Strany deklarují ochotu schválit zákon pro případ tvrdého brexitu

  10:22aktualizováno  10:58
Politici napříč stranami řekli, že jsou připraveni podpořit schválení zákona, který má zajistit ochranu Britů žijících v Česku v případě odchodu Británie z Evropské unie k 29. březnu bez dohody. Už při příchodu na jednání u ministra vnitra Jana Hamáčka z ČSSD to deklarovali zástupci i opozičních stran a po jendnání potvrdil I Hamáček.

Budova britského parlamentu v Londýně | foto: AP

„Od žádného klubu nezaznělo, že by chtěl uplatnit veto,“ řekl po jednání ministr vnitra Hamáček.

„Jsem příjemně překvapen tím, že se čeští politici dokážou shodnout, že brexit je skutečně problém a že ho musíme řešit společně, abychom minimalizovali dopady na české občany a na české hospodářství,“ řekl místopředseda Pirátů Mikuláš Peksa. Za zrychlené schválení zákona se jednoznačně postavili i zástupci ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Poslanec SPD Jan Hrnčíř bude klubu navrhovat, aby normu podpořil, podle něj jsou záruky, že se Británie zachová k Čechům žijícím na ostrovech stejně.

Podle Hamáčka česká vláda očekává, že Británie se zachová k českým občanům žijícím na ostrovech jako Česko k Britům. Vychází přitom z loni přijatého obecného záměru britské vlády, který by měl situaci po brexitu řešit. Podle Hamáčka by britské opatření mělo platit stejně dlouho jako to české, tedy do konce roku 2020. Závaznou vyhlášku Británie zatím nepřijala

Pravděpodobnost „tvrdého brexitu“, tedy že Velká Británie odejde z EU, aniž by byla schválena jakákoli dohoda s EU, roste. Britský parlament drtivou většinou odmítl to, s čím přišla premiérka Theresa Mayová, ale o den později opozice Mayové nedokázala vyjádřit nedůvěru. Britská premiérka má nyní přijít s náhradním řešením.

Návrh zákona, který předložila česká vláda, počítá s přechodným obdobím do 31. prosince 2020, během kterého bude ve vybraných oblastech britským občanům zaručeno stejné zacházení, jako by nadále byli v postavení občanů EU. Podle britského velvyslance Nicka Archera je návrh v porovnání s plány ostatních zemí EU k Britům nejvstřícnější. „Jeví se jako nejštědřejší z návrhů, které doposud učinil kterýkoli členský stát, aby se Britové usadili,“ uvedl na Twitteru.

Hamáček uvedl, že recipročně očekává stejné chování Velké Británie vůči českým občanům.

Návrh normy upravující vztahy mezi ČR a Spojeným královstvím pro případ, že Británie vystoupí z EU bez dohody, poslala vláda do Sněmovny před týdnem a schvalovat ho bude již na lednové schůzi, přičemž vláda chce, aby byl ve Sněmovně schválen během jediného čtení, tedy za jediný den.

Ochotu toto řešení podpořit už při příchodu na jednání na vnitru deklarovali šéf poslanců STAN Jan Farský, místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová Pekarová či místopředseda Pirátů Mikuláš Peksa.

„Je to recipročně v zájmu českých občanů, kteří žijí v Británii. Abychom v případě tvrdého brexitu byli schopni ochránit práva Čechů žijících ve Velké Británii, musíme stejná práva poskytnout Britům žijícím na území České republiky,“ řekl předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

Alternativami po neschválení dohody s Evropskou unií v britském parlamentu jsou odložení brexitu, předčasné volby, druhé referendum o vystoupení, ale i stále pravděpodobnější neřízený brexit bez dohody.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Ošetřovatel na videu krotí vzpurného koně. Týrání, zní na sociálních sítích

Ilustrační snímek

Video, na kterém se zaměstnanec Zemského hřebčince Písek snaží uklidnit mladého koně, vyvolalo poprask nejen na...

Podoba reformy penzí je ve hvězdách, ANO a ČSSD se zatím nedohodly

Ilustrační snímek

Shodu koalice našla na třech úpravách nynější soustavy a debatě o příjmech. Vyplývá to z vyjádření ministryně práce...

Tragédii dělilo 34 metrů. Expres vjel v Ejpovicích do cesty dalšímu vlaku

Vlaky, které zastavily v Ejpovicích jen kousek od sebe.

V pátek mohlo na české železnici dojít k velké vlakové tragédii. Večer v 19:20 hodin v Ejpovicích nedovoleně projel...

Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné
Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné

Stále více žen touží rodit doma nebo alespoň v příjemném prostředí s pomocí porodní asistentky. Zatímco v zahraničí jsou takzvané porodní domy běžné, v ČR je tento systém porodnictví dosud v plenkách. Pražská Bulovka se to rozhodla změnit a přišla s řešením.

Najdete na iDNES.cz