Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. září 2023 Den české státnosti

Sex bez souhlasu je vždy znásilnění. Neziskovky usilují o změnu legislativy

Nebránila se, a tudíž to nebylo znásilnění. I tak se dá vykládat současná právní úprava trestného činu, který za život zažije každá desátá Češka. Současný zákon totiž nepočítá s absencí souhlasu. I proto neziskové organizace v čele se spolkem Konsent a organizací Amnesty International iniciují petici na změnu.

Jeden z nejčastějších vzorců znásilnění: žena říká svému partnerovi, že nechce sex, ale on ho s ní stejně má, protože si říká, že ona sice zrovna nemá náladu, ale až on začne, přesvědčí ji. „To, že ji k aktu donutil, vůbec nepovažuje za znásilnění,“ vysvětluje Nejedlová. „Jenže to znásilnění je.“ | foto: Shutterstock

Nevěřili by mi. Nikdo by mi nevěřil, že jsem to nechtěla, když jsem se nebránila. Protože jsem se nebyla schopná křičet, pořádně se bránit, nic. To jsou podle stránek Proč jsme to nenahlásili a To po tom jedny z nejčastějších důvodů, proč oběti znásilnění tento trestný čin nenahlásí.

Přestože je podle výzkumů neziskových organizací v Česku ročně znásilněno 12 tisíc lidí, z nichž 90 procent tvoří ženy, nahlášeno je podle statistik každý rok jen zhruba 600 případů. Průměrně tak dochází k 34 znásilněním denně, přičemž policii je ohlášeno jen jedno či dvě z nich.

Současný zákon o znásilnění

§ 185 trestního zákoníku klasifikuje znásilnění jako čin, kdy někdo jiného násilím nebo pohrůžkou násilí nebo pohrůžkou jiné těžké újmy donutí k pohlavnímu styku, nebo kdo k takovému činu zneužije jeho bezbrannosti

V českém právním řádu je přitom pro klasifikaci trestného činu znásilnění podmínka či pohrůžka násilí nebo zneužití bezbrannosti. „Co když ale k násilí nedošlo? Co když byla žena paralyzována strachem? Co když byla dotyčná namol a nemohla říct ne?“ ptá se spolek Konsent, který společně s organizacemi Amnesty International, Ženami v právu a Českou ženskou lobby vypracoval petici na změnu legislativy.

Během situace, která se naprosto vymyká normálu, je totiž běžné, že oběť ztuhne – je paralyzovaná strachem, nemůže se hýbat, nemůže křičet. Takto na ni může působit samotná pachatelova přítomnost, intenzivní strach o vlastní život nebo vědomí, že vedle v pokoji jsou její děti, upozorňují.

Také podmínka bezbrannosti je sporná, neboť komentář trestního zákoníku pojem vykládá jako situaci, kdy oběť nechápe pachatelovo jednání a není schopna domyslet jeho důsledky. „To je ale v praxi nedostačující, protože plno lidí je schopno následky domyslet a chápou, co pachatel činí, nejsou ale schopni adekvátně reagovat,“ podotýkají organizace.

Petice byla spuštěna 12. února a za pět dní se v ní sešlo přes tisíc podpisů. „Z ohlasů veřejnosti, a především mladých lidí, cítíme velkou podporu,“ uvedla zakladatelka Konsentu Johanna Nejedlová. „Jsme ale teprve na začátku naší práce, změna legislativy je běh na dlouhou trať a nedá se ušít horkou jehlou,“ podotýká. 

Souhlas je jednoduchý. Máte-li pochybnosti, zeptejte se

Zákon, který se nyní organizace snaží prosadit, má již dvanáct evropských států  – Belgie, Chorvatsko, Kypr, Dánsko, Německo, Řecko, Island, Irsko, Lucembursko, Dánsko, Švédsko a Velká Británie. „Chceme, aby se Česká republika mezi tyto státy přidala,“ uvádí organizace.

Jak podotýkají, souhlas je jednoduchý. „Abyste mohli mít sex, musíte si být jisti, že osoba, se kterou chcete mít sex, chce mít také sex s vámi. Tedy že sex je pro oba zcela dobrovolný. Signály mohou být verbální i neverbální. Máte-li pochybnosti, zeptejte se,“ uvádí.

Proč jsem to nenahlásila? Nevěřili by mi, svěřují se oběti sexuálního násilí

Změna v žádném případě nevyžaduje odklon od presumpce neviny, prokázání viny pachatele zůstává úkolem státního zástupce a obviněný je nevinný, dokud soud neprokáže jeho vinu. „Zásada in dubio pro reo(v pochybnostech ve prospěch obviněného, pozn. red.) není dotčena,“ zdůrazňují organizace s tím, že případná vlna falešných obvinění, kterou odpůrci argumentují nejčastěji, nebyla nikdy prokázána.

Chcete-li mít sex, musíte vědět, že osoba, se kterou chcete mít sex, chce mít sex také s vámi.

Konsent, Amnesty International, Ženy v právu, Česká ženská lobby

„Realita je taková, že je zapotřebí hodně odvahy a síly k tomu nahlásit skutek na policii. Trestní řízení je pro oběť často nesmírnou zátěží. Není neobvyklé, že obviněný nebo dokonce policie a soudy dokola zpochybňují osobu oběti, její pověst a důvěryhodnost,“ vysvětlují organizace. 

Organizace věří, že zakotvení souhlasu do zákona nemusí vést k nárůstu odsouzení, ale že povede k většímu počtu nahlášení znásilnění a z dlouhodobého hlediska znásilnění předejde. „Důležité přitom je klást důraz nejen na to, co oběť učinila, aby obviněnému dala najevo, že nemá zájem, ale také na to, co přimělo obviněného si myslet, že existuje její souhlas k sexu,“ shodují se iniciátoři.

Co dělat po znásilnění

Vysvětluje Dana Pokorná z organizace proFem

Pro oběť může být bezprostředně po činu těžké uvažovat o tom, jak dál se situací naložit. Většinou prožívá šok, přicházejí pocity bezmoci, strachu, studu, viny, často potřebuje jen vyslechnout, mít možnost se svěřit bez toho, aby ji někdo soudil nebo dával okamžité rady. 

Blízké okolí by mělo být vůči obětem velmi vnímavé, zaujmout nehodnotící a podporující postoj s úplným respektem k potřebám oběti. Oběť by bezprostředně po napadení neměla zůstávat sama, blízké okolí by se mělo postarat o zajištění základních potřeb a pokusit se jí co nejdříve zprostředkovat odbornou pomoc (krizová centra, specializované poradny).  

Pokud je to možné, blízcí mohou oběti pomoci zvládnout zajistit důkazy o sexuálním napadení. Mnohdy první věcí, po které oběť touží, je bezpečné místo a možnost umýt se, tím se však může ztratit šance následného využití důkazního materiálu. Neznamená to však, že pokud se oběť umyje, vyčistí si zuby nebo se převlékne, tak ztrácí možnost řešit svou situaci trestním oznámením. 

Řada obětí svou situaci touto cestou nechce řešit vůbec a její blízké okolí by mělo její rozhodnutí plně respektovat a přijmout je, jakkoliv to pro blízké oběti může být složité.

Oběti se často bojí, že jim nikdo neuvěří. Ty, které čin oznámí, si podle organizace Bílý kruh bezpečí stěžují na nedůvěru ze strany policistů, na únavu z opakovaných výslechů nebo na necitlivé otázky směřující do oblasti jejich sexuální minulosti. Oběti často slyší od okolí a občas i z úst odborníků závěry typu „to přeci mohla předpokládat, neměla ses chovat tak naivně, můžeš si za to sama“.

Až 90 procent obětí si přitom nese dlouhotrvající následky. Mezi nejčastější patří posttraumatická stresová porucha (PTSP). „Z mého pohledu je znásilnění jeden z trestných činů s naprosto nejhoršími následky,“ popsala advokátka Lucie Hrdá, která s oběťmi domácího a sexuálního násilí pracuje.

Byla opilá? Sex byl v pořádku, míní někteří

Podle studie Evropské komise se stále více než jeden ze čtyř respondentů se domnívá, že pohlavní styk bez souhlasu lze za určitých okolností odůvodnit. Například v případě, že je oběť opilá nebo pod vlivem omamných látek, vyzývavě oblečená či se dostatečně fyzicky nebrání. Tyto okolnosti úzce souvisí s mýty o ideální oběti znásilnění, které popsala například policejní psycholožka Ludmila Čírtková .

Brutální znásilnění = podmínka. Proč má Česko nízké tresty za sexuální delikty

V polovině případů je pachatelem znásilnění partner oběti, ve 40 procentech někdo, koho oběť zná. Takzvaná „ideální“ znásilnění neznámým násilníkem tedy tvoří jen desetinu všech těchto případů.

Nehodnoťte, nesuďte, naslouchejte. Trauma se mýdlem nesmyje:

  • Nejčtenější

Z oběšené partyzánky udělal Stalin mučednici. Ale možná ji udali Rusové

Seriál Přestože zemřela před více než osmdesáti lety, její jméno zná v Rusku dodnes každý. Řeč je o sovětské partyzánce Zoje...

Vranskou podřízli, nejspíš rotmistr Pěkný s milenkou, zjistilo nové šetření

Případ vraždy Otýlie Vranské, jejíž rozřezané tělo bylo nalezeno ve dvou kufrech ve vlacích, ze září 1933 je po letech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Thriller s obilím eskaluje. Zbraně už vám nedáme, vzkazuje Polsko Ukrajině

Diplomatické přestřelky kvůli embargu na obilí značně vyhrotily vztahy mezi Polskem a Ukrajinou. A premiérovi Mateuszi...

Země se pohnula, vzala s sebou švédskou dálnici s auty i okolními budovami

Sesuv půdy způsobil v noci na dnešek v západním Švédsku nedaleko Göteborgu na důležitém silničním tahu do Norska...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Větroplavec skočil z letadla, křídlo mu useklo hlavu. Pilota soudí za zabití

Skok nad jihofrancouzským venkovem Nicholasi Galymu nevyšel. Chtěl si užít dlouhý let ve wingsuit kombinéze, ale hned...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Školní uniformy na vzestupu. Zkoušejí je ve Francii, mají je některé české školy

Premium Francouzský ministr školství na začátku školního roku uvedl, že země začne testovat nošení školních uniforem....

Německo posílilo hlídky u hranic, česká policie kontroluje dálnice D7 a D8

Německá policie zahájila ve středu odpoledne kontroly na hranicích s Polskem a Českou republikou, oznámila spolková...

Vláda navrhuje schodek 252 miliard. Stát koupí firmu provozující plynovody

Návrh rozpočtu České republiky na příští rok se schodkem 252 miliard korun jednomyslně schválila vláda Petra Fialy....

Za smrt Kellnera na Aljašce zřejmě mohl pilot. Neměl dobrý výcvik, píše úřad

Pravděpodobnou příčinou nehody vrtulníku, při níž v roce 2021 na Aljašce zahynul český miliardář Petr Kellner a další...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...