Sobotka si domluvil sraz s Chvojkou, který může nahradit Dienstbiera

  12:10aktualizováno  19:35
Mezi nejvíce ohrožené členy vlády nyní patří ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier a ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Dienstbiera může ve vládě nahradit místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka. „Mám s panem premiérem domluvenou schůzku,“ řekl iDNES.cz Chvojka. Setká se s premiérem ve středu ve Sněmovně.

„Někteří už mi blahopřáli k místu ve vládě, ale já bych ještě nepředbíhal,“ uvedl Chvojka. Dienstbierovu pozici ohrožuje, že na něj mají pifku i někteří jeho straničtí kolegové a Dienstbier není ani v parlamentu se svou lidskoprávní agendou úspěšný ani populární.

Poslanec ČSSD Jan Chvojka s premiérem Bohuslavem Sobotkou

Poslanec ČSSD Jan Chvojka s premiérem Bohuslavem Sobotkou

„Nevím, proč bych se měl bát, že by se to mělo týkat právě mě,“ tvrdil přitom ještě minulý týden iDNES.cz ministr Dienstbier, který kromě agendy lidských práv stojí v čele Legislativní rady vlády.

Chvojka, který ho má nahradit, je poslanec za Pardubický kraj a hlavně autor pozměňovacího návrhu k zákonu, jemuž se říká „lex Babiš“, podle nějž by člen vlády nesměl vlastnit média. Chvojka v ČSSD patří do Sobotkova stranického křídla.

Sobotka by rád vyměnil i někoho z ANO a KDU-ČSL

Po jednání s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech ale premiér Bohuslav Sobotka žádná jména neřekl. Říci je chce Zemanovi až na dalším jednání. Pokud by nebyla koaliční smlouva, sáhl by i na ministry za ANO a KDU-ČSL.

„Nebudu potvrzovat ani komentovat žádná jména,“ řekl po schůzce s hlavou státu předseda vlády. Sejít se chce se všemi členy vlády, nejen ze sociální demokracie, ale také s ministry obou dalších koaličních stran a jednat s nimi o prioritách vlády v resortech, které řídí.

Až na další schůzku s hlavou státu přinese Sobotka hotový seznam ministrů, které chce vyměnit, i jména jejich nástupců. Premiér řekl, že nečeká, že mu Zeman bude dělat kvůli jeho návrhům problémy.

Kromě Dienstbiera a Němečka to má nejvíc nahnuté ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, byť je místopředsedkyní sociální demokracie. Ta by ovšem z vlády nemusela vypadnout úplně, ale mohla by se také posunout na Dienstbierův post ministra pro lidská práva. Vyplývá to z informací, které získal iDNES.cz od lidí z okolí premiéra.

Jistá je pozice prvního místopředsedy ČSSD a ministra vnitra Milana Chovance a zřejmě také premiérova spojence, ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka a ministryně školství Kateřiny Valachové. Dříve premiér zvažoval výměnu ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka, ale když Mládek nabídl svůj odchod po prohře v senátních volbách, premiér to nepřijal.

„Nejvíce se ve straně hovoří o možné výměně ministrů Němečka a Marksové,“ uvedl pro iDNES.cz zdroj z vládní ČSSD už v pátek, když Sobotka rozeslal dopis straníkům, že vymění některé ministry.

08.listopadu 2016 v 14:24, příspěvek archivován: 08.listopadu 2016 v 14:27

Pan prezident dnes přijal v Lánech premiéra Bohuslava Sobotku, a to na jeho žádost. https://t.co/EXjuFmnetQ

Ministr Němeček si „umí představit“ jinou práci

„Umím si představit, že budu mít roli ministra, nebo nějakou jinou,“ řekl v pondělí po schůzce s premiérem na Úřadu vlády ministr Němeček. Byl první z ministrů za ČSSD, který byl u předsedy vlády „na koberečku“ (více zde). Pak se ještě Sobotka sešel s Dienstbierem.

V dalších dnech mají následovat pohovory s dalšími ministry za sociální demokracii. Se změnami ve vládě chce být premiér hotov v každém případě do zasedání Ústředního výkonného výboru ČSSD 10. prosince. U šéfů ANO a KDU-ČSL Andreje Babiše a Pavla Bělobrádka premiér narazil s nápadem, že by i oni měli zvážit výměnu některého ze svých zástupců ve vládě (více zde).

Ohledně možnosti náhrady Němečka padají jména senátora Jana Žaloudíka, šéfa plzeňské nemocnice Václava Šimánka či ředitele pražské motolské nemocnice Miloslava Ludvíka, šéfa pražské ČSSD. Místo Marksové na ministerstvu práce a sociálních věcí by mohl získat šéf poslanců sociální demokracie Roman Sklenák či dosavadní náměstek ministryně Petr Krčál, krerý byl ve hře o křeslo již při sestavování vlády.

Podle Zemana otevřel Sobotka svou druhou ze tří obálek

Prezident Zeman popsal minulý týden při návštěvě severní Moravy počínání Sobotky vtipem, v němž končící premiér radí novému, jak si má počínat a předá mu tři obálky, které má otevřít v problémech. V první je napsáno, že má svést všechno na předchůdce, ve druhé se píše o výměnách více ministrů a ve třetí je rada napsat tři nové obálky a předat je nástupci. Podle Zemana nyní Sobotka, který změny ve vládě oznámil nejmenovitě v dopise stranickým kolegům, otevřel svou druhou obálku. Jinými slovy - odvrací svůj vlastní pád.

Prezident podle mluvčího Jiřího Ovčáčka trvá na tom, že vládu by měl opustit ministr kultury Daniel Herman z KDU-ČSL. „Ten názor pana prezidenta trvá. Ministr kultury Daniel Herman poškodil zájmy České republiky,“ uvedl mluvčí hlavy státu. Jenže to Sobotka navrhnout, ač je premiér, nemůže, pokud by s tím nesouhlasila koaliční KDU-ČSL.

„Kdyby tady nebyla koaliční smlouva, omezení v rámci fungování vládní koalice, tak bych si určitě dokázal představit konkrétní kandidáty na výměnu z řad koaličních ministrů,“ řekl doslova Sobotka k možnosti výměny někoho z ministrů za ANO či za KDU-ČSL. Jenže koaliční smlouva existuje.

Skepticky premiérem avizovanou obměnu vlády v úterý glosoval šéf opoziční ODS Petr Fiala. „Je to spíš akce pro veřejnost, podle mě nejde o to vyměnit jednoho či dva ministry, ale změnit politiku celé vlády,“ řekl Fiala. Rok do voleb podle něj není krátká doba na to, aby se nový ministr nemohl pokusit něco změnit. „Může, ale je to velice obtížné,“ řekl Fiala.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Další z rubriky

V rybníku Buňkov je opět herpes virus, desítky tun ryb míří do kafilerie

Rybáři na Buňkově opět likvidovali ryby zasažené herpes virem. (19. července...

V rybníku Buňkov ve Břehách na Pardubicku se opět objevil pro ryby smrtelný herpes virus. Navíc jej veterináři odhalili...

Přes zákaz se těží zdravé stromy, tvrdí lesníci. Chřadnou i listnáče

V lesích se těží násobně více dřeva, to je potom potřeba odvézt. Cestou ke...

Část lesníků tvrdí, že přestože to zákon zakazuje, mizí z lesů při kůrovcové těžbě tisíce kubíků zdravých stromů....

Pacienti mění léčbu kvůli nedostatku léků. Problém má celá Evropa

léky

Problémy s nedostatkem léků čelí Česko téměř každý den, zjistila MF DNES. Chybí jak nenahraditelné léky, tak...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz