Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Istanbulská úmluva je třeba, ukazuje pandemie. I tak se ratifikace odkládá

Spory o Istanbulskou úmluvu se táhnou už téměř šest let. A ještě další rok by mohly. Podle vládní zmocněnkyně pro lidská práva Heleny Válkové by o ní měla rozhodovat až příští vláda, která dokument dostane do konce června 2022. Pandemie koronaviru přitom ukázala, že ji Česká republika potřebuje víc než kdy dřív – pomohla by zajistit místa v azylových domech i pomoc obětem.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Istanbulskou úmluvu podepsalo Česko v květnu 2016. Spory se vedou o její ratifikaci, neboť stále vyvolává silné emoce. Za cíl si přitom klade zlepšit pomoc obětem domácího a sexuálního násilí, kterých během pandemie rapidně přibylo. 

Válková pro ČTK řekla, že se úmluva v tomto volebním období pravděpodobně už ratifikovat nebude. Zda jí bude nakloněna příští vláda, zatím neumí odhadnout. „Podle toho se bude odvíjet její osud,“ uvedla.

„Samotné naplňování úmluvy by již nyní pomohlo v tom, že by stát podporoval systémová a provázaná opatření směřují k zajištění potřebné pomoci a dostatečné osvětě,“ uvedla Hana Stelzerová, ředitelka České ženské lobby. To se nyní podle ní děje pouze okrajově jako reakce na tlak organizací, které se této problematice již věnují.

„Máme rok a čtvrt na vysvětlování, potom vláda v červnu rozhodne, zda ji Parlamentu předloží,“ řekl k tomu šéf odboru rovnosti žen a mužů úřadu vlády Radan Šafařík.

Podle výzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění je zastánců Istanbulské úmluvy dvakrát víc než odpůrců. Řada lidí však na dokument nemá názor a neví, co by měl v praxi přinést.

Půtky a pře kolem Istanbulské úmluvy přitom nejvíce dopadají na oběti domácího a sexuálního násilí. 

To potvrzuje také Marta Smolíková z České ženské lobby. „Neměli bychom dopustit, aby se oběti domácího a sexuálního násilí staly současně obětmi na poli války proti takzvané genderové ideologii, homosexualismu či genderismu, kterými straší konzervativní a katolické kruhy ve strachu z ohrožení ‚tradiční‘ rodiny,“ okomentovala to.

Istanbulská úmluva a gender

Istanbulská úmluva pracuje s pojmem gender. Tento pojem, na rozdíl od pojmu pohlaví, které je biologicky dané a se kterým se rodíme, znamená sociálně ustanovené role, chování, jednání a vlastnosti, která příslušná společnost pokládá za odpovídající pro ženy a muže

Kritici Istanbulské úmluvy tvrdí, že úmluva je jen zástěrkou pro prosazení tzv. genderové ideologie. Úmluva se zabývá problematikou domácího násilí, které však genderově podmíněné je. To znamená, že domácí násilí souvisí s mocenskou nerovnováhou a dopouštějí se jej převážně muži na ženách. Existují i opačné případy (o jednom z nich si můžete přečíst zde), těch je ale výrazná menšina. 

Zdroj: Úřad vlády ČR

Pandemie odkryla, jak úmluvu potřebujeme

Odpůrci rádi tvrdí, že Česko Istanbulskou úmluvu nepotřebuje, neboť má vlastní zákony a programy. Pandemie koronaviru však bolestně odhalila, jak velké mezery Česká republika má.

„Věříme, že právě tato pandemická situace pomohla zdůraznit, jak moc urgentně je toto téma třeba řešit. Bude skvělé, pokud již nyní politické strany deklarují závazek se tímto problémem zabývat ve svých volebních programech a společně podpoří ratifikaci v příštím volebním období, jak je ve vládním plánu,“ uvedla Stelzerová.

DOKUMENT: celý text Istanbulské úmluvy, o kterou se přou politici i sousedé

Potvrdila se například potřeba zřízení dalších míst v azylových domech. U nás nyní existují jen tři utajené azylové domy pro oběti s 86 lůžky.

S domácím násilím se přitom podle statistik setká každá třetí žena, jen minulý rok vyhledalo ošetření 168 tisíc obětí. Za rok je policií vykázáno 1 500 lidí. Během pandemie tato čísla narostla, neziskové organizace evidují nárůst žádostí o pomoc až o 40 procent.

Je třeba také vyčlenit peníze na práci s pachateli. Té se nyní věnuje jen několik organizací a širší veřejnost o nich z velké části neví. Se vztekem má přitom podle výzkumu Ligy otevřených mužů problém až 13 procent dospělých, z nichž 10 procent připouští, že se přímo dopouští fyzické nebo verbální agrese.

Chybí také centra, která by se komplexně postaralo o oběti sexuálního násilí a znásilnění, které v Česku zažije v průměru každá desátá žena.

„Pokud vznikají nebo fungují specializované služby pro oběti násilí, je třeba zajistit kontinuitu pomoci v kombinaci s osvětou o fungování takových služeb. Pouze tak se informace o pomoci dostanou mezi potřebné ženy,“ dodala Stelzerová s tím, že nyní je pomoc dostupná zejména ve velkých městech, zejména Praze a Brně, ale je potřeba po celé České republice.

Na nekonzistenci v poskytování pomoci obětem domácího násilí poukazuje například výzkum o domácím násilí během pandemie Blanky Nyklové a Dany Moree ze Sociologického ústavu Akademie věd a Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy.

„Neměli bychom dopustit, aby se oběti domácího a sexuálního násilí staly současně obětmi na poli války proti takzvané genderové ideologii, homosexualismu či genderismu, kterými straší konzervativní a katolické kruhy.“

Marta Smolíkovápředsedkyně České ženské lobby

Pomoc obětem v Česku je, ale má rezervy

Istanbulská úmluva by mohla pomoci také se zřizováním multidisciplinárních týmů, krizových linek pomoci a v neposledním řadě zmíněných azylových domů.

Kromě toho by se o problematice násilí na ženách a domácím násilí mělo více hovořit v rámci školních osnov a zajistit potřebné odborné vzdělávaní státních zástupců a zástupkyň, soudců a soudkyň. Řada z nich totiž stále věří přetrvávajícím mýtům a stereotypům o obětech i pachatelích.

„Rozhodně neplatí, že by český systém pomoci obětem byl v praxi dokonalý,“ zdůrazňuje Válková. „Úmluva ale představuje nástroj pro všechny ty, kteří se snaží v oblasti domácího a sexuálního násilí prosazovat pozitivní změny,“ dodává.

Sex bez souhlasu je vždy znásilnění. Neziskovky usilují o změnu legislativy

Istanbulskou úmluvu odmítají konzervativci či katolická církev. Někteří kritici, mezi nimi například prezidentka Unie rodinných advokátů Daniela Kovářová, se zase bojí kvůli nesprávnému výkladu a nepochopení termínu gender a zakořeněných představách o ‚tradiční‘ rodině. 

Aby dokument začal platit, má ho ratifikovat Sněmovna a Senát a podepsat prezident. Úmluva se na chvíli objevila na vládním programu například v červenci minulého roku, záhy však zmizela. Zdroj, který si nepřál být jmenován, tehdy redakci iDNES.cz řekl, že úmluvu vláda znovu odkládá, protože o ní nechtěl jednat premiér Andrej Babiš.

Vicepremiér Jan Hamáček přitom vloni v Senátu řekl, že český právní řád je na přijetí Istanbulské úmluvy připraven, a pokud by přijetí dohody některé státy v EU zablokovaly, Evropská komise vytvoří vlastní směrnici na ochranu před násilím a k posílení prevence.

Istanbulskou úmluvu zmiňuje i nová strategie rovnosti žen a mužů s opatřeními do roku 2030. Počítá se s osvětovou kampaní a vysvětlováním, co má dokument přinést. 

Školní rok 2024-25

Ve všech základních, středních a základních uměleckých školách i konzervatořích začal školní rok v pondělí 2. září 2024. První volno budou mít školáci o podzimních prázdninách na konci října.

Slibovali teslu, dodali trabant. Stavbaři a obce tepou digitalizaci

  • Nejčtenější

Pohřešoval se profesor psychologie Ptáček, policie ho našla mrtvého

Ve věku 48 let zemřel známý psycholog Radek Ptáček. Od neděle se pohřešoval, policie po něm vyhlásila pátrání. V úterý odpoledne byl však nalezen v Praze mrtvý. Podle prvotních informací nic...

3. září 2024  10:23,  aktualizováno  20:39

Americké váhání končí. Ukrajina dostane zbraň pro údery v hloubi Ruska

Premium

Nejméně 245 vojenských cílů na území Ruska by mohla ukrajinská armáda zničit, pokud by jí k tomu Bidenova administrativa dala povolení. Ta ovšem dlouho nebyla přesvědčena, že zrušení restrikcí...

3. září 2024  16:52

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly

V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci Hejčíně oprávněné nadšení. Po dvou letech ovšem rostliny, které olomoucký Green Wall zdobily a...

5. září 2024  14:42

Volili jste Pavla? Pak mě neškolte! říká Konečná. Extremistu vidí v Řeporyjích

Do krajských a senátních voleb jde její strana s cílem bojovat proti vládě. Kromě nadcházejících voleb promluvila Kateřina Konečná také o možné spolupráci s Janou Maláčovou i o zrušené pozvánce k...

2. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na každou sv*** se vaří voda, řekla o potyčce s cyklistou dcera zesnulé řidičky

U Obvodního soudu pro Prahu 1 v pondělí vypovídala dcera řidičky, kterou měl před dvěma lety v centru Prahy napadnout cyklista Václav Socher. Podle dívky její matku kopal a tloukl pěstí. Žena později...

2. září 2024  15:21

Byty, univerzita, výjimečnost. Politici slibují, jak udrží lidi v kraji

Zlínský kraj míval dříve i přes 600 tisíc obyvatel, teď jich je něco málo přes 580 tisíc. A v roce 2050 by to mohlo být jen kolem 515 tisíc. MF DNES oslovila lídry nejsilnějších stran, které jdou do...

9. září 2024  8:46

Při tajfunu Yagi ve Vietnamu zemřelo 35 lidí, stovky se zranily. Dál hrozí povodně

O víkendu zasáhl severní Vietnam tajfun Yagi, který způsobil sesuvy půdy a záplavy. Ty si vyžádaly nejméně 35 mrtvých, 299 zraněných a dalších 24 se jich pohřešuje. Nejvíce obětí připadá na hornatou...

9. září 2024  6:34,  aktualizováno  8:22

U Kladna vykolejil osobní vlak, najel do spadlého stromu. Provoz na Kralupy stojí

V pondělí brzy ráno vykolejil na Kladensku osobní vlak. Nehoda se obešla bez zranění, informoval mluvčí Správy železnic (SŽ) Martin Kavka. Provoz mezi stanicemi Kladno-Dubí a Brandýsek na trati z...

9. září 2024,  aktualizováno  8:18

MPSV v digitalizaci i po deseti letech selhává. Úředníci data přepisují ručně

Vybrané klíčové IT projekty v resortu ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) nebyly letos v únoru ani po deseti letech dokončené. Občané sice mohou komunikovat s Úřadem práce nebo Českou správou...

9. září 2024  8:03

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Přírůstek do královské rodiny. Princ s princeznou čekají čtvrtého potomka

Švédský královský dvůr oznámil šťastnou novinku. Princ Carl Philip (45) a princezna Sofia (39) budou čtyřnásobnými...

Pavel Novotný zdrtil v kleci Zdeňka Godlu. Herce odváděli zdravotníci

Herec Zdeněk Godla (49) se v sobotu během galavečera Clash of the Stars utkal v kleci se starostou Řeporyjí Pavlem...

Herečka Anna Polívková se na pláži provdala za italského přítele

Herečka Anna Polívková (45) se v sobotu provdala. Svatba se uskutečnila v Itálii, protože manžel české herečky odtamtud...

Pro syna chtěla lepší partii. Těhotnou snachu rozpůlila a pohřbila ve sklepě

Premium Seděl ve služebně Veřejné bezpečnosti a otázky příslušníků mu byly evidentně nepříjemné. „Proč jste nenahlásil zmizení...

Za úklid orální sex. Katy Perry popsala vztah s Orlandem Bloomem

Zpěvačka Katy Perry (39) se rozpovídala v podcastu Call Her Daddy o svém vztahu s hercem Orlandem Bloomem (47)....