Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Šéf Motola varuje: Kvůli koronaviru nesmí zbytečně umírat vážně nemocní

Česko má pandemii koronaviru pod kontrolou. S tímto postojem ministerstva zdravotnictví souhlasí ředitel největší české nemocnice v pražském Motole Miloslav Ludvík. „A právě proto musíme pozornost soustředit i na péči mimo pandemii,“ říká v rozhovoru po Skypu bývalý ministr zdravotnictví za ČSSD, podle něhož nesmějí kvůli omezené péči zbytečně umírat lidé s jinými závažnými problémy.

„Zdravotnictví se teď soustředí jen na covid-19, ale potlačují se jiné choroby, které jsou opravdu nebezpečné a mohou lidem ublížit. V některých zemích došlo k tomu, že pacienti, kteří by potřebovali urgentní péči, se k ní nedostali, protože nemocnice byly přetížené pacienty s koronavirem,“ upozorňuje Ludvík s tím, že takto zcela zbytečně umírají lidé, kteří by jinak mohli žít.

„Za běžného provozu provádíme týdně až sedm stovek operací. Během pandemie se tohle číslo radikálně snížilo. Děláme jich nyní tak 30 až 40 denně. Jak vidíte, odložilo se až několik set důležitých zákroků.“

Čeká nás velká strategická změna

Nemocnice teď podle Ludvíka urychleně hledá pro zákroky náhradní termíny. Čekací lhůty se výrazně prodlužují, provádí se jen opravdu urgentní operace. „Už jsme se zamýšleli nad tím, jak to dohnat. Vzhledem k tomu, že během července a srpna bývá poptávka po operacích za běžného provozu nižší, pokusíme se tento převis nahradit právě během prázdnin. Ale to je zatím jen spekulace. Záleží jak se situace bude vyvíjet.“

Podle něj je proto správné, že stát bude postupně uvolňovat opatření a pokusí se vrátit život do stavu před pandemií. „Ale budeme muset mnohé změnit,“ dodává. „Čeká nás strategické posouzení změn v našem průmyslu.“

„Budeme se muset zamyslet nad tím, zda je v některých komoditách, a to se nemusí týkat jen zdravotnictví, sem spadá i potravinářství, ale i jiné záležitosti, opravdu rozumné dovážet výrobky jenom proto, že je někde dokážou vyrobit levněji. Do zákona o veřejných zakázkách by proto mělo být včleněno něco, čemu se říká strategický zájem státu.“

Z nejhoršího jsme venku a rezervy jsou obří

„Nikdy jsme se nedostali do situace, že bychom měli zásoby na méně než týden,“ vzpomíná Ludvík. „Teď máme zásoby zdravotnického materiálu na měsíc. Máme dostatečné zásoby všeho potřebného. Dodávky ministerstva vnitra z Číny pro nás byly zpočátku velmi klíčové a významně nám pomohly. Teď už si část zboží sháníme sami, i z českých zdrojů.“

„Podle mě nejsou důležité počty nakažených, ale počty hospitalizovaných,“ míní šéf Motola. „Proto se mi nelíbí, jak se číslo nemocných pacientů zveličuje. Devadesát procent lidí si onemocněním projde jako klasickým nachlazením nebo lehčí chřipkou.“

„V čem je koronavirus zrádný, to je skutečnost, že na určitou dobu ničí zdravotní systém země. V Česku máme něco přes 400 hospitalizovaných pacientů, velké kapacity, takže k destrukci našeho systému to má daleko. Tomu se nám podařilo vyhnout.“

„V tuto chvíli máme v Motole čtyři pacienty na umělé plicní ventilaci a sedm jich je na oxygenoterapii. Rezervy máme tedy obří. V tuto chvíli máme připravených devadesát lůžek. Navíc jsme poměrně nová nemocnice a ke každému lůžku máme dovedený kyslík.“

„Teoreticky tak můžeme hospitalizovat až 1 500 lidí. To je číslo, které by nám mohli závidět i Britové. Takže jsme naddimenzováni,“ uklidňuje Ludvík veřejnost s tím, že český zdravotní systém, i s možnými výkyvy, pandemii zvládne.

Za řadu úmrtí může strach vyvolaný médii

„Chřipka je také smrtelná choroba,“ zamýšlí se ředitel nemocnice. „Jen za poslední kvartál loňského roku na ni v Česku zemřelo sedm stovek lidí. Koronavirus ale budí větší strach. Já tomu říkám virus sociálních sítí.“

„Lidé se vyděsili toho, co na začátku roku viděli na záběrech z Číny. Viděli stavbu obřích nemocnic, davy pacientů, kteří do nemocnic proudili. Evropané ale neznají realitu východoasijského zdravotnictví, teď mám na mysli Jižní Koreu, Japonsko, ale právě také Čínu. Je tam sice péče na vysoké úrovni, ale ve všech těchto zemích nemají ambulantní terén.“

„Oni to sami přiznávají a závidí v tom Evropě,“ tvrdí Miloslav Ludvík. „My tady totiž máme ambulantní specialisty, ale i praktické lékaře. A právě praktičtí lékaři vždy jako první zachytí první vlnu jakékoliv epidemie. U nich to ale není, a proto lidé viděli ty davy v nemocnicích. V Číně je totiž normální, že s obyčejnou záděrou jdete do nemocnice. Jižní Korea to má stejné.“

„Takže i pacienti s lehkým průběhem koronaviru zahltili nemocnice a způsobili děsivý mediální obraz. To byl první krok ke strachu, který se šířil na sociálních sítích, v médiích. Pak k tomu přišly z Itálie záběry náklaďáků, které odvážejí mrtvé. Nebo záběry masových hrobů v New Yorku.“

„To je nesmírně stresující situace,“ myslí si ředitel Motola „A teď si představte, že jste starší člověk, polymorbidní, a najednou se dozvíte, že máme covid-19. Po tom všem, co jste viděli v médiích a na Facebooku, to bude obrovský stres.“

„Teď vás dovezou do nemocnice, kde se o vás starají zakuklení zdravotníci, což je další vlna stresu. Navíc jste ve virovém prostředí, protože ty covidové jednotky jsou pod velkým náporem viru. A když si to dáte dohromady, řada úmrtí je dána i těmito faktory,“ předpokládá Ludvík.

Prymulu jsem na ministerstvo přivedl já

Česká opatření jsou podle exministra zdravotnictví tvrdá. „Chováme se na 110 procent. Ale nepřísluší mi hodnotit, zda jsou všechna opatření oprávněná, nebo ne. To ukáže až čas. A je to odpovědností politiků, kterým už nejsem. A rozhodně jim tuto odpovědnost nezávidím.“

„To, že mě minula koronavirová pandemie ve funkci ministra o necelé tři roky, za to jsem rád,“ říká Miloslav Ludvík. „Ministr zdravotnictví, ale i další členové vlády mají opravdu nezáviděníhodnou pozici. Ale i já tady, v nemocnici, mám práce jako na kostele.“

„Zda bych něco dělal jinak než současný ministr?“ zamýšlí se Ludvík. „Podívejte se, Romana Prymulu jsem na ministerstvo zdravotnictví přivedl já. Kroky bych tedy určitě konzultoval především s ním a byl bych s ním ve shodě. Takže jestliže všechna opatření navrhoval pan náměstek Prymula, tak si nemyslím, že bych dělal něco jinak.“

Vytvořit zásoby? Média by myla hlavy

Miloslav Ludvík odmítá kritiku, že ministerstvo zdravotnictví selhalo ve věci nedostatečných zásob roušek, respirátorů a jiného zdravotnického materiálu, kterého byl v úvodu epidemie zásadní nedostatek. „Kdybychom chtěli mít k dispozici celkové množství toho materiálu, který byl na počátku epidemie předpokládaný, výběrové řízení by se muselo vypsat už 1. listopadu, aby vše bylo v březnu k dispozici. Ale tehdy o koronaviru ještě nikdo na světě nic neslyšel.“

O dostatečných zásobách respirátorů a dalšího zdravotnického materiálu kvůli možné pandemii se v Česku mluví už od roku 2005, kdy jakousi základní zásobárnu vytvořila tehdejší ministryně zdravotnictví Milada Emmerová. „Jistě, na to si pamatujeme. Ale určitě si vzpomenete i na další ministryni, Danu Juráskovou.“

„Ta přišla s podobným konceptem, nakoupila dostatečné zásoby léku Tamiflu a poté, co se lék musel kvůli expiraci vyhodit, ji média umyla hlavu za to, že vyhodila obrovské množství peněz z okna. Takže kdyby to někdo z ministrů udělal třeba s respirátory, a i ty mají svou dobu použitelnosti, stihl by ho stejný osud,“ uzavírá Miloslav Ludvík.

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Při pouti do Mekky zemřelo přes 577 poutníků, většina kvůli vedrům

18. června 2024  20:55,  aktualizováno  22:54

Při letošní velké muslimské pouti do Mekky hadždž zemřelo nejméně 577 lidí. Většina z nich v...

Putin s delegací dorazil do KLDR, po dvou dnech odletí do Vietnamu

18. června 2024  20:11,  aktualizováno  20:56

Letadlo s ruským diktátorem Vladimirem Putinem v úterý večer přistálo v Pchjongjangu. Šéf Kremlu...

Macron nad propastí. Sjednocená levice mu chce ukrást volby, jeho spojenci úpí

18. června 2024  19:53

Emmanuel Macron má před volbami další problém. Levicové strany půjdou do klíčového hlasování v nové...

Fanoušci na cestě za snem. Češi zaplnili Lipsko a věří v porážku Ronalda

18. června 2024  19:07

Lipsko (Od našich zpravodajů) Fanouškovská vášeň nezná hranic. Češi v Lipsku fandí naplno i přes déšť a věří v historický úspěch...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...