Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Polymer není jen pro děti. Studentka ukazuje jeho kouzlo lidem z celého světa

Seriál   19:18
Když jí bylo jedenáct, rodiče jí z Německa dovezli dvě kostičky polymeru. Lucie Štruncová jeho kouzlu propadla a její koníček přerostl v práci na plný úvazek. S tatínkem založili firmu, začala vydávat časopis, pořádat workshopy a akci, na kterou se sjíždí nadšenci z celého světa. I proto je další postavou seriálu Cesty vzhůru o mladých lidech, kteří díky odhodlání a píli vynikají ve svém oboru.
Lucie Štruncová (18. října 2018)

Lucie Štruncová (18. října 2018) | foto: Nikol Klapková

Polymer je hmota podobná moduritu, prodává se v barevných kostičkách a liší se různou konzistencí, barvami, dobou i teplotou pečení. Lidé po celém světě z polymeru tvoří ve většině případů šperky, ale také dekorace nebo sochy. Cílem Lucie je odhalit lidem jeho krásy a nekonečné možnosti, které nabízí. A vyvrátit všeobecný názor, že je polymer braný spíš jako modelína a ne jako materiál, ze kterého by se dala tvořit umělecká díla.

Do Plzně, rodného města mladé podnikatelky, přijíždím v pátek, kdy je Polymer Week v plném proudu. Setkáváme se v parku u Západočeské univerzity a společně jdeme do knihovny, kde u několika dlouhých stolů sedí účastníci akce, kterou teprve devatenáctiletá Lucie pořádá už druhým rokem. Všude je umělecký nepořádek a lidé jsou plně ponořeni do své tvorby.

Když procházím kolem, zachytávám kromě češtiny i cizí jazyky. „Přijeli lidé odevšad. Máme tu i lektory z Íránu,“ vysvětluje Lucie, když míříme do provizorní galerie, kde jsou vystavené výrobky školitelů a taky dárky do tomboly - výtěžek z ní poputuje na podporu spolku Aleš, který pomáhá lidem s mentálním a kombinovaným postižením. 

Přípravy na Polymer Week, který je takovým prodlouženým tvůrčím víkendem, trvají Lucii a jejímu malému týmu celý rok. A není divu, zdá se, že je toho hodně, co musí zvládnout - a všechno je promyšlené do detailu. Čas, který organizaci obětuje, se jí ale vrací, když kolem sebe vidí samé spokojené lidi. „Líbí se mi, že nás to spojuje. Toto jsou dny, kdy se celá komunita příznivců polymeru konečně potká offline.“ 

Práce neustává ani v průběhu Polymer Weeku, naopak. Během rozhovoru nás každých pět minut někdo vyruší, že něco potřebuje. Lucie se omlouvá, přebíhá z místa na místo, a ve vzácných chvílích volna mi vypráví o své lásce - polymeru. Mluví stylem, díky kterému mám chvílemi dojem, že naproti mně sedí někdo o dekádu starší a ne člověk, kterému nebylo ani dvacet. 

Zajímá mě, jestli má ještě čas na samotnou tvorbu, tedy to, co celý tento kolotoč rozhýbalo. „Bohužel ne a mrzí mě to. Ale když už si chvilku na tvoření najdu, snažím se vychutnávat si to plnými doušky. Už se těším, až se příští týden zase zavřu do své bubliny a nikdo po mě nebude nic chtít,” říká.

Rak, kterého vyráběla Lucie Štruncová. (18. října 2018)

Listuje při tom jedním z čísel časopisu Polymer Week, který začala vydávat minulý rok, a ukazuje mi fotku raka, kterého vyrobila a do časopisu sepsala návod pro čtenáře. „Toho jsem pak dala bráchovi k narozeninám,” směje se a dodává, že by chtěla z podobných projektů vytvořit druhou knihu. První e-knihu totiž napsala ve čtrnácti a byly to pro ni první vydělané peníze, které investovala do kurzů a materiálu, aby se mohla dál rozvíjet.

Plány a sny ovšem opět naráží na nedostatek času. „Vymyslet jeden projekt a dát ho dohromady trvá třeba čtrnáct dní. Jsem perfekcionista, takže nechci posílat ven nic, s čím nejsem úplně spokojená. A těch projektů bych do knihy potřebovala asi třicet.“

Chci lidem ukázat, že polymer není jen modelína

Lucie malovala a tvořila odmalička a byla tak produktivní, že maminka její výtvory musela potají likvidovat. Ptám se, jestli si vzpomíná na první věc, kterou kdy z polymeru vytvořila. „Jo, takové šišky, které jsem navlékla na drát a snažila se je prodat na internetu, než tam někdo napsal, že to vypadá, jako by to vyrobilo malé dítě. Jenomže já jsem byla malé dítě. Ale byla to dobrá zpětná vazba,“ říká.

Lucie Štruncová

Narodila se v roce 1998 v Plzni. 

Na střední škole se věnovala designu interiérů, v září nastoupila na pedagogickou fakultu, kde studuje výtvarnou výchovu. 

V roce 2013 založili s otcem rodinnou firmu na nástroje pro práci s polymerem. 

Vydává časopis, pořádá akci Polymer Week a pracuje na vlastní knize.  

Ve volném čase ráda běhá a chodí na jógu.

Polymer jí učaroval hned v zárodku. Drží v ruce malou kostičku barevné hmoty a říká mi, že umožňuje zrealizovat veškeré představy. „Cokoliv máte na mysli, to můžete vyrobit. Všechny ostatní materiály jsou mnohem náročnější na zpracování, polymeru stačí strojek na těstoviny a váleček. Bez klasických nástrojů to sice zabere mnohem víc času, ale pokud je člověk trpělivý, dá se tvořit i s minimálním vybavením.“

„Je to asi tím, že polymer se dá koupit v každém papírnictví. Takže když pak někomu řeknete, že vyrábíte z polymeru, často se vám dostane odpovědi: „Jo, s tím dělá i naše Anička.“ Nevidí obrovskou komunitu lidí a všechny ty věci, co se dají vytvořit. Je to prezentováno jako kus plastu,“ vysvětluje.

Prošla jsem si několika vyhořeními

Cesty vzhůru

Nebylo jim ani třicet a už se o nich v branži mluví. Server iDNES.cz představuje mladé lidi, o kterých v budoucnu pravděpodobně ještě uslyšíte. S každým z nich jsme strávili minimálně den a sledovali je při práci i ve volném čase. Přečtěte si, co stojí za jejich úspěchem. Je to nekonečná dřina, nebo jen talent a štěstí?

Seriál Cesty vzhůru

Víte o někom, kdo by neměl v seriálu chybět? Napište nám o něm na Anna.Musilova@idnes.cz

Když se zeptám, jestli se jí největší zálibu povedlo přenést na své kamarády, otevře se před námi široké téma vztahů a stinných stránek úspěchu. „Je trochu těžké řešit to, co dělám, s lidmi kolem. Když řeknu, že pořádám akci, na kterou se sjede sto lidí z celého světa, zní to pohádkově. Vidět je ale jen to na povrchu, a už ne to, že jsem kvůli tomu každý den po škole musela do noci pracovat. To je záporná stránka úspěchu, člověk vždycky musí něco obětovat,“ popisuje. 

„Prošla jsem si asi třemi vyhořeními, kdy jsem prázdniny trávila v posteli, nic mě nezajímalo a nechtěla jsem nic vidět, dělala jsem jen to nejnutnější. Vím, co to je, když máte rodinnou firmu a musíte nějak fungovat. Vím, že když nebudu nic dělat, chvilku to půjde, ale pak to pomalu začne klesat.“

Lucie se nikdy nechodila bavit na místa, kam chodili její vrstevníci, ale nemá pocit, že by o něco přišla. „Asi to sebou nese i to, že nemám čtyřicet lidí, které bych pozvala na oslavu narozenin, je jich třeba pět. Ale o to je to přátelství cennější.“

I přes výčet aktivit a věcí, které za svůj mladý život zvládla zrealizovat, nad otázkou ohledně toho, co považuje za největší úspěch, jen mávne rukou. 

„Nemám ráda to slovo. Připadá mi těžce definovatelné. Co je vlastně úspěch? Pro mě úspěch znamená, že můžu dělat to, co mě baví, že nejsem závislá na práci, kterou nemám ráda. Že nemusím přemýšlet, co budu dělat za rok, protože vím, co budu dělat za deset let. To považuju za ohromné štěstí,“ uzavírá.

Jak pracuje Lucie

  • Přes den se věnuje škole, po večerech připravuje texty, komunikuje s přispěvateli do časopisu, dělá korektury, stará se o sociální sítě. Ale pracuje i v každé volné chvilce, například o přestávkách.
  • Nápady k tvorbě sbírá i při svých vedlejších aktivitách. Například pomáhá s vizuální identitou a sociálními sítěmi jedné pražské cukrárně a kavárně a cukrářskými technikami se inspiruje při práci s polymerem.
  • Rozmanitost její práce ji naučila pohybovat se v různých oblastech - od psaní přes fotografování až po grafickou úpravu nebo management.
  • Cení si volného času, který může strávit s rodinou nicneděláním. „Strašně ulítávám na Ordinaci v růžové zahradě. Je to jediný moment, kdy vůbec na nic nemyslím - čas, kdy jsme spolu s mamkou a ségrou a je to hrozně fajn."

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Digitální stavební řízení od července bude, slíbil Bartoš. Provoz přirovnal k D1

25. dubna 2024

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš ve čtvrtek prohlásil, že digitální stavební řízení bude...

Deník Metro rozšiřuje regionální zpravodajství a zvyšuje náklad

25. dubna 2024

Deník Metro z portfolia mediální skupiny MAFRA posiluje přítomnost v regionech a zároveň zvyšuje...

Spousta obětí střelby mohla být zachráněna, řekla matka Rakušanovi

25. dubna 2024  16:02,  aktualizováno  16:50

Na jednání výboru pro bezpečnost Sněmovny kvůli snaze opozičního ANO zřídit vyšetřovací komisi k...

Podvody přesáhly pět milionů, žalobce viní pojišťováka i jeho otce lékaře

25. dubna 2024  16:23

Z pojistných podvodů s celkovou škodou přesahující pět milionů korun obžaloval krajský státní...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...