Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Zeman odsunul udělování vyznamenání na příští rok, Mynář zkritizoval Hřiba

  10:39aktualizováno  15:37
Slavnostní akt udělování státních vyznamenání se letos konat nebude. Prezident Miloš Zeman ocenění vybraným osobnostem udělí, předá je však kvůli epidemii koronaviru až příští rok. Hrad letos zveřejní jen seznam oceněných, řekl ve čtvrtek na tiskové konferenci kancléř Vratislav Mynář. Vyhověl tak návrhu ministra zdravotnictví Romana Prymuly.

„Na základě doporučení ministra zdravotnictví Romana Prymuly pan prezident rozhodl, že ústavní akt předávání státních vyznamenání bude odsunut a bude se konat 28. října v příštím roce,“ uvedl Mynář. Seznam, komu bylo vyznamenání uděleno, se objeví na stránkách Pražského hradu 28. října ve 20 hodin. 

„Chtěl bych všem vyznamenaným v letošním roce poděkovat za to, že chtěli osobně přijet a převzít si vyznamenání z rukou pana prezidenta,“ dodal. 

„28. říjen si na Pražském hradě připomeneme pro nás symbolicky slavnostním střídáním hradních stráží, které proběhne v pravé poledne. A na konci střídání zazní hymna České republiky,“ uvedl Mynář. „Ve večerních hodinách 28. října bude první nádvoří Pražského Hradu slavnostně nasvíceno v barvách české trikolory,“ dodal.

Souhlasíte s odsunutím ceremoniálu udělení státních vyznamenání 28. října na příští rok?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 29. října 2020. Anketa je uzavřena.

Mynář připomněl, že letošní udělování státních vyznamenání bylo plánováno jinak, než v předcházejících letech. Předávání se měli podle Mynáře zúčastnit pouze vyznamenaní, prezident a potřebný personál. Kancléř zdůraznil, že nebyl plánovaný ani raut.

„Nebyli pozváni žádní politici, ústavní činitelé, žádní senátoři, poslanci, církevní hodnostáři, diplomatický sbor, soudci, rektoři či další vzácní hosté. Prostě jen pan prezident a vyznamenání. Mělo to proběhnout za výjimečných lidských podmínek, to znamená všichni vyznamenaní měli mít test na covid  starý nanejvýš 24 hodin a všichni měli mít roušky,“ prohlásil.

Kritika pražského primátora

Kancléř se následně na tiskové konferenci pustil do ostré kritiky pražského primátora Zdeňka Hřiba. „Chtěl bych se všem vyznamenaným omluvit za slova primátora Hřiba, který slavnostní akt předávání vyznamenání, cituji, nazval párty na Hradě pro papalášskou smetánku,“ uvedl Mynář. 

Hřib na svém Twitteru 13. října totiž k 28. říjnu napsal následující: „Další ukázkový příklad pohrdání občany v přímém přenosu. Přestože pro dolních 10 milionů bude všude všechno zavřené, tak na Hradě bude párty pro papalášskou smetánku. Důvod je stejný jako na jaře. Prasata jsou hladová.“

Podle Mynáře v letošním roce mezi vyznamenanými jsou veteráni z druhé světové války, Karel Gott i ti, kteří podle jeho slov nyní „denně bojují za naše životy“.

„Tyto všechny pan primátor Hřib nazval hladovými prasaty. To je nejstrašnější urážka všech vyznamenaných v téměř stoleté historii udělování státních vyznamenání. Kdyby pan primátor Hřib měl v sobě alespoň trošku slušnosti, tak se všemu mluví, okamžitě odstoupí a někde v soukromí si nafackuje,“ prohlásil kancléř

Prasaty jsem narážel na Mynářovu zabijačku, říká Hřib a jde pomáhat nemocným

„Můj výrok o hladovém praseti se rozhodně netýkal vyznamenaných osobností, ale jarní nelegální zabijačky pana Mynáře. Ten má slova nepravdivě překroutil. Původně plánované oslavy 28. října jsem označil za ukázkový příklad pohrdání občany v přímém přenosu. Pro smetánku z Hradu by neměla platit jiná pravidla než pro tzv. dolních 10 milionů ve zbytku celé republiky. Na tom si stále trvám a takhle by se to opravdu dělat nemělo,“ řekl iDNES.cz Hřib. 

„Jsem rád, že došlo k odsunutí konání této akce, která byla plánována v naprostém rozporu se současnou epidemickou situací,“ dodal.

Prymula zrušení předávání vyznamenání ocenil

Zrušení letošního udílení vyznamenání ocenil na Twitteru také ministr zdravotnictví Roman Prymula. „Vážím si toho, že pan prezident dal na mé doporučení a předávání státních vyznamenání 28. 10. zrušil,“ napsal.  

 Prymula dříve uvedl, že při splnění veškerých hygienických podmínek by pro vyznamenání osobně dorazil. Prezident se mu chystá udělit nejvyšší vyznamenání, Řád bílého lva, za zvládnutí první vlny epidemie. 

Za boj proti koronaviru chce prezident ocenit i zástupce armády, hasičů či policie. Nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva udělí také loni zesnulému zpěváku Karlu Gottovi. Posmrtně vyznamenání udělí také herci Karlu Fialovi, jehož proslavil film Limonádový Joe.

Nebude ani pietní akt na Vítkově

Ministerstvo obrany se rozhodlo zrušit pietní akt, který se každoročně koná na pražském Vítkově u příležitosti státního svátku 28. října. Důvodem je vývoj epidemické situace a s ní související opatření vlády. 

"Ministerstvo o této skutečnosti informovalo všechny instituce státní správy a spolky, které se piety každoročně účastní, cestou jejich oddělení protokolů a kanceláří," uvedla. Ministerstvo jim nyní ještě rozhodnutí sdělí oficiálními dopisy. "Památný den je samozřejmě možno uctít individuálně," dodala Zechmeisterová.

K Národnímu památníku na Vítkově si tradičně chodí politici a zástupci státních institucí připomenout výročí 28. října 1918, kdy vzniklo samostatné Československo. Účastníci piety pokládají věnce a květiny u hrobu Neznámého vojína. (čtk)

Ocenění i herce Pavla Trávníčka a nejvyšší státní vyznamenání avizoval i pro Jaroslava Kuberu, který na počátku roku zemřel ve funkci předsedy Senátu. Vdova Věra Kuberová ale ocenění odmítla převzít. Podle informací ČTK by mezi vyznamenanými mohl být také Peter Weiss, který nedávno po sedmi letech skončil ve funkci slovenského velvyslance v Česku.

Zeman ještě nedávno trval na tom, že by se akce měla konat. Pokud by se tradiční ceremoniál neuskutečnil, byla by to urážka státního svátku vzniku republiky i vyznamenaných, řekl Blesku. 

Vláda od čtvrtečních 6:00 do 3. listopadu nařídila omezení pohybu a kontaktu s jinými lidmi. Výjimkou jsou cesty do práce, na nákupy, k lékaři nebo za rodinou.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

Komu spadne do klína západ Afriky? Ve hře o vliv je průmysl i dezinformace

26. května 2024

Premium Od spolupracovníka MF DNES v Africe Pozvolný odchod Francie ze západní Afriky je hotová věc. Zcela nahradit francouzský vliv ale bude...

Čechů ubývá, rodí se méně dětí. Není čas na sex a vztahy, vysvětlují odborníci

26. května 2024

Premium Stále více žen v Česku nemůže otěhotnět nejen z důvodů onemocnění, ale i kvůli odkládaní...

První barevná fotka zmizela v hlubinách času. Už ji nikdy nikdo neuvidí

26. května 2024

Seriál Je to jen pruhovaná stuha na tmavém pozadí, přesto představuje zásadní moment ve vývoji barevné...

V metru ve stanici Náměstí Republiky spadl do kolejiště člověk, provoz byl zastaven

25. května 2024  22:38,  aktualizováno  23:28

„Na stanici metra B spadl do kolejiště člověk. Provoz metra je přerušen v úseku Smíchovské nádraží...

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...