Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Děti na vozíčku mohou chodit i do běžné školy

  10:43
Vaše dítě je tělesně nebo duševně postižené, a vy byste ho přesto rádi přihlásili do běžné základní školy? Čtěte, kdy je to možné a kdy je lepší se obrátit na speciální školy. Záleží hlavně na přístupu a možnostech školy a zdravotním stavu potomka.

Začleňovat postižené děti mezi zdravé učí obě skupiny toleranci a vzájemnému respektu | foto: Profimedia.cz

Pokud je vedení školky či školy takzvané integraci nakloněno a docházce dítěte třeba upoutaného na invalidní vozík nebrání padesát schodů hned před hlavními dveřmi, máte šanci. Váš syn či dcera se může stát součástí kolektivu zdravých dětí.

Znamená to ale také hodně ústupků a tolerance na obou stranách. Pokud o integraci dítěte uvažujete, je dobré se včas poradit s odborníky, hlavně lékaři a psychology. V některých hlavně těžších případech by totiž docházka do běžné školy mohla být spíše na závadu. Nemocné dítě by mohla stresovat.

Největší problém bývá s rodiči
"Nejlepší je, když dítě nastoupí hned v první třídě. Všichni zúčastnění mají čas zvyknout si na sebe," nabádá učitelka prvního stupně královéhradecké základní školy Květa Pavelková.

Podle zkušeností učitelek je důležité včas informovat ostatní rodiče. "Musíme jim co nejdříve oznámit, že do třídy přijde žák s postižením. Na rozdíl od jejich dětí jsou to právě rodiče, kdo takové situace často vnímá negativně," upozorňuje Květa Pavelková.

"Jejich názor na handicapované dítě je ale pro příjemnou a klidnou atmosféru ve třídě rozhodující," zdůrazňuje. Jestliže nejsou postoje rodičů dostatečně snášenlivé, projeví se to především na přístupu dětí ke spolužákovi.

S chováním dětí problémy nebývají, spíše naopak. Učitelé si přítomnost postižených v kolektivu chválí. Vidí, že děti se stávají daleko ohleduplnějšími a chápavějšími. Naučí se totiž tolerovat odlišnosti už odmala a komunikace s postiženým člověkem jim připadá naprosto přirozená.

Zažádejte ve škole
Pokud máte postižené dítě a je to jen trochu možné, měli byste se o jeho začlenění do běžné školy pokusit. Nejdříve problém zkonzultujte s odborníky v pedagogickopsychologické poradně. Tu najdete v každém okrese, a pokud o integraci uvažujete, navštívit ji stejně musíte. Její odborní pracovníci vám poradí vhodnou školu, ale hlavně vystaví doporučení, které škola k integraci dítěte potřebuje.

Pak oslovte vybranou školu a o přijetí dítěte zažádejte. Do běžné výuky mohou nastoupit postižené děti, které zvládají sebeobsluhu a jejichž případné projevy nenarušují výuku.Zásadní jsou i podmínky, jako je materiální vybavenost škol a možnost eventuálních bezbariérových přístupů. Vyučující, který postižené dítě ve třídě má, by měl být v oblasti integrace proškolen a znát metodiku výuky. A především chtít postižené dítě přijmout. "Vhodnější je menší kolektiv," doplňuje výčet podmínek, které by měla škola splňovat, Květa Pavelková.

S výukou pomůže asistent Dítě s handicapem, ať mentálním nebo tělesným, nemusí "stíhat" výuku stejným tempem jako ostatní. Každý žák má svůj individuální vzdělávací plán a i tak je to hodně práce, shodují se učitelé i rodiče.

"Vše se učíme jedině drilem a neustálým opakováním, což je každodenní dlouhodobý trénink," říká Marie Freiová z Holohlav, jejíž třináctiletý syn Honza bojuje s následky dětské mozkové obrny.

S výukou dětí pomáhají učitelům asistenti, na které mají děti s postižením nárok. O doporučení musíte požádat pedagogicko-psychologickou poradnu nebo speciálně pedagogické centrum. Samotné zajištění asistentů už je věcí školy. Ta žádá příslušný krajský úřad o schválení právě na základě vyjádření z poradny předloženého rodiči.

Asistentka ve třídě doprovází i desetiletého Matyáše z Prahy. Má Aspergerův syndrom, což je lehká forma autismu, doprovázený navíc v jeho případě hyperaktivitou. Jde vlastně o pedagogickou asistentku, která má pomáhat učitelce zvládat výuku ve třídě, kde je takto problematické dítě. Kromě toho existuje ještě institut osobního asistenta - zjednodušeně řečeno jde o pomoc přímo pro dítě, které se neumí starat samo o sebe, třeba proto, že je na vozíčku.

Není nikde předem řečeno, kdo a jak asistenta sežene - je dobré, když se do shánění zapojí i rodiče. Pátrat mohou třeba mezi studenty pedaogických fakult, není ale podmínkou, že takový člověk musí mít pedagogické vzdělání. Pomoc nabízejí také některá občanská sdružení.

Ne za každou cenu
Odborníci však varují před integrací za každou cenu. Někdy snahy začlenit děti nemají smysl. Jsou specializovaná zařízení, kde bude vážně handicapovaným lépe. V rámci výuky mají zabezpečené odpovídající zázemí - rehabilitaci, logopedii, docházejí za nimi odborní lékaři, ve třídách jsou malé kolektivy a speciální pomůcky.

"Dcerka má dětskou mozkovou obrnu a cystickou fibrózu (vážné onemocnění plic, které způsobuje problémy s dýcháním, pozn. red.), proto raději nastoupila do speciální školy," svěřuje se matka postiženého dítěte.

Rada MF DNES

Kde najdete vhodnou školu

O docházce postiženého potomka do běžné školy se včas poraďte s odborníky. Pomůžou vám pedagogicko-psychologické poradny a speciálně pedagogická centra, kde mají přehled o školách podporujících integraci.


Pro koho je integrace

Například pro děti
* na vozíčku
* se zbytky sluchu
* se zbytky zraku
* špatně koordinující pohyby
* špatně mluvící
* lehce mentálně postižené
* s lehkou formou autismu
* pro děti s poruchami učení a chování


PROTI: Integrační snahy jsou trendem, ale...

Ne pro všechny děti je začlenění do běžné třídy nutně nejlepším řešením. Třeba u dětí s mentálním opožděním často pedagogické postupy v běžné škole nedostačují. Někde totiž tyto děti individuálně "integrují" tak, že je tolerují (až trpí), aniž s nimi nějak speciálně pracují. Postižení tak mohou vycházet ze školy zřetelně méně vzdělaní, než kdyby chodili do školy speciální. Co děti poznamená do budoucna, je pak chronický neúspěch.

Řešením může být skupinová integrace, kdy v rámci základní školy vznikají speciální třídy vedené speciálním pedagogem. Nabízí se i školy speciální, které mívají skvělou kvalitu a odborné zázemí.

Problémem je integrace dětí s poruchami učení (SPU). Od té doby, kdy může škola obdržet na tuto péči peníze navíc, je těchto dětí tolik, že to neodpovídá počtu těch, které to skutečně potřebují. Označení SPU plodí leckdy pasivitu při vzdělávání. Učitelé i rodiče chtějí "papír na úlevy", aby následně s dětmi méně pracovali s odůvodněním "on je dyslektik".

Petr Klíma, psycholog PPP pro Prahu 3 a 9

PRO: Postižené děti poznají opravdový život

Pracuji ve škole, která již patnáct let integruje děti s handicapem do běžných tříd. Pro spoustu z nich to byla možnost, jak se postupně seznámit se světem zdravých. Uvědomit si, že jsem jiný, ale plnohodnotný člověk. Že překážky tu budou celý život, a je tedy důležité se s nimi utkat.

Zvolíme-li si integraci, pak to musí být rozhodnutí, které nestojí jen na nadšení a dobré vůli, ale na přesně daných a vymezených podmínkách, potřebách a spolupráci z obou stran. Pak se dá předpokládat, že se podaří vytvořit prostředí, které bude pomáhat.

Prvním krokem je spolu s odborníky posoudit, zda je pro dítě integrace vhodná, a domluvit s nimi další spolupráci na individuálním plánu a konzultacích. Pak je třeba najít vhodnou školu z hlediska jejího klimatu, architektury, vedení školy, konkrétního složení třídy i osoby třídního učitele. Na integraci je nutné připravit ostatní rodiče a budoucí spolužáky.

Ivana Honsnejmanová, ředitelka MŠ a ZŠ Klíč v České Lípě

Autoři:

Tak ať někdo vymyslí, jak opravovat město bez uzavírek, vyzývá Hřib

  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě krásná představa každého z nás. Ve spolupráci se společností Marimex každý všední den rozdáváme bazény...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s psychologem Jordanem Petersonem dokonce osud své dcery označil za zlo a slíbil, že zničí...

24. července 2024  11:37

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos na řeckém ostrově Mykonos. Nedaleko kotvící výletní loď totiž vyslala směrem k pláži tak velké...

23. července 2024  9:29

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion. Sportovci, na něž nezvykle dopadaly kapky deště, na lodích připluli na dohled Eiffelovy věže. Po chvilce...

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale nebyl tento problém nikdy větší. V průměru tyto země na splácení závazků vůči věřitelům alokují skoro...

27. července 2024

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí zmrzlinu ve statisících litrech ročně a dodávají ji nejen po Česku, ale i sousedních zemí. Rodinná firma...

27. července 2024

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější hvězdou byl stejně jako v předchozích letech sám hostitel, který v květnu oslavil dvaaosmdesátiny....

27. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....