Někteří policisté s extremisty nejspíš sympatizují, říká historik Putna

  15:57aktualizováno  15:57
Téměř osm tisíc lidí podepsalo dopis premiérovi a ministrovi vnitra, v němž je vyzývají, aby jasně odmítli nenávistné projevy na demonstracích proti přijímání uprchlíků. Jedním ze signatářů výzvy Stop nenávisti je i profesor literární historie Martin C. Putna, který v rozhovoru pro iDNES.cz upozorňuje, že ve veřejné diskuzi zaznívají extrémně nebezpečné názory.

Martin C. Putna | foto: Petr KubátMAFRA

Proč jste se podepsal pod dopis Stop nenávisti, určený premiérovi a ministrovi vnitra?
Podepsal jsem to proto, že míra drzosti a agresivity ultranacionalistů překročila rámec toho, co lze nazývat běžnou svobodnou diskusí. Konkrétně to nošení šibenic.

Oba politici se už ale k projevům nenávisti na demonstraci proti imigraci vyjádřili a odsoudili je. Proč tedy ještě dopis?
Nebyl jsem iniciátorem dopisu, pouze jsem se připojil, protože si myslím, že je to věc, o které se má vést diskuze. A je to důležitý precedens pro příští akce, které se na veřejnosti bezpochyby budou odehrávat.

Stop nenávisti

Výzvu premiérovi Bohuslavu Sobotkovi a ministru vnitra Milanu Chovancovi Stop nenávisti už podepsaly tisíce lidí, mezi nimi například dokumentaristka Helena Třeštíková, zpěvák David Koller, režisér Josef Morávek, kavárník Ondřej Kobza či profesor Martin C. Putna.

Po politicích požadují, aby otevřeně vyjádřili podporu uprchlíkům, bořili mýty panující kolem nich a zajistili vzdělávání státních úředníků a policistů, kteří v případě demonstrací s nenávistnými projevy, jako je nošení maket šibenic, budou vědět, jak mají postupovat. Požadují také důsledné prošetření výhrůžek smrtí těm, které odpůrci imigrantů nazývají „vlastizrádci“.

Co si myslíte o postupu policie, která proti lidem s maketami šibenic nezasáhla, ale proti jejich odpůrcům ano?
Policie to dělá poměrně systematicky. Když je demonstrace nacionalistická a proti ní je nějaká skupina lidí, vždycky zasahuje proti nim. Byl zatčen Mikuláš Vymětal se svou velmi pokojnou modlitební skupinou i fotograf Ludvík Hradilek.

Budí to ve mně dojem, že někteří policisté s těmi extremisty sympatizují. Jiné rozumné vysvětlení pro tuto zřetelnou zaujatost nemám. Tahle situace se opakuje příliš často.

Jak se díváte na paniku a strach, který se v Česku šíří kolem uprchlíků?
Problém uprchlíků je nesmírně složitý a já na něj nemám žádné jednoduché řešení. I kulturní historie nám ukazuje, že dějinami Evropy probíhaly různé uprchlické vlny a někdy byly k dobrému, jindy to bylo složitější, ale rozhodně není řešením vyvolávat nenávist vůči celým skupinám obyvatel a říci, že nebudeme přijímat vůbec nikoho.

To je příliš jednoduché a špatné řešení, stejně jako je na druhou stranu příliš jednoduché říci, že žádný problém neexistuje. Je to jedna z nejtěžších výzev, která nás čeká. Jakási správná cesta vede jako obvykle středem.

Jak byste se k aktuálním problémům postavil, kdybyste byl v pozici českých politiků?
Tyhle konkrétní věci ohledně počtu uprchlíků a způsobu jejich přijímání nechci řešit, protože na to nejsem odborníkem. Jeden z problémů dnešní doby je, že se všichni vyjadřují ke všemu a všichni všemu rozumějí. Konkrétně někdo, kdo je odborníkem na broukologii, bude řešit i otázky islámské teologie.

Lidem v nouzi je zapotřebí pomoci. Otázka je, jak konkrétně a aby to bylo k dobrému. Potom zůstává jednoznačný apel na to, dostat z veřejného prostoru hlasatele xenofobie, rasismu a antisemitismu. V rámci práce na dějinách české katolické literatury jsem se zabýval oněmi krajně pravicovými skupinami, které u nás působily ve třicátých letech.

A skupiny kolem Adama B. Bartoše (antisemitský publicista a předseda strany Národní demokracie, pozn. red) na ně vědomě navazují. V tom vidím jednoznačné nebezpečí, že v určitých krizových situacích tyto extremistické názory vyplouvají na povrch a pokud veřejnost není dost jednoznačná, začne se zdát, že je to vlastně normální. Jedná se o osoby, které jsou skutečně společensky nebezpečné.

Podle vás je tedy A. B. Bartoš nejnebezpečnější?
Uvědomme si, že je to člověk, který se mimo jiné pokusil znovu nastolit otázku hilsneriády - jestli se přece jenom nejednalo o rituální vraždu. Budiž také připomenuto, že pomohl Miloši Zemanovi na Hrad tím, že vymyslel lživou informaci o manželce Karla Schwarzenberga, které podle něj visí na zámku nacistické prapory.

Je to úplně stejné, jako to bylo na sklonku třicátých let. Vyskytovali se tam čistí rasisté, katoličtí fundamentalisté, pouzí oportunisté a frustráti... Ta současná extrémně pravicová scéna je podobně široká. Neřekl bych, že je tam nějaká postava, která je z nich nejnebezpečnější. Jádro problému spočívá v tom, že těch lidí je více, že se jejich názory doplňují, že nejsou všechny identické, ale že jsou vlastně pod tím nacionálním izolacionistickým praporem schopny se spojit v různé skupiny.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Moderátor, politik, provokatér. Zlomové chvíle padesátníka Jaromíra Soukupa

Jaromír Soukup se nechal pro MF DNES v březnu 2010 vyfotit v boxerské...

Moderuje pořady na televizním kanále, jehož je vlastníkem, a nyní se chce angažovat také v politice. Jaromír Soukup v...

Etická komise potvrdila, že bývalý prorektor UK opisoval odborné texty

Ředitel Ústavu světových dějin a odborník na Velkou Británii Martin Kovář v...

Etická komise Univerzity Karlovy v pátek potvrdila stanovisko etické komise Filozofické fakulty, že se bývalý prorektor...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz