Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Žádná facka není výchovná, míní terapeutka. Násilní většinou bývají muži

  11:05
Že děti zažívají domácí násilí, bývá pro okolí velmi těžké odhalit. Práce s domácím násilím však podle terapeutky Petry Wünschové během její praxe velmi pokročila. „Před dvaceti lety bylo normální, že když přišla žena do utajeného azylového domu pro oběti násilí, mohla slyšet na úřadech, že nemá rozvracet rodinu a že má pár facek vydržet. Dnes by se to stát nemohlo,“ popisuje.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Jak lze na dítěti poznat, že v jeho rodině dochází k násilí?
Laik to pozná velmi těžko, protože děti se snaží situaci doma tajit, nebo ji považují za normální. Mívají ale potíže s kamarády, začínají mít problémy s vrstevníky. Mohou mít také velký strach a zdají se jim v noci živé sny.

V případě podezření je velmi důležité se těch dětí zeptat. Naše zkušenost je taková, že když se na násilí neptáme, tak se nic nedozvíme. Je potřeba se ptát velmi konkrétně, ale zároveň citlivě a s nabídkou konkrétní pomoci.

V zahraničí už existuje řada nástrojů, které by mohli používat třeba lékaři nebo školní psychologové k tomu, aby tyto děti včas rozpoznali. Například takzvaný traumadotazník, který v centru Locika používáme první rok. Je nástroj, který dokáže na základě výpovědí rodičů o chování jejich dítěte v posledním měsíci usoudit, jaká je pravděpodobnost, že je dítě je ohroženo posttraumatickou stresovou poruchou. A ta velmi často souvisí s násilím v rodině. 

Přebírají děti vzorce chování svých rodičů?
Ano, určitě. Děti, které zažívají násilí na svých blízkých, mohou být násilní ke svým sourozencům, ke spolužákům ve škole, k domácím mazlíčkům. Někdy se to vrací i transgeneračně, že dospělí, kteří zestárnou a stanou se z nich senioři, potom zažívají násilí od dětí, které byly bity, když byly malé.

Centrum Locika

Locika funguje už přes tři roky. Prošlo jím přes 700 dětí. Často do Lociky dítě přichází kvůli tomu, že se chová agresivně ke svým vrstevníkům, nebo že naopak trpí depresí a úzkostí. Locika je prvním centrem, které nabízí komplexní péči pro děti zažívající domácí násilí. Pomáhá jim vyrovnat se s následky domácího násilí, zajistit stabilizaci rodiny, obnovit zdravé vztahy uvnitř ní a zamezit tomu, aby děti, které zažívají násilí, přejímaly vzorce chování svých rodičů.

Projekt spolufinancuje Nadace Terezy Maxové dětem.

V Česku je rozšířené rčení „škoda každé facky, která padne vedle“. Jak člověk pozná hranici mezi „výchovnou“ fackou a domácím násilím?Žádná facka není výchovná. Fyzických trestů se dopouští většina rodičů, ale je důležité vědět, že většinou pramení z bezmoci. Že to není výchovný prostředek, který by z dětí vychovával někoho, kdo bude méně agresivní, bude mít méně problémů s násilím nebo méně psychických problémů. Opak je pravdou.

Fyzickými tresty nedosáhneme ani větší poslušnosti dítěte. Mají okamžitý účinek, to je důvod, proč je používáme. Řada rodičů se však domnívá, že to je nejlepší způsob, jak stanovit dítěti hranice. Pevné hranice dítě určitě potřebuje, ale existuje mnoho jiných způsobů, jak je nastavit. Například dobrou komunikací.

Žena nemá rozvracet rodinu

Pracujete jako terapeutka už téměř 20 let. Jak se vaše práce za tu dobu proměnila?
Hodně se změnil postoj společnosti k násilí v blízkých vztazích. Před dvaceti lety bylo normální, že když přišla žena do utajeného azylového domu pro oběti násilí, mohla slyšet na úřadech, že nemá rozvracet rodinu, že měla zůstat doma, že má pár facek vydržet. Dnes by se taková dehonestace a banalizace toho tématu už nemohla stát.

Petra Wunschová, ředitelka centra Locika.

Čím si myslíte, že to je?
Máme výborně proškolenou policii, funguje tu zákon o domácím násilí, zákon o ochraně obětí. Myslím, že řada opravdu důležitých kroků se v této oblasti už udělala.

Stále se ale daří pomoci jen opravdu malému procentu dětí, v jejichž rodinách dochází k domácímu násilí. Co by bylo potřeba, aby se k pomoci dostalo víc dětí?
Je velmi důležité, aby násilí v blízkých vztazích přestalo být tabuizované. Často se mluví o násilí, které se může odehrát za hranicemi rodiny, třeba v parku nebo jiném prostředí. Ale velmi málo mluvíme o tom, jak násilí v blízkých vztazích ubližuje rodině a našim blízkým.

Domnívám se, že hodně lékařů, školních psychologů i dalších lidí v první linii kontaktu s rodinami případy domácího násilí nenahlašuje a trochu k nim přivírá oči, protože si nejsou jisti, kam mohou rodinu odkázat. Vědí, že mohou kontaktovat Orgán sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD), ale dál už chybí nějaká návazná síť pomoci. 

Myslím, že by se mnohem častěji tyto případy dostávaly na světlo, kdyby lékaři a pedagogové věděli, že je blízko pomoc, která té rodině může skutečně pomoci. V Česku ale pořád chybí dobře dostupná síť služeb. Locika je jediné specializované centrum v Česku, které se zaměřuje na tuto problematiku.

Souhlasíte s užíváním fyzických trestů?

celkem hlasů: 1431

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 30. prosince 2018. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 1176
Ne
Ne 233
Je mi to jedno
Je mi to jedno 22

Jak si Česko stojí v oblasti násilí na dětech v kontextu EU?
V Evropské unii se uvádí, že násilí zažívá zhruba každé desáté dítě. Aktuální průzkum UNICEF v Česku ukazuje, že v tuzemsku je to zhruba 14 procent. Takže myslím, že ta čísla jsou velmi podobná, v Čechách je to jen o maličko vyšší.

Petra Wünschová

Petra Wünschová založila centrum Locika. Už téměř dvacet let pracuje jako arteterapeutka, dětská terapeutka a pedagogická pracovnice. Vystudovala arteterapii na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích, profesně se nadále vzdělává především v oblastech práce s traumatem a práce s dětmi – oběťmi trestných činů.

V čem se Česko od zbytku Evropské unie liší?
V Česku jsou velmi špatně dostupné služby pro děti, které násilí zažívají. I služby běžného psychologa, klinického psychologa nebo psychiatra. Jsou tam dlouhé čekací doby a jejich dostupnost je z mého pohledu alarmující. Nedávno jsme dělali analýzu našich klientských dat v centru Locika a zjistili jsme, že může trvat až roky, než se dítě v Česku dostane k pomoci. A to od okamžiku, kdy někdo kompetentní v rodině zjistí, že k násilí dochází. 

Násilí páchají většinou muži

Jak vážné bývá domácí násilí v rodinách, v nichž zasahujete?
Většinou k nám přicházejí děti, které zažívají už velmi závažnou formu domácího násilí. Nejčastěji se totiž pracovníci OSPOD dozví o rodině tak, že v ní zasahuje policie. Takže nás OSPOD informuje až ve chvíli, kdy už například sousedé zavolají policii. To násilí většinou nabývá velké intenzity. Pro nás by bylo mnohem výhodnější, kdyby přicházeli s rodiči dřív a sami. 

Stát dokáže pomoci jen každému desátému dítěti, které rodiče týrají

A přicházejí někteří rodiče sami?
Přicházejí, ale zatím je to velmi malé procento. Někdy se ozývají maminky, které mají strach o vývoj svých dětí, a vidí v nich některé rizikové znaky. A vědí, že v rodině dochází k násilí. Tak se na nás obrací z toho důvodu, že mají obavy o své dítě. Ozvalo se nám taky několik otců, kteří si sami uvědomili, že se dopouštějí násilí na svých blízkých a chtějí to změnit. Což je pro nás úplně ideální situace pro práci na změně v rodině.

Panuje častý obraz násilníka jakožto muže. Je vážně původcem násilí ve většině případů muž?
Když se podíváme do statistik, v devadesáti procentech případů jsou opravdu původci násilí v rodině muži. Pokud ale začnete s rodinou pracovat více do hloubky, tak se násilí ukáže jako fenomén, který zasahuje celou rodinu. Je tam partnerské násilí mezi rodiči. 

A z pohledu dítěte není tak důležitá ta dynamika, jestli za to může táta nebo máma. Zásadní je to, že k situacím, kdy má dítě velký strach, dochází. 

Je možné s násilníkem pracovat?
Existují případy, kdy je násilí natolik intenzivní a závažné a psychická struktura toho, kdo se násilí dopouští, je takového typu, že mu neumíme účelně pomoci, že je na místě tu rodinu před násilím jenom ochránit. Takových lidí je ale mezi námi do tří procent. Ve většině případů, kolem 80 procent, se násilí dopouští lidé, kteří jsou psychicky zdraví a je možné pracovat na tom, aby změnili svoje chování.

Pokud získají motivaci a náhled na to, co to násilí je a jak ubližuje vztahům s jejich blízkými a o co všechno mohou přijít, pokud se dál budou chovat podobným způsobem, tak vlastní terapeutická práce není tak náročná.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Historik: Metro mělo původně vést středem magistrály a jezdit přes mosty

  • Nejčtenější

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

NATO určilo červené linie. Má dva scénáře zásahu proti Rusku, píší média

6. května 2024  12:35

Premium Severoatlantická aliance připravila krizové scénáře „červených linií“, při jejichž překročení...

S babičkou nepřežila nehodu ani vnučka. Její orgány zachránily tři jiné děti

6. května 2024  12:02,  aktualizováno  13:46

Nehoda z Čáslavic na Třebíčsku si vyžádala druhou oběť. Auto tam minulý čtvrtek zatím z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Aktivisté žádají konec pedagožky Univerzity Karlovy a přednášky o „genocidě v Gaze“

6. května 2024  12:46,  aktualizováno  7.5 9:13

Karlova univerzita by měla přehodnotit zaměstnávání osob jako je doktorka Irena Kalhousová, uvádí...

Česká televize odvysílá před eurovolbami i debatu evropských lídrů

12. května 2024

I Česká televize nabídne divákům před volbami do Evropského parlamentu předvolební debaty lídrů...

Hrad začal platit cesty prezidenta. Za Zemana je celé musely financovat kraje

12. května 2024

Premium Když prezident přijede do krajů, nemá kolem toho být obrovská pompa, která stojí nejen hodně...

Pomohli její zemi bránit proti Japoncům. Filipínka teď o Češích vydává knihu

12. května 2024

Premium Měli to být spojenci nepřítele, ale namísto toho čtrnáct statečných Čechů nasadilo život, aby...

Úlet novin pečetil Trumanův triumf, lovec gangsterů už šok nerozdýchal

12. května 2024

Seriál Americké prezidentské volby dokážou překvapit, i když si všichni myslí, že dopředu vědí, jak...

Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby
Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby

Přebalit, vykoupat, umýt hlavu, pořádně promazat celé tělíčko... Skvělým parťákem pro takový večerní rituál je sebamed Baby. Sháníte-li jednoho...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky, předpovídání složitých...