Vrtulník pákistánské armády ráno převezl do bezpečí české horolezce Jakuba...

Vrtulník pákistánské armády ráno převezl do bezpečí české horolezce Jakuba Vlčka a Petra Macka, kteří s kolegou z Pákistánu v minulých dnech nedokázali dokončit sestup z hory Rakapoši. (15. září 2021) | foto: ČTK

Horolezci se vracejí z Pákistánu domů. Česko nic neplatilo, řekl Kulhánek

  • 69
Čeští horolezci Jakub Vlček a Petr Macek se vracejí z Pákistánu domů, oznámil v neděli ministr zahraničí Jakub Kulhánek. Vyjednávání o návratu obou mužů označil za obtížná. Dodal, že ministerstvo za jejich propuštění nic neplatilo, dvojice zatím uhradila pouze poplatky ve výši asi 100 tisíc korun. Zbytek dlužné částky je jejich soukromá věc, sdělil ministr.

„Díky moc kolegům za výbornou diplomatickou práci. Chtěl bych poděkovat také pákistánské straně za vstřícnost,“ napsal Kulhánek v neděli na Twitter.

Zároveň zdůraznil, že „i v zahraničí nese každý odpovědnost za své jednání“. Narážel tím na trable Vlčka a Macka, které pákistánské úřady zadržovaly kvůli nezaplacené záchranné operaci.

Portálu iDNES.cz na dotaz Kulhánek sdělil, že ministerstvo se aktivně zapojilo do celého případu, ale za propuštění obou mužů nic neplatilo. „Oba muži zaplatili zatím pouze poplatky ve výši 4 500 dolarů (v přepočtu asi 100 tisíc korun - pozn. red.). Uhrazení zbývající dlužné částky se teprve bude řešit,“ napsal.

„V tento moment již jde o soukromoprávní věc obou dotčených,“ nechal se slyšet ministr. Podle něj česká ambasáda v pákistánském hlavním městě Islamabádu i pracovníci ústředí ministerstva poskytovali dvojici standardní konzulární ochranu. „Včetně pomoci s komunikací s pákistanskými institucemi, i na úrovni vedení autonomní oblasti Gilgit-Baltistán a českou pojišťovnou,“ dodal.

Problémy Macka s Vlčkem začaly v polovině září při sestupu z hory Rakapoši v Pákistánu, když zůstali v asi 6 900 metrech. Požádali o záchranu, ta se však kvůli špatnému počasí protahovala. Nakonec je po třech dnech vyzvedl armádní vrtulník, oba alpinisté byli v relativně dobrém zdravotním stavu.

Následně se však ukázalo, že záchrannou misi si muži nejspíš budou muset sami zaplatit, protože je jejich pojišťovna UNIQA viní z porušení smlouvy. Pákistánské úřady navíc hrozily, že horolezce do zaplacení nákladů zhruba půl milionu korun nepustí ze země. Dodaly, že Macek a Vlček na horu lezli bez povolení a měli také propadlá víza.

„Lezli, kam neměli.“ Peníze za záchranu bude pojišťovna vymáhat na horolezcích

Vlček dříve zmíněná pochybení dvojice odmítl. Měli prý pojistku s nejvyšším plněním a hora se podle něj nenachází v nebezpečné oblasti, jak tvrdila UNIQA. Povolení k výstupu podle něj bylo před dokončením.

„My měli povolení od července, ale protože jsme měnili agenturu, tak se muselo žádat o povolení znovu. To bylo z důvodu nespokojenosti s tou starou agenturou, která nám pak házela klacky pod nohy, blokovali to. Povolení bylo rozjednané, jen se nestihlo dovyřídit. A my jít museli. Okno pro výstup na vrchol bylo sotva deset dní a­ čekat třeba měsíc na vyřízení by znamenalo, že bychom ho už ani nepotřebovali,“ popsal.

S horolezci bylo v kontaktu české velvyslanectví v pákistánské metropoli Islámábádu. Ministerstvo zahraničí dříve uvedlo, že postupuje podle zákona o zahraniční službě. Stát podle tohoto zákona poskytuje pomoc občanovi, který se v zahraničí ocitl v nouzi v důsledku mimořádné události, jako je například závažné onemocnění, hospitalizace, úraz, havárie či ztráta dokladů, pokud o to požádá a není schopen řešit svou situaci vlastními silami.

Za stav nouze nelze podle mluvčí ministerstva Mariany Wernerové považovat, když někdo přicestuje do zahraničí bez dostatečných finančních prostředků na cestu a pobyt.

,

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

Video