Přizpůsobí se, narodili se za války, hájila nižší růst penzí poslankyně

  12:45aktualizováno  19:51
Nižšímu růstu penzí, který prosazuje vláda, se opozici v parlamentu zabránit nepovedlo. Největší rozruch ale vyvolala poslankyně Gabriela Pecková z TOP 09. Senioři se podle ní přizpůsobí. "Mnozí se narodili za války a svůj život prožili v režimu, který jim žádné extra zbohatnutí nedovolil," prohlásila Pecková.

Vláda Petra Nečase přinesla do Sněmovny klíčový návrh, který jí má pomoci snížit schodek rozpočtu. Jde o snížení růstu důchodů. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Vláda prosazuje, aby důchody od příštího roku rostly jen o třetinu inflace a třetinu růstu reálných mezd. Dosud se do růstu penzí započítávala inflace celá. "Je to součást balíku opatření, která je potřeba uskutečnit v souvislosti s přípravou státního rozpočtu," řekl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Připomněl, že se postavil proti "zmrazení" růstu důchodů.

Pro zamítnutí vládního návrhu bylo v pátek 79 poslanců ČSSD, KSČM, Věcí veřejných i dva národní socialisté, s opozicí hlasoval i poslanec VV Otto Chaloupka, který dal před týdnem vládě důvěru. Vládní koalice měla ale mírnou početní převahu. Proti snaze levice smést návrh ze stolu bylo celkem 85 poslanců. S vládou hlasoval i nezařazený Michal Doktor. Zákon nyní budou posuzovat parlamentní výbory, a rozhodující hlasování tak koalici teprve čeká.

Pecková svými výroky šokovala opoziční poslance

Hlavně slova poslankyně TOP 09 Peckové v rozpravě opoziční politiky šokovala. "Takhle arogantní vyjádření se slyší málokdy," reagoval bývalý premiér Jiří Paroubek, dnes v barvách strany Národní socialisté - levice 21. století. Slova, s nimiž vystoupila vládní poslankyně, by podle Paroubka neměla být zapomenuta až do voleb, než začne další akce "oblbni bábu a dědka".

Gabriela Pecková (53 let), TOP09, Praha

Gabriela Pecková

Pecková v rozpravě nastínila i to, co podle ní důchodci dnes potřebují. "Tato vláda bohužel v tuto chvíli za daných podmínek neumí dostatečně naplnit peněženky seniorů. Ale co bychom měli umět všichni - naplnit jejich duši," prohlásila poslankyně TOP 09.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v reakci na její vystoupení mluvil o tom, že řešením při zvyšování důchodů by mohlo být zrušení odpočtu DPH pro podnikatele při nákupu automobilu. "Co kdybychom se v duchu výzvy paní Gabriely Peckové pokusili vyzvat tyto podnikatele, aby spíše naplnili svoji duši, tuto daňovou úlevu jsme zrušili a ušetřené finanční prostředky dali na důchody a nekrátili tolik valorizaci penzí v příštím roce," řekl ve Sněmovně Sobotka.

Úryvek z vystoupení poslankyně Peckové

"Ať se nám to líbí nebo ne, úsporná opatření pocítí v tomto případě ve svých peněženkách senioři, ale oni se tomu přizpůsobí. Já to vím, protože s nimi pracuji celý život. Mnozí se narodili za války a svůj život prožili v režimu, který jim žádné extra zbohatnutí nedovolil."
zdroj: Poslanecká sněmovna (přímý odkaz najdete zde)

Nečas si ověřil, že má ve Sněmovně mírnou početní převahu

Při hlasování o nižším růstu penzí si premiér a předseda ODS Petr Nečas přesně týden po hlasování o důvěře vládě otestoval, jakou má sílu ve Sněmovně při reálném vládnutí. Koalice nižší penze prosazuje, aby snížila schodek rozpočtu pro roky 2013 a 2014. Opoziční levice se snažila brzdit schůzi. Dařilo se jí to celé páteční odpoledne, ale večer to vzdala.

Poslanci ČSSD, komunisté a za Věci veřejné se během dne čtyřikrát neúspěšně pokusili prosadit odklad jednání o zákonu. Sociální demokraté si také dvakrát vybrali hodinu oddechového času na poradu svého klubu, komunisté jednou.

Při snaze odložit jednání o nižším růstu penzí proti Nečasovu kabinetu hlasovali i poslanci Otto Chaloupka a Miroslav Petráň, kteří přitom podpořili vládu při hlasování o důvěře (více zde). Později odpoledne se ale z jednání Petráň "ze zdravotních důvodů" omluvil, a vládě tak při hlasování o zákonu nedělal problémy.

Naopak na straně vlády byl po celou dobu nezařazený poslanec Michal Doktor. Další dva poslanci, kteří před týdnem udrželi vládu při životě - Pavel Bém, který odešel z ODS, i Milan Šťovíček z VV - se hlasování nezúčastnili.

Omezit růst penzí chce vláda kvůli snížení schodků rozpočtu

Bez omezení růstu důchodů a zvýšení DPH by vláda podle Nečase neměla šanci snížit schodek rozpočtu v příštím roce o 42,4 miliardy korun a v roce 2014 ještě dvakrát víc.

Snahu vlády seškrtat růst penzí opoziční poslanci v parlamentu kritizovali celé odpoledne - tedy pokud právě nebyla pauza. "Je to zásadní změna, která má dopad negativně do životní úrovně 2,5 milionu občanů. Reálně důchody seniorům poklesnou," řekl místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Bohuslav Sobotka obvinil vládu, že podvedla občany, když předem nepřiznala, co chystá a když slibovala důchodcům kompenzace za růst DPH.

Hned v pátek ráno koalice ve Sněmovně prosadila, aby se mohlo jednat i v noci. Hlavním smyslem návrhu bylo, aby opoziční poslanci neblokovali schůzi dlouhými projevy až do konce jednacího dne.

"Já jsem zvyklej jednat až do rána," komentoval pak počínání ČSSD a KSČM ve Sněmovně ministr financí a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Na ranní ani na noční jednání ale nakonec nedošlo. "Padla" měli poslanci ještě před večerními televizními zprávami.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vyšel po 11 letech z vězení, kde byl za sexuální delikt. Mstitel si počkal

Násilí (ilustrační foto)

Pobyl si na svobodě sotva měsíc, když ho zasáhly kulky. Ital si předtím odseděl jedenáct let za mřížemi za sexuální...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Drsná vražda čerpadlářky. Postřelili ji skrz dveře a nechali vykrvácet

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Čerpadlářka, kterou zabili v prosinci na benzince v Nelahozevsi dosud neznámí pachatelé, se podle zjištění MF DNES...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Další z rubriky

Husté sněžení a silný vítr stále komplikují dopravu, na horách hrozí laviny

Hasiči v Karlovarském kraji odstraňovali stromy popadané v důsledku sněhu a...

Kalamitní počasí i v úterý ráno komplikuje dopravu. Platí výstraha před silným větrem a novou sněhovou pokrývkou, v...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Hackeři prodávají e-maily i hesla politiků a vysokých úředníků za pár korun

Údajní hackeři v pondělí zveřejnili další sadu e-mailů ze soukromé schránky...

V hackerské databázi se objevily e-maily s hesly českých ministerských úředníků, politiků či pracovníků justice. Podle...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz