"Má se jednat o valorizaci důchodů, církevních restitucích i rozpočtovém určení daní, a to i po jednadvacáté hodině," zlobila se dopoledne místopředsedkyně VV Kateřina Klasnová po poradě zástupců stran ve Sněmovně. A neskrývala překvapení nad snahou vládních stran řešit tak klíčové věci v pozdních večerních hodinách.
Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura pak skutečně už krátce po začátku schůze navrhl, aby Sněmovna mohla v případě potřeby o růstu důchodů i o církevních restitucích jednat až do noci, klidně i po půlnoci.
"Koalice chce v mediálním zákrytu protlačit dva absolutně kontroverzní návrhy," zlobil se také předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.
Drábek: Nižší valorizace penzí je nezbytná
O nižším růstu důchodů se ve Sněmovně začalo jednat večer, několik hodin po hlasování o vydání bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha k trestnímu stíhání.
"Nižší valorizace penzí je nezbytná," řekl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09. "Je to nemravný návrh, i když důchody porostou, jejich reálná výše bude klesat, a tím i jejich kupní síla," oponoval mu komunista Miroslav Opálka. Obdobně vystupoval i sociální demokrat Adam Rykala.
Opálka pak navrhl, aby šel vládní návrh "k ledu" a vrátil se zpět k projednání do výborů. Koalice byla ale silnější a ČSSD, komunisty a Věci veřejné přehlasovala. Zákon tak čeká už jen závěrečné hlasování.
Vládní koalice prosazuje, aby penze příští tři roky rostly nižším tempem než dosud. Důchody by se nově zvyšovaly o třetinu růstu průměrné mzdy a jen o třetinu inflace, už ne o celou, jak je tomu dosud.
Když o tomto návrhu poslanci jednali v takzvaném prvním čtení, vzbudila velkou pozornost zejména poslankyně TOP 09 Gabriela Pecková, když ve svém vystoupení mluvila o tom, že důchodci se přizpůsobí, protože se řada z nich narodila za války. Vzbudila bouři nevole a následně se omlouvala, že to nemyslela nijak zle (více o jejích slovech čtěte zde).
Vláda "spurtuje" i s církevními restitucemi
Další klíčovou věcí, kterou chce vláda prosadit ještě na červnové schůzi, je vrácení majetku církvím spolu s vysokou finanční náhradou. Nakonec se ale strany dohodly, že ve čtvrt na deset večer už bylo jednání dost. K návrhu se tak Sněmovna vrátí v příštích dnech.
Se 17 církvemi a náboženskými společnostmi se vláda dohodla na tom, že jim bude vrácen majetek v hodnotě 75 miliard korun a kromě toho by měly v příštích třiceti letech dostat od státu 59 miliard korun navýšených o inflaci.
Opozice má s církevními restitucemi problém. K výhradám komunistů a ČSSD se přidaly Věci veřejné, jimž nyní stejně jako levici vadí finanční vyrovnání.