Rath přednášel námitku podjatosti již třetí den, soudce mu odebral slovo

  11:41aktualizováno  12:26
Soudce Robert Pacovský ve středu ukončil řečnický maraton Davida Ratha, který už třetí den odůvodňoval svoji námitku podjatosti mířící právě na předsedu senátu. Slovo mu odebral ve chvíli, kdy se exhejtman chystal číst protokoly z jiného řízení, které vede proti strýci soudce, což soud označil za obstrukci procesu.

Soud se znovu zabývá korupční kauzou Davida Ratha. (24. října 2017). | foto:  Michal Šula, MAFRA

Rath svoji námitku na podjatost soudce opírá mimo jiné o spor s jeho strýcem Michalem Pacovským (více o soudu mezi advokátem Pacovským a Rathem). Bývalý poslanec takto argumentoval sice už první jednací den, tedy v pondělí, ve středu však konečně získal přepisy výpovědí Michala Pacovského a dalších svědků, které chtěl soudu přečíst.

„Už se jedná vyloženě o obstrukční snahu,“ nesouhlasil se čtením dalších protokolů předseda senátu. Rath podle něj měl už nadstandardní prostor pro vyjádření své námitky podjatosti, přičemž odkázal na předchozí dva jednací dny, které vyplnil exposlancův monolog. Rath hovořil zhruba dvanáct hodin.

Fotogalerie

Soudce obhajobě nabídl, aby protokoly založila do spisu, další čtení před soudem však připustit nechtěl. Proti tomu protestovali Rathův advokát, obhájci dalších obžalovaných v kauze i správce pozůstalosti po Rathově otci.

Soudce přesto Ratha několikrát varoval, že pokud bude pokračovat ve čtení protokolu z civilního řízení, slovo mu odebere. „Já jsem u tohoto soudu zastoupen vaším strýcem,“ prohlásil Rath s tím, že to dokazuje podjatost soudce. „Já žádám, abyste ho jako soud nadále obesílali,“ pokračoval. Podle něj totiž Michal Pacovský nevypověděl během původního procesu obhajobu podle zákona. Rath následně navrhl výslech advokáta Pacovského a dalších svědků, kteří ve sporu u obvodního soudu vystupují.

Proti odejmutí slova obžalovanému vznesli advokáti několik námitek. „Nechcete, aby zazněly důkazy, které dokládají vaši podjatost,“ kritizoval soudce Rathův obhájce. Rath odmítá, že z jeho strany jde o úmyslné zdržování. „Máte strach, nedokázal jste ho potlačit. Stanovil jste asi devatenáct jednacích dnů, čas nás tedy netlačí. Čím naplníte ten zbytek?“ zlobil se bývalý politik. Podle něj soudce nechce, aby pro něj nepříjemné skutečnosti slyšela veřejnost. Další body týkající se domnělé podjatosti prý připravené nemá.

Soud nechce opakovat dokazování

Vzhledem k tomu, že se předseda senátu dostal i pod palbu dalších advokátů, vyhlásil pauzu, během níž se senát poradil, jak s jejich námitkami naložit. Ani přestávka rozhodnutí senátu odebrat slovo Rathovi však nezměnila. Exhejtman tedy protokol o více než 50 stranách nechal založit do spisu a současně avizoval, že trvá na tom, aby jej soud během řízení přečetl.

Pacovský poté pokračoval v jednání. Na řadu se dostal požadavek obhajoby, aby prokazování proběhlo znovu. Podle soudce ale opětovný výslech desítek svědků, přehrání desítek hodin odposlechů a provedení desítek tisíců stran důkazního materiálu potřeba není. Proti jeho rozhodnutí podali obhájci námitky i sám Rath.

Soudce poté odročil jednání na čtvrtek, kdy se k námitkám senát vyjádří. Rovněž proběhne výslech znalce. Přerušení hlavního líčení označil Rath na oplátku za obstrukci.

Krajský soud v červenci 2015 uznal Ratha vinným z korupce a manipulace s veřejnými zakázkami, za což mu vyměřil osm a půl roku vězení a propadnutí 21 milionů korun (více o verdiktu nad Rathem). Vrchní soud ale verdikt zrušil. Do kauzy zasáhl následně Nejvyšší soud, který se s rozhodnutím vrchního soudu neztotožnil.

Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Rodina se živila prodejem drog, peníze utráceli v hazardu a v nevěstincích

Policisté na území Prahy a středních Čech dopadli devět členů jedné rodiny,...

Policisté na území Prahy a středních Čech dopadli devět členů jedné rodiny, kteří se společně podíleli na výrobě...

Už nikdy nikoho neudeřím, řekl muž, který dostal za zabití pěstí devět let

Soud (ilustrační foto)

Úhrnný trest devět let vězení uložil českobudějovický krajský soud třicetiletému muži za zabití návštěvníka diskotéky...

Blesk v Beskydech zasáhl pětici převážně mladých turistů, jsou v nemocnici

Ilustrační snímek

Skupinu turistů v Beskydech zasáhl odpoledne blesk. Jeden z nich je popálený, další utrpěli otřes a poranění způsobená...

Najdete na iDNES.cz