V Rathově stínu řešili poslanci nižší růst penzí. Levice ho nezastavila

  13:37aktualizováno  21:19
Ve stejný den jako o vydání Davida Ratha k trestnímu stíhání se poslanci vládní koalice rozhodli jednat o nižším růstu důchodů. Opozičním sociálním demokratům i Věcem veřejným to vadilo, ale zabránit tomu obě strany ani s pomocí komunistů nedokázaly. Levice marně usilovala o to, aby vládní návrh spadl pod stůl.

Ministr financí Miroslav Kalousek, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a premiér Petr Nečas ve Sněmovně před hlasováním o důvěře vládě (27. dubna 2012) | foto: Vít Šimánek, ČTK | foto: Vít ŠimánekČTK

"Má se jednat o valorizaci důchodů, církevních restitucích i rozpočtovém určení daní, a to i po jednadvacáté hodině," zlobila se dopoledne místopředsedkyně VV Kateřina Klasnová po poradě zástupců stran ve Sněmovně. A neskrývala překvapení nad snahou vládních stran řešit tak klíčové věci v pozdních večerních hodinách.

Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura pak skutečně už krátce po začátku schůze navrhl, aby Sněmovna mohla v případě potřeby o růstu důchodů i o církevních restitucích jednat až do noci, klidně i po půlnoci.

"Koalice chce v mediálním zákrytu protlačit dva absolutně kontroverzní návrhy," zlobil se také předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Drábek: Nižší valorizace penzí je nezbytná

O nižším růstu důchodů se ve Sněmovně začalo jednat večer, několik hodin po hlasování o vydání bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha k trestnímu stíhání.

"Nižší valorizace penzí je nezbytná," řekl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09.  "Je to nemravný návrh, i když důchody porostou, jejich reálná výše bude klesat, a tím i jejich kupní síla," oponoval mu komunista Miroslav Opálka. Obdobně vystupoval i sociální demokrat Adam Rykala.

Opálka pak navrhl, aby šel vládní návrh "k ledu" a vrátil se zpět k projednání do výborů. Koalice byla ale silnější a ČSSD, komunisty a Věci veřejné přehlasovala. Zákon tak čeká už jen závěrečné hlasování.

Vládní koalice prosazuje, aby penze příští tři roky rostly nižším tempem než dosud. Důchody by se nově zvyšovaly o třetinu růstu průměrné mzdy a jen o třetinu inflace, už ne o celou, jak je tomu dosud.

Když o tomto návrhu poslanci jednali v takzvaném prvním čtení, vzbudila velkou pozornost zejména poslankyně TOP 09 Gabriela Pecková, když ve svém vystoupení mluvila o tom, že důchodci se přizpůsobí, protože se řada z nich narodila za války. Vzbudila bouři nevole a následně se omlouvala, že to nemyslela nijak zle (více o jejích slovech čtěte zde).

Vláda "spurtuje" i s církevními restitucemi

Další klíčovou věcí, kterou chce vláda prosadit ještě na červnové schůzi, je vrácení majetku církvím spolu s vysokou finanční náhradou. Nakonec se ale strany dohodly, že ve čtvrt na deset večer už bylo jednání dost. K návrhu se tak Sněmovna vrátí v příštích dnech.

Se 17 církvemi a náboženskými společnostmi se vláda dohodla na tom, že jim bude vrácen majetek v hodnotě 75 miliard korun a kromě toho by měly v příštích třiceti letech dostat od státu 59 miliard korun navýšených o inflaci.

Opozice má s církevními restitucemi problém. K výhradám komunistů a ČSSD se přidaly Věci veřejné, jimž nyní stejně jako levici vadí finanční vyrovnání.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Silný déšť na Jablunkovsku vyhnal lidi z postelí, zachraňovali zvířata

Extrémní srážky v Nýdku v Moravskoslezském kraji

Proudy vody valící se po svazích, zatopené sklepy i hnůj spláchnutý na fotbalové hřiště. Extrémní déšť ráno vyhnal z...

Fajt nechápe, proč byl odvolán a žádá omluvu. Ministerstvu hrozí soudem

Šéf Národní galerie Jiří Fajt

Bývalý generální ředitel pražské Národní galerie Jiří Fajt, kterého kvůli údajným pochybením v hospodaření instituce...

Kancléř Mynář podá trestní oznámení pro křivé obvinění na senátora Lásku

Kancléř prezidenta Vratislav Mynář (20. února 2018).

Hradní kancléř Vratislav Mynář podá trestní oznámení pro křivé obvinění na senátora Václava Lásku kvůli kauze údajného...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz