Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Chaos na tratích bude pokračovat i ve středu, ledová krusta nepovoluje

  16:06aktualizováno  22:46
Počasí se ani ve středu ráno nezlepší a České dráhy už avizují, že potíže na tratích budou pokračovat. Řada spojů nepojede nebo bude mít velké zpoždění. Omezení se dotknou především střední Moravy. Na koridor mezi Brnem a Prahou vyjede jen asi dvacítka souprav.
ZAMRZLÝ EXPRES. Kvůli ledovce zůstal Expres 144 Landek zaseklý ve stanici...

ZAMRZLÝ EXPRES. Kvůli ledovce zůstal Expres 144 Landek zaseklý ve stanici Drahotuše. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Situace na železnici bude i ve středu komplikovaná. Největší omezení zůstanou na Prostějovsku, Přerovsku a střední Moravě. „Omezen bude i koridor Morava - Praha, kde je v plánu nasazení asi dvacítky souprav s dieselovými lokomotivami,“ řekl iDNES.cz před jedenáctou hodinou večer mluvčí Českých drah Radek Joklík.

Lepší bude situace kolem Prahy. „Mělo by to být optimističtější než v úterý. Doprava v okolí Prahy by měla fungovat v asi hodinovém taktu,“ dodal Joklík. Stejně tak se Dráhy vzpamatovávají i na Ústecku. Ledový krunýř by se měl začít uvolňovat ve středu odpoledne.

Během noci na středu nevyjedou žádné vlaky mezi Českem a Slovenskem, také tamní železnici totiž zasáhla námraza trolejí. „Žádáme cestující, aby odložili či zrušili své cesty nebo využili jiné dopravní prostředky,“ řekla iDNES.cz v úterý odpoledne mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová.

Kromě Slovenska má potíže i Rakousko, které vypnulo napájení mezi Břeclaví a Grazem (o situaci v Rakousku čtěte více zde). „Stanice Břeclav je napájena z české sítě. Dolů na jih k hranici je však trať bez proudu,“ uvedl před 21:30 Jakub Ptačinský, mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC).

Drobné potíže večer začalo hlásit Německo. Podle Ptačinského už několik německých spojů nepřejelo hranici a vraceli se zpět.

Postiženy ale zůstávají vnitrostátní vlakové spoje. Vzhledem k pokračující kalamitě jsou na tom stále nejhůře linky v Praze a jejím okolí, na Vysočině a na koridoru Olomouc - Ostrava.

Situace se nezlepší ani v úterý večer a ve středu ráno. „Velká část vlaků osobní dopravy v ranních i dopoledních hodinách nepojede, nebo pojede se značným zpožděním. Náhradní autobusovou dopravu se nedaří zajistit,“ dodala Pistoriusová.

Ptačinský upozornil, že doprava bude nabíhat postupně a do normálu se nedostane hned po odtátí ledu. „Věříme, že ve středu už budeme moci hlásit, že jsme z nejhoršího venku. Nájezd provozu ale bude otázkou ještě nejméně jednoho dalšího dne,“ uvedl mluvčí SŽDC. „Budeme muset postupně opravovat zkratované části v okolí Brna nebo trafostanice. Záležet bude také na dopravcích, kdy se jim podaří zprovoznit všechny namrzlé soupravy a zjistit, zda nejsou poškozené,“ popsal Ptačinský.

Přesto podle SŽDC se pomalu situace na železnici lepší. „Hlavní tratě se nám postupně daří resuscitovat,“ podotkl Ptačinský. Týká se to úseků Kolín - Brno, Děčín - Praha, Praha - České Budějovice. Již jen částečné omezení trvá na Plzeň. Větší problémy před 22. hodinou trvají při výjezdu z brněnského uzlu, tedy Brno - Olomouc, Brno - Břeclav, Brno - Ostrava. „Podle aktuálních informací nad Brnem drobně prší, situace se proto výrazně nelepší, ale ani nezhoršuje,“ podotkl Ptačinský ve 21:30.

Odškodnění pro cestující ČD

ČD odpoledne vydaly podrobný manuál s informacemi kdo a na jaké odškodnění má nárok.

  • při zpoždění 2 a více hodin 100 Kč poukázka, nárok lze uplatnit na pokladnách ČD, u eTiketů na emailu namraza@cd.cz
  • cestující s traťovou jízdenkou či IN 100 mají nárok na 50 věrnostních bodů, žádat o ně mohou na namraza@cd.cz
  • pokud se kvůli kalamitě vzdali jízdy, dostanou zpět jízdné a další poplatky
  • při ujetí spoje nebo nedokončení cesty dostanou zpět jízdné
  • pokud se vzdali části jízdy, dostanou zpět jízdné za neprojetý úsek
  • při ujetí přípoje mají cestující nárok na alternativní přepravu do cílového místa (autobus nebo taxi do výše 1 000 Kč/auto)
  • při zpoždění SC nad 60 minut ČD vrátí cenu zaplacené místenky, a to i v případě kdy cestující dokončil jízdu

Podrobné informace najdete na webu ČD zde.

Mapa postižených tratí pro odškodnění

ČD od pondělního večera odřekly 500 spojů ze 7 500. Ještě v úterý před 16. hodinou měl například EC Hungaria zpoždění 109 minut, 50 minut nabral třeba osobní vlak z Prahy - Smíchova do Nučic. Žádný z cestujících ale už není od dopoledne nedobrovolně počasím uvězněn v soupravě či na nádraží.

Podívejte se, jak vypadala odpoledne situace na pražském smíchovském nádraží:

Podle Pistoriusové bude situace komplikovaná večer i ve středu ráno. To potvrzuje také aktuální předpověď počasí a výstraha, která platí do středeční 18. hodiny (více čtěte zde).

„V úterý večer a v noci čekáme zataženo, místy se sněžením nebo s mrznoucím deštěm. Opět se bude tvořit ledovka, ale ta by měla být jen slabá a menší intenzity než tomu bylo v pondělí. Ojediněle se mohou vytvořit mlhy, místy mrznoucí. Nejnižší teploty budou od + 1 do - 3 stupňů,“ řekla iDNES.cz po 16. hodině Jana Hujslová z Českého hydrometeorologického ústavu.

Ve středu přes den bude zataženo, místy bude sněžit. „To bude od východu přecházet v déšť,“ podotkla Hujslová. Zpočátku bude déšť mrznoucí a bude se tvořit slabá ledovka. Nejvyšší teploty budou ve středu od - 1 do + 3 stupňů. „Na jihovýchodě bude až + 5 stupňů,“ dodala meteoroložka. V dalších dnech půjdou teploty nad nulu i v noci.

Stoupající teploty přinesou riziko padání ledu. Lesy ČR v úterý varovaly před pády větví a stromů, které nesou tíhu ledu a sněhu.

„V souvislosti se současným proměnlivým počasím upozorňujeme na zvýšené nebezpečí lámání větví či dokonce pádů celých stromů. Veřejnost by proto měla omezit návštěvy lesů a řidiči by při jízdě na silnicích v lesních úsecích měli upravit rychlost jízdy tak, aby bylo v případě nutnosti možné bezpečně zastavit,“ stojí v tiskové zprávě Lesů ČR.

Potíže v MHD

Jinde ale ústup ledového deště potěší, protože dává naději, že se doprava vrátí do normálu. Potíže v městské hromadné dopravě přetrvávají stále v Brně, Olomouci či Praze, kde zcela stály všechny tramvajové linky.

Hlavní město po 15. hodině hlásilo, že se zkušebně rozjely první tramvaje (více čtěte zde). Praha rovněž v noci z úterý na středu prodlouží provoz metra do 1:30.

Olomoucký dopravní podnik po 17. hodině uvedl, že se mu nevydařilo zprovoznit zatím ani jedinou tramvajovou linku. Vozy nevyjedou ani ve středu ráno, upozornila jeho mluvčí Martina Krčová.

Kalamitu odnesly hlavně plechy

Ačkoliv počasí způsobilo na některých místech kalamitu, velké škody zatím pojišťovny nemají nahlášeny. Evidují spíše jen pomačkané plechy kvůli řadě dopravních nehod. Nicméně škody klienti hlásí postupně, situace se proto může změnit.

Česká pojišťovna má zatím nahlášeno asi 650 událostí, většinu z nich do 30 tisíc korun. Asistenční služba Kooperativy zaznamenala asi pětinový nárůst zásahů. Klientům Generali námraza způsobila zatím desítky škod, a to zejména na autech, informuje ČTK.

Vyšší škody budou zcela jistě na tratích a u dopravců, ti ale začnou vše vyčíslovat až opadne kalamitní stav. Už nyní ale dopravci na železnici avizovali, že budou cestující v uvázlých vlacích odškodňovat a vracet jim jízdné (viz box).

Led na silnicích a chodnících vytížil hasiče a záchranáře. Před 16. hodinou generální ředitelství hasičů hlásilo jen v úterý 813 technických zásahů a pomoc při 53 dopravních nehodách. Hlavním problémem jsou podle mluvčí ředitelství Nicole Zaoralové spadlé stromy zejména na Vysočině a v Jihomoravském kraji. Tyto výjezdy tvoří zhruba 90 procent zásahů.

Hasiči Pardubického kraje uvedli, že v úterý od 0.00 hodin do 21 hodin zasahovali kvůli ledovce u 92 událostí. Například v Dlouhé Třebové museli z uvázlého expresu vynášet invalidního muže na vozíku, kterému se přitížilo. „Muže hasiči předali do péče zdravotnické záchranné službě,“ informovala mluvčí Vendula Horáková.

Jihomoravští záchranáři uvedli, že denně mají zhruba 200 výjezdů, v pondělí jich kvůli ledovce evidovali na 300. V Praze do úterních 14:00 evidovali záchranáři 150 výjezdů. Kvůli počasí nemohla místy vzlétnout letecká záchranná služba.

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

„Z platu za práci pro stát nevyžiju.“ Soudní zaměstnanci míří do stávky

20. května 2024

Premium Vláda má další problém. Po učitelích a zemědělcích budou stávkovat i zaměstnanci soudů....

Prokurátor soudu v Haagu požádal o zatykače na Netanjahua a lídry Hamásu

20. května 2024  13:31,  aktualizováno  19:38

Hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan v pondělí požádal o vydání...

Slovenská koalice po atentátu brojí proti satiře na Zomri, prý šíří nenávist

20. května 2024  19:32

Od chvíle, kdy útočník v Handlové postřelil slovenského premiéra Roberta Fica, se jeho koaliční...

Vadná krev zabila v Británii tisíce lidí, vlády to chtěly utajit, tvrdí vyšetřování

20. května 2024  18:40,  aktualizováno  19:08

Kvůli kontaminované krvi se v Británii mezi lety 1970 a 1991 infikovalo HIV či žloutenkou přes 30...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Plné divadlo i bazilika. Nad rakví Postlerové mluvila dcera, Töpfer i Šťastný

S herečkou Simonou Postlerovou se v prostorách Divadla na Vinohradech rozloučili kolegové i veřejnost. Nad rakví...