Dienstbier: Za mé odvolání nemá být stavěn protikandidát proti Sobotkovi

  13:22aktualizováno  14:22
Ačkoli premiér Bohuslav Sobotka grémiu ČSSD oznámil změny ve vládě, ministrovi pro lidská práva Jiřímu Dienstbierovi nikoli. Dienstbier v rozhovoru pro iDNES.cz řekl, že výměnou za jeho odvolání nemá být na sjezdu stavěn protikandidát proti Sobotkovi a že o tom jednala pražská ČSSD s jihomoravskými politiky. Sobotka pak potvrdil Dienstbierův odchod z vlády.

Končící ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier | foto: Yan Renelt, MF DNES

Nelitujete ještě, že jste v sociální demokracii?
Proč bych měl litovat, že jsem jako sociální demokrat v sociální demokracii. Já spíš lituji toho, že řada lidí je tam pragmaticky a za sociální demokraty je příliš nepovažuji.

Ministerské posty opustí Němeček a Dienstbier, oznámil Sobotka

Vypadá to tak, že když jste na sociálních sítích napsal o svých kolezích, že je europoslanec Miroslav Poche „pračka peněz“ a Karel Březina „podvodník“, že pálíte mosty a dospěl jste k tomu, že se ve vládě neudržíte, a proto věci takto natvrdo pojmenováváte...
Já jsem věc natvrdo pojmenovával i v minulosti. To je střet, který se datuje již zpátky. Možná ještě k důvodům, které jsem zveřejnil, ten status na Twitteru - mám informace, poměrně věrohodné informace, že ta pražská skupina v čele s Pochem a Březinou požaduje moje odvolání po premiérovi a nabízí za to podporu u některých poměrně důležitých rozhodnutí, jako jsou řády primárních voleb, které by umožnily centru zasahovat do navržených kandidátek. Poche jednal s některými jihomoravskými politiky, že by nestavěli kandidáta proti předsedovi na sjezdu. A cenou za to má být moje odvolání. Rozhodnutí premiéra, koho si nechá, nebo nenechá ve svém týmu, je jedna věc, ale vysílá to určitý signál. Je to určitá volba.

Můj střet s tou pražskou skupinou se táhne zpátky už do komunálních voleb, dokonce ještě dříve. Jestli má držet slovo voličům, chovat se charakterně, jestli to má být otevřená strana, nebo jestli to mají být nějaké kšefty. Je to střet o důvěryhodnost a charakter sociální demokracie. A rozhodně to není bouchnutí dveřmi, protože já se považuji za sociálního demokrata, na rozdíl od jiných jím jsem.

Když ale mluvíte takto natvrdo o svých kolezích, jestli jste si tím definitivně nepodepsal to, že vás premiér odvolá?
To se musíte zeptat předsedy vlády. Víte, v sociální demokracii se často pojmenuje za největší zločin, když člověk otevřeně pojmenuje situaci. Pokud já upozorním na to, že někteří lidé jsou podvodníci, že se chovají jako darebáci, tak si myslím, že to je v pořádku. Jestli někdo znevěrohodňuje sociální demokracii, tak jsou to oni svým jednáním. Jestli mám informace, které jsem vám sdělil, a jestli se celou dobu vyjadřuji zdrženlivě a respektuji právo premiéra vybrat si svůj tým, a jen vidím, jak tito lidé za mými zády dělají takové dohody a tlačí na premiéra, aby mě odvolal, tak už nemohu dál mlčet a musím se k tomu vyjádřit.

Součástí té snahy má být i to, že oni vyberou, kdo bude místo vás ministrem?
To už bych spekuloval, nicméně ta jména, která ve veřejné diskusi padají...

Teska Arnoštová by zvládala řízení legislativní rady

Pan Chvojka nebo Lenka Teska Arnoštová.
To jsou nepochybně lidé, kteří mají dobré vztahy s jistou částí pražské sociální demokracie. Na druhou stranu si myslím, že Lenka Teska Arnoštová je kvalifikovaná právnička, která dělá velmi dobře svoji práci na ministerstvu zdravotnictví (místopředsedkyně ČSSD je náměstkyní ministra zdravotnictví - pozn. redakce). Odborně by zvládala řízení Legislativní rady vlády.

Na podzim 2013 jste byl jedním z těch, kdo pomáhal zachraňovat Bohuslava Sobotku před vnitrostranickým pučem v ČSSD. Nelitujete toho zpětně?
Nelituju toho, co se odehrálo tehdy. Myslím, že to bylo pro sociální demokracii nejlepší, a já jsem se snažil spolu s celou řadou dalších lidí, aby legitimně zvolený předseda sociální demokracie, který v tu chvíli pro nás reprezentoval skutečný sociálnědemokratický styl politiky, nebyl odstraněn lidmi, které já považuji za čisté mocenské technokraty, kterým nejde o hodnoty, ale jen o moc.

Jeden z účastníků té schůzky, váš kolega z vlády Milan Chovanec, je také mocenský technokrat? Byl v Lánech za prezidentem taky.
Já jsem se, myslím, už v minulosti vyjádřil naprosto jasně, že pro mě to, co se tehdy odehrálo, je nepřijatelné bez ohledu na to, kterých osob se to týká. Nicméně abych se vrátil k vaší původní otázce - jestli takováto skupina mocichtivých kariéristů jako jsou Poche, Březina, Tejc tady udělá nějaký handl, tak to musí být premiér, který se rozhodne, zda takové nabídce vyhoví a mě odvolá. Tito lidé, tak jako se ho pokoušeli zlikvidovat po volbách v roce 2013, se nebudou rozpakovat tak učinit po dalších sněmovních volbách. Samozřejmě se potom může stát, že pak bude stát na tom náměstí sám, ale tito lidé se ho po volbách nezastanou.

Věc, která je správná, budu navrhovat klidně patnáctkrát

Odhlédnuto od vašich střetů v ČSSD, oblíbené hry ve vaší straně, nepřemýšlel jste o tom hledat také chyby u sebe? Řada návrhů, s nimiž jste šel do Sněmovny, naráží nejen u opozice, ale i u vašich stranických kolegů z poslaneckého klubu ČSSD.
Nevidím chybu v tom, že prosazuji věci, které považuji za správné, bez ohledu, zda zrovna mají větší, nebo menší šanci uspět. Takovou věc budu předkládat pětkrát, osmkrát, patnáctkrát. A budu vždy zkoušet ji prosadit. A jestli například jeden z největších střetů probíhá kolem novely o veřejném ochránci práv, kde navrhuji doplnit antidiskriminační žalobu ve veřejném zájmu, tak bych zdůraznil, že je to esence sociálnědemokratické politiky. ČSSD je strana, která se od začátku zastávala těch nejslabších ve společnosti. Platí to o celé lidskoprávní agendě, která je zejména v současné napjaté situaci velmi nepopulární.

Ať byl ministrem pro lidská práva Michael Kocáb, Džamila Stehlíková, nebo teď vy, tak u části veřejnosti, a to i vaší straně, to není populární téma. Takže to není moc výhodné mít toto křeslo.
Ano, pokud člověk převezme odpovědnost za agendu lidských práv, tak se musí rozhodnout, jestli chce něco udělat, nebo jestli chce být populární. To je pravda. Na druhou stranu si myslím, že mě se to dařilo, že ne zanedbatelná část veřejnosti mě podporuje. Zlom byla až uprchlická krize, která změnila náladu ve společnosti. Tady já zdůrazňuji, že lidská práva jsou v jádru sociálnědemokratických principů. Rovnost v důstojnosti i právech. Důstojné místo pro každého jednoho člověka ve společnosti, to je přece jedna ze základních sociálnědemokratických zásad.

Premiér nepotřebuje dělat zákulisní handly

Řekl vám premiér - Jiří, vážím si, že jsi mě, podporoval, ale končíš?
Rozhodnutí, koho premiér odvolá, je zcela na něm, a i to sdělení je na něm. Já si myslím, že premiér nepotřebuje dělat nějaké zákulisní handly, aby obhájil svou pozici na sjezdu, to nemá doopravdy zapotřebí. Už jen proto, že nikdo z těch, kteří se ho chtějí zbavit, nebude chtít převzít riziko za volební výsledek na podzim příštího roku a radši si počkají po volbách.

Přál byste si, aby zůstal předsedou strany?
Musí představit jasnou strategii. To je podmínka, aby vůbec mělo smysl, aby to křeslo obhajoval.

Vidíte tu jasnou strategii?
V posledních dnech jsem poněkud zmaten z některých věcí, které se dějí.

Vy sám budete na sjezdu kandidovat?
Zatím jsem s tím nepočítal. Dopředu nechci vylučovat vůbec nic.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Náklaďák se na přejezdu střetl s vlakem, zraněný je strojvůdce a cestující

Při srážce osobního vlaku a nákladního auta na okraji Třemošnice utrpěl...

Na železničním přejezdu v Třemošnici na Chrudimsku se ve středu večer střetl vlak s nákladním vozidlem. Při nehodě se...

Dvacítku na mostě přes Nové Mlýny porušily za dva týdny tři tisíce řidičů

Po provizorním mostu přes Nové Mlýny už se jezdí. Sice v obou směrech, ale jen...

Na provizorním mostě přes Novomlýnské nádrže nedaleko Pasohlávek na Brněnsku hlídá od začátku srpna maximální povolenou...

Ministerstvo životního prostředí dostane 250 milionů navíc na boj proti suchu

Alena Schillerová, Richard Brabec a Andrej Babiš na slavnostní inauguraci...

Ministerstvo životního prostředí dostane příští rok o 250 milionů korun více. Na dodatečném navýšení rozpočtu se na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz