Google udělal z Grosse Velkého bratra

  8:22aktualizováno  8:22
Správci webových stránek Úřadu vlády museli řešit žert na adresu Stanislava Grosse. Na premiérův oficiální životopis totiž směřovaly odkazy z vyhledávače Google po zadání hesla "Velký bratr". I přes snahu webmasterů však vyhledávač na Grossovu stránku opět odkazuje.

Google patří mezi nejnavštěvovanější vyhledávače na světě. Odkaz na životopis premiéra Grosse po zadání spojení "Velký bratr" se poprvé na jeho stránkách objevil na konci října.

Žert inspirovaný Orwellovým románem 1984 má podle týdeníku Nedělní svět na svědomí dvaadvacetiletý student pražské VŠE Jan Zubíček.

"Přišlo mi to vtipné. Nejsem nijak politicky činný, ale nejsem volič ČSSD a premiér mi je nesympatický," citoval list Zubíčka. Velký bratr je v Orwellově románu diktátorem v totalitním režimu, kde lidi sledují všudypřítomné kamery.

Student použil "google bombu"
Premiér Gross se tak stal prvním českým politikem, kterého zasáhla "google bomba".

Oběti google bomby v zahraničí

Útokům google bomby se neubránily ani známé osobnosti v zahraničí. Například na webové stránky senátora a prezidentského kandidáta Johna Kerryho budete odkázáni zmíněným vyhledávačem po zadání výrazu "wafles" (kecy či vafle).

Lépe nedopadl ani prezident USA George Bush, na jehož stránky se objeví odkaz po zadání spojení "miserable failure" (hrozné selhání).

Ušetřen nebyl ani italský premiér Silvio Berlusconi, na kterého ve vyhledávačích odkazovalo slovo "buffone" (šašek).

Její autor musí do různých webových stránek vložit několik zavádějících odkazů, které po zadání zvoleného výrazu (např. spojení "velký bratr") směřují na určitou stránku.

Vyhledávač tyto odkazy najde, a podle jejich množství logicky usoudí, že stránka o velkém bratru skutečně pojednává.

"Vyhledávač samozřejmě bere v úvahu i samotný obsah stránky," říká Robert Němec jehož firma se specializuje na internetový marketing.

Dodává však, že zavádějící výraz, se kterým se odkaz spojil, v tomto případě převýšil samotný obsah stránek.

"Principem je také to, že odkazy jsou tvořeny na slova, která nikdo moc nevyhledává. Proto je google bomba tak jednoduchá," dodal.

Tyto žertovné odkazy vytvářejí nejčastěji takzvaní bloggeři - lidé, kteří si píší své internetové deníčky. Právě tyto jejich stránky mají ve vyhledávačích často vysokou hodnotu. Pokud se bloggeři spojí, snadno pak mohou "bombardovat Googlem".

Stejný princip se využívá i pro komerční účely. Za to, že se internetová stránka firmy ocitne při vyhledávání na čelném místě, platí soukromé společnosti i statisíce.

Odkaz řešili v Úřadu vlády
Žertovný odkaz ve vyhledávači Google řešili i v Úřadu vlády. Správci oficiálních vládních stránek změnili adresu, pod kterou je zveřejněn životopis premiéra Grosse.

"Situaci jsme řešili standardním postupem, a to změnou URL dané stránky, jejím vymazáním z cache vyhledávače a úpravou seznamu stránek, které by automatický systém neměl indexovat," sdělil iDNES zástupce vedoucího Úřadu vlády Martin Turek.

Webmasteři tak změnili číslo, pod kterým je životopis uveřejněn. Dříve byl Gross pod číslem 2338 hned za bývalým premiérem Vladimírem Špidlou. Stránka s tímto číslem však už nelze zobrazit. Týden poté byl oficiální životopis pod číslem 6854.

Vládní webmasteři však na útok google bomby nevyzráli. I když se v průběhu minulého týdne odkaz na Grossův životopis v Googlu neobjevoval, od pondělí se po zadání výrazu "Velký bratr" opět objevoval řádek s názvem "JUDr. Stanislav Gross".

Webmasteři proto opět nelenili a Grossův životopis zařadili pod číslo 2339. Google si však ukládá podobu stránky pro případy jejich nedostupnosti, takže odkaz na archiv stále ukazuje stránky předsedy vlády.

Jak se Google bomba tvoří - čtěte zde

Ve vyhledávači Google se po zadání spojení "Velký bratr" objevil na prvním místě odkaz na životopis premiéra Stanislava Grosse na webu Úřadu vlády.

Ve vyhledávači Google se po zadání spojení "Velký bratr" objevil na prvním místě odkaz na životopis premiéra Stanislava Grosse na webu Úřadu vlády.

I po zásahu správců webu Úřadu vlády se ve vyhledávači Google po zadání spojení "Velký bratr" objevuje odkaz na životopis premiéra Stanislava Grosse. (8. listopadu 2004)

I po zásahu správců webu Úřadu vlády se ve vyhledávači Google po zadání spojení "Velký bratr" objevuje odkaz na životopis premiéra Stanislava Grosse. (12. listopadu 2004)

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Piráti chtějí legalizovat prostituci, státu to má přinést miliardu

Ceny jejich služeb však šly dolů.

Stát má podle Pirátů přestat zavírat oči před problémem prostituce a dát jí zákonná pravidla. „Chceme omezit šedou...

Návrh Pirátů by mohl přinést do státní kasy stovky milionů. Od prostitutek

V Praze byl otevřen sex klub "amsterdamského" typu. Dívky se prostituují přímo...

Legalizace prostituce, kterou prosazují Piráti, by podle ministerstva financí mohla do veřejného rozpočtu přinést...

Česko jako rekordman v počasí. Odchylky od průměru byly u nás největší

Ilustrační snímek

Loňský rok byl neobvykle teplý na celé planetě, Česká republika však ze všech meteorologických statistik viditelně...

Najdete na iDNES.cz