Pokud by ČSSD po volbách sestavila menšinovou vládu, neměla by se podle prvního místopředsedy ČSSD Michala Haška vázat na nezreformované komunisty.

Pokud by ČSSD po volbách sestavila menšinovou vládu, neměla by se podle prvního místopředsedy ČSSD Michala Haška vázat na nezreformované komunisty. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Hašek se vymezil proti variantě vládní spolupráce ČSSD s komunisty

  • 100
Proti možnosti spolupráce s komunisty na vládní úrovni se vymezil první místopředseda ČSSD a jihomoravský hejtman Michal Hašek. "Netajím se velmi skeptickým názorem na spolupráci s KSČM," řekl v rozhovoru pro Týden. Pokud by ČSSD měla šanci vytvořit menšinovou vládu, neměla by se podle Haška vázat jen na jeden subjekt.

Hašek dal jako jeden ze dvou hejtmanů za ČSSD přednost jiné variantě než krajské radě závislé na komunistech. Sestavil koalici s lidovci, kterou považuje za dobré řešení. Obdobně se zachoval ještě Martin Netolický v Pardubickém kraji, který dal přednost spolupráci s Koalicí pro Pardubický kraj, v níž jsou lidovci. Ve většině krajů, kde to šlo, se však sociální demokraté dohodli s komunisty.

"Sociální demokracie má za povinnost hledat i jiné alternativy než přímou spolupráci s KSČM. Jsem stoupencem levostředových řešení tak, jak s nimi mám zkušenost z Jihomoravského kraje. Lidovci by mohli být naším přirozeným partnerem," uvedl v rozhovoru Hašek.

Do příštích voleb musí jít strana s maximálně reálným programem. "Už si nemůžeme dovolit žádné plošné sliby typu třináctých důchodů," připomíná druhý muž sociální demokracie Hašek jeden ze stěžejních slibů strany z poslední kampaně, když ČSSD ještě vedl Jiří Paroubek.

Bohumínské usnesení by Hašek nerušil, jen by ho zpřesnil

Sociální demokraty čeká na jaře volební sjezd. Hašek na něm nebude kandidovat na předsedu proti Bohuslavu Sobotkovi. Ve vedení strany by rád zůstal, když si to bude přát předseda i delegáti sjezdu, který se uskuteční v Ostravě.

Hašek není pro zrušení Bohumínského usnesení, jímž si sociální demokraté  zakázali vládu s komunisty na celostátní úrovni, ale byl by pro jeho "upgrade".

"Měli bychom přijít s formulacemi jistých podmínek, které nebudou určeny jen KSČM, ale i dalším stranám. Pro mě osobně je nepřijatelné, abychom spolupracovali s někým, kdo by po nás požadoval například vystoupení z NATO nebo aby se sahalo na soukromé vlastnictví," řekl Týdnu Hašek.

Argumentuje tím, že se komunisté nezreformovali. Připomněl poslankyni Martu Semelovou, která pravidelně chodí klást věnce na hrob Klementa Gottwalda. "Sociální demokracie má přece hluboké trauma z toho, co nám provedla KSČ po únoru 1948. Ať se jdou ti, kteří dnes tak nadšeně podporují spolupráci s komunisty, zeptat exilových sociálních demokratů, kteří museli utíkat z Československa, co si o tom myslí," uvedl Hašek.

Za logické ovšem považuje to, že šel kandidát ČSSD Jiří Dienstbier požádat o hlasy komunistů při volbě prezidenta. Lidé, kteří volí levicově, by podle něj měli dát hlas Dienstbierovi (více o výsledku prezidentských námluv u KSČM).

Respektuje názor místopředsedkyně Marie Benešové, která podporuje Miloše Zemana, ale jako členka nejužšího vedení by neměla asistovat u akcí jiné strany. Zeman kandiduje s podporou strany SPOZ. Haškovo vyjádření je překvapivé vzhledem k tomu, že Benešová zatím patřila mezi jeho spojence.

Místopředseda Lubomír Zaorálek je ještě tvrdší. Podle něj by měli stranu opustit ti, kteří chtějí pomáhat ke zvolení kandidátovi stojícímu proti Dienstbierovi. Vedení ČSSD považuje za prioritu, aby neuspěl Zeman a jak iDNES.cz řekl člen nejužšího vedení strany, kdyby ve druhém kole prezidentské volby nebyl Dienstbier, ale Zeman, bude strana radši podporovat jeho soupeře.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video