Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Někteří policisté s extremisty nejspíš sympatizují, říká historik Putna

  15:57
Téměř osm tisíc lidí podepsalo dopis premiérovi a ministrovi vnitra, v němž je vyzývají, aby jasně odmítli nenávistné projevy na demonstracích proti přijímání uprchlíků. Jedním ze signatářů výzvy Stop nenávisti je i profesor literární historie Martin C. Putna, který v rozhovoru pro iDNES.cz upozorňuje, že ve veřejné diskuzi zaznívají extrémně nebezpečné názory.

Martin C. Putna | foto: Petr KubátMAFRA

Proč jste se podepsal pod dopis Stop nenávisti, určený premiérovi a ministrovi vnitra?
Podepsal jsem to proto, že míra drzosti a agresivity ultranacionalistů překročila rámec toho, co lze nazývat běžnou svobodnou diskusí. Konkrétně to nošení šibenic.

Oba politici se už ale k projevům nenávisti na demonstraci proti imigraci vyjádřili a odsoudili je. Proč tedy ještě dopis?
Nebyl jsem iniciátorem dopisu, pouze jsem se připojil, protože si myslím, že je to věc, o které se má vést diskuze. A je to důležitý precedens pro příští akce, které se na veřejnosti bezpochyby budou odehrávat.

Stop nenávisti

Výzvu premiérovi Bohuslavu Sobotkovi a ministru vnitra Milanu Chovancovi Stop nenávisti už podepsaly tisíce lidí, mezi nimi například dokumentaristka Helena Třeštíková, zpěvák David Koller, režisér Josef Morávek, kavárník Ondřej Kobza či profesor Martin C. Putna.

Po politicích požadují, aby otevřeně vyjádřili podporu uprchlíkům, bořili mýty panující kolem nich a zajistili vzdělávání státních úředníků a policistů, kteří v případě demonstrací s nenávistnými projevy, jako je nošení maket šibenic, budou vědět, jak mají postupovat. Požadují také důsledné prošetření výhrůžek smrtí těm, které odpůrci imigrantů nazývají „vlastizrádci“.

Co si myslíte o postupu policie, která proti lidem s maketami šibenic nezasáhla, ale proti jejich odpůrcům ano?
Policie to dělá poměrně systematicky. Když je demonstrace nacionalistická a proti ní je nějaká skupina lidí, vždycky zasahuje proti nim. Byl zatčen Mikuláš Vymětal se svou velmi pokojnou modlitební skupinou i fotograf Ludvík Hradilek.

Budí to ve mně dojem, že někteří policisté s těmi extremisty sympatizují. Jiné rozumné vysvětlení pro tuto zřetelnou zaujatost nemám. Tahle situace se opakuje příliš často.

Jak se díváte na paniku a strach, který se v Česku šíří kolem uprchlíků?
Problém uprchlíků je nesmírně složitý a já na něj nemám žádné jednoduché řešení. I kulturní historie nám ukazuje, že dějinami Evropy probíhaly různé uprchlické vlny a někdy byly k dobrému, jindy to bylo složitější, ale rozhodně není řešením vyvolávat nenávist vůči celým skupinám obyvatel a říci, že nebudeme přijímat vůbec nikoho.

To je příliš jednoduché a špatné řešení, stejně jako je na druhou stranu příliš jednoduché říci, že žádný problém neexistuje. Je to jedna z nejtěžších výzev, která nás čeká. Jakási správná cesta vede jako obvykle středem.

Jak byste se k aktuálním problémům postavil, kdybyste byl v pozici českých politiků?
Tyhle konkrétní věci ohledně počtu uprchlíků a způsobu jejich přijímání nechci řešit, protože na to nejsem odborníkem. Jeden z problémů dnešní doby je, že se všichni vyjadřují ke všemu a všichni všemu rozumějí. Konkrétně někdo, kdo je odborníkem na broukologii, bude řešit i otázky islámské teologie.

Lidem v nouzi je zapotřebí pomoci. Otázka je, jak konkrétně a aby to bylo k dobrému. Potom zůstává jednoznačný apel na to, dostat z veřejného prostoru hlasatele xenofobie, rasismu a antisemitismu. V rámci práce na dějinách české katolické literatury jsem se zabýval oněmi krajně pravicovými skupinami, které u nás působily ve třicátých letech.

A skupiny kolem Adama B. Bartoše (antisemitský publicista a předseda strany Národní demokracie, pozn. red) na ně vědomě navazují. V tom vidím jednoznačné nebezpečí, že v určitých krizových situacích tyto extremistické názory vyplouvají na povrch a pokud veřejnost není dost jednoznačná, začne se zdát, že je to vlastně normální. Jedná se o osoby, které jsou skutečně společensky nebezpečné.

Podle vás je tedy A. B. Bartoš nejnebezpečnější?
Uvědomme si, že je to člověk, který se mimo jiné pokusil znovu nastolit otázku hilsneriády - jestli se přece jenom nejednalo o rituální vraždu. Budiž také připomenuto, že pomohl Miloši Zemanovi na Hrad tím, že vymyslel lživou informaci o manželce Karla Schwarzenberga, které podle něj visí na zámku nacistické prapory.

Je to úplně stejné, jako to bylo na sklonku třicátých let. Vyskytovali se tam čistí rasisté, katoličtí fundamentalisté, pouzí oportunisté a frustráti... Ta současná extrémně pravicová scéna je podobně široká. Neřekl bych, že je tam nějaká postava, která je z nich nejnebezpečnější. Jádro problému spočívá v tom, že těch lidí je více, že se jejich názory doplňují, že nejsou všechny identické, ale že jsou vlastně pod tím nacionálním izolacionistickým praporem schopny se spojit v různé skupiny.

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

Bílý lev a Bílý kříž. Čaputová s Pavlem si vyměnili nejvyšší státní vyznamenání

  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití. Padající kusy ledu měly někde i téměř 10 centimetrů. Výstraha platila až do noci pro celé území. První...

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo dítě a dvě ženy utrpěly zranění, uvedla stanice N1. Záhřeb předá vyšetřování českým úřadům. Podle...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin Schmarcz na bývalého policistu Roberta Šlachtu v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima News....

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele, ponorka na jaderný pohon Kazaň mezitím zamířila na sever. Objevila se u floridského pobřeží, kde ji...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém Těšíně zabil padající strom člověka, řekla mluvčí moravskoslezských hasičů Kamila Langerová. Kvůli...

Ministři obrany USA a Ruska si zvedli telefon, poprvé od loňského března

Americký ministr obrany Lloyd Austin po telefonu hovořil se svým ruským protějškem Andrejem Belousovem, informoval mluvčí Pentagonu Patrick Ryder. Šlo o první rozhovor šéfů resortů obrany obou zemí...

VIDEO: Výbuch poničil dům, je prakticky na odpis. Na vině může být fotovoltaika

V Šonově na Náchodsku zasahovali hasiči u výbuchu v domě. „Pravděpodobná příčina výbuchu je technická závada na systému fotovoltaiky,“ informovali na síti X. Při explozi v domě nebyli žádní lidé.

Keňané protestující proti daním zapálili parlament, vláda nasadila armádu

Keňská vláda večer oznámila nasazení armády proti protestujícím, kteří demonstrují proti finanční reformě. Při protestech v hlavním městě Nairobi přišlo o život nejméně deset lidí, patrně je...

Zpět mezi muže, nebo tě čeká blázinec, slyší transgenderová politička v Rusku

Své nedávné prohlášení, že se vrátí k původní mužské identitě, vysvětlila první ruská transgenderová politička Julija Aljošinová tím, že činila pod tlakem ze strany ruských úřadů. Ty političce...

Karban a Karban, s.r.o.
Řidič/ka dodávky/skladník

Karban a Karban, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 36 500 - 40 000 Kč

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...

Velká proměna Michala Davida: dvacet kilo dole. Žádné pivo, ale fitko a tenis

Michal David (63) zhubl v posledních měsících dvacet kilo a cítí se výborně. V rozhovoru pro iDNES.cz muzikant...

Příběh Vlaďky: Jsem v šoku. Manžel má milenku, je starší a ošklivější než já

Neříkám, že naše manželství nemělo žádné mouchy, ale myslela jsem si, že nám to docela klape. Pravda je ale někde...