Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Katastrofické scénáře Istanbulská úmluva nepřináší, říkají zástupci Evropy

  17:30
Istanbulská úmluva dostala nálepku genderové úmluvy, v Česku je ovlivněná dezinformacemi, řekla zmocněnkyně vlády pro lidská práva Helena Válková. Katastrofické scénáře se však ve státech, ve kterých byla Úmluva ratifikována, nekonají. Zástupci evropských států vnímají především pozitiva, která dokument přináší.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Adobe Stock

Istanbulskou úmluvu, která se zabývá domácím a sexuálním násilím na ženách, ratifikovalo přes třicet států, například Francie, Portugalsko, Švédsko, Srbsko nebo sousední Německo a Rakousko.

V Česku má Úmluva spoustu hlasitých odpůrců. Například podle kněze Petra Piťhy je dokument neomarxistický a diktátorský. Výzkumy však ukazují, že 70 procent společnosti s Istanbulskou úmluvou není obeznámeno. 

DOKUMENT: celý text Istanbulské úmluvy, o kterou se přou politici i sousedé

„Istanbulská úmluva se stává těžištěm válek a oblastí sporů. Diskuse, které se vedou, jsou často spojovány s kritikou Evropské unie a s kritikou neziskovek,“ myslí si sociolog Karel Čada z Univerzity Karlovy. 

Odpůrci Istanbulské úmluvy často hovoří o tom, že dokument naruší tradiční nastavení rodiny. „Istanbulská úmluva nevyžaduje, aby stát rodinnou politiku měnil, nepožaduje ani změnu legislativy týkající se manželství. Proto není žádnou hrozbou tradičním rodinným vztahům,“ myslí si Gabriella Battaini-Dragoniová, která je zástupní generální tajemnice Rady Evropy.

Šéfka petičního výboru Sněmovny Helena Válková přebírá petici za přijetí Istanbulské úmluvy

„Naše společnost je tradiční a zároveň ateistická. Lpíme na tradiční rodině, ale zároveň máme velmi vysokou rozvodovost,“ řekla Válková. Podle ní ratifikace znásilnění nevymýtí, ale má ale velký symbolický význam a je důležité, aby ve společnosti byla nulová tolerance domácího a sexuálního násilí.

Páchání násilí v Česku

  • Fyzické nebo sexuální násilí ze strany svého partnera v ČR zažilo 32 % žen.
  • Policii je každoročně oznámeno přibližně 600 případů znásilnění (odhaduje se, že to tvoří jen 10 % skutečných případů).
  • Policie řeší v průměru dva případy týrání osoby žijící ve společné domácnosti denně.
  • OSPOD každoročně registruje přibližně 2 500 případů domácího násilí v rodinách, kde vyrůstají děti. 
  • Každý rok je z důvodu domácího násilí z domu vykázáno přes 1 300 násilníků.

Sama by byla ráda, aby obě komory parlamentu rozhodovaly o ratifikaci pomocí faktů, ne pomocí neúplných informací. Podle ní je v Česku domácí a sexuální násilí přetrvávající problém. Většina obětí páchané násilí nenahlašuje kvůli tomu, že nemají důvěru v politiku a úřady. „Někteří si myslí, že je to genderová úmluva, skutečná podstata je však jinde,“ uzavřela.

Nulová tolerance násilí

Prvním státem, který Istanbulskou úmluvu ratifikoval, bylo Portugalsko, země se silným vlivem katolické církve. V jeho parlamentu měla Úmluva podporu jak levého, tak pravého křídla. Jednomyslná ratifikace byl podle Marty Silvové, která zastupuje portugalskou Komisi pro občanství a rovnost žen a mužů, zázrak.

Naopak výsledek jednohlasné ratifikace v Itálii je ten, že domácí násilí stále existuje, ale je více žen, které jsou připraveny nahlas říct to, co se děje, uvedla italská poslankyně Deborah Bergaminiová. 

Francii pomohla Istanbulská úmluva zase prohloubit kroky, které vlády v potírání problematiky domácího a sexuálního násilí činí. Po ratifikaci realizovala řadu kampaní zaměřených na prevenci sexuálního násilí, například ve veřejné dopravě. Sdělil to Martin Szcrupak z francouzské Vládní kanceláře pro rovnost žen a mužů. Podle něj se ve Francii daří posilovat ochranu obětí i stíhání viníků.

Istanbulská úmluva

  • Neboli Úmluva rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí je mezinárodní dohodou zabývající se tímto porušováním lidských práv. Úmluva považuje prevenci násilí, ochranu jeho obětí a stíhání pachatelů. 
  • Úmluva se vztahuje především na psychické a fyzické domácí násilí, na nebezpečné pronásledování, sexuální násilí, sexuální obtěžování, nucené sňatky a mrzačení ženských pohlavních orgánů. 
  • Vztahuje se primárně na různé formy násilí páchaného typicky na ženách. Zároveň ale vyzývá státy, aby stejnou ochranu poskytovaly i mužům, dětem i seniorům v rolích obětí. 
  • Úmluvu ratifikovalo 33 států a dalších 12 států ji zatím jen podepsalo. Česko podepsalo úmluvu 2. května 2016. Státy, které nepodepsaly, jsou jen Rusko a Ázerbájdžán. 

„Pro Srbsko je rovnost mužů a žen a je jedním z předních témat,“ říká tamní poradkyně místopředsedy vlády pro rovnost žen a mužů Ljiljana Loncarová. „Istanbulskou úmluvu jsme ratifikovali v roce 2013. Vnímáme ji jako něco, co jsme pro sebe udělali a co přispívá k nulové toleranci násilí.“

Podle Loncarové pomohla smlouva zvýšit povědomí násilí na ženách. „Násilí je absolutně nepřijatelné. Po ratifikaci hlásí oběti případy násilí mnohem častěji. Trestně právní řízení je efektivnější a dochází k vyšší míře usvědčování těchto případů,“ vysvětlila Loncarová dopady Úmluvy v její zemi.

Násilí není normální

Podle švédského zástupce Oliho Florina mnoho Čechů neví, o čem Istanbulská úmluva je. „Ve Švédsku je to podobné, ale švédská společnost sdílí názor, že ženy nesmí sexuálnímu a domácímu násilí čelit. Lidé ratifikaci vnímali jako něco, co neškodí, ale co pomáhá,“ řekl Florin.

Dodal, že pokud chceme rozseknout kruh domácího násilí, musíme se proti němu postavit a říct, že není normální. „Potřebujeme zdravou společnost a musíme k tomu vést i naše děti.“

Istanbulská úmluva se v evropských státech dotýká i vzdělávání. V Rakousku mají například podle Marie-Theres Prantnerové z tamního Úřadu vlády učitelé povinnost bojovat proti stereotypům. Školy jsou povinny řešit násilí a násilí je ve výuce věnována zvýšená pozornost.

Genderová ideologie?

Istanbulská úmluva pracuje s pojmem gender. Říká, že „sociálně ustanovené role, chování, jednání a vlastnosti, která příslušná společnost pokládá za odpovídající pro ženy a muže.“ Tato definice je ve společenských vědách zavedená již desetiletí. 

Kritici Istanbulské úmluvy tvrdí, že Úmluva je jen zástěrkou pro prosazení tzv. genderové ideologie. Úmluva se zabývá problematikou domácího násilí, které genderově podmíněné je. To znamená, že domácí násilí souvisí s mocenskou nerovnováhou a dopouštějí se jej převážně muži na ženách. Existují i opačné případy, těch je ale výrazná menšina. 

Jedním ze znaků domácího násilí je snaha o kontrolu oběti, souvisí domácí násilí s nerovným postavením žen ve společnosti či rodině. Úmluvě proti násilí na ženách tedy nejde o smazání biologických rozdílů mezi muži a ženami, jde jí o odstranění přetrvávajících společenských nerovností. 

Zdroj: Úřad vlády ČR

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...