Domácího násilí se stále častěji dopouštějí vysokoškoláci

  15:12aktualizováno  15:12
S domácím násilím se podle odhadů neziskových organizací setká zhruba 30 až 40 procent českých žen. Přesné statistiky ovšem neexistují. Alarmující je, že se týrání stále častěji dopouštějí vysokoškolsky vzdělaní muži. Ti své děti a partnerky často ponižují sofistikovaněji.

Týraným ženám pomáhají pracovnice neziskové organizace Rosa. Ročně se postarají o tři stovky žen v nouzi. Z jejich soukromých průzkumů pak vyplývá, že domácího násilí se stále častěji dopouštějí vzdělanější muži.

„Ti muži jsou třeba středoškolsky nebo vysokoškolsky vzdělaní, což dříve nebylo,“ uvedla terapeutka Zdena Prokopová. „Násilní muži mohou být samozřejmě jakéhokoli vzdělání, ale ti vzdělanější jsou rafinovanější. Jsou to muži dvojí tváře,“ dodala.

Terapeutka: Děti cítí vinu za násilí rodičů. Týrání považují za normální

Přiznala, že se na ně obrací manželky lékařů, policistů, ale i politiků nebo evangelických farářů. „U lékařů jsem hodně žasla, že člověk, který má léčit a pomáhat lidem, dokáže své ženě ublížit tak, že jí přerazí nos,“ uvedla Prokopová.

Takoví muži mají podle ní více prostředků, aby si pořídili lepší právníky, kteří je zastupují v boji o děti. Navíc ženy jsou na nich často i ekonomicky závislé, a proto je pak pro ně těžší své tyrany opustit.

Soudce tyran

Pro tyrany může být spouštěčem nějaké složité životní období. Je to i případ soudce z Brna, který měl problémy v práci. Začal je řešit pitím alkoholu a frustraci si vyléval na své rodině. Postupně zpřísnil kontrolu svých dvou dcer. Peskoval je za domácí úkoly a zakazoval jim jejich kroužky a kamarády. Kromě toho slovně ponižoval i svoji matku. Říkal jí, že je tlustá, k ničemu a ošklivě se obléká.

Jeho manželka uvedla, že mnohem horší než rány pro ni bylo slovní ponižování a urážky. Večer jí bouchal na dveře a opakoval: „Neboj se, ty svině! Já za chvíli přijdu!‘“ Nakonec na muže podala jeho žena trestní oznámení, které ale následně několikrát stáhla. Mužovo chování ale překročilo všechny meze, a proto se jím policie zabývala dál. 

Film o domácím násilí míří do škol

Tento příběh zaujal režiséra Davida Vignera a inspiroval ho k natočení filmu Jakub. Pohledem dospívajícího chlapce popisuje domácí násilí, kterého se na něm dopouští jeho otčím. Vysoce postavený muž totiž po dopravní nehodě nemůže chodit. Pro své okolí je jasná oběť, doma se ale stává sám tyranem.

Film by měl žákům a studentům ukázat, jaké podoby má domácí násilí. Případně, že pachatelem není vždy monstrum. Snímek se promítal na workshopu pro pedagogy a výchovné poradce. Jeho součástí bylo i poučení, co dělat, pokud jim dítě nahlásí, že se stalo svědkem domácího násilí.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Zeman kritizoval. Radního, jenž vyzval k jeho zabití, měla ODS vyloučit

Prezident Miloš Zeman a majitel televize Barrandov Jaromír Soukup při pořadu...

Prezident Zeman kritizoval Občanskou demokratickou stranu za to, že ze svých řad nevyloučila radního Jesenice u Prahy...

Kampaň vrcholí. Tahákem politiků je dětský den, pes i sázka na myslivce

Hnutí ANO si pro kampaň pro eurovolby vybralo mysliveckou výstavu Natura Viva....

Hnutí ANO si pro kampaň pro eurovolby vybralo mysliveckou výstavu Natura Viva. Hlavním poutákem byl ve středu Andrej...

Plzeňský klub čeká na výsledky vyšetřování. Podle svědků boural Krmenčík

Plzeňský útočník Michael Krmenčík je rozmrzelý, neuspěl proti Bohemians.

Pražští policisté vyšetřují dopravní nehodu z pondělního rána, kdy řidič narazil do několika zaparkovaných aut. Poničil...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz