Podívejte se i na naše další živé přenosy
Sledovat na iDNES.tv„Neumím si představit spolupráci, že spolupracuji s někým, kdo o mě říká, že jsem největší udavač v Bruselu, a přitom udával,“ uvedl v debatě europoslanec Tomáš Zdechovský v narážce na současného premiéra, který se stále soudně snaží prokázat, že nebyl vědomým spolupracovníkem bývalé tajné policie minulého režimu StB.
„Měli bychom si zakázat jít do vlády, kde bude trestně stíhaná osoba,“ řekl třetí z kandidátů na předsedu KDU-ČSL Jan Bartošek. Babiš stále čelí trestnímu stíhání kvůli kauze Čapí hnízdo, podezření na podvod při čerpání padesátimilionové evropské dotace.
Všichni tři kandidáti na šéfa KDU-ČSL se shodli, že by po volbách nemohli spolupracovat s komunisty a s SPD Tomia Okamury.
Jurečka jako jediný z trojice kandidátů na šéfa strany mluvil vyhýbavě o možnosti povolební spolupráce se současným premiérem. Už při oznámení kandidatury na předsedu o možnosti spolupráce s premiérem Andrejem Babišem po příštích volbách do Sněmovny řekl: „Co bude za dva roky s Andrejem Babišem, to je podle mě předčasné hodnotit. Je potřeba se zamyslet a zvažovat, do jaké míry tyto kauzy, které kolem něj jsou, jsou akceptovatelné pro případnou koaliční spolupráci. Ale já nevím, co z těchto příběhů za dva roky ještě bude pravdou a co nebude.“
Jurečka je na rozdíl od soupeřů zdrženlivý k předvolební koalici
Všichni tři kandidáti na předsedu lidovců dostali také otázku na možnost předvolební koalice více stran.
Odmítavě za současného volebního zákona se k ní vyjádřil Jurečka. „Chci budovat suverénní svébytnou KDU-ČSL. Chci, abychom šli vlastní cestou,“ prohlásil bývalý ministr zemědělství. Současný volební zákon ukládá koalici dvou stran povinnost překročit 10 procent, koalici tří stran 15 procent a koalici čtyř stran 20 procent. „Máme pokřivený volební systém,“ řekl Jurečka. Kvóra pro koalice jsou podle něj obtížně překonatelná.
Podle Bartoška si lidovci možnost předvolební koalice otestují spoluprací s jinými stranami v letošních krajských volbách. „Otestujeme si, jak je možné se na partnery spolehnout. Od toho se odvine úvaha směrem k parlamentním volbám,“ řekl Bartošek. Úkolem opozičních pravicových a středových stran podle něj je, aby nepropadly žádné hlasy, které by získalo ANO. Podmínkou koalice podle něj je, že bude mít jasná pravidla a lidovci budou moci realizovat svůj program. Za programově nejbližší stranu označil ODS.
„Nebál bych se jít do koalice,“ řekl Zdechovský. Europoslanec tvrdí, že už při své kandidatuře v loňských eurovolbách se snažil sjednotit středopravé spektrum. „Pro mě jsou na prvním místě krajské volby. Uvidíme, jak spolupráce půjde nebo půjde,“ uvedl Zdechovský.
Za svou klíčovou prioritu Jurečka označil řešení problematiky bydlení. „Mladí lidé i senioři mají problém, aby sehnali střechu nad hlavou,“ řekl Jurečka. „Pro mě je naprosto klíčové vzdělání,“ řekl Bartošek.
A Zdechovský za prioritní problém označil důchodovou reformu. „Tak jak byla navržena, je nedotažená,“ uvedl Zdechovský v narážce na návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové z ČSSD. Ten odmítla i ministryně financí za ANO Alena Schillerová, protože by podle ní znamenal zvýšení daní o 300 miliard korun.
Současný šéf lidovců Marek Výborný opouští post předsedy strany z rodinných důvodů. Zemřela mu manželka a on dal přednost péči o tři nedospělé děti. Mimořádný sjezd KDU-ČSL, na kterém strana zvolí nového lídra strany, se uskuteční 25. ledna v pražském hotelu Ambassador.