Vláda domluvila vyšší daně, tvrdší pravidla pro penze i zápisné na VŠ

  12:56aktualizováno  18:27
Vláda ODS, TOP 09 a VV bude pokračovat. Strany se domluvily na vyšších daních i úsporách. Zvýší se DPH a důchody porostou pomaleji než dosud. Studenty na VŠ čeká nově zápisné. Ministr financí Miroslav Kalousek řekl, že lidé s příjmem zhruba nad 100 tisíc měsíčně budou tři roky platit solidární příspěvek 7 procent.

"Má smysl pokračovat v realizaci tohoto projektu," řekl premiér Petr Nečas. V minulých dnech přitom pohrozil, že když se strany nedomluví, vláda skončí a v červnu budou předčasné volby. "Za klíčovou považuji dohodu o konceptu státního rozpočtu na příští dva roky," řekl po jednání Nečas. K novému hlasování o důvěře vládě nevidí důvod.

Politická jednání jsme sledovali v on-line reportáži

Změny v budoucnu čekají daně. "Z příjmů nad stropy sociálního pojištění se bude od příštího roku odvádět solidární příspěvek ve výši 7 procent z této částky, tedy žádná druhá sazba daně nebude," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek. Od roku 2014, kdy skončí konstrukce superhrubé mzdy, se ale vyšší sazba daně z příjmu, než jak vládní strany dosud předpokládaly, bude týkat všech.

Místo 19 procent z hrubé mzdy se podle nové dohody koalice bude platit 20 procent, plus solidární příspěvek 7 procent z příjmu nad stropy odvodů na sociální pojištění. Zdravotní pojištění nově zastropováno nebude, potvrdil Kalousek.

Pro rok 2013 musela vláda podle Nečase najít 57 miliard korun, z toho 25 miliard vybrat na vyšších daních a 32 ušetřit na výdajové straně. Pro rok 2014 vláda hledala 95 miliard korun, z toho podle Nečase 46 miliard korun na straně příjmů a přibližně 48 miliard na výdajové straně.

Koalice se podle Nečase dohodla, že by DPH v příštím roce měla vzrůst na 15 a 21 procent, což mírně zdraží prakticky vše, a že by se důchody měly zvyšovat pomaleji než dosud, jen o třetinu inflace a třetinu růstu průměrné mzdy. "My jsme nikdy neměli žádný problém se škrty," řekl předseda VV Radek John. ODS a TOP se podle něj draly do otevřených dveří.

Při úterním jednání koalice přežilo porodné, jehož zrušení také původně požadoval ministr financí a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Porodné nyní dostávají jen rodiny s příjmem do 2,4násobku životního minima a jen za první dítě. Zachování porodného má z rozpočtového hlediska spíše symbolický význam.

"V roce 2013 bude zachováno osvobození plynu pro vytápění domácností a nebudou se zvedat daně malým vinařům. Do léta ministerstvo financí připraví varianty a analýzy daňové amnestie a zdanění výher či vyššího zdanění hazardu," sdělil iDNES.cz předseda poslanců VV Vít Bárta.

Nečas po jednání oznámil, že bude zrušen zaměstnanecký paušál, doplatek na bydlení, zelená nafta, která byla zavedena v 90. letech, zvýší se zdanění řezaného tabáku, daň z převodu nemovitostí o jeden procentní bod a zavedena bude naopak od roku 2014 uhlíková daň.

Pro studenty na vysokých školách bude zavedeno zápisné

Předseda VV Radek John zdůraznil, že v jednání o úsporách na příští dva roky jeho strana prosadila, že nebude jedna sazba DPH ani nebudou zmrazeny důchody (více zde). "Po emocionálním výbuchu ve Věcech veřejných byl účel naplněn," prohlásil John. Veletoče VV při jednáních byly podle něj způsobeny tím, že strana chtěla zmírnit dopady reforem pro střední vrstvy a rodiny s dětmi.

Oznámil také, že pro školství se seženou peníze tak, že bude nově zavedeno zápisné pro studenty vysokých škol. Částka nebyla určena. Podle Nečase se zápisné začne platit od akademického roku 2012/2013. On sám odhadl, že by to mohlo být 3 až 3,5 tisíce za semestr. Část z těchto peněz půjde na stipendia.

Kromě vyšší DPH, vyššího zdanění příjmů nad 100 tisíc měsíčně a osekaného zvyšování důchodů se mají zpřísnit i podmínky pro živnostníky. Ti, kteří uplatňují výdajový paušál ve výši 30 nebo 40 procent, ho budou moci uplatnit, pokud jejich obrat nepřesahuje 2 miliony korun ročně. Ti, kteří uplatňují jiné paušály, by měli přijít o možnost uplatnit některé slevy na dani (například na partnera či děti), zůstat jim má ale daňová sleva na poplatníka.

Na jednání o ekonomických úsporách navázalo jednání špiček koaličních stran, na níž se strany bavily o revizi programového prohlášení vlády. Strany v něm barvičkami zvýraznily věty, které se podle nich už nepodaří naplnit

Nečas i Kalousek dali už předem najevo, že se nehodlají bavit o rozšiřování programového prohlášení, maximálně o tom, které věci se z něj vypustí, protože se už nestihnou zavést, jako je třeba odložené školné na VŠ. Místo toho bude zavedeno právě nové zápisné pro vysokoškoláky. Revizi programového prohlášení chtějí mít vládní strany definitivně hotovou do pátku.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

První část dálnice na Slovácku má stavební povolení, práce začnou letos

Trasa plánované dálnice D55 v úseku Babice - Staré Město.

Silničáři získali stavební povolení na úsek dálnice D55 z Babic do Starého Města. Do tří let by po ní řidiči mohli...

Češi vybírají europoslance. Už volil prezident, premiér i všichni lídři stran

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš s manželkou volili v Průhonicích u...

Češi začali rozhodovat o tom, kdo je bude příštích pět let zastupovat v Evropském parlamentu. Volební místnosti se...

Hospodaření s vodou může mít zásadní vliv na náš blahobyt, říká egyptolog

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta

Egyptolog Miroslav Bárta studuje dávné civilizace. Zkoumá jejich vznik, vývoj i příčiny pádu. Jako spoluautor a kurátor...

Najdete na iDNES.cz