Středa 28. září 2022, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 28. září 2022 Den české státnosti

Na Hrádku musím při odběru donaha, říká ekolog Klicpera

  20:05
Ekolog a soudní znalec Jiří Klicpera sleduje čistotu vody v písečných koupalištích na Pardubicku. Výsledky pak dává lidem zdarma k dispozici. Po celém dni, kdy zpracovává soudní posudky a analýzy, tak večer usedá k mikroskopu pro zábavu. "Zatím mi za to nikdo nepoděkoval," říká.

Jiří Klicpera už roky ve svém volném čase kontroluje kvalitu vody v písnících na Pardubicku. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Už roky sám od sebe a bez nároku na jakoukoliv odměnu měří kvalitu vody na místech, kde se lidé na Pardubicku v létě nejraději koupají. Výsledky posílá do médií, která jeho zjištění často zveřejňují. Ani hygienická stanice totiž neposkytuje tak často informace o tom, kde se dá bezpečně koupat.

Písník Hrádek nedaleko Pardubic

"Zatím mi nikdo nepoděkoval. Ale tak už to v životě chodí," říká nadšený ekolog Jiří Klicpera, který neváhá pro vzorky vody z písáků v okolí Pardubic doplavat, a to i nahý, když se pohybuje mezi nudisty na písečném koupališti Hrádek.

Jak jste se dostal k měření vody a ekologii?
Na chemické průmyslovce jsme měli bezvadného učitele. Jmenoval se Šimek a byl to rybář, který nás naučil, že každé město by mělo mít městskou čistírnu odpadních vod. Já jsem si vzal za úkol, že takovou čistírnu pro Pardubice pořídím. Šel jsem studovat do Prahy a jako pomocná vědecká síla jsem se dostal na hydrobiologii k profesoru Sládečkovi a jeho manželce. Koukal jsem do mikroskopu, fotografoval, a tím jsem se definitivně a navěky upsal hydrobiologii. Pak jsem pořídil i tu čistírnu pro Pardubice.

Ekolog Jiří Klicpera

Nezávislý ekolog Jiří Klicpera se narodil v roce 1948 v Praze. Žije v Lázních Bohdaneč. Vystudoval VŠCHT v Praze a celý svůj život se zabývá hydrobiologií. Působí jako soudní znalec, od roku 1998 se živí vypracováváním posudků a ekologických auditů. Byl mimo jiné i členem zastupitelstva a zástupcem starosty v Bohdanči. Na Pardubicku dobrovolně sleduje kvalitu vody v okolních písnících a výsledky chemických rozborů poskytuje veřejnosti zdarma na svých internetových stránkách. Je rozvedený, má dvě dospělé dcery.

Jste člověk s výborným přehledem o kvalitě vody. Jak je na tom nyní třeba písník Hrádek nebo Mělice?
V těchto dnech je kvalita vody zatím dobrá. Průhlednost na Hrádku se pohybuje kolem čtyř až pěti metrů, Mělice jsou na tom vždy o něco hůř, ale teď se drží kolem tří metrů. Sinice už se sem tam pomalu objevují, ale není jich moc. Jejich doba teprve přijde.

Sinice mají svou dobu? Jak to myslíte?
Ano. Přichází doba, kdy sinice mají svůj čas. Když to vyprávím dětem, tak přirovnávám rybník k rozkvetlé louce. Na jaře tam rostou nějaké kytky, v létě zase kvetou jiné. Občas tu louku někdo poseká nebo sežere a má to nějaký vývoj. Stejně tak se chovají řasy ve vodě. Každá z nich má v průběhu roku svůj čas. Zjara máme zlaté řasy, pak rozsivky, přes léto zelené řasy a po maximu zelených řas přichází druhé maximum sinic. To bývá druhá půlka srpna, někdy září.

Jak vypadá váš pracovní den?
Přes den zpracovávám různé posudky, účastním se jednání a podobně. Vždy, když někam jedu autem, mám s sebou i vybavení na případný odběr vzorků. Jinak ale jezdím vzorkovat vždy, když mám chuť si zaplavat. Někde, jako třeba na nudistické pláži na Hrádku, musím do tamější "uniformy" a pro vzorek si doplavu. Naštěstí mám vodu opravdu rád a plavání pro mě není utrpení.

Kvalita vody o uplynulém víkendu

Písník Mělice byl využit do posledního místečka. Teplota vody v koupací vrstvě byla 26°C, průhlednost nezvyklých pět metrů. Index čistoty byl 1,79. Kvalita vody výborná.

Písník Hrádek na tom byl podobně: Teplota 26°C, průhlednost 5,3 metru, hodnota pH 9. Index čistoty byl 1,62, kvalitu vody šlo hodnotit jako vynikající.

Písník Gigant na tom také nebyl špatně. Teplota vody byla 27°C, průhlednost vody byla nižší, kolem 1,5 metru. Ve vodě bylo 475 org/ml z toho jen 8% sinic. Index čistoty 1,99, kvalita vody výborná.

A je to pro vás odpočinek?
Myslíte, když v deset nebo v jedenáct večer usínám u mikroskopu a můžu si vypíchnout oči o okuláry?

Kolik času tedy nad vzorky strávíte, když končíte tak pozdě?
Nějaký čas zabere samotný odběr, plus doprava na místo a cesta zpět. Potom sedím hodinu nebo dvě u mikroskopu a pak minimálně půl hodiny u počítače s každým vzorkem. Když udělám čtyři vzorky za den, tak jsem docela rád a profíci nestačí koukat. Za běžnou směnu to nestihnete.

Jak vypadá celý proces od sběru vzorku po jeho vyhodnocení?
Odebraný vzorek vody musím zcentrifugovat, zahustit, aby byl čitelný. Poté ho zkoumám pod mikroskopem a prohlížím breberky v počítací komůrce. Když najdu nějakou, u níž si nejsem jistý, tak si vezmu chytrou knihu a porovnávám.

Která z řas je nejhorší?
To se nedá říct. Každá potvora má svoje vlastnosti. Třeba sinice Microcystis, která na obrázku vypadá, jak když někdo plivne, obsahuje jed zvaný mikrocystein. Tenhle jed je desetkrát jedovatější a účinnější než nejostřejší jed na světě - známý šípový curare. Právě Microcystis se pravidelně objevuje i na Seči.

Mohou sinice způsobit i horší zdravotní komplikace než jen známé podráždění pokožky?
V odborné literatuře jsou popsány i případy vážnější. Abych uvedl ten nejostřejší, s nímž jsem se setkal, tak to je úmrtí psa v Británii při lovu kachen. Loveckého psa tam totiž poslali pro střelenou kachnu do rybníka, v němž se vyskytoval sinicový vodní květ. Pes pro kachnu už nedoplaval. Napil se totiž vody s obsahem sinic a mikrocysteinu.

Jsou sinice opravdu tak nebezpečné?
Nedělal bych z nich nějakého strašáka. Jsou to organismy, které tady jsou mnohem déle než my a na Zemi mají domovské právo. My se musíme naučit žít s nimi. Jenom vědět, jak na to. Už jsem ale viděl holčičku, která se po koupání celá osypala…

Co děláte, když zjistíte, že některý vzorek obsahuje vysoké procento sinic?
Dám lidem prostě vědět. Já nejsem ten, kdo by jim zakazoval, aby se koupali. Ale mailem posílám upozornění do redakcí, známým a lidem, kteří na ty pláže chodí. Pro veřejnost jsou výsledky k mání na mých internetových stránkách.

V okolí Pardubic kontrolujete kvalitu vody v písnících. Jak ale vypadá třeba voda na koupališti nebo v akvaparku?
Vzorky z koupališť neodebírám, nelezu hygieně takzvaně do zelí. V akvaparcích je voda, jak já říkám, syntetická. To je voda, která prochází poměrně složitou technologickou úpravou, na její kvalitu jsou úplně jiné požadavky. Pokud jde o kontrolu té činnosti, tak to spadá k hygieně, která kontroluje vodu, bere vzorky, zda tam nerostou plísně a podobně. Je takové zajímavé zjištění, že zatímco u nás máme strašně složitou a dlouhou vyhlášku na to, jak má vypadat voda v bazénech, tak v Americe na to šli trochu jinak.

Jak?
Tam řekli, že v každém umělém koupališti, tedy v bazénu s úpravou vody, platí jedno pravidlo. Když hodíte do vody stříbrný pětidolar, tak po jeho dopadu na dno musí být vidět, jestli padla panna, nebo orel. Když jo, tak je to v pořádku. Logicky čím hlubší je bazén, tím lepší musíte mít kvalitu vody, aby bylo vidět na dno. Tím pádem se nemůže stát, že by se někdo utopil a nikdo ho neviděl. V některých koupalištích je průhlednost vody jen čtvrt metru.

Autoři:

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konaly 23. a 24. září. Ve stejném termínu bylo i první kolo voleb do třetiny Senátu. Druhé kolo voleb do Senátu proběhne 30. září a 1. října.

Drogy prodávají i lidi, do kterých byste to neřekli, říká Adam Mišík

  • Nejčtenější

Nepůjdeme, skandovali lidé v Moskvě. Rusové vyšli do ulic kvůli mobilizaci

Lidé po celém Rusku ve středu protestovali v ulicích proti částečné mobilizaci, kterou ráno ohlásil prezident Vladimir...

Je sečteno. ANO má velká města, zabojuje o Senát. Prahu a Brno drží strany SPOLU

Sledujeme online V komunálních volbách dominují nezávislí kandidáti. Sedmnáct z 27 statutárních měst ovládlo ANO, strany koalice SPOLU...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Až to Putin zmáčkne. Západ se chystá na ruský jaderný útok na Ukrajině

Premium Rusko má přibližně dva tisíce taktických jaderných zbraní a v posledních dnech prudce vzrostly obavy, že by je...

Putin vyhlásil částečnou mobilizaci, na frontu pošle až 300 tisíc lidí

Ruský prezident Vladimir Putin v projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a bude se týkat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Visingr: Putin může padnout každým dnem, čelí obřímu tlaku nacionalistů

Rozstřel Rusové sice válku proti Ukrajině podporují, ale sami válčit nechtějí. Svědčí o tom problémy, s nimiž se potýká ruská...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Buďte na projekt hodní, nabádali znalce na poradách k Čapímu hnízdu

Soud v úterý pokračoval v jednání v kauze Čapí hnízdo. Z celého dne se omluvil šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který je na...

Kam s uprchlíky? Praha i vláda řeší ubytování pro uprchlé Ukrajince i Syřany

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimečková Laurenčíková začala jednat se Správou železnic a Českými drahami o...

Pradějiny proběhly u nás, možná překvapivě dramatické, říká archeolog Svoboda

Premium Okolím Dolních Věstonic a Pálavy šly před mnoha tisíci lety pradějiny lidstva, když zde měli svá sídla lovci mamutů....

STALO SE DNES: Z Nord Streamu uniká do moře plyn, NASA sondou zasáhla asteroid

Z plynovodu Nord Stream začal po masivním podmořském výbuchu unikat plyn. Rusko má právo v nezbytném případě použít...

Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi
Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi

Mary Kay slaví 25. výročí na českém a slovenském trhu. To už je pořádný důvod k oslavě a při té příležitosti jsme si pro Vás připravili soutěž o...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

Mrazivá noc bez spánku a výstup na skálu. Soukalová promluvila o ztracení

Moderátorka Gabriela Soukalová (32) vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou...

Mohlo by vás zajímat