Moravské zemské hnutí interpretuje úsilí o přidání druhé sloky „jako zoufalý a k neúspěchu odsouzený pokus o oživení deformovaného a vyčpělého českého nacionalismu“. „Je to pokračování přejmenovávací mánie, na jejímž začátku stojí v roce 1969 pookupační Česká (socialistická) republika a na konci loňský zemanovský paskvil Czechia,“ uvedl v tiskové zprávě za přípravný výbor hnutí Ondřej Hýsek.
Moravané a Slezané při odpovědi na otázku Kde domov můj? odmítají podle něj lhát, že bydlí v sousedních Čechách, a navrhují přidat ke státní hymně takový text, který bude v duchu Ústavy ČR odkazovat nejen k občanům ČR v Čechách, ale i na Moravě a ve Slezsku.
Měla by se hymna upravit tak, aby obsahovala i Moravu a Slezsko?
Spolek Moravské srdce svůj návrh poslal olympijskému výboru, odpověď zatím podle předsedy Pavla Dohnala nedostal. Ne všichni olympionici, reprezentanti a sportovci jsou podle něj pouze z Čech, ale také z Moravy. Vybízí ČOV, ať se zeptá samotných moravských sportovců, jestli by se jim líbilo, kdyby se v hymně České republiky zpívalo i o jejich rodné Moravě, až budou stát na nejvyšším stupni určeném pro vítěze.
„Upřímně si od toho moc neslibujeme, ale je to náš příspěvek do debaty,“ řekl Dohnal. Připomněl, že i ústava mluví o historických zemích, které tvoří Českou republiku.
O hymně se začalo mluvit minulý víkend, kdy Český olympijský výbor oznámil, že si nechává nahrát její novou verzi (kdo za úpravou stojí, čtěte zde). Současná hymna se mu zdá krátká a čeští sportovci by si díky nové verzi mohli chvíle na stupních vítězů vychutnávat déle.