Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Česku chybí základní smlouvy o EU, ověření už čtyři roky vázne v Itálii

  9:22
Evropská unie stojí na hliněných nohou, naznačují někteří politici a právníci. Nové členské země totiž nedostaly ověřená znění základních smluv EU. Samy smlouvy to přitom stanovují a je otázka, zda jsou tedy platné. Na vině je archiv italské vlády, který nezvládá ověřovat tuny dokumentů.

Česká republika v roce 2004 přistoupila k základním smlouvám o EU. Dosud je ale neratifikovala. | foto: Nguyen Phuong ThaoMF DNES

Ani čtyři roky po vstupu do EU nejsou dostupná ověřená znění smluv, které tvoří primární právo společenství. Česká republika tak dosud neratifikovala Smlouvu o Evropské unii (SEU) a Smlouvu o založení Evropského společenství (SZES).

"Zmíněné smlouvy dosud nebyly vyhlášeny ve Sbírce mezinárodních smluv a my se jimi řídíme skutečně jen ´ze své dobré vůle´. Je to skandální," řekl iDNES.cz expert na ústavní právo Ján Gronský z Karlovy univerzity.

"Všechny evropské smlouvy a dokumenty mají být archivovány v Itálii italskou vládou, která vydává oficiální ověřené autentizované překlady do jednotlivých národních mutací. Když jsem se tím začal zabývat, ukázalo se, že se tak neděje. Sice je to v evropských dokumentech zakotveno, ale praxe taková není," řekl iDNES.cz senátor ODS Jiří Oberfalzer. "De facto primární právo Evropské unie v České republice neexistuje," vyvozuje senátor.

K podobnému názoru dospěl i poslanec Evropského parlamentu Vladimír Železný, který v této věci dokonce adresoval ministerstvu zahraničních věcí několik dotazů, aby zjistil, v jakém je ratifikace základních smluv EU stavu. Podle něj jsou v odpovědích, které od ministerstva obdržel, rozpory. "Minimálně ve dvou bodech jsou odpovědi kuriózní a zakládají pocit, že ne všechno je s primárním právem, které by mělo být v autorizované verzi, v pořádku," řekl iDNES.cz Železný.

. Italský šlendrián

Za vším zřejmě stojí především neschopnost italské vlády, potažmo Bruselu. Po vzniku EU si totiž Itálie z prestižních důvodů vymínila právo, že bude schraňovat všechny originály unijních smluv a jejich ověřené opisy poté předávat jednotlivým členským zemím v národních jazycích.

Tento postup je zakotven ve všech smlouvách, které EU přijme. V Římě tak vznikl při italské vládě takzvaný depozitář smluv, který skrývá tuny papíru a neustále utěšeně roste. Když do EU přistoupila Česká republika, byla jí vyčleněna celá jedna místnost, aby všechny dokumenty pojala.

Věc, která vypadá na první pohled banálně, se postupem doby stala nezvladatelným břemenem, na který italská vláda s přibývající agendou, novými smlouvami a neustálým rozšiřováním původní patnáctky přestala stačit. Ověřování smluv proto nyní Itálii neoficiálně pomáhá vykonávat sám Brusel.

Ani ten však náročný úkol nestíhá a nemá na to ani dostatečné prostředky. Při všem množství smluv, které EU vyprodukuje, se všemi jejich dodatky, novelami a v jazykovém znění všech členských států, jde totiž o desítky metrů spisů pro každou zemi. Ničily by se lesy a vozit bychom to museli kamiony, argumentují úředníci z Bruselu.

Podle ministerstva nejde o závažný problém
Nejenže má mít Česká republika obě smlouvy v ověřeném českém znění s certifikátem platnosti od italské vlády, převzít spolu s nimi měla i všechna další autentická znění těchto smluv v jazycích ostatních zemí Unie. Ale nepřevzala.

"Česká republika dosud neobdržela z archivu italské vlády ověřený opis těchto smluv. Naopak. Stále ještě probíhá upřesňování a jazykové slaďování jednotlivých národních verzí," řekl iDNES.cz Gronský.

To ostatně přiznalo i samotné ministerstvo zahraničí. "Ověřené opisy primárního práva v úředních jazycích původních členských států ministerstvo dosud neobdrželo. Vláda Italské republiky však už byla požádána o jejich předání," řekla iDNES.cz mluvčí Zuzana Opletalová.

Podle ní to ale žádným způsobem nezpochybňuje právní závaznost primárního práva jako takového. Ministerstvo totiž trvá na tom, že k přístupu České republiky do EU stačí pouze ratifikace takzvané Přístupové smlouvy, která obě základní smlouvy EU zastřešuje. A ta proběhla přesně podle předpisů.

"Česká republika podepsala a formálně právně podrobila svému vnitrostátnímu schvalovacímu procesu Přístupovou smlouvu, nikoli smlouvy, k nimž přistupovala," odpovědělo ministerstvo zahraničí na dotaz iDNES.cz.

S tím souhlasí i odborník na mezinárodní právo při Karlově univerzitě Harald Scheu. "Je sice možné, že Itálie jako depozitář zakládacích smluv nesplnila všechny závazky. Z hlediska mezinárodního práva však případné opomenutí povinností obsažených v závěrečných ustanoveních Přístupové smlouvy jistě neznamená, že by Česká republika nebyla členem EU či smluvní stranou příslušných smluv," řekl Scheu iDNES.cz.

I kdyby nebyly naplněny všechny formální náležitosti, na platnosti Přístupové smlouvy to nic nemění. "Byl by to sice italsko-bruselský šlendrián, ale de iure to nic neznamená," řekl iDNES.cz právník Pavel Hasenkopf z Kanceláře prezidenta republiky.

Ministerstvo zahraničí mlží
V tom, že ratifikaci samotné Přístupové smlouvy není co vytknout, má ministerstvo nesporně pravdu. Zároveň svou odpovědí ale přiznalo, že původní smlouvy SEU a SZES ratifikací skutečně neprošly.

Podle některých odborníků to je ale vážný problém, protože nejsou nedílnou součástí Přístupové smlouvy a měly být proto posuzovány každá zvlášť.

Především jejich české znění měla italská vláda ověřit a vybavit certifikátem, který potvrzuje, že je znění platné a že si i vzájemně odpovídají všechny jazykové verze smlouvy. To se ale nestalo, třebaže si to samy smlouvy kladou jako podmínku své platnosti.

Ministerstvo tvrdí, že opis smluv obdrželo spolu s Přístupovou smlouvou. Nejsou ale ověřené, přiznává. Ministerstvo navíc mlží, když tvrdí, že se certifikáty nedatují, třebaže pohled na certifikát Přístupové smlouvy dokládá, že datum nese (viz fotogalerie).

Polsko si přivezlo dva kamiony papírů
Problémy s neexistencí ověřeného primárního práva mají nejspíše i další státy EU, které do Unie vstoupily při rozšíření v roce 2004.

Svého času nedostatek odhalilo například Polsko a na italský archiv se dodatečně obrátilo s žádostí o autentické znění všech dohod. Materiály pak do Polska musely přivést dva kamiony.

Českou republiku problém dosud nepálil, podle informací iDNES.cz je ale nyní na ministra Schwarzenberga vyvíjen tlak od jeho kolegů ve vládě, aby sjednal nápravu.

. Jak by měla ratifikace probíhat

Česká republika vstoupila do EU na základě Přístupové smlouvy a Aktu o přistoupení. Tyto smlouvy skutečně Česku předala ověřeným opisem italská vláda, jak má za úkol.

Podobně se ale mělo postupovat i u původních smluv EU - Smlouvy o EU a Smlouvy o založení Evropského společenství, jejichž se Česká republika stává skrze Přístupovou smlouvu smluvním partnerem.

Tyto smlouvy nebyly v České republice ratifikovány. Jejich ratifikace je přitom poměrně složitým procesem. Rada EU zašle smlouvu archivu vlády Italské republiky. Ta ji přeloží do češtiny, překlad ověří vůči ostatním jazykovým verzím a uloží ve svém depozitáři. Poté jej opatří certifikátem ověření, a ověřený opis i s certifikátem předá diplomatickou poštou českému ministerstvu zahraničí, které smlouvu zaarchivuje.

Aby byla smlouva platná i podle vnitrostátního práva a stala se součástí českého právního řádu, musí být kopie ověřeného znění předány ministerstvu vnitra, které je vyhlásí ve Sbírce mezinárodních smluv.

Tak ať někdo vymyslí, jak opravovat město bez uzavírek, vyzývá Hřib

  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě krásná představa každého z nás. Ve spolupráci se společností Marimex každý všední den rozdáváme bazény...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s psychologem Jordanem Petersonem dokonce osud své dcery označil za zlo a slíbil, že zničí...

24. července 2024  11:37

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos na řeckém ostrově Mykonos. Nedaleko kotvící výletní loď totiž vyslala směrem k pláži tak velké...

23. července 2024  9:29

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion. Sportovci, na něž nezvykle dopadaly kapky deště, na lodích připluli na dohled Eiffelovy věže. Po chvilce...

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale nebyl tento problém nikdy větší. V průměru tyto země na splácení závazků vůči věřitelům alokují skoro...

27. července 2024

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí zmrzlinu ve statisících litrech ročně a dodávají ji nejen po Česku, ale i sousedních zemí. Rodinná firma...

27. července 2024

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější hvězdou byl stejně jako v předchozích letech sám hostitel, který v květnu oslavil dvaaosmdesátiny....

27. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....