Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Na Hrádku musím při odběru donaha, říká ekolog Klicpera

  20:05
Ekolog a soudní znalec Jiří Klicpera sleduje čistotu vody v písečných koupalištích na Pardubicku. Výsledky pak dává lidem zdarma k dispozici. Po celém dni, kdy zpracovává soudní posudky a analýzy, tak večer usedá k mikroskopu pro zábavu. "Zatím mi za to nikdo nepoděkoval," říká.

Jiří Klicpera už roky ve svém volném čase kontroluje kvalitu vody v písnících na Pardubicku. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Už roky sám od sebe a bez nároku na jakoukoliv odměnu měří kvalitu vody na místech, kde se lidé na Pardubicku v létě nejraději koupají. Výsledky posílá do médií, která jeho zjištění často zveřejňují. Ani hygienická stanice totiž neposkytuje tak často informace o tom, kde se dá bezpečně koupat.

Písník Hrádek nedaleko Pardubic

"Zatím mi nikdo nepoděkoval. Ale tak už to v životě chodí," říká nadšený ekolog Jiří Klicpera, který neváhá pro vzorky vody z písáků v okolí Pardubic doplavat, a to i nahý, když se pohybuje mezi nudisty na písečném koupališti Hrádek.

Jak jste se dostal k měření vody a ekologii?
Na chemické průmyslovce jsme měli bezvadného učitele. Jmenoval se Šimek a byl to rybář, který nás naučil, že každé město by mělo mít městskou čistírnu odpadních vod. Já jsem si vzal za úkol, že takovou čistírnu pro Pardubice pořídím. Šel jsem studovat do Prahy a jako pomocná vědecká síla jsem se dostal na hydrobiologii k profesoru Sládečkovi a jeho manželce. Koukal jsem do mikroskopu, fotografoval, a tím jsem se definitivně a navěky upsal hydrobiologii. Pak jsem pořídil i tu čistírnu pro Pardubice.

Ekolog Jiří Klicpera

Nezávislý ekolog Jiří Klicpera se narodil v roce 1948 v Praze. Žije v Lázních Bohdaneč. Vystudoval VŠCHT v Praze a celý svůj život se zabývá hydrobiologií. Působí jako soudní znalec, od roku 1998 se živí vypracováváním posudků a ekologických auditů. Byl mimo jiné i členem zastupitelstva a zástupcem starosty v Bohdanči. Na Pardubicku dobrovolně sleduje kvalitu vody v okolních písnících a výsledky chemických rozborů poskytuje veřejnosti zdarma na svých internetových stránkách. Je rozvedený, má dvě dospělé dcery.

Jste člověk s výborným přehledem o kvalitě vody. Jak je na tom nyní třeba písník Hrádek nebo Mělice?
V těchto dnech je kvalita vody zatím dobrá. Průhlednost na Hrádku se pohybuje kolem čtyř až pěti metrů, Mělice jsou na tom vždy o něco hůř, ale teď se drží kolem tří metrů. Sinice už se sem tam pomalu objevují, ale není jich moc. Jejich doba teprve přijde.

Sinice mají svou dobu? Jak to myslíte?
Ano. Přichází doba, kdy sinice mají svůj čas. Když to vyprávím dětem, tak přirovnávám rybník k rozkvetlé louce. Na jaře tam rostou nějaké kytky, v létě zase kvetou jiné. Občas tu louku někdo poseká nebo sežere a má to nějaký vývoj. Stejně tak se chovají řasy ve vodě. Každá z nich má v průběhu roku svůj čas. Zjara máme zlaté řasy, pak rozsivky, přes léto zelené řasy a po maximu zelených řas přichází druhé maximum sinic. To bývá druhá půlka srpna, někdy září.

Jak vypadá váš pracovní den?
Přes den zpracovávám různé posudky, účastním se jednání a podobně. Vždy, když někam jedu autem, mám s sebou i vybavení na případný odběr vzorků. Jinak ale jezdím vzorkovat vždy, když mám chuť si zaplavat. Někde, jako třeba na nudistické pláži na Hrádku, musím do tamější "uniformy" a pro vzorek si doplavu. Naštěstí mám vodu opravdu rád a plavání pro mě není utrpení.

Kvalita vody o uplynulém víkendu

Písník Mělice byl využit do posledního místečka. Teplota vody v koupací vrstvě byla 26°C, průhlednost nezvyklých pět metrů. Index čistoty byl 1,79. Kvalita vody výborná.

Písník Hrádek na tom byl podobně: Teplota 26°C, průhlednost 5,3 metru, hodnota pH 9. Index čistoty byl 1,62, kvalitu vody šlo hodnotit jako vynikající.

Písník Gigant na tom také nebyl špatně. Teplota vody byla 27°C, průhlednost vody byla nižší, kolem 1,5 metru. Ve vodě bylo 475 org/ml z toho jen 8% sinic. Index čistoty 1,99, kvalita vody výborná.

A je to pro vás odpočinek?
Myslíte, když v deset nebo v jedenáct večer usínám u mikroskopu a můžu si vypíchnout oči o okuláry?

Kolik času tedy nad vzorky strávíte, když končíte tak pozdě?
Nějaký čas zabere samotný odběr, plus doprava na místo a cesta zpět. Potom sedím hodinu nebo dvě u mikroskopu a pak minimálně půl hodiny u počítače s každým vzorkem. Když udělám čtyři vzorky za den, tak jsem docela rád a profíci nestačí koukat. Za běžnou směnu to nestihnete.

Jak vypadá celý proces od sběru vzorku po jeho vyhodnocení?
Odebraný vzorek vody musím zcentrifugovat, zahustit, aby byl čitelný. Poté ho zkoumám pod mikroskopem a prohlížím breberky v počítací komůrce. Když najdu nějakou, u níž si nejsem jistý, tak si vezmu chytrou knihu a porovnávám.

Která z řas je nejhorší?
To se nedá říct. Každá potvora má svoje vlastnosti. Třeba sinice Microcystis, která na obrázku vypadá, jak když někdo plivne, obsahuje jed zvaný mikrocystein. Tenhle jed je desetkrát jedovatější a účinnější než nejostřejší jed na světě - známý šípový curare. Právě Microcystis se pravidelně objevuje i na Seči.

Mohou sinice způsobit i horší zdravotní komplikace než jen známé podráždění pokožky?
V odborné literatuře jsou popsány i případy vážnější. Abych uvedl ten nejostřejší, s nímž jsem se setkal, tak to je úmrtí psa v Británii při lovu kachen. Loveckého psa tam totiž poslali pro střelenou kachnu do rybníka, v němž se vyskytoval sinicový vodní květ. Pes pro kachnu už nedoplaval. Napil se totiž vody s obsahem sinic a mikrocysteinu.

Jsou sinice opravdu tak nebezpečné?
Nedělal bych z nich nějakého strašáka. Jsou to organismy, které tady jsou mnohem déle než my a na Zemi mají domovské právo. My se musíme naučit žít s nimi. Jenom vědět, jak na to. Už jsem ale viděl holčičku, která se po koupání celá osypala…

Co děláte, když zjistíte, že některý vzorek obsahuje vysoké procento sinic?
Dám lidem prostě vědět. Já nejsem ten, kdo by jim zakazoval, aby se koupali. Ale mailem posílám upozornění do redakcí, známým a lidem, kteří na ty pláže chodí. Pro veřejnost jsou výsledky k mání na mých internetových stránkách.

V okolí Pardubic kontrolujete kvalitu vody v písnících. Jak ale vypadá třeba voda na koupališti nebo v akvaparku?
Vzorky z koupališť neodebírám, nelezu hygieně takzvaně do zelí. V akvaparcích je voda, jak já říkám, syntetická. To je voda, která prochází poměrně složitou technologickou úpravou, na její kvalitu jsou úplně jiné požadavky. Pokud jde o kontrolu té činnosti, tak to spadá k hygieně, která kontroluje vodu, bere vzorky, zda tam nerostou plísně a podobně. Je takové zajímavé zjištění, že zatímco u nás máme strašně složitou a dlouhou vyhlášku na to, jak má vypadat voda v bazénech, tak v Americe na to šli trochu jinak.

Jak?
Tam řekli, že v každém umělém koupališti, tedy v bazénu s úpravou vody, platí jedno pravidlo. Když hodíte do vody stříbrný pětidolar, tak po jeho dopadu na dno musí být vidět, jestli padla panna, nebo orel. Když jo, tak je to v pořádku. Logicky čím hlubší je bazén, tím lepší musíte mít kvalitu vody, aby bylo vidět na dno. Tím pádem se nemůže stát, že by se někdo utopil a nikdo ho neviděl. V některých koupalištích je průhlednost vody jen čtvrt metru.

Autoři:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Historik: Metro mělo původně vést středem magistrály a jezdit přes mosty

  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Řekni, kde ti muži z Gazy jsou. Otazníky ohledně obětí: násobně více dětí a žen

19. května 2024

Premium V Gaze je problém, na který upozorňovala už Marlene Dietrichová. Teď si s ní notují demografové a...

Češi umějí vyrobit řadu vojenských dronů. Ale armáda o ně nestojí

19. května 2024

Premium Letecká výroba byla v České republice vždy na špičkové úrovni. Menší dopravní letouny, ultralighty,...

Gruzínská prezidentka vetovala „ruský“ zákon. Jde do boje s vládou

18. května 2024  16:55,  aktualizováno  22:06

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová podle tiskových agentur vetovala kontroverzní zákon o...

Izraelský válečný kabinet se bortí. Ganc označil Netanjahuovy plány za fanatické

18. května 2024  20:36,  aktualizováno  21:41

Člen izraelského válečného kabinetu Benny Ganc v sobotu řekl, že jeho strana přestane podporovat...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....