokraty na jihu Moravy mimochodem mírně přeskočili i lidovci.

Miroslav Kalousek a TOP 09

Kalouskova strana měla před letošními krajskými volbami velké ambice, nakonec ji ale ve všech regionech přeskočila i ODS, se kterou se přetahuje o označení hegemon na pravici.

TOP 09 zároveň neprospělo, že se už dlouho před volbami rozešla se Starosty a nezávislými. „Spolupráce s hnutím STAN byla pro mne důležitá, ten projekt měl svůj smysl. Bohužel skončil na ambicích několika jednotlivců,“ reagoval na to Kalousek v rozhovoru pro iDNES.cz (více zde).

Vojtěch Filip a KSČM

Komunisté doufali, že se jim podaří obhájit post hejtmana v Ústeckém kraji, který v minulých čtyřech letech zastával Oldřich Bubeníček. Nakonec je i zde převálcovalo hnutí ANO. Strana Vojtěcha Filipa ztratila i v dalších regionech, v celé republice přišla celkem o 96 krajských zastupitelů. Zůstalo jí jich jen 86. Na druhou stranu mohou být komunisté v některých regionech žádanou nevěstou - jak Sobotka, tak i Babiš před volbami naznačili, že by se spolupráci s nimi nebránili.

Martin Konvička

Lídr hnutí APAČI 2017 si dělal zálusk na post senátora za obvod Tábor. Nakonec dostal jen 3 117 hlasů a skončil na předposledním místě. On sám to ale prý tak nevnímá. „Velice pěkné předposlední místo, co bych měl říkat. Myslím, že osm procent je samozřejmě v senátních volbách málo, ale je to zároveň velice pěkný, skoro až úspěch, v situaci, kdy jsme měli až desetkrát menší rozpočet, než mají zavedené strany,“ řekl Konvička pro Lidovky.cz.

Konvička se zároveň může utěšovat, že v senátních volbách neuspěly ani další známé osobnosti - někdejší šéf Sazky Aleš Hušák, hudebník Antonín Slováček, tanečník Vlastimil Harapes nebo předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Ministerstvo kárá úřady, přehlížely připomínky sousedů masivní vily

Výrazná betonová stavba v hodnotě desítek milionů korun obehnaná čtyřmetrovou...

Ministerstvo pro místní rozvoj se zastalo odpůrců mohutné stavby na okraji Prostějova. Investor z rozhodování o její...

ANO mohu posunout dál, říká Stuchlík. Zároveň nevylučuje konec v politice

Petr Stuchlík ve volebním štábu ANO (7.10.2018)

Pokud nezíská nějakou výraznější funkci v hnutí, mohl by na podzim Petr Stuchlík, loňský kandidát ANO na pražského...

Hřib nepodpoří akci svazu bojovníků za svobodu, kvůli ocenění Ondráčka

Koaliční jednání Pirátů, TOP09 a Praha Sobě o primátorovi hl.m.Prahy a koalici....

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za svobodu, kterou chtěli...

Najdete na iDNES.cz