SPECIÁL:
¦ Ptačí chřipka
INFOGRAFIKA:
¦ Jak chřipkový virus zabíjí buňku
¦ Ptačí chřipka na cestě do Evropy
Takové seznamy vznikají v sídlech některých krajů. Jsou na nich lidé, kteří by v případě vypuknutí pandemie ptačí chřipky získali přednostně lék Tamiflu.
"Máme už i vytipované ty obyvatele, kteří by dostali přednostně léky nebo vakcínu, která ale zatím neexistuje," potvrzuje například mluvčí Moravskoslezského kraje Šárka Swiderová.
V Moravskoslezském kraji by šlo přibližně o půl milionu lidí, z nichž by 280 tisíc tvořili mladí do osmnácti let s nejrůznějšími nemocemi a dalších 160 tisíc senioři nad šedesát pět let s obdobnými problémy.
"Dále by šlo o přibližně 80 tisíc lidí, kteří pracují v profesích nezbytných pro zabezpečení chodu státu. Včetně lidí, kteří pracují v samosprávě, tedy hejtmana a starosty," tvrdí mluvčí.
Na Ostravsku už mají také vybrané firmy, jejichž zaměstnanci by byli přednostně v péči lékařů.
"Předpokládám, že bychom vybrali především pracovníky dispečinku a ty, kteří zajišťují neustálé dodávky plynu," říká mluvčí jedné z vybraných firem, Severomoravské plynárenské, Ivana Nováčková.
Rezervních lůžek je dost
Velké přípravy probíhají rovněž na jihu Čech. Tady už mají smlouvy s padesátkou firem, které by zajišťovaly například dopravu nebo dodávky potravin či vody.
Jihočeši tak vědí, že pečivo by připravovala pekárna Pekast. V případě šíření nemoci by byla připravena jedna ze škol na okraji města či domov mládeže, kam by byli sváženi lidé s podezřením na nákazu, které by bylo třeba umístit do karantény.
V Hradeckém kraji počítají, že by lék Tamiflu přednostně dostalo kolem 150 tisíc lidí.
"Jsou mezi nimi policisté, hasiči, lidé z potravinářské výroby, ze služeb zajišťujících dodávky pitné vody, úklid odpadu, distributoři plynu a elektřiny, zdravotníci, lékárníci, řidiči, zaměstnanci pohřební služby i vedení Hradeckého kraje," uvedl ředitel Krajské hygienické stanice v Hradci Králové Ivan Kučera.
Královéhradečtí hygienici už také oslovili všechny nemocnice v kraji, aby zjistili, kolik by v případě pandemie mohly nemocnice poskytnout lůžek. Zjistili, že rezervních lůžek je v kraji několik set.
Hejtman prý nechce u lidí šířit paniku
Ne ve všech krajích jsou s přípravami tak daleko. Například na Zlínsku vedení kraje vyhodnotilo situaci po svém.
"Pan hejtman usoudil, že není třeba vyvolávat paniku, protože bezprostřední nebezpečí obyvatelům kraje nehrozí. Nechceme podporovat hysterii," prohlašuje například mluvčí Zlínského kraje Patrik Kamas.
A hned dodává, že z toho důvodu ani neexistují seznamy lidí, kteří by měli přednostně dostat léky v případě nebezpečí.
Podobně reaguje i ředitelka Krajské hygienické stanice ve Zlíně Olga Gröschlová. "Máme připraveny pandemické plány z roku 1968, kdy vypukla celosvětová pandemie chřipky poprvé. Pandemický plán se pak jen opráší a použije."