ČSSD ukázala nový program: minimální mzda 12 tisíc, konec rovné daně

  8:16aktualizováno  16. března 0:35
Favorit příštích voleb, opoziční ČSSD, zvolil v Ostravě nové vedení. Zhruba 640 delegátů sjezdu schválí v sobotu i priority nového programu, jak by chtěli sociální demokraté změnit Česko. V dokumentu Nový začátek pro naši zemi se strana zavazuje zrušit rovnou daň i penzijní reformu Nečasovy vlády a zvýšit minimální mzdu na 12 tisíc korun měsíčně do roku 2018.

Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka při svém projevu. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Současná výše minimální mzdy je osm tisíc korun měsíčně a nynější vláda se zatím nedohodla na jejím zvýšení.

"ČSSD se hlásí k fiskální udržitelnosti veřejných financí, bude držet deficit veřejných financí pod třemi procenty HDP. Další snižování deficitu veřejných financí však nesmí být na úkor hospodářského růstu a zaměstnanosti," píše ČSSD v návrhu programových priorit, který má schválit na volebním sjezdu v Ostravě. Strana říká, že euro by Česko mělo zavést, až budeme mít stabilizované veřejné rozpočty a ekonomika na to bude dostatečně připravená. 

Pro nastartování hospodářského růstu slibují sociální demokraté, že vyčerpají plně peníze z evropských fondů, které zatím Česko podle nich nevyužívá efektivně. K podpoře exportu mimo Evropskou unii mají pomoci Česká exportní banka, EGAP a Czech Trade.

Předseda strany Bohuslav Sobotka chce přehodnotit politiku pravicové vlády orientovanou na škrty a tempo snižování schodku hodlá více přizpůsobit ekonomické situaci, aby škrty nepodlamovaly hospodářský růst.

Zruší Nečasovu reformu penzí, z poplatků u lékaře má přežít jediný

Sociální demokraté také pod jeho vedením chtějí výrazně změnit daně, znovu zavést progresivní zdanění s více sazbami, druhou sazbu daně z příjmu pro firmy a přehodnotit koncept důchodové reformy, který prosadila vláda Petra Nečase.

Dobrou zprávu nemá ČSSD pro živnostníky. To se skrývá ve větě programu, že strana prosadí zmírnění extrémního rozdílu v daňovém a odvodovém zatížení OSVČ vůči zaměstnancům.

Fotogalerie

Strana odmítá koncept, podle nějž lidé mohou část sociálních odvodů místo státu posílat soukromým penzijním fondům.

Z přímých poplatků u lékaře ČSSD akceptuje jen platbu v nemocnici - jako příplatek na stravu s tím, že by se i tento poplatek měl platit maximálně první měsíc hospitalizace. Strana ale souhlasí s komerčním připojištěním "na zbytné zdravotní služby".

Součástí boje proti korupci v podání ČSSD má být uzákonění majetkových přiznání při nabytí velkého majetku, zavedení kontrolních pokladen s fiskální pamětí v obchodech a restauracích a další omezení hotovostních plateb.

Na sjezd ČSSD dorazil prezident Zeman, popřál straně vítězství

K bývalým stranickým kolegům osobně v pátek promluvil prezident Miloš Zeman a straně popřál, aby volby vyhrála. (více o tom najdete zde) Zatímco před volbou prezidenta se k Zemanovi většina vedení ČSSD nechtěla znát, po prvním kole volby, když vypadl Jiří Dienstbier, předsednictvo strany Zemana voličům doporučilo.

Soupeře v boji o post předsedy Sobotka neměl. "Tandem Sobotka-Hašek se osvědčil. Máme za sebou výborné výsledky, vyhráli jsme krajské a senátní volby," řekl iDNES.cz Hašek (rozhovor s Haškem najdete zde). I on nakonec pozici lehce uhájil.

Zeman v Ostravě: Sjezd a syn

Na sjezdu tak šlo hlavně o to, jaké další místopředsedy delegáti sjezdu zvolí. Zatímco Hašek i další místopředsedové Zdeněk Škromach a Marie Benešová mají k Zemanovi blíže, místopředsedové Lubomír Zaorálek a Jiří Dienstbier patří k jeho kritikům. Dienstbiera, který má ve straně pověst solitéra, ale u veřejnosti boduje a je na špičce popularity politiků, si přál ve vedení předseda Sobotka, ale Dienstbier nakonec z vedení vypadl. (rozhovor s ním najdete zde)

 Pokud strana uspěje příští rok ve volbách, měla by podle Sobotky vládnout buď sama, přičemž vládu by tolerovali komunisté, nebo v koalici s lidovci a zelenými, pokud se jim podaří vrátit se do Poslanecké sněmovny. Spolupracovat se Stranou práv občanů Zemanovci se mu nechce. Možnou vládní spolupráci s ODS ani s TOP 09 nyní strana nepřipouští.

Postoj k možnosti vlády tolerované komunisty změnil i bývalý premiér Vladimír Špidla, který odmítl pokračovat v Zemanově opoziční smlouvě s ODS, ale v roce 2002 se postavil i proti vládě opírající se o komunisty. Místo toho sestavil křehkou koalici se 101 hlasy s lidovci a Unií svobody. Nyní to už vidí jinak. "Máme historickou odpovědnost. Také se nemůžeme chovat jako jemní estéti. Když bude nutná podpora komunistů, tak nás to nesmí zabrzdit," prohlásil Špidla v rozhovoru pro páteční Hospodářské noviny.

Strana by pro spolupráci s KSČM nemusela ani měnit Bohumínské usnesení. To zakazuje sociální demokracii spolupráci s komunisty na vládní úrovni. ČSSD to ale interpretuje tak, že toto usnesení zakazuje straně jen koalici s KSČM, ne tichou spolupráci s nimi.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

O víkendu se vrátí tropy, sobotní teploty překročí v části země 31 stupňů

Lidé i ptáci v rozpálené Olomouci hledali osvěžení. (léto 2019)

Teploty v části Česka v sobotu překročí tropickou třicítku, vystoupají i nad 31 stupňů. To bude znamenat vysokou zátěž...

Kdo je tady ministr? Šmarda se Staňkem se na selfie smáli teoriím novinářů

Ministr Antonín Staněk se na festivalu Colours of Ostrava setkal se svým možným...

Zatímco vládní ANO a ČSSD řeší už několik měsíců otázku výměny na postu ministra kultury, nynější ministr Antonín...

Hřib se chová jako malé uražené dítě, pustil se do primátora šéf KSČM

Předseda KSČM Vojtěch Filip v pražském volebním štábu. (6. října 2018)

Do pražského primátora za Piráty Zdeňka Hřiba se pustil kvůli sporu s Čínou šéf KSČM Vojtěch Filip. „Současné pražské...

Najdete na iDNES.cz