Soud odmítl v Rathově kauze opakovat důkazy, kvůli námitkám líčení odročil

  12:49aktualizováno  12:49
Krajský soud v Praze nebude opakovat dokazování v případu Davidu Ratha. Ve čtvrtek to potvrdil soudní senát, který zamítl žádost advokátů obžalovaných, aby řízení proběhlo znovu. Obhájci poté hromadně namítali podjatost předsedy i celého senátu. Soudce proto líčení odročil na neurčito, než o námitkách rozhodne.

Bývalý středočeský hejtman David Rath před čtvrtečním jednáním krajského soudu v Praze, který znovu projednává korupční kauzu. (26. října 2017) | foto: Yan Renelt, MAFRA

„Senát dospěl k závěru, že podmínky pro to, aby celé hlavní líčení a dokazování bylo prováděno znovu, nejsou,“ prohlásil na začátku čtvrtečního jednání soudce Robert Pacovský. Potvrdil tak středeční názor soudu, že vyslýchat desítky svědků, pustit desítky hodin odposlechů a provést desítky tisíc stran důkazního materiálu by bylo nadbytečné a proces by to zdrželo.

Senát tak nevyhověl žádosti advokátů a dal najevo, že pro svoje nové rozhodnutí počítá i s odposlechy, jež jako důkazy odmítl odvolací vrchní soud, ale Nejvyšší soud (NS) následně rozhodl o jejich přípustnosti.

Fotogalerie

Podle advokátů je rozhodnutí NS pouze akademické a říká, jak se mají soudy chovat v budoucnu. V Rathově kauze je platný verdikt odvolacího soudu, argumentují.

Do průběhu líčení se pak vložil správce pozůstalosti po otci Davida Ratha Jan Vondráček. Se stejnými argumenty jako obžalovaný Rath napadl soudce z podjatosti, námitku z nestrannosti po chvíli rozšířil na celý senát. 

Soudce Pacovský ve středu plánoval výslech znalce z ekonomiky. Ten měl promluvit o posudku, který byl v původním procesu do spisu založen až po závěrečných řečech. Jenže ke krajskému soudu se ve čtvrtek dostavil ze společnosti Česká znalecká pouze zástupce, který měl pověření o posudku hovořit, avšak na jeho vypracování se nepodílel.

Po smršti námitek na podjatost soudce líčení odročil

Proti tomu právníci protestovali s tím, že jeho výslech by odporoval trestnímu řádu. Tentokrát jim soudce dal za pravdu a znalce nechal odejít bez výpovědi.  Soud si znovu pozve autora posudku.

Následovaly další námitky z podjatosti od většiny obhájců mířící na soudce i celý senát. Pacovský poté jednání na necelou hodinu přerušil.

Po přestávce předseda senátu vzhledem k množství námitek podjatosti oznámil, že líčení odročí, aby „nebyla žádný způsobem zpochybňována objektivita řízení“. „Je na místě hlavní líčení odročit, rozhodnout o námitkách a počkat i na pravomocné rozhodnutí vrchního soudu,“ uvedl Pacovský.

Obhájci se se svými námitkami připojili k Rathovi, který svoje odůvodnění, proč Pacovský není nestranný, přednášel v prvních třech jednacích dnech dohromady 12 hodin (ve středu jeho monolog soudce zastavil). „Neřekl bych, že jsem spokojený, ale musím vyjádřit alespoň respekt k tomu, že soud uznal, že námitky jsou tak vážné a tak zásadní, že už je neudržitelné vůči spravedlnosti procesu, vůči veřejnosti a vůči nadřízeným soudům, aby tento senát učinil jakékoliv rozhodnutí do doby, než bude jisté, jestli naplnil podmínky podjatosti, nebo nenaplnil,“ komentoval bývalý politik odročení.

Krajský soud v červenci 2015 uznal Ratha vinným z korupce a manipulace s veřejnými zakázkami, za což mu vyměřil osm a půl roku vězení a propadnutí 21 milionů korun (více o verdiktu nad Rathem). Vrchní soud ale verdikt zrušil. Do kauzy zasáhl následně Nejvyšší soud, který se s rozhodnutím vrchního soudu neztotožnil.

David Rath se vrátil před soud:

Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Piloti během loňské nehody Boeingu v Pardubicích nebyli pečliví

Boeing, který si cestovní kancelář Travel Service pronajala od americké letecké...

Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod uzavřel případ z loňského srpna, kdy na pardubickém letišti vyjel...

Vyšetřování vraždy na pumpě v Nelahozevsi skončilo, případ převezme žalobce

Policie odvádí od soudu do vazební věznice staršího z obviněných z vraždy...

Středočeští kriminalisté ukončili vyšetřování vraždy, která se stala loni v prosinci na benzinové čerpací stanici v...

VIDEO: Ve výkopu prasklo potrubí, gejzír vody sahal do čtvrtého patra

Z žižkovského vodovodu tryskala voda až do výšky 4. patra (19. července 2019)

Několikametrový gejzír vody několik minut stříkal z potrubí v ulici na Žižkově. Na dodávku vody by havárie neměla mít...

Najdete na iDNES.cz