Česku chybí základní smlouvy o EU, ověření už čtyři roky vázne v Itálii

  9:22
Evropská unie stojí na hliněných nohou, naznačují někteří politici a právníci. Nové členské země totiž nedostaly ověřená znění základních smluv EU. Samy smlouvy to přitom stanovují a je otázka, zda jsou tedy platné. Na vině je archiv italské vlády, který nezvládá ověřovat tuny dokumentů.
Fotogalerie3

Česká republika v roce 2004 přistoupila k základním smlouvám o EU. Dosud je ale neratifikovala. | foto: Nguyen Phuong ThaoMF DNES

Ani čtyři roky po vstupu do EU nejsou dostupná ověřená znění smluv, které tvoří primární právo společenství. Česká republika tak dosud neratifikovala Smlouvu o Evropské unii (SEU) a Smlouvu o založení Evropského společenství (SZES).

"Zmíněné smlouvy dosud nebyly vyhlášeny ve Sbírce mezinárodních smluv a my se jimi řídíme skutečně jen ´ze své dobré vůle´. Je to skandální," řekl iDNES.cz expert na ústavní právo Ján Gronský z Karlovy univerzity.

"Všechny evropské smlouvy a dokumenty mají být archivovány v Itálii italskou vládou, která vydává oficiální ověřené autentizované překlady do jednotlivých národních mutací. Když jsem se tím začal zabývat, ukázalo se, že se tak neděje. Sice je to v evropských dokumentech zakotveno, ale praxe taková není," řekl iDNES.cz senátor ODS Jiří Oberfalzer. "De facto primární právo Evropské unie v České republice neexistuje," vyvozuje senátor.

K podobnému názoru dospěl i poslanec Evropského parlamentu Vladimír Železný, který v této věci dokonce adresoval ministerstvu zahraničních věcí několik dotazů, aby zjistil, v jakém je ratifikace základních smluv EU stavu. Podle něj jsou v odpovědích, které od ministerstva obdržel, rozpory. "Minimálně ve dvou bodech jsou odpovědi kuriózní a zakládají pocit, že ne všechno je s primárním právem, které by mělo být v autorizované verzi, v pořádku," řekl iDNES.cz Železný.

. Italský šlendrián

Za vším zřejmě stojí především neschopnost italské vlády, potažmo Bruselu. Po vzniku EU si totiž Itálie z prestižních důvodů vymínila právo, že bude schraňovat všechny originály unijních smluv a jejich ověřené opisy poté předávat jednotlivým členským zemím v národních jazycích.

Tento postup je zakotven ve všech smlouvách, které EU přijme. V Římě tak vznikl při italské vládě takzvaný depozitář smluv, který skrývá tuny papíru a neustále utěšeně roste. Když do EU přistoupila Česká republika, byla jí vyčleněna celá jedna místnost, aby všechny dokumenty pojala.

Věc, která vypadá na první pohled banálně, se postupem doby stala nezvladatelným břemenem, na který italská vláda s přibývající agendou, novými smlouvami a neustálým rozšiřováním původní patnáctky přestala stačit. Ověřování smluv proto nyní Itálii neoficiálně pomáhá vykonávat sám Brusel.

Ani ten však náročný úkol nestíhá a nemá na to ani dostatečné prostředky. Při všem množství smluv, které EU vyprodukuje, se všemi jejich dodatky, novelami a v jazykovém znění všech členských států, jde totiž o desítky metrů spisů pro každou zemi. Ničily by se lesy a vozit bychom to museli kamiony, argumentují úředníci z Bruselu.

Podle ministerstva nejde o závažný problém
Nejenže má mít Česká republika obě smlouvy v ověřeném českém znění s certifikátem platnosti od italské vlády, převzít spolu s nimi měla i všechna další autentická znění těchto smluv v jazycích ostatních zemí Unie. Ale nepřevzala.

"Česká republika dosud neobdržela z archivu italské vlády ověřený opis těchto smluv. Naopak. Stále ještě probíhá upřesňování a jazykové slaďování jednotlivých národních verzí," řekl iDNES.cz Gronský.

To ostatně přiznalo i samotné ministerstvo zahraničí. "Ověřené opisy primárního práva v úředních jazycích původních členských států ministerstvo dosud neobdrželo. Vláda Italské republiky však už byla požádána o jejich předání," řekla iDNES.cz mluvčí Zuzana Opletalová.

Podle ní to ale žádným způsobem nezpochybňuje právní závaznost primárního práva jako takového. Ministerstvo totiž trvá na tom, že k přístupu České republiky do EU stačí pouze ratifikace takzvané Přístupové smlouvy, která obě základní smlouvy EU zastřešuje. A ta proběhla přesně podle předpisů.

"Česká republika podepsala a formálně právně podrobila svému vnitrostátnímu schvalovacímu procesu Přístupovou smlouvu, nikoli smlouvy, k nimž přistupovala," odpovědělo ministerstvo zahraničí na dotaz iDNES.cz.

S tím souhlasí i odborník na mezinárodní právo při Karlově univerzitě Harald Scheu. "Je sice možné, že Itálie jako depozitář zakládacích smluv nesplnila všechny závazky. Z hlediska mezinárodního práva však případné opomenutí povinností obsažených v závěrečných ustanoveních Přístupové smlouvy jistě neznamená, že by Česká republika nebyla členem EU či smluvní stranou příslušných smluv," řekl Scheu iDNES.cz.

I kdyby nebyly naplněny všechny formální náležitosti, na platnosti Přístupové smlouvy to nic nemění. "Byl by to sice italsko-bruselský šlendrián, ale de iure to nic neznamená," řekl iDNES.cz právník Pavel Hasenkopf z Kanceláře prezidenta republiky.

Ministerstvo zahraničí mlží
V tom, že ratifikaci samotné Přístupové smlouvy není co vytknout, má ministerstvo nesporně pravdu. Zároveň svou odpovědí ale přiznalo, že původní smlouvy SEU a SZES ratifikací skutečně neprošly.

Podle některých odborníků to je ale vážný problém, protože nejsou nedílnou součástí Přístupové smlouvy a měly být proto posuzovány každá zvlášť.

Především jejich české znění měla italská vláda ověřit a vybavit certifikátem, který potvrzuje, že je znění platné a že si i vzájemně odpovídají všechny jazykové verze smlouvy. To se ale nestalo, třebaže si to samy smlouvy kladou jako podmínku své platnosti.

Ministerstvo tvrdí, že opis smluv obdrželo spolu s Přístupovou smlouvou. Nejsou ale ověřené, přiznává. Ministerstvo navíc mlží, když tvrdí, že se certifikáty nedatují, třebaže pohled na certifikát Přístupové smlouvy dokládá, že datum nese (viz fotogalerie).

Polsko si přivezlo dva kamiony papírů
Problémy s neexistencí ověřeného primárního práva mají nejspíše i další státy EU, které do Unie vstoupily při rozšíření v roce 2004.

Svého času nedostatek odhalilo například Polsko a na italský archiv se dodatečně obrátilo s žádostí o autentické znění všech dohod. Materiály pak do Polska musely přivést dva kamiony.

Českou republiku problém dosud nepálil, podle informací iDNES.cz je ale nyní na ministra Schwarzenberga vyvíjen tlak od jeho kolegů ve vládě, aby sjednal nápravu.

. Jak by měla ratifikace probíhat

Česká republika vstoupila do EU na základě Přístupové smlouvy a Aktu o přistoupení. Tyto smlouvy skutečně Česku předala ověřeným opisem italská vláda, jak má za úkol.

Podobně se ale mělo postupovat i u původních smluv EU - Smlouvy o EU a Smlouvy o založení Evropského společenství, jejichž se Česká republika stává skrze Přístupovou smlouvu smluvním partnerem.

Tyto smlouvy nebyly v České republice ratifikovány. Jejich ratifikace je přitom poměrně složitým procesem. Rada EU zašle smlouvu archivu vlády Italské republiky. Ta ji přeloží do češtiny, překlad ověří vůči ostatním jazykovým verzím a uloží ve svém depozitáři. Poté jej opatří certifikátem ověření, a ověřený opis i s certifikátem předá diplomatickou poštou českému ministerstvu zahraničí, které smlouvu zaarchivuje.

Aby byla smlouva platná i podle vnitrostátního práva a stala se součástí českého právního řádu, musí být kopie ověřeného znění předány ministerstvu vnitra, které je vyhlásí ve Sbírce mezinárodních smluv.

Když děti obdivují masové vrahy. Expertka varuje před glorifikací násilí

Nejčtenější

Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?

Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové přiznání. Ale také někteří zaměstnanci, řada důchodců, studentů a dalších poplatníků, kteří si v roce 2024...

„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky

Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po převratu, ve které se ohlíží za boomem sexbyznysu po pádu komunismu. „Je to pravdivá historie. Nikomu se...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po účelové komunikaci vysokou rychlostí a vjel do křoví. Policie zjišťuje okolnosti události. Řekli to...

Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let

Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit smrt našeho Svatého otce Františka,“ ohlásil kardinál Kevin Farrell ve vatikánské televizi. Papež...

Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout

Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané místo, kde budou přebývat. Měly přitom potřebné dokumenty ke krátkodobému pobytu. Američané tvrdí, že...

Požár lakovny na Tachovsku nepřežil jeden člověk, dva jsou v kritickém stavu

V Chodové Plané na Tachovsku hoří v areálu výrobní firmy. Podle prvotních informací jde o požár lakovny. Hasiči zatím vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu. Povolali i jednotky z Karlovarského...

28. dubna 2025,  aktualizováno  14:48

Španělsko a Portugalsko paralyzoval masivní výpadek proudu

Celé pevninské Španělsko po poledni postihl výpadek proudu, zastavilo se metro v Madridu či Barceloně, přerušen byl provoz na železnici, výpadky měly on-line služby, nemocnice musely spustit...

28. dubna 2025  13:51,  aktualizováno  14:43

V Kanadě začaly parlamentní volby, výrazně je ovlivňují Trumpovy výpady

Kanaďané od jedné hodiny odpoledne SELČ hlasují v předčasných parlamentních volbách. Více než kdy jindy v nich sehraje důležitou roli zahraniční politika, konkrétně vztahy se sousedními Spojenými...

28. dubna 2025  14:32

Školák o přestávce ohrožoval spolužáky, ti ho sami zpacifikovali

Další násilný incident ve škole vyšetřují jihomoravští policisté. Tentokrát žák základky na Břeclavsku ohrožoval o přestávce spolužáky, ti jej však dokázali zpacifikovat. Agresor skončil v péči...

28. dubna 2025  14:27

Bratislavský hrad symbolem Maďarska. Televize pobouřila klipem k hymně

Maďarská televize M1 považuje za jeden ze symbolů Maďarska i Bratislavský hrad. Ten se ukazuje v klipu k maďarské státní hymně, kterou televize divákům pravidelně hraje. Upozornil na to bývalý...

28. dubna 2025  12:02,  aktualizováno  14:20

Putin oznámil třídenní klid zbraní, bude trvat během oslav konce války

Sledujeme online

Ruský prezident Vladimir Putin rozhodl o třídenním klidu zbraní v bojích proti Ukrajině během oslav 80. výročí konce druhé světové války. Rusko si konec druhé světové války tradičně připomíná 9....

28. dubna 2025  13:50,  aktualizováno  14:08

Podívejte se, jak pokračuje stavba metra D. Prošli jsme s kamerou nové tunely

Na řadě míst to na stavbě metra D vypadá, že zbývá už jen namontovat koleje. Tak snadné to ale ještě nebude. Kamerový štáb iDNES.cz navštívil budování stanice Pankrác a tunel ke stanici Olbrachtova....

28. dubna 2025  14:04

Volba nového papeže začne 7. května, rozhodli kardinálové

Volba nové hlavy katolické církve začne 7. května, rozhodla v pondělí generální kongregace kardinálů. Takzvané konkláve vybere nástupce papeže Františka, který zemřel 21. dubna ve věku 88 let a v...

28. dubna 2025  12:55,  aktualizováno  13:48

Kvůli pádu vyhlídky s dětmi navrhla policie obžalovat šest lidí a firmu

Policisté navrhli podat obžalobu na šest lidí a jednu firmu kvůli pádu vyhlídkové plošiny u Markvartic na Děčínsku, z níž v létě 2023 spadly děti. Viní je z obecného ohrožení z nedbalosti. Do...

28. dubna 2025  13:36

Konflikt v baru skončil potyčkou. Dva lidé byli pořezaní, jednoho muže obvinili

Policie vyšetřuje konflikt z Milevska na Písecku, kdy u baru Froll v neděli nad ránem zůstali po potyčce dva muži s bodnořeznými zraněními. Zásahová jednotka zadržela čtyři muže, kteří podle policie...

27. dubna 2025  13:13,  aktualizováno  28.4 13:25

Plán B odsouzené Le Penové. Bardella připustil, že ji může zastoupit ve volbách

Lídr francouzského Národního sdružení Jordan Bardella poprvé připustil, že by mohl v roce 2027 zasáhnout do prezidentských voleb. Kandidovat bude v případě, že jeho mentorka Marine Le Penová neuspěje...

28. dubna 2025  13:24

Účastníci akce SPD v Brně napadli ukrajinského studenta. Případ řeší policie

Podporovatelé uskupení SPD, Trikolory, Svobodných a strany PRO minulý týden ve čtvrtek napadli ukrajinského studenta. K incidentu došlo po politickém setkání v Brně, kde se politici těchto stran...

28. dubna 2025  12:56,  aktualizováno  13:22
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.