Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Někde pomáhá, někde se jí děsí. Od vzniku Istanbulské úmluvy uplynulo 10 let

  20:36
Strašák jménem gender, zákaz Velikonoc či nadvláda sexuálních menšin. Istanbulskou úmluvu od jejího vzniku před 10 lety opřádají dezinformace jejích odpůrců. Zatímco v některých státech úmluva pomáhá měnit podmínky pro oběti domácího a sexuálního násilí, některé země od ní odstupují. A v Česku stále visí ve vzduchoprázdnu. Nejen pandemie koronaviru přitom ukázala, že konzistentní pomoc oběti potřebují.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Co se týče zmíněných mýtů, v otázce potírání genderových stereotypů úmluva přitom nejde nad rámec stávající legislativy a mezinárodních závazků Česka. Jedním z jejích klíčových principů je zahrnutí genderové perspektivy, tedy uplatňování hlediska různých potřeb žen a mužů, nikoli stírání rozdílů mezi nimi. 

Istanbulská úmluva se zabývá také závažným porušováním lidských práv, tedy domácím a sexuálním násilím, jehož oběťmi jsou nejčastěji ženy.

Jak podotýká vládní Strategie rovnosti mužů a žen, přes dlouhou tradici feministického hnutí, která sahá až k první republice, se na ni v Česku nahlíží s nevolí. I proto od roku 2016, kdy Česká republika Istanbulskou úmluvu podepsala, dokument budí zjitřené emoce. A již pět let čeká na ratifikaci. 

Zastánců úmluvy je přitom podle Centra pro výzkum veřejného mínění více než odpůrců. Většina lidí však na dokument nemá názor a neví, co by měl v praxi přinést.

Charakteristické je, že předmětem dezinformací a mylných interpretací se Istanbulské úmluva stala v zemích východní a střední Evropy, v západní Evropě tyto reakce nevyvolávala.

Strategie rovnosti žen a mužů 2030

Co může Istanbulská úmluva zlepšit?

„Úmluva proti násilí na ženách se zabývá problematikou domácího násilí, které je genderově podmíněné. To znamená, že domácí násilí souvisí s mocenskou nerovnováhou a dopouštějí se jej převážně muži na ženách,“ popsala právnička organizace proFem Veronika Ježková. Jak podotýká, existují samozřejmě i opačné případy, byť jich je výrazná menšina. 

S domácím násilím se podle statistik setká za život každá třetí žena, jen minulý rok vyhledalo ošetření 168 tisíc obětí. Za rok policie vykázala 1 500 lidí. Během pandemie tato čísla ještě narostla, neziskové organizace evidují nárůst žádostí o pomoc až o 40 procent.

Istanbulská úmluva v Evropě

Úmluva byla přijata Výborem ministrů Rady Evropy dne 7. dubna 2011 a poprvé byla podepsána 11. května 2011 v tureckém Istanbulu. Je to první mezinárodní dokument zaměřující se na prevenci domácího a sexuálního násilí a pomoc jeho obětem. 

Dosud ji podepsalo 45 zemí Rady Evropy, ratifikace proběhla v 33 z nich. Podepsat odmítlo jen Rusko a Ázerbájdžán. 

Česká republika úmluvu podepsala 2. května 2016, dosud ji však neratifikovala. Podle zmocněnkyně pro lidská práva Heleny Válkové tak může učinit až nová vláda nejdřív v létě 2022

V Česku přitom existují jen tři utajené azylové domy pro oběti s 86 lůžky,  dalších 10 lůžek je poskytováno jinou formou utajeného bydlení. Vyřešit tyto aspekty pomohla úmluva například ve Finsku, kde se zvýšil nejen počet míst v azylových domech, ale také dostupnost linek bezpečí pro oběti domácího násilí.

Istanbulská úmluva je třeba, ukazuje pandemie. I tak se ratifikace odkládá

Krizové linky a odborná pomoc

Jako jeden z největších úspěchů experti a aktivisté také považují změny definice zákonů o znásilnění jako sexu bez souhlasu. Jde o 13 evropských států, mezi nimiž je například Německo, Chorvatsko, Belgie či Dánsko. Nově chce zákon pozměnit také Nizozemsko či Španělsko.

Česko se nyní řadí mezi pouhých 9 členských zemí EU, kde neexistuje žádné specializované centrum pro oběti sexuálního násilí. Poradny, které těmto obětem poskytují odborné a právní poradenství, jsou pak pouze dvě. Jejich počty úmluva pomáhá zvýšit, stejně jako zajistit adekvátní pomoc obětem těchto trestných činů.

Policii je přitom v Česku každoročně oznámeno přibližně 600 případů znásilnění. Kvůli nízké informovanosti a strachu obětí se však odhaduje, že toto číslo tvoří pouhých 10 procent skutečných případů. To dokládají také instagramové účty, jež poskytují prostor obětem, které se z nejrůznějších důvodů rozhodly svůj případ nenahlásit.

Úmluva se také zaměřuje na boj proti genderovým stereotypům pomocí většího důrazu na osvětu ve školách, a to včetně kvalitní sexuální výchovy, která v současnosti chybí.

Nadvláda homosexuálů nenastane. Úmluva řeší i násilí na mužích, říká právnička

Východní Evropa nevěří, západní mění

Od úmluvy v březnu ustoupilo Turecko, které ji ratifikovalo v roce 2012, a to navzdory výzvám aktivistů. Ti ji považují za klíč v boji proti rostoucímu domácímu násilí. Počet vražd žen (takzvané femicidy) v Turecku v loňském roce stoupl a ženy jsou v zemi také častěji oběťmi domácího násilí

8. srpna 2020

Tato země však není jediná. Maďarský zákonodárný sbor dokument zamítl v květnu 2019, když ho vláda Viktora Orbána kritizovala jako podporu „zhoubné genderové ideologie“ a „nelegální migrace“. 

V Polsku zase letos v březnu tamější parlament předal výborům pro zahraničí věci a lidská práva návrh zákona „Ano rodině, ne genderu“, který s odstoupením od úmluvy počítá. Podle konzervativců úmluva nerespektuje náboženství a propaguje „pochybné genderové ideologie“.

Odstoupení provázely ve zmíněných zemích protesty.

Protestující před polským Sejmem vyslovili nesouhlas s odstoupením od Istanbulské úmluvy (17. března 2021).

Například Francii úmluva pomohla prohloubit kroky vedoucí k potírání genderově podmíněného násilí a země realizovala řadu kampaní zaměřených na prevenci sexuálního násilí, například ve veřejné dopravě.

Katastrofické scénáře Istanbulská úmluva nepřináší, říkají zástupci Evropy

V Srbsku zase poradkyně místopředsedy vlády pro rovnost žen a mužů Ljiljana Loncarová uvedla, že úmluva pomohla zvýšit povědomí o násilí na ženách.

„Po ratifikaci hlásí oběti případy násilí mnohem častěji. Trestně právní řízení je efektivnější a dochází k vyšší míře usvědčování těchto případů.“ Stejné výsledky eviduje také Itálie, kde je nyní více žen, které jsou připraveny nahlas říct to, co se jim děje.

Jak shrnuje vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková, zkušenosti z Rakouska, Německa, Srbska či Chorvatska ukazují, že úmluva představuje velmi praktický nástroj pro zlepšování systému pomoci obětem. „Ať už jde o propracovanější systém školení policie a dalších profesi, důslednější prevenci či zajištění tolik potřebné dostupnosti specializovaných služeb pro oběti,“ shrnula.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

NATO určilo červené linie. Má dva scénáře zásahu proti Rusku, píší média

6. května 2024  12:35

Premium Severoatlantická aliance připravila krizové scénáře „červených linií“, při jejichž překročení...

S babičkou nepřežila nehodu ani vnučka. Její orgány zachránily tři jiné děti

6. května 2024  12:02,  aktualizováno  13:46

Nehoda z Čáslavic na Třebíčsku si vyžádala druhou oběť. Auto tam minulý čtvrtek zatím z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Aktivisté žádají konec pedagožky Univerzity Karlovy a přednášky o „genocidě v Gaze“

6. května 2024  12:46,  aktualizováno  7.5 9:13

Karlova univerzita by měla přehodnotit zaměstnávání osob jako je doktorka Irena Kalhousová, uvádí...

Hrad začal platit cesty prezidenta. Za Zemana je celé musely financovat kraje

12. května 2024

Premium Když prezident přijede do krajů, nemá kolem toho být obrovská pompa, která stojí nejen hodně...

Pomohli její zemi bránit proti Japoncům. Filipínka teď o Češích vydává knihu

12. května 2024

Premium Měli to být spojenci nepřítele, ale namísto toho čtrnáct statečných Čechů nasadilo život, aby...

Úlet novin pečetil Trumanův triumf, lovec gangsterů už šok nerozdýchal

12. května 2024

Seriál Americké prezidentské volby dokážou překvapit, i když si všichni myslí, že dopředu vědí, jak...

Napadení a hajlování. Policisté v rámci derby pražských S zadrželi šest lidí

11. května 2024  22:15

Po skončení dnešního utkání fotbalistů Sparty a Slavie na stadionu na pražské Letné museli...

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky, předpovídání složitých...