Pátek 15. ledna 2021, svátek má Alice
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 15. ledna 2021 Alice

Katastrofické scénáře Istanbulská úmluva nepřináší, říkají zástupci Evropy

  17:30
Istanbulská úmluva dostala nálepku genderové úmluvy, v Česku je ovlivněná dezinformacemi, řekla zmocněnkyně vlády pro lidská práva Helena Válková. Katastrofické scénáře se však ve státech, ve kterých byla Úmluva ratifikována, nekonají. Zástupci evropských států vnímají především pozitiva, která dokument přináší.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Adobe Stock

Istanbulskou úmluvu, která se zabývá domácím a sexuálním násilím na ženách, ratifikovalo přes třicet států, například Francie, Portugalsko, Švédsko, Srbsko nebo sousední Německo a Rakousko.

V Česku má Úmluva spoustu hlasitých odpůrců. Například podle kněze Petra Piťhy je dokument neomarxistický a diktátorský. Výzkumy však ukazují, že 70 procent společnosti s Istanbulskou úmluvou není obeznámeno. 

DOKUMENT: celý text Istanbulské úmluvy, o kterou se přou politici i sousedé

„Istanbulská úmluva se stává těžištěm válek a oblastí sporů. Diskuse, které se vedou, jsou často spojovány s kritikou Evropské unie a s kritikou neziskovek,“ myslí si sociolog Karel Čada z Univerzity Karlovy. 

Odpůrci Istanbulské úmluvy často hovoří o tom, že dokument naruší tradiční nastavení rodiny. „Istanbulská úmluva nevyžaduje, aby stát rodinnou politiku měnil, nepožaduje ani změnu legislativy týkající se manželství. Proto není žádnou hrozbou tradičním rodinným vztahům,“ myslí si Gabriella Battaini-Dragoniová, která je zástupní generální tajemnice Rady Evropy.

Šéfka petičního výboru Sněmovny Helena Válková přebírá petici za přijetí...

Šéfka petičního výboru Sněmovny Helena Válková přebírá petici za přijetí Istanbulské úmluvy

„Naše společnost je tradiční a zároveň ateistická. Lpíme na tradiční rodině, ale zároveň máme velmi vysokou rozvodovost,“ řekla Válková. Podle ní ratifikace znásilnění nevymýtí, ale má ale velký symbolický význam a je důležité, aby ve společnosti byla nulová tolerance domácího a sexuálního násilí.

Páchání násilí v Česku

 • Fyzické nebo sexuální násilí ze strany svého partnera v ČR zažilo 32 % žen.
 • Policii je každoročně oznámeno přibližně 600 případů znásilnění (odhaduje se, že to tvoří jen 10 % skutečných případů).
 • Policie řeší v průměru dva případy týrání osoby žijící ve společné domácnosti denně.
 • OSPOD každoročně registruje přibližně 2 500 případů domácího násilí v rodinách, kde vyrůstají děti. 
 • Každý rok je z důvodu domácího násilí z domu vykázáno přes 1 300 násilníků.

Sama by byla ráda, aby obě komory parlamentu rozhodovaly o ratifikaci pomocí faktů, ne pomocí neúplných informací. Podle ní je v Česku domácí a sexuální násilí přetrvávající problém. Většina obětí páchané násilí nenahlašuje kvůli tomu, že nemají důvěru v politiku a úřady. „Někteří si myslí, že je to genderová úmluva, skutečná podstata je však jinde,“ uzavřela.

Nulová tolerance násilí

Prvním státem, který Istanbulskou úmluvu ratifikoval, bylo Portugalsko, země se silným vlivem katolické církve. V jeho parlamentu měla Úmluva podporu jak levého, tak pravého křídla. Jednomyslná ratifikace byl podle Marty Silvové, která zastupuje portugalskou Komisi pro občanství a rovnost žen a mužů, zázrak.

Naopak výsledek jednohlasné ratifikace v Itálii je ten, že domácí násilí stále existuje, ale je více žen, které jsou připraveny nahlas říct to, co se děje, uvedla italská poslankyně Deborah Bergaminiová. 

Francii pomohla Istanbulská úmluva zase prohloubit kroky, které vlády v potírání problematiky domácího a sexuálního násilí činí. Po ratifikaci realizovala řadu kampaní zaměřených na prevenci sexuálního násilí, například ve veřejné dopravě. Sdělil to Martin Szcrupak z francouzské Vládní kanceláře pro rovnost žen a mužů. Podle něj se ve Francii daří posilovat ochranu obětí i stíhání viníků.

Istanbulská úmluva

 • Neboli Úmluva rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí je mezinárodní dohodou zabývající se tímto porušováním lidských práv. Úmluva považuje prevenci násilí, ochranu jeho obětí a stíhání pachatelů. 
 • Úmluva se vztahuje především na psychické a fyzické domácí násilí, na nebezpečné pronásledování, sexuální násilí, sexuální obtěžování, nucené sňatky a mrzačení ženských pohlavních orgánů. 
 • Vztahuje se primárně na různé formy násilí páchaného typicky na ženách. Zároveň ale vyzývá státy, aby stejnou ochranu poskytovaly i mužům, dětem i seniorům v rolích obětí. 
 • Úmluvu ratifikovalo 33 států a dalších 12 států ji zatím jen podepsalo. Česko podepsalo úmluvu 2. května 2016. Státy, které nepodepsaly, jsou jen Rusko a Ázerbájdžán. 

„Pro Srbsko je rovnost mužů a žen a je jedním z předních témat,“ říká tamní poradkyně místopředsedy vlády pro rovnost žen a mužů Ljiljana Loncarová. „Istanbulskou úmluvu jsme ratifikovali v roce 2013. Vnímáme ji jako něco, co jsme pro sebe udělali a co přispívá k nulové toleranci násilí.“

Podle Loncarové pomohla smlouva zvýšit povědomí násilí na ženách. „Násilí je absolutně nepřijatelné. Po ratifikaci hlásí oběti případy násilí mnohem častěji. Trestně právní řízení je efektivnější a dochází k vyšší míře usvědčování těchto případů,“ vysvětlila Loncarová dopady Úmluvy v její zemi.

Násilí není normální

Podle švédského zástupce Oliho Florina mnoho Čechů neví, o čem Istanbulská úmluva je. „Ve Švédsku je to podobné, ale švédská společnost sdílí názor, že ženy nesmí sexuálnímu a domácímu násilí čelit. Lidé ratifikaci vnímali jako něco, co neškodí, ale co pomáhá,“ řekl Florin.

Dodal, že pokud chceme rozseknout kruh domácího násilí, musíme se proti němu postavit a říct, že není normální. „Potřebujeme zdravou společnost a musíme k tomu vést i naše děti.“

Istanbulská úmluva se v evropských státech dotýká i vzdělávání. V Rakousku mají například podle Marie-Theres Prantnerové z tamního Úřadu vlády učitelé povinnost bojovat proti stereotypům. Školy jsou povinny řešit násilí a násilí je ve výuce věnována zvýšená pozornost.

Genderová ideologie?

Istanbulská úmluva pracuje s pojmem gender. Říká, že „sociálně ustanovené role, chování, jednání a vlastnosti, která příslušná společnost pokládá za odpovídající pro ženy a muže.“ Tato definice je ve společenských vědách zavedená již desetiletí. 

Kritici Istanbulské úmluvy tvrdí, že Úmluva je jen zástěrkou pro prosazení tzv. genderové ideologie. Úmluva se zabývá problematikou domácího násilí, které genderově podmíněné je. To znamená, že domácí násilí souvisí s mocenskou nerovnováhou a dopouštějí se jej převážně muži na ženách. Existují i opačné případy, těch je ale výrazná menšina. 

Jedním ze znaků domácího násilí je snaha o kontrolu oběti, souvisí domácí násilí s nerovným postavením žen ve společnosti či rodině. Úmluvě proti násilí na ženách tedy nejde o smazání biologických rozdílů mezi muži a ženami, jde jí o odstranění přetrvávajících společenských nerovností. 

Zdroj: Úřad vlády ČR

Imunolog v Rozstřelu: Navrhl jsem zavřít dobrovolníky do hotelů a promořit je

 • Nejčtenější

Bylo toho dost, řekli Klaus i Landa. Lidé bouřili bez roušek a rozestupů

Na Staroměstském náměstí v Praze se sešli demonstranti na akci pořádané iniciativou Chcípl PES. Demonstrace za svobodu...

Lockdown do 22. ledna, rozhodla vláda. Výjimku nedostaly ani skiareály

Sledujeme online Opatření proti šíření koronaviru podle stupně 5 protiepidemického systému PES vláda prodloužila do 22. ledna, do kdy je...

Po vpádu Trumpových příznivců do Kapitolu jsou čtyři mrtví a desítky zatčených

Během středečního obléhání sídla amerického Kongresu příznivci Donalda Trumpa přišli o život čtyři lidé. Tři kvůli...

Zemřela bývalá televizní moderátorka Eva Jurinová, hlas z metra na trase B

Zemřela bývalá moderátorka Eva Jurinová, kterou lidé znali z Československé televize i z Novy. Její hlas poslouchají po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V americkém Kapitolu se střílelo, Trumpovi stoupenci vtrhli do budovy

Při středečním zasedání obou komor Kongresu, které měly potvrdit vítězství Joea Bidena v prezidentských volbách, se...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

 • Další z rubriky

Taky nám vláda mohla říct, že chce SMS ověření, zlobí se operátoři

Operátoři se zlobí, o nutnosti odeslání SMS ověření při registraci k očkování nevěděli. Dozvěděli se to až po spuštění...

Protesty před domy politiků? Spíše cíleně nátlaková akce, míní politolog

Není to ani tak dávno, co se před domem premiéra Andreje Babiše v Průhonicích sešly desítky lidí. S přinesenou rakví...

Registrace zdravotníků na očkování se odkládá, zdržuje ji propojení databází

Plánovaná pondělní registrace zdravotníků se zpozdí. Ministr zdravotnictví Jan Blatný na přímý dotaz ohledně odkladu...

Zjevně nerespektuje právo, pokáral soud Zemana v profesorské kauze

Nejvyšší správní soud zamítl stížnost prezidenta Miloše Zemana proti verdiktu, podle kterého musí rozhodnout o...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Vágner ulovil Nechranického krokodýla. Bájná štika vzdorovala několik dní

Jakub Vágner procestoval svět v honbě za gigantickými a vzácnými rybami. V minisérii České televize pátrá po legendách...

Evropě hrozil masivní blackout. Rakušané narychlo zapojili jádro i uhlí

Kvůli silnému poklesu frekvence v elektrické přenosové soustavě hrozil v pátek Evropě masivní výpadek dodávek...

Dopisy od Němcové jeho žena spálila, říká potomkyně spisovatelčina milence

Irena Maňáková promluvila o vztahu svého předka Václava Bolemíra Nebeského s Boženou Němcovou. Básník byl jedním z...

Zemřel zpěvák a kytarista David Stypka. Bylo mu 41 let

Ve věku 41 let zemřel zpěvák a kytarista David Stypka, který dlouhodobě bojoval s rakovinou slinivky. V roce 2017...

Díky jeho podnikání je z neznámé obce místo, kam ročně míří tisíce turistů

Bezděkov je malá obec na Moravě, kterou, pokud tady nebydlíte nebo nemáte příbuzné, byste asi neměli důvod navštívit....