Vláda potvrdila dohodu o zvýšení daní a o úsporách, díky níž přežila

  10:11aktualizováno  14:10
Balík počítající se zvýšením DPH i daní z příjmu, na kterém se shodla koalice, schválili ve středu ministři. Schválením vyšších daní i toho, že důchody porostou nižším tempem, končí vládní krize, kterou minulý týden vyvolaly Věci veřejné. Dohodou o úsporách odvrátila vláda riziko svého pádu a předčasných voleb.

Vláda Petra Nečase schválila balík opatření, který zvýší DPH, daň z příjmu i zmírní růst důchodů. | foto:  Petr Topič, MAFRA

"Dodrželi jsme zlaté pravidlo, že ze dvou třetin jsme hledali peníze na výdajové a jen z jedné třetiny na příjmové straně. Celková daňová kvóta v zemi bude stále o tři procentní body níže, než v roce 2006, kdy vládu opustila sociální demokracie," řekl po jednání vlády premiér a předseda ODS Petr Nečas.

"Lidem jsme z kapes nevytáhli ani o korunu víc," ohradil se ministr financí Miroslav Kalousek proti tomu, jak o dohodě koalice informovala média. Zdůraznil, že složená daňová kvóta v roce 2014 nepřesáhne 34,5 procenta, bude tedy o desetinu nižší, než v loňském roce. Balík s návrhy, který vláda domluvila, musí ještě Kalousek přepsat do zákonů, které dá vládě do půlky května, a potom je bude schvalovat parlament, kde má vládní koalice většinu.

PŘEHLEDNĚ: Kde vám vláda vezme peníze

Lze ještě očekávat bouřlivé projednávání návrhů, zvláště když se budou schvalovat krátce před podzimními krajskými a senátními volbami, takže je některé strany určitě využijí ve své volební kampani.

S čím vláda počítá? Daň z přidané hodnoty se od ledna 2013 zvýší na 15 a 21 procent, což zdraží prakticky vše. Navíc třeba pleny se přesunou do vyšší sazby DPH, což požaduje Evropská unie, stejně jako u zdravotních pomůcek.

Změny čekají i přímé daně. "Z příjmů nad stropy sociálního pojištění se bude od příštího roku odvádět solidární příspěvek ve výši 7 procent z této částky," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek. Od roku 2014, kdy skončí konstrukce superhrubé mzdy, se ale vyšší sazba daně z příjmu, než jak vládní strany dosud předpokládaly, bude týkat všech.

Místo 19 procent z hrubé mzdy se podle nové dohody koalice bude platit 20 procent plus solidární příspěvek 7 procent z příjmu nad stropy odvodů na sociální pojištění. Zdravotní pojištění nově zastropováno nebude.

Škrtání se dotkne i důchodců a živnostníků

Důchodcům porostou penze méně než dosud. Dosud se zvyšovaly o inflaci plus třetinu růstu průměrné mzdy, nově jen o třetinu inflace a třetinu růstu průměrné mzdy. Vláda chce tímto opatřením v příštím roce ušetřit více než 9 miliard korun, v roce 2014 přes 15 miliard korun.

Průměrný důchod se příští rok zvýší o 156 korun, původně to mělo být 428 korun. (více zde) Kromě toho bude zrušena i sleva na dani pro pracující důchodce.

Moc radovat se nemohou ani živnostníci. Ti, kteří uplatňují výdajové paušály, nebudou moci uplatnit některé slevy na dani, například na manželku či na děti. A pro ty, kteří uplatňují paušál 30 nebo 40 procent, bude nově platit limit 2 miliony.

Proč vláda vyšší daně navrhuje? Jen škrty a úsporami by totiž nedokázala v příštím roce získat přes 42 miliard korun a v roce 2014 přes 84 miliard korun. To je přitom podle vlády nutné, aby dokázala snížit schodek státního rozpočtu pod tři procenta hrubého domácího produktu ročně.

S podporou opozice - ČSSD ani komunistů - vláda počítat nemůže. Obě strany jsou zásadně proti, stejně jako odbory, které na 21. duben svolávají do Prahy velký protivládní protest. Dokud ale zůstane koalice pohromadě, má dost hlasů ve Sněmovně na to, aby své plány prosadila.

Zrušen má být i doplatek na bydlení či zvýhodněná zelená nafta pro zemědělce, která byla zavedena v 90. letech. Zvýší se i zdanění tabáku, daň z převodu nemovitostí a od roku 2014 bude zavedena uhlíková daň, která zdraží topení uhlím. Koalice počítá i se zavedením zápisného na vysokých školách. Výše ještě nebyla stanovena, ale premiér Nečas odhaduje, že by to mohly být 3 000 až 3 500 korun za semestr.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky
Premium

KOMENTÁŘ: Miloš Zeman, sám doma při svíčce. 17. listopadu však může překvapit

Prezident Zeman stráví listopadové oslavy doma při svíčce. Nikomu chybět nebude, říkají jeho odpůrci. Co bychom jako...

K hlasování o zvýšení daní se Sněmovna nedostala, pokračovat bude za týden

Projednávání vládního daňového balíčku bude pokračovat zřejmě až příští pátek na mimořádné schůzi Sněmovny, kterou...

Spolupráce Karla Srpa s StB byla rozsáhlá, řekli svědci z ÚSTR u soudu

Spolupráce Karla Srpa s komunistickou státní bezpečností byla rozsáhlá a v archivech je jednoznačně doložitelná, shodli...

Most přestal na zkoušku uklízet Chanov, za deset dní bylo pod okny smetiště

Mostecké technické služby na zkoušku deset dní neuklízely odpadky kolem domů na sídlišti Chanov. Výsledek byl...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz